Dieta in afectiunile cardiovasculare

Autori:Dr. Tomina Popescu, Dr. Maria Mota

Bolile cardiovasculare ucid mai multi oameni intr-un an decat urmatoarele sapte cauze de mortalitate adunate (American Heart Association, 1997). Cardiopatia ischemica cronica este cea mai frecventa cauza de mortalitate dintre toate afectiunile cardiovasculare, 50% dintre decesele de origine cardiaca fiind rezultatul acesteia. Se considera ca una din 9 femei si unul din 6 barbati cu varste cuprinse intre 45-64 ani sufera de o afectiune cardiaca. Dupa varsta de 65 de ani , una din 3 femei si unul din 8 barbati sunt afectati.
In ceea ce priveste infarctul miocardic acesta reprezinta principala cauza de mortalitate in general, Romania nefiind o exceptie. Mortalitatea de cauza cardiovasculara creste cu varsta si rasa, fiind cea mai ridicata la rasa negra, urmata apoi de rasa alba, pe ultimul loc aflandu-se asiaticii si hispanicii.
Vom incerca in continuare sa oferim cateva principii de alimentatie in principalele afectiuni cardiovasculare, cunoscandu-se faptul ca tarile care au impus o schimbare in stilul de viata al populatiei (in special in alimentatie) au obtinut rezultate notabile in prevalenta maladiilor cardiovasculare.
http://www.terapii-naturiste.com/terapii_cblog/2010/11/02/dieta-in-afectiunile-cardiovasculare-partea-i/
anamariatoma
Postat pe 2 Noiembrie 2010 10:52
care in final se lasa cu reclama la un produs "infailibil", care "previne infarctul miocradic si AVC-ul", nu-i asa?!
oare de ce am senzatia ca am ghicit??:P
:))
eu_geminy
Postat pe 2 Noiembrie 2010 11:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
feminitate-ce intelegem prin ea 2 De la: garbo055472 3 Februarie 2010 11:19
Dieta Montignac 183 De la: oanagheorghe 19 Ianuarie 2011 12:36
cat de importanta e grupa sangvina pentru dieta? 8 De la: Terapii_Naturiste 20 August 2012 11:01
ce droguri sunt sapte pacate si diavol rosu????? 2 De la: panty_C 29 Ianuarie 2012 16:25
Dieta Dukan 5 De la: mladitza 3 Mai 2012 15:13
Setari Cookie-uri