scandalul datelor private interceptate de google se extinde!

'" Scandalul datelor private interceptate de Google se extinde!
31 05 2010 17:09



Autoritile austriece au emis un ordin prin care se interzice accesul mainilor Google Street View pe teritoriul acestei ri. Hotrrea va fi revocat doar dup ce Google va aduce oficialilor austrieci probe concrete c vehiculele nu au fost folosite pentru a colecta date private ale utilizatorilor.

Comisia austriac pentru Protecia Datelor (DSK) dorete ca Google s nu poat realiza noi nregistrri i nici utiliza n nici un fel datele colectate pe teritoriul Austriei, pn la finalizarea anchetei. Am cerut Google ca, pn pe data de 7 iunie 2010, s prezinte o descriere tehnic a activitii sale de colectare de date pe teritoriul austriac i, de asemenea, s rspund unui chestionar amnunit" - se arat n nota DSK.
Publicitate

Aciunea autoritilor austriece este similar investigaiilor ncepute n Statele Unite, Germania, Spania i Italia dup ce Google a admis c mainile Street View, care realizeaz panorame stradale n peste 30 de ri, au interceptat accidental date personale prin intermediul reelelor WiFi nesecurizate. Ancheta DSK ar putea dura circa dou luni, conform declaraiilor unui membru al comisiei, Waltraut Kotschy.

Co-fondatorul Google, Sergey Brin, a recunoscut, sptmna trecut, c societatea a dat-o n bar" atunci cnd a strns accidental date private i-a luat angajamentul s supravegheze mai bine aceste activiti. n cadrul companiei au fost iniiate mai multe controale interne privind aceste incidente i au fost luate msuri pentru a evita, pe viitor, colectarea datelor personale. ncrederea este foarte important pentru noi. Vom face tot ce putem pentru a pstra aceast ncredere" - susine Brin.

Criticii Google susin ns c incidentul nu reprezint de loc un accident. Cei de la Google i cred cumva pe toi ceilali nite proti? Identificarea i nregistrarea via WLAN nu se poate face dect cu bun tiin, iar datele obinute astfel se constituie n informaii cu caracter personal" - a declarat, pentru ziarul Salzburger Nachrichten, expertul austriac n securitatea datelor Hans Zeger, care a avertizat c aceste informaii pot fi folosite nu doar n scop comercial, ci i n scop criminal.

Pn acum, Google nu a respectat termenul impus de autoritile germane (26 mai, ora 24.00) pentru a permite acestora accesul datele confideniale colectate n acest stat. Compania a permis accesul oficialilor doar la mainile Street View, dar nu i la datele colectate. n urma controlului efectuat la cererea Ageniei de Protecie a Datelor din Hamburg, autoritile au concluzionat c, utiliznd software-ul de cartografiere, Google a dorit s marcheze, cu bun tiin, reelele de acces Wi-Fi nesecurizate - ocazie cu care a salvat i anumite date personale din acele reele. Oficialii companiei s-au aprat susinnd c realizarea unei baze de date a reelelor wireless nu a avut alt scop dect ameliorarea funcionrii hrilor i celorlalte servicii.

Foto: Google StreetView car, via DailyMail

Comisarul german pentru protecia datelor, Peter Schaar, a declarat c explicaia furnizat de companie - care a prezentat culegerea datelor drept un accident - este neobinuit. Anterior acestui incident, Google a fost obligat de autoritile germane s tearg nu doar feele oamenilor i numerele mainilor, ci i numerele i denumirile strzilor de pe case, precum i orice alte amnunte care ar putea identifica un imobil, la cererea proprietarilor.

i n Statele Unite, Comisia Federal pentru Comer se pregtete s lanseze o investigaie similar, pentru a stabili dac, pe durata colectrii de date, s-au nclcat regulile de acces neautorizat la computere i comunicri private. Autoritatea irlandez de protecie a datelor a cerut, de asemenea, companiei Google s tearg toate datele colectate accidentat de mainile Street View

ntr-un comunicat oficial, cei de la Google au susinut c proiectul care viza colectarea de date punctuale despre reelele WiFi, de genul informaiilor SSID i adreselor MAC, era destinat mbuntirii aplicaiei Google Maps for mobile - care permite utilizatorilor s obin informaii despre un traseu sau s localizeze o serie de puncte de interes, i c operatorii nu i-au dat seama, iniial, c vehiculele nregistrau i activitatea din reelele wireless. Purttorul de cuvnt al grupului, Peter Barron, a declarat c datele culese accidental nu au fost niciodat disponibile celor dinafara companiei i c acestea vor fi distruse ct mai repede posibil.

Este inacceptabil ca o companie care opereaz n UE s nu respecte regulile UE", a ripostat i comisarul european pentru justiiei Viviane Reding, care, n iunie 2009, i-a explicat personal celuilalt co-fondator Google Larry Page, c toate companiile care i desfoar activitatea n spaiul european trebuie s respecte legi stricte privind viaa privat a cetenilor, precum i care sunt detaliile personale ce pot fi date publicitii fr acordul lor.

Pe lista celor 30 de ri n care au acionat vehiculele Google Street View, colectnd peste 600 de GB de date personale, se numr i Romnia. Autoritile romne nu s-au sesizat, deocamdat, referitor la posibilul acces la datele personale ale cetenilor romni."


vuvuzela
Postat pe 30 Octombrie 2010 06:22
uite, vezi?... informatia asta "manipulatoare" ai copiat-o tot de pe "perimatul Google"...

sa nu imi spui ca ai dactilografiat tu asa de bine cu diacritice si punctuatie, dupa textul "din revista"... ca nu te cred!...:)

mey vuNvu... dar idei de la tine, ca sa pui de-un topic ca lumea, nu ai?

intreb si io acuma... pana nu vii din "misiune" si ma pui la coltz pe coji de nuca...:P

:))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 12:23
De la: eu_geminy, la data 2010-10-30 12:23:56uite, vezi?... informatia asta "manipulatoare" ai copiat-o tot de pe "perimatul Google"...

sa nu imi spui ca ai dactilografiat tu asa de bine cu diacritice si punctuatie, dupa textul "din revista"... ca nu te cred!...:)

mey vuNvu... dar idei de la tine, ca sa pui de-un topic ca lumea, nu ai?

intreb si io acuma... pana nu vii din "misiune" si ma pui la coltz pe coji de nuca...:P

:))




cum comentezi subiectul?de ce eviti?nu intelegi ca eu nu intru pe google?am prea multe date despre el.o mare excrocherie ,manipulare si urmarirea clientilor.ai ceva de comentat?iti vei pune si cip subcutanat?
vuvuzela
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:41
mey vuNvu...

la subiect, nu am ce comenta.
sincer, mi se cam roupe ca m-au interceptat aia wireless-ul.
datele private/ importante nu se lasa oriunde, oricum. doar fraierii au de ce sa se teama.:D

cu vrajeala aia ca "nu intri pe google", las-o mai moale. ceea ce ai postat aici e un copy/paste care se gaseste perfect identic in vreo suta de locuri pe google.


asa, si?!... daca ai "atat de multe date", ce-o sa faci cu ele? vrei sa-ti spun eu? hotzomanoooo... nu zic, ca ma da afara de pe garbo si nu vreau!...:P

ete nah ca ma las manipulat de google si nu dau curs bazaconiilor de "conspiratie mondiala" pe care le postezi din toate pozitiile de sex-lipsa la inventar...:)))

iar in legatura cu cipul despre care vorbesti... scuza-ma, dar am atatea pe cap, incat cipul cu pricina e ultimul lucru la care m-as gandi.

dar, daca o sa am eu chef, imi bag un chip si in... pix.
care e problema ta?!:))))

PS: te-am rugat sa vorbesti frumos cu mine, daca vrei sa-ti vorbesc frumos.
stii bine ca la mine nu tin "militzienismele" astea de dinainte de '89.
si nici macar cele de dupE...:P
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:58
baga, vuNvu, ca iti pica topicu asta beton...:)))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:40
persidadamian
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:46
hehehe, vuNvu...
acu' ai o jena pana vei concepe o replica adecvata...aaaaa?!...:)))
:PP
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:49
las-o Ge sa ase gandeasca, vrei sa se piarda asa repede?
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:52
pey aku se face ca ploua, dupa ce da "minunea" asta de topic copiat de la altii...:))))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:53
miroase a ars...
multumeste-te ca-ti raspunde femeia si daca gandeste asa mult (oare )
iti raspunde si ea cand poate
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:56
ei nah... ar vrea sa stearga topicu, da' n-are cum...:)))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 23:38
daca sterge toapicu, unde mai vorbeste cu tine?
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 23:43
in prevata, mey Laura. ca acolo stie ea ca s-au scos microfoanele...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:08
orishicat, are nevoie de tine
Laura_M
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:12
no, vuNvu, zi care-i treaba aciulea, ca altfel declar subiectu inchis...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:34
mey vuNvu, eu tot astept o riposta dura din partea ta...
sa nu zici ca nu ti-am zis daca gasesti lacat aici...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:17
De la: eu_geminy, la data 2010-10-31 01:17:02mey vuNvu, eu tot astept o riposta dura din partea ta...
sa nu zici ca nu ti-am zis daca gasesti lacat aici...:P
:))




ma tot intrebam de 'MUTI 'dar nu vroiam martori."MUTI" la vila la mama.
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:27
hehehe, deja le amesteci cu celalat topic...

mey vuNvu... tu ai bagat nasu' in drogurile alea de le-ai "confiscat" ieri....:))))))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:29
De la: eu_geminy, la data 2010-10-31 01:29:38hehehe, deja le amesteci cu celalat topic...

mey vuNvu... tu ai bagat nasu' in drogurile alea de le-ai "confiscat" ieri....:))))))))



nu merge.chiar daca vor unii!!eu nu folosesc.
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:33
eh... inseamna ca iar ai scapat romparkinul in vodca...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:39
nu-i bai, tu vuNvu...noi sa fim sanatosi.
ca stii vorba aia:

"decat bolnav in pat,
mai bine beat sub pat"...

:))))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:43
De la: eu_geminy, la data 2010-10-31 01:39:47eh... inseamna ca iar ai scapat romparkinul in vodca...:D
:)))



asa ma vezi tu in mentalul tau,consumatoare de votca?phhhhh
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:44
Gemy,ce parere ai despre filmul -the circus"-?
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:47
eu cred ca e vorba de o pura coincidentza. neg existentza acelui "telefon mobil" la care vorbeste doamna din film... pana cand cineva nu-mi va dovedi cu certitudine ca acel obiect era un celular, nu-mi bat capul cu absurditati.
vorbesc serios, chiar am la ce ma gandi, am ce face...
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:56
De la: eu_geminy, la data 2010-10-31 01:56:32eu cred ca e vorba de o pura coincidentza. neg existentza acelui "telefon mobil" la care vorbeste doamna din film... pana cand cineva nu-mi va dovedi cu certitudine ca acel obiect era un celular, nu-mi bat capul cu absurditati.
vorbesc serios, chiar am la ce ma gandi, am ce face...





nu crezi in paranormal?unde dispare femeia totusi?
de telefon nu vb deocamdata.
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 02:07
nu cred, mey vuvu, in niciun paranormal. eu cred in sanatatea copilului meu, in linistea caminului, in timpul pe care il am la dispozitie berechet acum, in prietenii adevarati pe care ii am, in lucrurile care imi incanta simtzurile... ma intereseaza lucrurile palpabile, pe lumea asta.

asa-s eu, mai "ignorant", mey... m-a facut mama cu picioarele pe pamant cu capul pe umeri si "plutash" rau cand ma indragostesc.:P
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 02:10
Nimic nu reuseste sa uimeasca .
In fiecare zi se fac progrese de care noi nu vom afla niciodata sau altele dintre ele de care vom afla cu siguranta ultimii , dupa ce am fost deja expusi ...
AngeloBluLdy
Postat pe 8 Noiembrie 2010 10:37
daca nu ai nimic de ascuns ...... pe cine intereseaza ce interceptari se fac.

Da.... se fac.... si ce?
cricat
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:23
cricat...

de interceptari se tem cei ce au de ce...
precum si cei ce se cred importanti fara sa fie:P

altfel, cam nimic de pe lumea asta nu e chiar fara rost...:DD
:)))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:39
eu nu ma tem ... Ge...

stiu ce sunt "luminitile" din pomi.... ochii de la cucuvele....
cricat
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Targ de produse naturale si/sau bio la GALERIA MALL , Buzau 4 De la: Thor_again 23 Aprilie 2011 11:03
SECRETELE INTERZISE ALE LUMII 16 De la: Alexxandra 21 Martie 2010 17:21
Muzeul Deseurilor- deshis de pe 23 noimebrie la Afi Palace 1 De la: OmuletiiVerzi 24 Noiembrie 2010 10:19
primavara si culoarea galben 1 De la: Alexxandra 28 Februarie 2010 11:06
Romanian Salsa Festival 2008 2 De la: greatexpectations 4 August 2008 16:53
Setari Cookie-uri