SFANTUL ANDREI





Sfantul Andrei

Romanii isi sarbatoresc patronul spiritual, pe Sfantul Andrei, la 30 noiembrie. Intamplarea a facut ca ziua nationala, 1 Decembrie, momentul unirii provinciilor romanesti sa se celebreze a doua zi. Iata cum, cele doua componente, spiritualul si istoria, se alatura pentru a fi comemorate in momentul in care postul Craciunului este in toi, natura si individul pregatindu-se deopotriva pentru nasterea Mantuitorului

Iarna este sobra, plina de privatiuni si primejdioasa dar sarbatorile acestui anotimp, cele mai spectaculoase din traditia romanilor, prefigureaza parca clipele in care totul va reveni la viata.

Noaptea din ajunul Sf.Andrei este destinata unor obiceiuri, poate antecrestine, care sa asigure protectie oamenilor, animalelor si gospodariilor. Taranii romani le-au pus sub obladuirea acestui sfant, tocmai pentru ca ele trebuie garantate de autoritatea si puterea sa. Ajunul Sf.Andrei este considerat unul dintre acele momente in care bariera dintre vazut si nevazut se ridica. Clipa cea mai prielnica pentru a obtine informatii cu caracter de prospectare pentru anul care vine. De asemenea, "Andreiu' cap de iarna" cum ii spun bucovinenii, permite interferenta planurilor malefice cu cele benefice, lucrurile importante din existenta oamenilor putand fi intoarse de la matca lor fireasca. Se crede ca in aceasta noapte "umbla strigoii" sa fure "mana vacilor", "mintile oamenilor" si "rodul livezilor".

Impotriva acestor primejdii, taranul roman foloseste ca principal element apotropaic (de aparare), usturoiul. In egala masura, casa, grajdul, cotetele, usile si ferestrele acestora sunt unse cu usturoi pisat, menit sa alunge patrunderea duhurilor rele la oameni si animale.

In general, acest usturoi cu rol de aparare, provine din cel menit cu un an inainte, in acelasi moment al anului. Pentru cea mai importanta actiune ce se desfasoara in aceasta noapte este "pazitul usturoiului". Impreuna, fete si flacai, vegheaza si petrec, tocmai pentru a inzestra usturoiul cu calitatile necesare. Forta magica cu care el va fi investit in ajunul de Sf.Andrei ii va ajuta pe toti sa depaseasca momentele de cumpana de peste an: va servi drept remediu terapeutic, va aduce petitori - purtat la brau, va pazi salasurile de duhurile rele.

Desi invaluite de muzica si dans, fetele vor veghea cu strasnicie usturoiul, ce nu trebuie furat pe ascuns de flacai. Pazit astfel, usturoiul va putea mai apoi sa asigure protectia fiintei umane, reusind uneori sa-i schimbe chiar soarta.

Tot in aceasta noapte, pentru a testa rodnicia livezilor si campurilor se aduc crengute de visin in casa (care vor inflori pana la Craciun) sau se seamana boabe de grau in diverse recipiente
alexxandra
Postat pe 28 Noiembrie 2009 04:37
cei ce vor sa studieze sursa, o gasesc aici:

ro.wikipedia.org/wiki/Tradiii_din_Romnia

pik_nik
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:20
multumim pik..cu drag...
eladaela
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:50
De la: pik_nik, la data 2009-11-28 09:20:53cei ce vor sa studieze sursa, o gasesc aici:

ro.wikipedia.org/wiki/Tradiii_din_Romnia





multumesc,domnule,chiar demonstrati bunul simt de care se vede ca aveti din plin.uite eu grabindu-ma nu m-am ganditsa las vre-o adss.totusi nu aceea este sursa.dar nu in asta consta sa fim gentelmeni cu doamnele si chiar cu domnii!o zi buna sa aveti,in liniste si multa pace sufleteasca ,va doresc.am o rugaminte,imi explicati de ce radeti cand postati?sau e putina nervozitate.?mi-ar parea sincer rau!!
alexxandra
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:16
mai alexa, vad ca ti-ai schimbat sexul dar nu si stilul

ma rog, asta e neesential

vreau doar sa zic o chestie...daca vrei un nou inceput p-acilea, si sa nu te mai ia lumea in betze, eu te-as ruga sa te gandesti mai bine cand deschizi toapice la foc automat. multumeste-te cu unul singur, in care poti sa postezi ce vrei tu, cu conditia sa nu incepi iar cu de-alea poscoshele ca pana acu'

cred ca fiecare merita o sansa, eu sunt gata sa ti-o acord, dar te rog eu frumos, daca vrei sa comunici ceva, spune-ne parerea ta, nu ce ce zice nenea gugal, ok ?

altfel, iar o sa degenereze situatia p-acilea, si ar fii pacat, ca abia ne-am mai linistit
Anouk
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:23
Mie mi se pare fantastic ca Sf.Andrei...primul ucenic ales de Isus spre a-L urma...dupa ce a primit de la Hristos, puterea de a vindeca boli,de a alunga demonii si de a lega/dezlega pacatele oameniilor....a propavaduit invatatura in diverse tari...a ajuns in Tracia...in vremea dacilor...si a ramas aici pe teritoriul tarii noastre...unde i se afla si sfintele moaste....in Muntii Dobrogei...in Pestera acum denumita Pestera Sfantului Andrei...deasupra careia s-a construit Manastirea Namaiesti.
DORI_
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:24
a lega/ dezlega pacatele ??? ia dezvolta tu putin, ca m-ai bagat in ceata
Anouk
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:33
poi asta ii urmarea copiatului....ceatza
LILO
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:42
De la: Anouk, la data 2009-11-28 10:23:38mai alexa, vad ca ti-ai schimbat sexul dar nu si stilul

ma rog, asta e neesential

vreau doar sa zic o chestie...daca vrei un nou inceput p-acilea, si sa nu te mai ia lumea in betze, eu te-as ruga sa te gandesti mai bine cand deschizi toapice la foc automat. multumeste-te cu unul singur, in care poti sa postezi ce vrei tu, cu conditia sa nu incepi iar cu de-alea poscoshele ca pana acu'

cred ca fiecare merita o sansa, eu sunt gata sa ti-o acord, dar te rog eu frumos, daca vrei sa comunici ceva, spune-ne parerea ta, nu ce ce zice nenea gugal, ok ?

altfel, iar o sa degenereze situatia p-acilea, si ar fii pacat, ca abia ne-am mai linistit



regret stimata doamna,ca nu inteleg la ce faceti referire,dar cred ca nu am atins imaginea cuiva din acest site.nu imista in caracter,sotia ma apreciaza pentru aceste calitati.sunt pasnic si stiu sa imi vad 'lungul nasului".as fi tare trist,daca as sti ca v-am deranjat linistea.referitor la ce postez ,dupa umila mea parere cred ca e important sa postez subiecte de interes.gusturile nu se discuta.unii sunt interesati,unii nu.decizia de interes e a fiecaruia.o zi placuta va doresc.
alexxandra
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:43
nu, lilo...io vorbeam cu daniela, ca ma confuza cu pacatele alea

tu stii ca io nu cred in moaste de-astea...
Anouk
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:44
mai domnisoara - acuma travestit....sincer??? stiu si eu sa manuiesc goagalul.....ma duce capul....te rog, daca vrei sa te privim altfel, nu ni te mai baga atata in seama.....deocamdata esti cat se poate de stupida cu faptul ca nevasta-ta e insarcinata si tu faci ture de noapte...sincer?? nu tine....te da de gol stilul de a comunica ceva si prea multele semne de punctuatie...si esti atat de stupida cum ceri tu atentie pentru fiecare margica scoasa din creierasul tau mic si negru....ladsa-ne..te rugam..
tutankhamon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:45
problema serioasa pe care mi-o pun este"oare anumite persoane ,care se pretind culte,mai si predau copiilor tarii?
atunci sa nu ne mai miram de nivelul de cultura actual
LILO
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:45
alexo, vad ca n-ai inteles nimic...again...

nu conteste, daca vrei s-o tii pe-ata, no problem, dar sa stii ca nu suntem chiar tampiti

whatever, mentine tonul asta civilizat si va fii bine, ti-am spus ca suntem satui de descarcari electrice p-acilea
Anouk
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:46
De la: Anouk, la data 2009-11-28 10:23:38
cred ca fiecare merita o sansa, eu sunt gata sa ti-o acord, dar te rog eu frumos, daca vrei sa comunici ceva, spune-ne parerea ta, nu ce ce zice nenea gugal, ok ?

daca aduce un copy/paste de pe google ...asta nu inseamna ca este de acord cu acel citat ...ca asta gandeste ...si isi exprima parerea prin cuvintele pe care le are la indemana????
cely
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:47
cezzarrooo....parca ziceai alt-data ca esti inteligenta.....tu trebuie sa dai citeaza la o postare aflata cu trei posturi mai sus, pe ACEEASI PAGINA????? tu nu stii sa i te adresezi persoanei in cauza cu care vorbesti sau nu ai tinere de minte ce a spus acea persoana in postare???
tutankhamon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:47
fetelor...anouk, lilo, cely.....stiti care e cea mai buna metoda??? sa nu mai postam nimic pe topicurile ei......dar nici macar o singura postare...stiu ca ne mananca degetele...dar numai asa vom scapa de ea si de topicurile deschise aiurea si fara noima...ca, intr-un final, dupa o perioada, le vor inchide adminii pentru inactivitate....
tutankhamon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:50
tutan ...gand la gand cu bucurie ...chiar asta ma intrebam acum ...de ce postati pe topicurile lor ...sau de ce ii cititi daca va deranjeaza ??? ..eu de exemplu ...cred ca n-am citit 3 postari ale irinucai ...o salutam doar asa ...pt caterinca ...dar daca nu-mi place ceva si ma plictiseste ...ocolesc
cely
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:53
Ave Cezare!

Am si eu o intrebare, daca imi permiti, referitor la subiectele interesante si de larg interes...

Ai sa deschizi un topic nou pentru fiecare sfant din calendarul crestin-ortodox? Nu de alta, dar in fiecare zi celebram cel putin unul...

Si apoi, cine decide care subiecte sunt de un real interes? Or fi pentru tine, dar nu trebuie sa ni le impui si noua, impanzind forumul cu ele.
Te simti mai inteligent/inteligenta, deschizand n totice, in care postezi vesnic parerea altora?

Si inca ceva... nu cred ca este cineva interesat pe aici, de calitatile tale de sot.
So... nu-ti mai ridica statuie! Putina modestie n-a ucis pe nimeni.

.
garbo_C
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:03
De la: Anouk, la data 2009-11-28 10:33:08a lega/ dezlega pacatele ??? ia dezvolta tu putin, ca m-ai bagat in ceata
...da,are dreptate Lilo...am copiat...pentru ca mi s-a parut interesant ...un pasaj dintr-un articol "Click pentru femei',editia din 27 noiembrie...dar din graba nu am pus ghilimelele si acum nu mai pot face corectia...pentru ca nu stiu de ce optiunea "modifica"...dispare atat de repede...probabil cineva avizat poate sa ne explce ce inseamna a "lega pacatele"...poate autoarele articolului...nu stiu...
DORI_
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:05
cely, probleme? ca sa stiu...

cat priveste intrebarea ta de ce postam pe aceste topicuri, mai trebuie sa-ti amintesc ca tu esti cea care o salutai pe irina cand intrai ? si pe urma ma acuzai pe mine ca iti interzic sa saluti useri pe forum

hai sa va spun o chestie...eu chiar am vorbit serios cand am zis ca sunt gata sa ii mai acord o sansa alexei
Anouk
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:18
baaai...sunteti cu capul??? socializati pe topicul asteia??? ii faceti ratting??? de-aia face fecale in capul nostru si e atat de nesimitita.....
tutankhamon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:20
mai tut, pana acum a vorbit civilizat

pe langa problema, recunosc, dar nu a scapat boii ca alta data

Anouk
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:22
stii ceva ...mie nu-mi interzice nimeni ce sa fac ..cand si cum ...iar tu ai incercat intr-un fel sa-mi pui mana la gura ...
si probleme daca am ..nu am cu necunoscute ... sa ai o zi buna
cely
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:23
nu titiana, eu am spus clar ca nu imi permit sa iti sugerez ce sa faci, e o mare diferenta. rugamintea o adresasem lui pik si tutei. deci, nu te supraestima

nu imi atribui chestii pe care ti le imaginezi tu, ok ?

si ai dreptate, nu are rost sa discutam despre asa ceva
Anouk
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:25
ok ...fie cum spui tu
cely
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:29
tit, nu e vorba de a interzice ceva. e , poate, o modalitate de-ai face pe astia ce deschid topice fara cap si fara coada, sa vada ca trebuie sa si gandeasca cand scriu ceva
si_totusi
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:37
si_totusi...eu nu am facut referire la altii ...eu am apus ceea ce am simtit eu ...si din unele postari ale altora ...chiar am simtit cum se incerca sa mi se puna mana la gura ...si sa fim sincer ...ei deschid topicuri aiurea iar voi le tineti isonul ...daca ne uitam ...pe majoritatea topicurilor ...se vine cu caterinca din partea celor mai vechi ...iar apoi tot ei eticheteaza ...judeca si chiar condamna... ...cu riscul de a ma repeta ...va spun sincer ...am stat in umbra ...am citit ...daca am avut ceva de spus am spus ...daca nu era ceva sa-mi placa , nu citeam si mg mai departe asta cred ca o putem face toti ...nu se schimba cu nmk lumea ...daca un user deschide 10 topicuri ...sau 1...pt mine viata este aceeasi
cely
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:54
cely, am impresia ca cel" voi' e cam gresit pus. impresia mea

si_totusi
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:58
ok ...inlocuim voi ..cu ei ...noi???
cely
Postat pe 28 Noiembrie 2009 12:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mihai Eminescu 1 De la: vuvuzela 15 Ianuarie 2011 16:20
SFANTUL ANDREI 29 De la: cely 28 Noiembrie 2009 12:03
DIAGNOZA SI SCHIMBARE ORGANIZATIONALA: 9-11 NOV. 2012 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 4 Octombrie 2012 10:52
INTERVENTII IN TERAPIA DE CUPLU SI A FAMILIEI: 10-11 DEC. 2010. 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 1 Noiembrie 2010 14:17
Sedinta foto de Craciun 1 De la: garbo_465127 14 Decembrie 2017 02:20
Setari Cookie-uri