unde e iubirea, in atitudinea asta???????????????

Ai dreptate , Janette, o relatie care nu merge si gata, nu poti s-o dregi ca pe-o maioneza taiata cu mustar. Pur si simplu o lasi de-o parte si te orientezi spre altceva.
m_ada
Postat pe 7 Decembrie 2010 11:13
...Si apropos de altceva, e recomandabil ca cel putin a doua oara sa deschizi bine ochii, nu sa te arunci in disperare cu capul inainte intr-o noua relatie. A gresi e omeneste dar a repeta gresala ... e semn de prostie.
m_ada
Postat pe 7 Decembrie 2010 11:16
io nu-s de acord!
o relatie se poate "drege" ori de cate ori se incearca acest lucru...de catre ambiiparteneri!
daca doar unul incearca si celalalt...batman, batman
atunci da, e inutil
zambila
Postat pe 7 Decembrie 2010 11:21
De la: m_ada, la data 2010-12-07 11:13:55Ai dreptate , Janette, o relatie care nu merge si gata, nu poti s-o dregi ca pe-o maioneza taiata cu mustar. Pur si simplu o lasi de-o parte si te orientezi spre altceva.


va rog.........vreau sa ma fac inteles...............cunosc nnnnnnnnnn cazuri in care cupluri se despart pentru nepotrivire de caracter..........pentru mine o relatie se cultiva ( in timp).........in nci un caz nu as mai putea crede, ca o relatie ar putea merge pe o simpla conpatibilitate din mai multe puncte de vedere si atat

am vrut o parere, in sesnsul constructiv ptr relatia mea.. nu invers
garbo011013
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:23
Vrei sa salvezi relatia? Daca crezi ca merita, incearca. Vin sarbatorile, stai cu partenerul/ra mai mult, discutati. Dar, nu exista leac pentru gelozie.....
cricat
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:30
poate .......asa cum imi spunea un amic mai ieri...........noi suntem niste prosti...........aia care gandim, le regandim.........mai gasim cate un inteles in fiecare propozitie...........si importanta este in a sti ce vrei....normal pe termen scurt

si inca o data ma intreb...........pe termen lung? nu vrea fiecare pe cineva care sa-i stea alaturi?

daca el are defecte? tu care il combati, inseamna ca nu ai? sau ca nu aveti aceleasi defecte?

garbo011013
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:32
De la: cricat, la data 2010-12-09 00:30:09Vrei sa salvezi relatia? Daca crezi ca merita, incearca. Vin sarbatorile, stai cu partenerul/ra mai mult, discutati. Dar, nu exista leac pentru gelozie.....


ti s-a intamplat?
garbo011013
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:36
sa fiu geloasa... da... un picut... nu la extrem...

gelozia vine din nesiguranta.... si din sentimentul de posesiune...
cricat
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:39
defecte .... sotul meu are... si eu am...
multe dintre defecte le-am vazut inainte de casatorie... si a fost un lucru bun.... foarte mult nu s-a schimbat dupa casatorie.
Despre mine nu pot vorbi, trebuie sa il intrebi pe el
cricat
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:43
garbo 013 .... ce am vazut inainte de casatorie, defecte, nu s-au schimbat.... dar au aparut altele. Suntem intr-o continua miscare.

Poate ca o iubesti, iubirea tine de cald o perioada, si iti da sperante ca o sa fie mai bine.

PS Nu o sa gasesti pe aici cineva sa iti dea o reteta sa o scapi de gelozie pe prietena ta.
cricat
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:54
buna Cand e asa pus pe reprosuri,spunei sa te pupe ca-i trece ,dupa care vedeti voi ce faceti.Am impresia ca fiind obosita dupa 16 ore de munca nu mai poti comunica nu-ti poti arata exprima sentimentele si el a intrat in panica,cauta cauze .incearca sa elimine cauzele (INCHIPUITE) .Incearca sa va luati o vacanta mergeti iubitiva comunicati lasati munca stresul departe .eu am trecut prin asa ceva si nu am stiut sa gestionez situatia ,ea si-a gasit iubirea in alta parte si eu am ramas cu munca . bafta
mikiro1
Postat pe 20 Decembrie 2010 10:15
inteleg foarte bine situatia pe care o traiesti.Am trait-o si eu un timp, . Nici acum nu pot intelege exact cum poate fi o persoana atat de egoista incat sa-i faca viata un calvar fiintei pe care spune ca o iubeste enorm.De ce spun asta? Pentru ca eu cred ca ar fi bine sa intelegi ca in asemenea situatii nu mai conteaza cat de mult sau cat de putin te iubeste acea persoana. Reuseste sa-ti faca atat de mult rau ,incat intr-un final , nu-ti mai doresti decat sa nu te mai iubeasca atat, si sa ai macar o zi de liniste.Nu am sa intru in amanunte,cazul meu a fost demn de ,,spitalul de nebuni,, este incredibil cat de posesivi si gelosi pot fi unii oameni si unde se poate ajunge din aceasta cauza.Concluzia la care am ajuns eu este:oricat de mult am incerca si oricat de multe dovezi de iubire am aduce nu putem schimba niciodata o astfel de persoana,.Pur si simplu ei asa sunt si intr-un fel se mandresc cu asta. Asa ca eu cred ca ar trebui sa-ti pui urmatoarea intrebare:,,Pot sau nu pot sa traiesc in felul asta toata viata?,,...raspunsul este numai la tine......
diana321
Postat pe 21 Decembrie 2010 08:20
unde dracu e iubirea? ca bine zici fata
ce draq mai cauti langa el, ca daca mai stai mult o sa te intrebi pe tine "unde e iubirea pe care i-o purtam candva?"
mai, unii oameni nu merita sa-ti bati capul pentru ei sau sa te agiti, daramite sa le mai dai si dragoste, sila nu-ti poate inspira? incearca si-ai sa vezi ca nu mai stai mult
Laura_M
Postat pe 21 Decembrie 2010 09:30
eu din cate stiu femeile sunt cele care analizeaza si intorc problema pe miii de parti. La barbati in general e simplu ... ori e alba ori e neagra. Noi femeile avem inclinatii ....spre dramatic. Analizam prea multe si prea des, facem din tantar armasar. Marea majoritate a femeilor asta fac fie ca recunosc fie ca nu.
Tu fie ca esti femeie, fie ca esti barbat --- incearca sa intelegi ceea ce vrea partenerul tau sa iti zica . Parerea mea este ca, compromisuri se fac dar din ambele parti. Si sa fim seriosi cine sa fie suparat ca partenerul are un job bun si bine platit???????????
Poate partenerul tau este invidios pe succesul tau la locul de munca si asa se manifesta. Mai sti???? Sau poate s-a plictisit de relatia voastra si nu stie cum sa iti zica!!!!! Sau poate chiar pur si simplu se simte neglijat, iar tu nu intelegi asta desi din cate ai spus incerci sa iti petreci cat mai mult timp alaturi de partener dar.... poate nu suficient.
Eu cred ca depinde de tine sa decizi daca merita sa faci eforturi si compromisuri pentru aceasta relatie. Iubirea se manifesta diferit dar cel mai bine voi stiti daca mai exista sau nu. Atitudinea unei persoane poate sa difere de la o zi la alta, de la o luna la alta si este influentata de factori externi - gen anturaj, partener, loc de munca stresant, etc dar asta nu inseamna ca nu te iubeste. In ultimul timp l-ai intrebat pe partenerul tau cum se simte? Daca nu e obosit? Daca ii lipseste ceva? Cand ai incercat ultima data sa ii faci o mica surpriza partenerului tau -- asa pur si simplu fara cearta sau discutii inainte--- chiar si o ciocolata?
Poate tu o sa zici ca si tu esti obosit si etc... dar din cate am inteles nu tu ai probleme. Din punctul tau de vedere totul e ok. Inseamna ca partenerul tau este deranjat de ceva. Atitudinea o demonstreaza. Dar asta nu inseamna ca nu mai exista iubire.
Eu sper sa va rezolvati problemele care poate nu sunt chiar atat de grave si sa aveti Sarbatori Fericite!!!!
Pitu
Postat pe 21 Decembrie 2010 13:37
Este clar ca partenerul tau are foarte mult timp la dispozitie si de aceea are timp sa se plictiseasca si sa faca scenarii cu care sa-ti zapaceasca creierii.Dar asta nu inseamna ca el(partenerul) nu sufera.Timpul pe care si-l petrece mai mult singur,ii creeaza o stare de frustrare.Fii sigur ca din iubire ii vin toate reactiile acelea obositoare(pentru amandoi).
Daca nu i-ar pasa,si-ar gasi altceva mai bun de facut.Dar,pentru ca te iubeste,vrea sa-si petreaca timpul cu tine si nu cu altcineva.
Am inteles ca tii la relatie si ca ,implicit iubesti si persoana respectiva.Asta e bine.
Incercati sa discutati lejer,chiar daca orice discutie inseamna si reprosuri,si vedeti la ce rezultat ajungeti.Incearca sa tii,atat cat iti permite timpul,cont de dorintele partenerului, de a caror indeplinire tine fericirea relatiei voastre.
Si daca dupa toate eforturile pe care le faci,tot nu merge,du-te unde vezi cu ochii,pentru ca te astepta vremuri grele.
Sa-ti fie bine!!!
garbo134945
Postat pe 21 Decembrie 2010 15:33
De la: garbo011013, la data 2010-12-07 02:37:38 atunci cand acea persoana care s-a indragostit de tine " nebuneste" odata, dar care incearca sa te schimbe neincetat (si e neobosit frate), sa elimine prietenii ( si aia putini) dar vechi din jurul tau.. cand e tot timpul nemultumit de cate ceva...........
ala care, atunci cand tu vii dupa cate 16 ore de munca, obosit si fara chef ( fara dorinta de a mi se face vreo statuie , ca sincer nici mie nu-mi place asta), il gasesti numai pe pozitie de razboi cu zeci de reprosuri vis a vis de munca, vis a vis de lipsa ta de interes ptr relatie si bineinteles pentru perosana sa.........( ca doar n-am stiut ca i s-a facut rau azi, sau mai stiu eu pentru ce)................
aaaaaaaaaa si fara sa omitem ca tot in fiecare seara te trezesti personajul vreunui trhiller ( ca doar partenerul tau de viata e bagat in filme de cateva ore) si te trezesti ca tu de fapt esti intruchiparea lui james bond, sau mata hari, persoana ta fiind implicata de fapt in zeci de relatii extraconjugale ( vb vine ca nu suntem casatoriti) si mai are si argumente "strong" ( de genul a vazut o privire, sau....... fie ai ras prea mult, fie prea putin.........ori, ti-a controlat telefonul si a gasit fie vreun numar nepersonalizat, fie vreun mesaj cu conotatii personale).........
nu vreau sa fac pe victima aici, doar imi exprim frustrarea....... ( nu ma intelegeti gresit, tin foarte mult la persoana asta despre care v-am tot vorbit si tin la aceasta relatie) dar revenind....UNDE DRACU E IUBIREA???? ca sincer va spun.............. in curand voi strange pe cineva de gat

P.S. va rog foarte mult sa nu imi argumentati fara sa stiti despre ce e vb.........N-am chef de stereotipuri de genul ( fie ca nu ma mai iubeste ca la inceput, fie ca e complexat, -a de mine sau de munca mea, fie ca ne-am dezvoltat pe parcursul timpului in directii diferite). Vreau sa stiu clar: exista sau nu exista dragoste in forma asta de manifestare si ce ati facut voi ca sa fie bine ( cu psihicul intreg,.. mai mult sau mai putin)



Inainte sa-mi dau cu parerea - mesajele din telefon cu conotatii personale de la cine sunt sau catre cine sunt adresate?
Lady_Di
Postat pe 21 Decembrie 2010 15:46
Domnule 013 (dupa parerea mea esti barbat), prezenta fizica nu e suficienta pentru a mentine "vie" o relatie. Se pare ca te implici efectiv si afectiv prea putin in viata de cuplu. Prea putin comparativ cu perioada de inceput a relatiei voastre. Partenera ta se simte neglijata, singura si nu observa la tine vreo incercare de a schimba cumva situatia. Cat de mult si mai ales cat de eficient comunicati?
Cand i-ai spus ultima data ca o iubesti? Cand ai tinut-o in brate ultima data? Daca iti amintesti cu precizie, mai exista o sansa pentru relatia voastra, daca nu... ia o pauza, poate te vei lamuri cum stai si ce-ti doresti de fapt.
Tylly
Postat pe 21 Decembrie 2010 16:04
De la: garbo011013, la data 2010-12-07 02:37:38 atunci cand acea persoana care s-a indragostit de tine " nebuneste" odata, dar care incearca sa te schimbe neincetat (si e neobosit frate), sa elimine prietenii ( si aia putini) dar vechi din jurul tau.. cand e tot timpul nemultumit de cate ceva...........
ala care, atunci cand tu vii dupa cate 16 ore de munca, obosit si fara chef ( fara dorinta de a mi se face vreo statuie , ca sincer nici mie nu-mi place asta), il gasesti numai pe pozitie de razboi cu zeci de reprosuri vis a vis de munca, vis a vis de lipsa ta de interes ptr relatie si bineinteles pentru perosana sa.........( ca doar n-am stiut ca i s-a facut rau azi, sau mai stiu eu pentru ce)................
aaaaaaaaaa si fara sa omitem ca tot in fiecare seara te trezesti personajul vreunui trhiller ( ca doar partenerul tau de viata e bagat in filme de cateva ore) si te trezesti ca tu de fapt esti intruchiparea lui james bond, sau mata hari, persoana ta fiind implicata de fapt in zeci de relatii extraconjugale ( vb vine ca nu suntem casatoriti) si mai are si argumente "strong" ( de genul a vazut o privire, sau....... fie ai ras prea mult, fie prea putin.........ori, ti-a controlat telefonul si a gasit fie vreun numar nepersonalizat, fie vreun mesaj cu conotatii personale).........
nu vreau sa fac pe victima aici, doar imi exprim frustrarea....... ( nu ma intelegeti gresit, tin foarte mult la persoana asta despre care v-am tot vorbit si tin la aceasta relatie) dar revenind....UNDE DRACU E IUBIREA???? ca sincer va spun.............. in curand voi strange pe cineva de gat

P.S. va rog foarte mult sa nu imi argumentati fara sa stiti despre ce e vb.........N-am chef de stereotipuri de genul ( fie ca nu ma mai iubeste ca la inceput, fie ca e complexat, -a de mine sau de munca mea, fie ca ne-am dezvoltat pe parcursul timpului in directii diferite). Vreau sa stiu clar: exista sau nu exista dragoste in forma asta de manifestare si ce ati facut voi ca sa fie bine ( cu psihicul intreg,.. mai mult sau mai putin)


Nu e dragoste. Nu se va schimba, va fi din ce in ce mai rau pana cand te vei satura si vei pleca, daca nu Doamne fereste vei face lucruri mai rele. Din experienta iti spun. Un asemenea comportament nu se corecteaza, astea sunt deviatii psihice. Nu te iubeste, nu te-a iubit niciodata. Te percepe doar ca pe proprietatea ei, ca un copil care nu vrea sa lase pe nimeni sa-i atinga jucariile chiar daca nu se joaca cu ele. Un astfel de specimen nici nu stie ce este aia dragoste. Stie ca esti al ei si se comporta ca atare. Pe langa asta, e si extrem de complexata, probabil tu ai mai mult succes, tu esti mai destept, tu faci banii mai repede... Cam asta este. Fugi cat se mai poate si cat poti de departe.
Lidiaolteanu
Postat pe 21 Decembrie 2010 16:08
Uneori iubirea se transforma in obsesie.... M-am gandit mult daca sa scriu sau nu, netraind personal o situatie de genul, insa cineva din famila mea traieste asa ceva, de 20 de ani de zile...La inceput iubirea a fost mare...ea punea sarea in ciorba el invartea in oala...apoi in timp dragostea si multe complexe de inferioritate au transformat aceasta iubire mare in cosmar...jigniri, controlat telefonul, scene de gelozie, batai, alcool...ce e mai greu...
Mi-a marturisit ea ca ii este frica sa mai doarma in casa cu el... Daca il intreaba ce face...il controleaza...daca nu il intreaba nu ii pasa...si uite asa se desfasoara viata lor.
Iti recomand sa fugi de asemenea persoana...indiferent ce ai fi tu, femeie sau barbat.
Dupa parerea mea, partenerul de viata trebuie sa te completeze, sa-ti oferi liniste si sprijin...nu sa te terorizeze. Imi pare rau ca traieste cineva asemenea poveste.
Succes.
delia_diana
Postat pe 21 Decembrie 2010 16:33
Partenerul tau se numeste Othelo?gelosul ,nu iubeste,gelosul se iubeste!nu te amagi!
garbo133776
Postat pe 22 Decembrie 2010 20:20
"daca el are defecte? tu care il combati, inseamna ca nu ai? sau ca nu aveti aceleasi defecte?"

Inseamna ca nu-i accepti defectele! Chiar daca ati avea aceleasi defecte amandoi v-ati combate unul pe celalat daca nu vi le acceptati reciproc.
Jumatatea ta se simte inferioara tie .Probabil ca nu se poate adapta la ritmul tau de viata.Aveti teluri diferite si asteptarile voastre unul fata de celalalt nu sunt satisfacute.
Daca vrei sa pastrezi relatia , ar trebui sa-i arati jumatatii tale ca este prioritatea nr 1, nu fi ambiguu in raspunsurile pe care i le dai la intrebari( nu-i trezi suspiciuni,gelozii...), vezi care sunt nevoile mai mari si incearca sa i le satisfaci.Se pare ca de tine depinde armonia in relatie
E ca si cum ai acorda o chitara: ceri un ton dupa care tensionezi sau slabesti fiecare coarda pana scoate sunetul potrivit.
Lety
Postat pe 23 Decembrie 2010 22:18
"daca el are defecte? tu care il combati, inseamna ca nu ai? sau ca nu aveti aceleasi defecte?"

Inseamna ca nu-i accepti defectele! Chiar daca ati avea aceleasi defecte amandoi v-ati combate unul pe celalat daca nu vi le acceptati reciproc.
Jumatatea ta se simte inferioara tie .Probabil ca nu se poate adapta la ritmul tau de viata.Aveti teluri diferite si asteptarile voastre unul fata de celalalt nu sunt satisfacute.
Daca vrei sa pastrezi relatia , ar trebui sa-i arati jumatatii tale ca este prioritatea nr 1, nu fi ambiguu in raspunsurile pe care i le dai la intrebari( nu-i trezi suspiciuni,gelozii...), vezi care sunt nevoile mai mari si incearca sa i le satisfaci.Se pare ca de tine depinde armonia in relatie
E ca si cum ai acorda o chitara: ceri un ton dupa care tensionezi sau slabesti fiecare coarda pana scoate sunetul potrivit.
Lety
Postat pe 23 Decembrie 2010 22:18
"daca el are defecte? tu care il combati, inseamna ca nu ai? sau ca nu aveti aceleasi defecte?"

Inseamna ca nu-i accepti defectele! Chiar daca ati avea aceleasi defecte amandoi v-ati combate unul pe celalat daca nu vi le acceptati reciproc.
Jumatatea ta se simte inferioara tie .Probabil ca nu se poate adapta la ritmul tau de viata.Aveti teluri diferite si asteptarile voastre unul fata de celalalt nu sunt satisfacute.
Daca vrei sa pastrezi relatia , ar trebui sa-i arati jumatatii tale ca este prioritatea nr 1, nu fi ambiguu in raspunsurile pe care i le dai la intrebari( nu-i trezi suspiciuni,gelozii...), vezi care sunt nevoile mai mari si incearca sa i le satisfaci.Se pare ca de tine depinde armonia in relatie!
E ca si cum ai acorda o chitara: ceri un ton dupa care tensionezi sau slabesti fiecare coarda pana scoate sunetul potrivit.
Lety
Postat pe 23 Decembrie 2010 22:20
"daca el are defecte? tu care il combati, inseamna ca nu ai? sau ca nu aveti aceleasi defecte?"

Inseamna ca nu-i accepti defectele! Chiar daca ati avea aceleasi defecte amandoi v-ati combate unul pe celalat daca nu vi le acceptati reciproc.
Jumatatea ta se simte inferioara tie .Probabil ca nu se poate adapta la ritmul tau de viata.Aveti teluri diferite si asteptarile voastre unul fata de celalalt nu sunt satisfacute.
Daca vrei sa pastrezi relatia , ar trebui sa-i arati jumatatii tale ca este prioritatea nr 1, nu fi ambiguu in raspunsurile pe care i le dai la intrebari( nu-i trezi suspiciuni,gelozii...), vezi care sunt nevoile mai mari si incearca sa i le satisfaci.Se pare ca de tine depinde armonia in relatie!
E ca si cum ai acorda o chitara: ceri un ton dupa care tensionezi sau slabesti fiecare coarda pana scoate sunetul potrivit.
Lety
Postat pe 23 Decembrie 2010 22:20
"daca el are defecte? tu care il combati, inseamna ca nu ai? sau ca nu aveti aceleasi defecte?"

Inseamna ca nu-i accepti defectele! Chiar daca ati avea aceleasi defecte amandoi v-ati combate unul pe celalat daca nu vi le acceptati reciproc.
Jumatatea ta se simte inferioara tie .Probabil ca nu se poate adapta la ritmul tau de viata.Aveti teluri diferite si asteptarile voastre unul fata de celalalt nu sunt satisfacute.
Daca vrei sa pastrezi relatia , ar trebui sa-i arati jumatatii tale ca este prioritatea nr 1, nu fi ambiguu in raspunsurile pe care i le dai la intrebari( nu-i trezi suspiciuni,gelozii...), vezi care sunt nevoile mai mari si incearca sa i le satisfaci.Se pare ca de tine depinde armonia in relatie!
E ca si cum ai acorda o chitara: ceri un ton dupa care tensionezi sau slabesti fiecare coarda pana scoate sunetul potrivit.
Lety
Postat pe 23 Decembrie 2010 22:20
Oare ce se intampla????? nu am dat decat un singur clik!!!!!!! de ce a aparut de atatea ori??????/
Lety
Postat pe 23 Decembrie 2010 22:30
Oare ce se intampla????? nu am dat decat un singur clik!!!!!!! de ce a aparut de atatea ori??????/
Lety
Postat pe 23 Decembrie 2010 22:30
Oare ce se intampla????? nu am dat decat un singur clik!!!!!!! de ce a aparut de atatea ori??????/
Lety
Postat pe 23 Decembrie 2010 22:30
emi ti ai dori sa fi in locul baiatului(femeii)care a deschis top ic ul?
garbo133776
Postat pe 24 Decembrie 2010 01:49
776, cred ca nimeni nu si-ar dori... Se intampla insa sa ajungem aici si sa nu stim cum s-a intamplat. Ajungem sa ne simtim sufocati de nemultumirile partenerului de viata, de reprosurile si suspiciunile lui, care pana mai ieri nu existau, si nu ne gandim ca o parte (poate cea mai mare parte) din vina ne revine noua. La o analiza mai atenta (daca suntem interesati cu adevarat sa intelegem ce s-a intamplat) vom descoperi ca am cam uitat de partener, ca l-am trecut in plan secundar, ca n-am mai considerat necesat sa-i comunicam orice banalitate care alta data facea deliciul conversatiilor, ca exista situatii despre care nu i-am vorbit si care privite din afara ar putea crea suspiciuni...
Cand se ajunge intr-o situatie ca asta vina nu este niciodata a unuia singur.
Tylly
Postat pe 24 Decembrie 2010 08:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pe barbatii ii unesc minciunile,nesimtirea,faptul de a profita de femei,dar probleme politice nu sunt in stare sa le rezolve chiar daca la conducere sunt barbati 1 De la: ingerasulluptator 2 Ianuarie 2012 21:58
Rugaminte fierbinte catre doamnele inteligente 133 De la: garbo265966 5 Iulie 2012 17:40
Natura femeii 43 De la: Daniel71 11 Septembrie 2012 12:36
amantA? 482 De la: neversaynever 25 August 2011 08:48
Nemultumire 15 De la: garbo_472769 3 Decembrie 2017 07:23
Setari Cookie-uri