care credeti ca este media noastra de viatza?

aceasta aruncare a legii pensiilor de la unii la altii,m-a facut sa ma gandesc,daca mai apuc sa traiesc macar cativa ani din pensia asta atat de dezbatuta.
vuvuzela
Postat pe 7 Octombrie 2010 18:06
Cred ca pe la optzeci si ceva,toti ne imbolnavim,si ne caram pe lumea aialalta.
Putini sunt cei care ajung la nouazeci,sau ma insel????
daniilia
Postat pe 17 Octombrie 2010 22:09
Nu, nu te inseli, ai perfecta dreptate...
sora_ilsi
Postat pe 17 Octombrie 2010 22:36
da te ingrozesti numai la gindul ca nu apuci 65 de ani iar cei care apuca si reusesc sa iasa la pensie o mare parte pleaca pe medicamente
166116maryeta
Postat pe 18 Octombrie 2010 14:30
116.apropo de comentariu,trebuie sa gandim pozitiv si sa fim convinsi ca le mancam si pensia actualilor parlamentari.eu ma trag dintr-o familie longeviva.eu sunt optimista.
vuvuzela
Postat pe 18 Octombrie 2010 16:27
ce intrebare este asta : Care credeti ca este media noastra de viatza?

Cum sa stiu care e media mea de viata cind sunt inca in viata? Ba mai mult cum sa-mi calculez media de viata cind am doar o viata?
Ciresica
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:16
Problema in Romania e ca: 1. se ramane la ce s-a invatat din stramosi; 2. se copiaza francezii. Pe plan MONDIAL problema majora e ca populatia imbatraneste tot mai tare, media de varsta creste, costurile pentru varsta a 3-a sunt tot mai mari Si mai sunt si persoane care nu vor sa se pensioneze niciodata. DAR se supara stramosii natiunii.
kidz003804
Postat pe 31 Octombrie 2010 21:51
ah, alta cu probleme globale ale omenirii si cheia rezolvarii lor...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 21:51
De la: Ciresica, la data 2010-10-19 20:16:37ce intrebare este asta : Care credeti ca este media noastra de viatza?

Cum sa stiu care e media mea de viata cind sunt inca in viata? Ba mai mult cum sa-mi calculez media de viata cind am doar o viata?[/quote



adica mai pe intelesul tau.daca esti in Romania si nu esti inca pensionara,in situatia actuala sociala,crezi ca vei mai apuca sa te bucuri de pensie ,si cam cati ani?asa afli dupa parerea ta ,cam care este media de viata la romani.
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 01:18
vuvu, nu conteaza cand iei la pensie, ci cat timp te mai bucuri de ea.

deocamdata, ma bucur. pana mi-o taie talharii astia (despre pensie vorbesc, sa fim bine intelesi:P).

dupa aia, ii dau in judecata.
nu c-as muri de foame, ci de amoru' artei.
si tot asa, pana mor.:P
:))
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 01:28
De la: eu_geminy, la data 2010-11-01 01:28:33vuvu, nu conteaza cand iei la pensie, ci cat timp te mai bucuri de ea.

deocamdata, ma bucur. pana mi-o taie talharii astia (despre pensie vorbesc, sa fim bine intelesi:P).

dupa aia, ii dau in judecata.
nu c-as muri de foame, ci de amoru' artei.
si tot asa, pana mor.:P
:))



desi subiectul este sumbru,faci ce faci si imi aduci zambetul pe buze.ma intreb ,dece nu suntem toti ca tine?cu umor,uneori chiar si negru,dar e umor de calitate.Thorelu are un umor prea dur.i-am zis.asa e felul lui,imi raspunse odata.o fi chestia cu gusa.dar cred ca e mai bine,sa mai ocoleasca si el ciresul de cateva ori,si apoi sa scuture frumusetile de fructe sau flori.parca altfel suna,nu?
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 01:42
vuvu, nu poti cere oamenilor sa semene intre ei, si nici nu le poti stirbi personalitatea, mai ales daca dai de niste "pietre tari"... fiecare are felul sau de a gandi, de a vorbi, de a fi sarcastic, de a glumi etc... mai tine si de temperament, de educatie, de mediul in care se formeaza/(CON)vietzuieste... de anturajele/colectivele in care s-a integrat etc...

nu poti cere altora sa fie ca tine... de aici pot aparea multe divergente.

poti insa fi mai maleabila, poti renuntza la comportamentul cazon, poti sa nu mai etichetezi celelalte Doamne/Domnisoare de aici "cuconete" etc... si s-ar putea ca, in timp, sa-si revizuiasca atitudinea fatza de tine.
e doar parerea mea, te rog sa nu mi-o iei in nume de rau.

de ex. pe mine nu ma deranjeaza nimeni, decat daca eventual tine neaparat sa-si juleasca nasul cu mine,
ori eventual ca sa-si lase niste coltzi in fundul meu (care altminteri e un reputat stomatolog)...:D

:)))

eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 01:55
si sa stii ca nu e deloc rau la pensie... multi cred ca odata cu pensia li se termina si viatza... nu e deloc asa...

pensia e o oportunitate de a face SI ALTCEVA, de a face ceea ce iti place.

in principiu, nu ai cum trai numai din pensie - mai ales daca nu esti singur si trebuie sa ai grija si de ai tai -...

in schimb poti continua sa produci bani, ca sa nu depinzi (doar) de pensie, altfel esti fix la mana derbedeilor care ne conduc, care isi permit sa incalce absolut orice lege. (legea e facuta pentru prostii care ii voteaza, nu pentru ei insisi.. )

in plus, ai timpul pe care niciodata pana atunci nu l-ai visat. sa citesti, sa vezi filme, sa umbli cat te tine buzunarul, sau... sa bati campii pe net...:P

sigur, daca scapi sanatos de la job.

nu mai vorbesc de marele avantaj de a fi permanent langa ai tai - conteaza enorm sa "recuperezi" timpul in care nu ai putut fi langa copil.


eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 02:07
De la: eu_geminy, la data 2010-11-01 01:55:31vuvu, nu poti cere oamenilor sa semene intre ei, si nici nu le poti stirbi personalitatea, mai ales daca dai de niste "pietre tari"... fiecare are felul sau de a gandi, de a vorbi, de a fi sarcastic, de a glumi etc... mai tine si de temperament, de educatie, de mediul in care se formeaza/(CON)vietzuieste... de anturajele/colectivele in care s-a integrat etc...

nu poti cere altora sa fie ca tine... de aici pot aparea multe divergente.

poti insa fi mai maleabila, poti renuntza la comportamentul cazon, poti sa nu mai etichetezi celelalte Doamne/Domnisoare de aici "cuconete" etc... si s-ar putea ca, in timp, sa-si revizuiasca atitudinea fatza de tine.
e doar parerea mea, te rog sa nu mi-o iei in nume de rau.

de ex. pe mine nu ma deranjeaza nimeni, decat daca eventual tine neaparat sa-si juleasca nasul cu mine,
ori eventual ca sa-si lase niste coltzi in fundul meu (care altminteri e un reputat stomatolog)...:D

:)))

[/quote



sunt f constienta de motivatii.eu sunt una din persoanele cu o personalitate f puternica.nu am cerut sa se schimbe nimeni.cine ma accepta,ma accepta cu defecte si calitati.cu periode mai bune sau mai rele,cu zambete sau surle...etc.deci asa cum sunt.ca sa fii prieten cu cineva,asta inseamna sa-l accepti asa cum este.ori avem noi doi puncte de vedere diferite ,ori lucrurile s-au schimbat,s-au perimat.ce atrage doi oameni sa se imprieteneasca?comuniunea de idei.si acceptarea felului fiecaruia de a fii.ca prieten numai daca greseste fata de o alta persoana si stii sigur,poti sa incerci sa-i atragi atentia.


toate acestea nu sunt valabile pe internet.aici nu poti avea prieteni.tu esti barbat,sti sa te faci placut.sunteti putini barbati pe site.sigur ca esti unul dintre cei cautati.observa diferentele.iar ajung la cineva cunoscut de amandoi.se profita de defectele lui.cand femeile aveau diferende nu erau in stare sa si le stinga singure,sa isi argumenteze in mod real



cele sustinute.si atunci apelau la el pt ca era exact caracterul potrivit certurilor.in momente de acest gen devenea altcineva.avatarul.stii cum le tinea langa el,cu barfe.deci repet nu avea fler,avea informatori.tu poate ai fost despartit mai mult timp de el.era dualist,interesat ca muierile de toate barfele.apoi profita de ce stia din barfe.se lipea de ele ca meduza.au rezistat 3.schibarile mele erau" intentionat" provocate.proprietarul site-ului stia .s-aintamplat de 3 ori cred.odata m-am sters singura.trebuia.


deci revin pe net nu te poate schimba nimeni.insa nici in viata reala.decat daca ai un interes.sau pers chiar merita.
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 02:39
GE multi clacheaza,cei de mijloc.la asa zisa criza cine au cazut primii clasa de mijloc.micile firme.

muncitorii isi accepta situatia. clasa de mijloc majoritatea clacheaza.cunosc aspectul.


intelectualii se descurca.fac ce stiu sau se reprofileaza imediat.sigur ca exista si exceptii.altfel cum am cf reg?


politicienii au fost marea noastra surpriza pt democratie.
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 02:48
vuvu, eu am venit pe acest site la "caterinca", fiindca vreau sa ma destind, sa rad, sa ma simt bine, si nicidecum ca sa ma incrancenez, sa port sambetele cuiva, ori ca sa particip neaparat la "sesiuni de comunicari stiintzifice/culturale".
pentru asa ceva exista alte site-uri specializate. la ce nu am chef la un moment dat, sau nu cunosc, nu ma bag. cu atat mai mult ca nu intentionez sa fiu sobru, serios... si nici macar acru fara a spune nimic, doar de dragul de a ma da "important".

n-am venit deci ca sa ma cultiv (nu stiu de ce imi vine sa rad cand ma gandesc la asta:)))...), nici ca sa-i cultiv pe altii cu "talentele", "cultura" ori "vasta" mea stiintza de carte". pentru asta e loc la biblioteca, in aule, sau mai stiu eu unde, dar nu aici. si nici ca sa demonstrez cuiva ca as fi "mai frumos" decat sunt (vorba vine:P), tot nu am venit.

am venit odata cu moartea lui badia, pentru a spune cateva cuvinte, si m-am re-molipsit de "forumism"... nu insa pentru a-i lua locul, asa cum a pretins ici colo cate o persoana subtzirica de inger si cu grave probleme de digestie...:D

sunt aici cateva persoane care m-au vazut la ochi, mai sunt cateva care nu m-au vazut, dar ma cunosc de niste ani... asta sunt si in real, nu zic ca-s cine stie ce... cine ma accepta, bine... cine nu, iarasi bine. e loc pentru toti aici. asa cum vorbesc cu tine acum, pot vorbi cu oricine, cu conditia sa stie sa fie om.
imi cunosc scara de valori, imi stiu limitele, stiu si ce pot, dar si ce nu pot.

ma imprietenesc cu cei cu care am afinitati, cu care pot impartasi opinii similare, cu cei pe care ii simpatizez. cu oameni care in raport cu mine au manifestat bun simtz/omenie, dar nu e meritul meu, ci a celor care m-au format.
ma simt atras de cei/cele de la care am ceva bun de invatzat, indiferent de pregatirea pe care o au... nu cer nimanui sa-mi scrie, rareori cer pe cineva in lista, atunci cand stiu ca in principiu ii va face placere sa accepte. daca ma cauta omul, daca ii face placere sa conversam, bine. daca nu, e alegerea lui. nu vreau sa stau pe capul cuiva de aici, cicalind cu aiureli in privat oameni care poate numai de asta nu au chef. nici mie nu mi-ar placea sa am parte de asta.

de asemenea, nu fac sub nicio forma bisericute cu nimeni, in scopul participarii la scandaluri care nu sunt ale mele. poate ca de asta spui tu ca oi fi "cautat", fiindca altminteri, nu am de gand sa ma cuplez cu nimeni de aici.
iar niste tentative de a ma pune pe mine impotriva unor oameni de aici, au existat.
repet, nu ma bag in asa ceva.

rafuielile cu cei care tin neaparat sa aiba o problema cu mine, ori care nu-si dorm noptile de grija mea, le duc singur... ma descurc, sunt mare, sunt vaccinat la prostie, la frustrare, la mizerii si porcarii virtuale de orice fel.
nu vreau sa ma "ajute" nimeni la certurile mele - daca ele apar -, fiindca sunt numai ale mele, stiu sa ma apar si sa ripostez singur.

cat despre morti, sa fie iertati si... numai de bine.
din ceea ce cunosc insa, nu cred ca stau lucrurile chiar asa cum le spui, vuvu.

el nu prea era genul care sa poata fi manipulat de catre una-doua gasculitze aflate in transa pe langa el (nu ma refer cu acest apelativ la Doamnele adevarate, pe masura lui, cu care era prieten sau iubit in adevaratul sens al cuvantului, ci la speculantele care visau ca dupa ce ii vor cadea la asternut fara prea multe merite, vor deveni automat si printzese de Madrid:P).

el singur lua decizia de a riposta sau de "a se lua" de cineva, nu o facea la insistentele nimanui. sigur, avea simpatii si antipatii, ca absolut orice om normal.
nu era nici zeu, nici semizeu. eu asa l-am cunoscut.

insa nu pot si nu vreau sa ma pronuntz in alte privintze, fiindca NU cunosc situatiile concrete de aici, din perioada dinaintea venirii mele pe Garbo.
si chiar daca le-as cunoaste, tot nu ar fi problemele mele.
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 03:38
De la: vuvuzela, la data 2010-11-01 02:48:54GE multi clacheaza,cei de mijloc.la asa zisa criza cine au cazut primii clasa de mijloc.micile firme.

muncitorii isi accepta situatia. clasa de mijloc majoritatea clacheaza.cunosc aspectul.


intelectualii se descurca.fac ce stiu sau se reprofileaza imediat.sigur ca exista si exceptii.altfel cum am cf reg?


politicienii au fost marea noastra surpriza pt democratie.


de clacat poate claca oricine dintre noi. nu avem cum sa stim ce va fi maine. intamplari la care fara sa vreau am asistat in ultimii ani, mi-au demonstrat ca oamenii sunt fiintze cu mult mai fragile si mai vulnerabile decat ne imaginam.
poate situatia din tara, poate boala, poate saracia, poate insusi destinul... nu vreau sa ma gandesc.

fiecare om se confrunta cu problemele sale. si stie de ce alege sa fie activ sau nu, in sensul pomenit de tine undeva. probabil cand le va ajunge cutzitul la os, oamenii vor deveni mai radicali, nu stiu si nu ar fi de preferat.. insa nu putem acuza lumea ca nu iese, indiferent cat de "prosti" ii credem pe unii oameni, prin prisma subiectivismului nostru.

in realitate, oamenii au probleme au interese, au motivatii intrinseci sau extrinseci... care ii determina la actiune sau la pasivitate. (nu cred ca spun nimic nou:P)

cat despre politicieni, te contrazic. nu reprezinta nicio surpriza.

ce-ai fi vrut sa-ti aduca democratzia, vuvu?... Parlament de maicutze, cumva?...:P
:))

eu personal, am o jena deja sa le mai spun politicieni celor aflati la putere, azi.
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 03:59
Gemy ai dreptate,dece trebuie sa iti stric buna dispozitie?gandurile mi le pot asterne pe jurnalul personal.

chiar daca acolo nu ti se si raspunde.aceasi viata placuta si in continuare,iti doresc.



ma bucurca te-am cunoscut..Alexandra
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 04:02
Nu ai cum sa mi-o strici, vuvu... am scris cu placere, fiindca trebuie sa astept sa-si faca treaba calculatorul.

am pus niste ganduri, asa cum pun si altii...
blog/jurnal personal nu tin, nu vreau sa tin.
as lipsi de aici, dandu-ma "mare" acolo...:P:)))

fii linistita, nu am dat-o in sobrietate... oricum pe mine nu te poti baza, dat fiind faptul ca voi fi din ce in ce mai... neserios...:))):P

iar cunostintza am mai facut de vreo douazeci de ori, cred.
dar fie, daca vrei tu...he he he...

azi m-ai prins "de treaba", vuvu.
primit sa nu mai fiu!:P
:))))))

PS: sa nu-mi spui ca vrei sa pleci!
iti dai seama... m-ai lasa profund indurerat...
atat pe mine, cat si pe alti o suta, dealtfel...:)):PPP

eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 04:14
eu sa plec din internet,din site -uri?pt unii acest lucru ar deveni un vis frumos.cand fac excursii


pt cateva zile stai linistit,nu mi se simte lipsa.si fac aceste excursii destul de des.
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 04:31
vuvu, stii ceva?...

cand vrei sa pleci, fie si pentru cateva zile, e cel mai bine sa nu anunti nimic.
e foarte demn un astfel de gest, mai ales daca e discret... si e o decizie strict personala.

astfel, nu se vor gasi nici carcotasi beSmetici ca mine, care abia asteapta sa zica (,) ca esti teatrala si ca stai la panda ca sa vezi daca plange lumea dupa tine...:)))))

si cand vezi ca nu vrea sa planga, vii tu inapoi, ca "n-ai mai putut fara"...:P

=))
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 04:39
ce imaginatie ai.nici nu mi-a trecut prin minte ca as putea macar sa amasemenea idei.
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 05:01
da' de ce?...

e scenariul cel mai simplu, cel mai uzitat pe net, de catre orice prostutz teatral care se banuieste a avea oareshce veleitatzi de "jmekerash cu priza la public" ...:P

daca-l mai duce mintea nitzel, (vorba vine) joaca teatrul asta cat mai dramatic, pentru a poza ca "victima" si a-si asmuzti eventual haitutza "pe care se poate baza"(a se citi "o poate manipula"), asupra unui prezumtiv "vinovat" (in realitate, o persoana pe care i se casuna) de plecarea "intempestiva" si "tragi"comica a... "victimei".

asta in timp ce "victima" pandeste sa vada ce efecte a avut actiunea sa, si eventual participa mascata la "represaliile" pe care le-a provocat. daca a reusit sa le provoace.

sa mai continui?:P

:)))
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 05:23
asta e o prostie.sa joci'Hamlet"in China,dar in limba engleza.e un fel de joc al surdului sau mutului.sincer nu vad rostul,poate daca incepe sa cante Nabucodonosor cu teasta in maini,incep sa mai inteleg ca nu are o doaga.ai prea multa imaginatie,sau domeniul acesta nu l-am intalnit.la ce foloseste?nici pustimea nu merge pe aceasta cale,pana si pustoaicele stiu varsta admisa.am intalnit multe ciudatenii pe net dar nu nebuni.
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 05:43
s-o crezi tu, vuvu...

abia astea-s "conspiratii", care se intampla mult mai des decat cele "mondiale" pe care le aduci tu din reviste... :))))

in mod normal, o "politista" ca tine ar trebui sa stie toate modelele de "lucraturi" posibile, fiindca infractorii sunt mereu cu un pas in fatza si recurg la fel de fel de combinatii...
altfel... ce faci cu creierul, imi spui?...:P

bun, exemplul dat e combinatia cea simpla si mai folosita pe net... dar sunt cele la care participa mai multe creiere adevarate, care te pot imbarliga de nu mai stii pe ce lume te afli... eu credeam ca le cunosti...:P

de real, ce sa mai zic...

sunt omenesti, vuvu... au rostul lor, tin exact de oameni, de inteligentza lor, de caracterul lor... :)
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 05:53
De la: vuvuzela, la data 2010-10-07 18:06:04aceasta aruncare a legii pensiilor de la unii la altii,m-a facut sa ma gandesc,daca mai apuc sa traiesc macar cativa ani din pensia asta atat de dezbatuta.


daca ma iau dupa citi morti am avut in mai putin de 2 ani de zile ......inclusiv unul din fratii mei mai mari (56de ani) doua femei amindoua de aceeasi virsta cu mine(49 )-una cumnata alta fosta colega plus doi vecini 53 altul 54 ani -toti de cancer ce parere ai cam care-i media devirsta ?!
angin
Postat pe 5 Noiembrie 2010 15:21
media de viata este calculata la 60 de asta virsta de pensionare a urcat la 65 la francezi a urcat si la ei 62 la nemti e la fel ideea este ca guvernele ne ajuta sa nu mai mincam pensia ci doar sa cotizam asa ca concluzie... bucurate acum de viata si traieste la maxim ca pensia ...cine stie?
klaus77
Postat pe 5 Noiembrie 2010 21:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
in plimbare prin padurea Google :) 53 De la: delia_diana 11 Ianuarie 2013 23:43
Sa ne rasfatam cu iesirea la un SPA 12 De la: Ciresica 18 August 2011 02:59
numai Europa de Est -vinovata? 2 De la: tutankhamon 19 Februarie 2010 00:48
DRAGOBETE 5 De la: mcrinelam 23 Februarie 2010 00:48
ce scoala vretzi sa urmatzi? 10 De la: anaROBERT 14 August 2010 00:35
Setari Cookie-uri