prietenia eu sau el

buna,as dori sa primesc niste sfaturi in legatura cu relatia de prietenie intre mine si vecina mea pe care o stiu de cand s-a nascut si suntem si foarte bune prietene eu dorm la ea ea la mine mai demult iesiam si la suc.
are un prieten foarte gelos nu o lasa sa iasa in oras fara el sau sa vina la mine 50 de m la scoala a avut niste prietene a renuntat si la ele din vina lui.a lovito ii vorbeste urat ii spune ca e proasta de fata si cu alta lume.tipu e foarte isteric de exemplu daca se enerveaza sparge rupe,a taiat firele de la internet pe scara blocului.parinti ei nu sunt de acord cu aceasta relatie deoarece stiu k acesta este foarte isteric.
dar povestea incepe asa ea este reprezentanta lao firma si a fost lansare de produs in mall si ma invitat cu ea caci el nu a vrut sa mearga.dupa cateva ore apare el nervos k nu credea k e acolo unde spune,prietena mea vazand ca acesta arata ca un cocos ma cheama cu ia,o ia de mana si o trage dupa el pe scarile rulante incepe sa urle la niste baieti am observat k ceva nu e inregula si mam speriat k o scoate afara si o loveste din nou.ii aspun prietenei mele-se face tombola acum in speranta k acesta se va opri.in acel moment incepe sa urle tipul la mine si sa ma injure k sa-mi bage.......in gura...sa ma duk in....si etc.mam intors si iam spus iei k e fraiera daca merge cu el.
a doua zi s-a impacat cu el zicand ca il iubeste si k nu poate fara el apropo fata are 17 ani el 20.
i-am zis k nu vreau s-opun sa aleaga eu sau el..numai k ar trebui sa se gandeasca k la varstra asta ea ar trebui sa fie ca o floare nu ca o carpa calcata in picioare de un ......
tipu a fost exmatriculat de la scoala,nu lucra sta pe capu parintilor k un parazit sa drogat de baut bea.....
NU STIU CE SA FAC SA RACESC RELATIA CU EA DIN CAUZA LUI SI A IEI K NU VEDE CE ARE PE CAP SAU SO SUSTIN??AJUTOR
parinti ei nu stiu k sa impacat cu el si iam zis k le spun dar am renuntat k m-am gandit k nu e treaba mea..dar nu vreau sa o vad asa dar se pare k iei ii place asa mia zis k ii fericita.
ps(scuzati ortografia)dar astept va rog sfaturi
proserpine000
Postat pe 11 Februarie 2011 23:31
Realitatea e ca Ea ..E ...cu ...EL ...
Gaius_Baltar
Postat pe 11 Februarie 2011 23:38
acum, nah, stii cum e!: fiecare isi are propria definitie, reprezentare si `traire` a fericirii. daca ea considera ca e fericita, las-o sa-si savureze fericirea aia `minunata`! haha!
esme
Postat pe 11 Februarie 2011 23:49
da si el isi bate joc de ea si pe mine ma doare k ea nu vede chestia asta desi toata lumea ii spune
proserpine000
Postat pe 11 Februarie 2011 23:57
De la: proserpine000, la data 2011-02-11 23:57:02da si el isi bate joc de ea si pe mine ma doare k ea nu vede chestia asta desi toata lumea ii spune


POATE CA E PREA TIMIDA SA ISI FACA ALT PRIETEN
KNIGHT_31
Postat pe 12 Februarie 2011 00:03
ok, tu i-ai spus asta, presupun, nu doar o data, asa ca poti sa-i mai spui de alte nspe ori ca tot aia vei culege. uneori oamenii fac alegeri pe care altii, oricat de apropiati le-ar fi, nu le pot intelege si justifica, alegeri pe care vor sa si le gestioneze cum considera ori in functie de un sistem de asteptare, chiar daca e unul gresit reprezentat. cel mai bine ar fi s-o lasi in orbecaiala ei! nu e cazul sa faci pe eroul. ar fi inutil. o veni o vreme cand va intelege ca fericirea e cu totul altceva decat isi inchipuia. ...ori poate nu, intrucat pt ea asta constituie, intr-adevar, fericirea.
esme
Postat pe 12 Februarie 2011 00:09
la varsta care o are deja a a vut si prea multi nu-i timida de loc si e si frumoasta mai prost sta la etaj..:D
si el ii spune asta tot timpu si de aia se cearta ei mai des k ii spune k e proasta nu are cultura general si se tot intreaba de ce mai e cu ea..numai ei stiu de fapt care le este problema..ideea e k simt k daca ii intorc spatele in sens nu mai suntem prietene ne rezumam la faptul k suntem vecine va realiza k e singura numai cu parazitu ala pe cap prietenele din liceu au parasito tot din vina lui cu parinti ei nu mai discuta numai se cearta tot din vina lui maicasa ma roaga sa discut cu ea k poate ma va asculta..dar nimic...poate atunci cand va realiza k nu mai are pe nimeni in jurul sau din cauza caracterului acelei persoane pentru care ea a renuntat la tot se va trezi din acel vis frumos in gilimele in care traieste.si va lua cv masuri in aceea privinta.daca ma prefac k nimic nu sa intamplat situatia va continua asa
proserpine000
Postat pe 12 Februarie 2011 00:16
cu siguranta va continua! stii cum e treaba cu (ne)masuratul orgoliilor!
esme
Postat pe 12 Februarie 2011 00:23
va multumesc si mai astept ori cum pareri
proserpine000
Postat pe 12 Februarie 2011 00:29
in continuare
proserpine000
Postat pe 12 Februarie 2011 00:29
Cu cat veti insista sa ii evidentiati defectele, cu atat ea le va transforma in calitati.
E nevoie de mult rabdare si efort....
Eu as zice ca daca esti prietena, sa fii in orice conditii ( in sensul ca ii dai ajutor atunci cand cere- nu mai devreme- , o asculti, si eviti sa vorbesti despre el pana cand va deschide ea discutia)
Si parintii ar fi recomandat sa fie mai abili si mai diplomati ( e foarte greu dar se poate) sa incerce sa ii arate ca o iubesc neconditionat, sa nu o certe dar sa ii spuna ca nu sunt de acord cu prietenul. Nu o opresc ( n-au cum) dar pentru ei, el nu reprezinta o persoana cu care sa relationeze...
Fara cearta si sa incerce sa duca o viata normala in casa, sa evite sa deschida discutia despre el. Vor avea surprinderea de a vedea ca fiica lor va mai ceda din incapatanare.
Iar tu poti sa incerci sa propui activitati comune, cu ea doar, si sa o indemni sa reia relatia cu colegele ( fara sa il mentionezi pe el)
dor72
Postat pe 13 Februarie 2011 02:22
Pui doua sageti sa-i taie picioarele dobitocului si de a doua zi nu mai are treba cu ea.
garbo103208
Postat pe 15 Februarie 2011 16:23
Draga mea hai sa-ti explic eu cum sta treaba.....si eu am fost in situatia ta exact la aceeasi varsta....eu n-am lasat-o pe prietena mea deoarece eram singura persoana pe care putea conta.....dute si vb. cu parintii ei pt. k fata e minora si n-are ce cauta cu derbedeul ala.....dute si spune-le numai asa poti s-o salvezi de nenorocit chiar daca ea nu va mai vb cu tine..oricum daca o tine asa nu veti mai fi prietene din puntul meu de vedere.....Stii cum a scapat prietena mea de nemernic?....parintii ei niste oameni extraordinari si-au dat seama cam tarziu k era brutalizata dar au intervenit la timp...ea tot asa inamorezata peste cap de un jeg de om....Acestia au inchis-o in casa era dusa si adusa de la scoala pana si-a dat si ea seama k o persoana cu o cultura cu niste parinti cu o situatie si o stabilitate extraordinara nu are ce cauta langa un paduche....ma intelegi tu? asta tre sa-i spui ei si s le spui parintilor pt k s-ar putea s-o vezi intr-o zi desfigurata si nu exagerez.....bafta si s ne tii la curent.......
biank_85
Postat pe 25 Februarie 2011 16:08
Imi pare rau de prietena ta..dar mai rau de cum scrii...Da,trebuie s-o ajuti,sa apelezi la parintii ei,cun bine ti-a explicat cineva de pe-aici!Dar mai vezi si de..iarta-ma,gramatica..macar un pic,acolo...se mai greseste batand o litera-n plus sau minus..mai mananci cate una ,din graba..dar tu...dezastru!Dar intai ocupa-te de sufletul prietenei tale..poate o ameninta cu ceva..o are la mana cu ceva..?Succes,nu o lasa balta:PRIETENUL LA NEVOIE SE CUNOASTE! Si Ea are nevioe de prietenia Ta! Poate nu stie,dar tu stii!Ajut-o!!
elisabeta_boia
Postat pe 25 Februarie 2011 23:41
Pacat! De prietena ta! Dragostea uneori este!! Nu inteleg cum poti sa accepti, tu fata(ea) sa dea cineva in tine(in ea)!!!! Eu : urasc:: aceasta natie de
Jojolin
Postat pe 26 Februarie 2011 11:53
De la: Jojolin, la data 2011-02-26 11:53:56Pacat! De prietena ta! Dragostea uneori este!! Nu inteleg cum poti sa accepti, tu fata(ea) sa dea cineva in tine(in ea)!!!! Eu : urasc:: aceasta natie de
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' POT SA STIU DE CE N AI POSTAT CE AM SCRIS>>?????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! AM SA TI SCRIU
Jojolin
Postat pe 26 Februarie 2011 11:58
De la: Jojolin, la data 2011-02-26 11:58:01
De la: Jojolin, la data 2011-02-26 11:53:56Pacat! De prietena ta! Dragostea uneori este!! Nu inteleg cum poti sa accepti, tu fata(ea) sa dea cineva in tine(in ea)!!!! Eu : urasc:: aceasta natie de
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' POT SA STIU DE CE N AI POSTAT CE AM SCRIS>>?????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! AM SA TI SCRIU
.......................PRIVAT ....................

Jojolin
Postat pe 26 Februarie 2011 12:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubirea ne poate duce pe culmi nebanuite 66 De la: dor72 18 Februarie 2011 22:14
putem trai si fara critica!...... 19 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:40
cum poti ajuta un om sa isi revina dupa o cadere .....care a trait o dezamagire si a considearat ca viata nu exista si nici motiv pt a trai 8 De la: betty37 21 Aprilie 2011 22:57
Are nevoie de spatiu 16 De la: Dkh_90 9 Ianuarie 2018 12:38
Cum să procedez? 15 De la: garbo_408862 27 Aprilie 2015 20:57
Setari Cookie-uri