imi voi recapata increderea??

Reyya, punctul tau de vedere e drept, lucid, inteligent. Nu pot spune ca nu ai dreptate....
Stii bancul ala cu rabinul? Vin doi impricinati la judecata si rabinul il asculta cu atentie pe primul si zice "ai dreptate!", il asculta pe al doilea si-i spune "ai dreptate!" . Omul care asista si scria vorbele lor sare in sus revoltat: nu se poate sa aiba amandoi dreptate! Si tu ai dreptate!-zice rabinul.
Asculti sotia si ea zice ca a facut si a dres ca sa fie totul bine, asculti sotul si-ti zice ca nu se simte iubit, respectat ori ca sotia e rece cu el, asculti amanta si afli varianta ei-sunt amante si amante, unele sunt de treaba...
Luna_in_capricorn
Postat pe 20 Septembrie 2010 19:43
De la: anakin, la data 2010-09-20 15:43:40Angin, o femeie nu are cum sa fie misogina

dar cum ma ...feminista /sau nu mai voi sinteti misogini ...aha am inteles ,ce-i al vostru nu-i si-al nostru ,'nteles sa traiti .
Acum imi dau seama de ce sint atitea feministe pe aici nu am zis bine ....maestre ?!
angin
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:29
Luna, indiferent cum ai da-o ... nu ai dreptate! Inselatul este inselat si minciuna este minciuna. Daca nevasta este asa si pe dincolo, rece, indiferenta, frigida .... las-o sau spune-i clar "fata, eu ma duc sa imi caut binele capului (vorba vine!). Daca vrei sa ma astepti acasa, bine, daca nu ... asta este!". Orice comunicare este mai buna decat minciuna. Iar dreptatea amantei .... haida-de, de cand are amanta dreptul sa aibe dreptate intr-un cuplu?!
Doinita201
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:30
Adnana, dupa cele ce mi-ai povestit ..... chiar ma gandeam cand te vei desfasura!
Doinita201
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:32
Luna , am mai spus-o si risc sa ma repet
INSA inselatul e o CHESTIUNE DE ALEGERE SI NU O RATACIRE ,faptul ca acesti barbati aleg nevasta dupa n escapade nu tine de IUBIRE CI DE OBISNUINTA , doar sotia i-ar putea ierta excapadele si ipocriziile aluia ,alta nu ar face-o , iti garantez , doar o sotie ,,iubitoare " si mai ales docila il iarta la nesfarsit . Retine un aspect : IUBIREA nu inseamna prostie , docilitate , posibilitatea de a lasa loc de manipulare , IUBIREA inseamna implicare , sustinere , pasiune , sprijin reciproc , asta e iubirea, daca iubeste cu adevarat nu insala , daca insala isi asuma posibilitatea de a ma pierde , e simplu , e daca vrei un soi de ruleta ruseasca :-)
De ce ar trebui sa ii iert eu escapadele ?? De ce ar trebui sa sufar pentru asta ???! Iertarea e in cer si in viata de dupa , (viata in care eu nu cred) , totul e aici si acum ( in acesta viata :-)
reyya
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:35
Doinita, sunt mai multe feluri de inselat si mai multe feluri de minciuni. Multe caractere, sensibilitati, interese, culturi, marimi de suflet. Fiecare cuplu isi are adevarul lui, inchis bine acolo, intre el si ea. Eu nu sunt de acord cu inselatul, normal, dar el exista! De ce exista? Dintr-o mie de motive. Cum ne comportam in caz de? Fiecare dupa buget, coane Fanica! Nu e de dispretuit nici nevasta care iarta, si nici aceea care nu iarta. Amanta? E fiinta umana si ea, orisicat. De multe ori pica nevinovata pentru ca dumnealui ii spune "vezi, iubito, eu cu nevasta nu ma inteleg, nu ne mai iubim..." . Normal ca amanta ar trebui sa-i ceara mai intai actul de divort inainte de a se culca putin cu el sau chiar de a se indragosti dar nu se intampla asa...niciodata. Si uite cum ne invartim noi aci, in triunghiul conjugal, de ametim!
Luna_in_capricorn
Postat pe 20 Septembrie 2010 21:08
Reyya, chiar crezi ca ei aleg sa insele ori sa se intoarca la neveste, si doar din motive meschine? Nu stiu ce sa zic. Viata de cuplu e complicata rau si nici nu imi dau seama cat e de naturala, de fireasca...Doi oameni se intalnesc, se iubesc, se casatoresc...ok...dar sa stea bine impreuna toata viata? Imposibil! La modul cinstit. O relatie de cuplu perfecta nu poate exista. Eu zic ca intr-un fel sau altul ne inselam unul pe altul, si culcatul nu e neaparat sa faca parte din ecuatie...sau inecuatie...ma rog...
Luna_in_capricorn
Postat pe 20 Septembrie 2010 21:14
Angin, "ma" sa ii spui lu'ta-tau.

Si da, ce-i al nostru e al nostru, ale voastre sunt alte expresii. Pe care le vei descoperi atunci cand vei reusi sa termini neshte clase, acolo.

Keep searching , nu "feministe" este corespondentul feminin al lui "misogin".
anakin
Postat pe 20 Septembrie 2010 21:37
Mie personal casatoria mi s-a parut mereu de prisos...insa ca sa pretindem ca in virtutea unei hartii roz ,a unei ,,institutii" fara valoare ar trebui sa iertam si sa facem compromisuri non stop , ei bine uite cu asta nu am fost , nu sunt si nici nu voi VREODATA de acord.Ca sa ramanem langa cineva atunci cand situatia s-a stricat la maxim si sa acordam n si n si n sanse unei relatii , nici cu asta nu sunt de acord.
Daca tot ne inselam reciproc, si nu neaparat in sens sexual ...admit ca e doar un compromis , insa nu admit sa fac un compromis atat de mare inca sa-mi rapeasca zambetul si bucuria de a trai . Compromisul asta are o MIZA...Crezi ca acea miza conteaza atat de mult, Luna??!!
reyya
Postat pe 20 Septembrie 2010 21:47
Nu, Reyya, nu conteaza. Nici eu nu cred in casatorie.
Luna_in_capricorn
Postat pe 20 Septembrie 2010 22:09
De la: anakin, la data 2010-09-20 21:37:24Angin, "ma" sa ii spui lu'ta-tau.

Si da, ce-i al nostru e al nostru, ale voastre sunt alte expresii. Pe care le vei descoperi atunci cand vei reusi sa termini neshte clase, acolo.

Keep searching , nu "feministe" este corespondentul feminin al lui "misogin".

"lu' tac-tu " se zice !
angin
Postat pe 21 Septembrie 2010 17:23
Buna "Optimista". acesta trebuie sa fie sloganul vietii tale si ale noastre.... doare, iti vine sa-l stringi de gat, il urasti, il iubesti, uneori vrei sa-i trantesti usa-n nas, alteori vrei sa-l coplesesti cu sarutari... ce pot sa-ti spun eu este doar atat: daca vrei sa continui casnicia si ai luat decizia asta, tine-te de ea. daca nu, nu. nu vei uita niciodata, nu stiu cat vei ierta, vei fii totdeauna in garda, dar daca orice ai hotarat tine-te de hotararea ta. barbatii sunt usor influentzabili. Gandeste-te ca ea l-a presat la un moment dat cand s-au despartit(momentul cand ai aflat tu) si l-a amenintzat poate...(foarte putine sunt femeile care se retrag discret din asa relatie, de obicei scuipa venin din razbunare si prostie)...daca, tu acasa ii faci vitza amara se va duce unde se simte bine, pina la urama. nu stiu daca la ea sau la alta. Si nici tu nu poti trai numai cu cearta si teama si nesigurantza. Nu vei mai avea niciodata deplina incredere in el. TREBUIE SA AI ACUM MARE INCREDERE IN TINE!!!! Ce crezi ca ea e mai frumoasa, mai desteapta ca tine? nu! nici pe departe. este alta. demonstreaza-i sotului tau ce ar putea pierde daca ar continua, fii stapana pe tine. si niciodata nu amesteca copii in discutiile voastre. ei sunt cei mai importati oameni pentru voi, insa nu trebuie sa faci din ei un motiv de santaj. este injositor pentru tine.copii nu trebuie sa vada mizeria asta. daca nu se va putea continua, le veti spune ce se intampla si ca divortati. Sper sa nu ajungeti pina acolo. Ai grija de tine, fii stapana pe tine, nu fii disperata in fatza lui. un barbat nu poate accepta asa usor ca femeia linga care si-a intemeiat o familie si a trait ani buni, poate trai fara el, poate fii stapana pe ea. daca ai incredere in tine, daca te detasezi un pic de durere, care nu va disparea curand ai sa vezi, ca vezi vitza cu alti ochi. socul a fost puternic, ca si cum te-a lovit trenul. dar lasa dosperarea si mergi inainte. lasa lucrurile sa curga. ai sa vezi, si nu spun vorbe mari, ca la un moment dat o sa realizezi ce vrei cu adevarat: sa ramai sau nu linga el. sunt semne care-ti spun daca te iubeste, daca te vrea in vitza lui, daca e mai atent cu tine, insa toate astea nu le vezi daca esti suparata, manioasa si plina de inversunare. fii mandra de tine pentru ca ai motive. nu uita asta niciodata!
neversaynever
Postat pe 22 Septembrie 2010 09:13
De la: Doara, la data 2010-09-20 06:20:42Eu zic ca atunci cand femeia sau barbatul inseala, relatia deja e rupta. Daca mai stau impreuna stau pentru ca ii leaga cu totul alte chestii: copiii, banii, comoditatea, lasitatea etc.
Cu totu de acord la ce/ai afirmat,dar fara bani si alte chestii,doar copiii.
53_nono
Postat pe 27 Septembrie 2010 21:59
pt ANNITTA 10
Iin cazul unei despartiri, daca in momentul respectiv mai exista sentimente,, durerea exista....
cat despre suferinta, aceasta e optionala....
H_N_
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:33
draga mea, umeori in viata lucrurile o iau razna contrar asteptarilor noastre. parerea mea e ca ceea ce se rupe odata, innodat nu va mai fi la fel in veci. este clar ca suferinta sapa adanc, iar deceptia poate distruge. incearca sa - ti dasesti motivatia pentru a merge mai departe. cu fruntea sus. daca il ierti ori ba, este doar hotararea ta. dar, cred ca, daca se ajunge aici, lucrurile nu mai pot fi iertate pt ca intotdeauna se recidiveaza. ai o varsta apropiata de a mea. VIATA TREBUIE SA MEARGA MAI DEPARTE. IAR TU TREBUIE SA FACI DOAR CEEA CE E BINE PENTRU TINE SI COPILASII TAI.
mfd
Postat pe 6 Octombrie 2010 15:44
De la: Doara, la data 2010-09-20 06:20:42Eu zic ca atunci cand femeia sau barbatul inseala, relatia deja e rupta. Daca mai stau impreuna stau pentru ca ii leaga cu totul alte chestii: copiii, banii, comoditatea, lasitatea etc.


Exact.
Daca vrei sa continui trebuie sa fi pragmatica si sa sti ca o faci doar pentru copii,
Las-o naibii de boarfa...nu merita.
Eu ..in principiu...cred ca in urmatoarele 6 luni te vei limpezii. Bafta...oricum va fi...cu sau fara divort.
garbo108723
Postat pe 13 Octombrie 2010 14:08
Buna ..... parerea mea este ca trebuie sa mergi mai departe ...inselatul nu inseamna mereu ca nu te mai iubeste ........ d sa incercee de ce nu te gandesti ca a avut o ratacire ca a vrut sa incerce ceva nou ......dar nu mereu este bun ceva nou .....dar este bine ca l-ai descoperit Dzeu a vrut sa il trezesti sa stie ca te poate pierde ..........dar spune-i sa fie mai precaut caci daca il mai prinzi "jar manca"" .............. Toti gresim .........dar trebuie sa stim ca e xista undeva acolo sus cineva care ne asteapta sa recunoastem ........caci pe el nu il pacalim ..... ....iubirea iti da viata dar si ti-o ia ............fi tare
Lory07
Postat pe 14 Octombrie 2010 16:16
Mi a venit subiectul asta manusa...indiferent daca s a mai vb sau nu de el, cert e ca e o problema actuala...e prezenta in viata noastra de zi cu zi si din pacate doare al naibii de mult. sunt o fire puternica, am avut o viata ca a multor alti romani, care au plecat de jos si prin ambitie au ajuns sus. Cand l am cunoscut, aveam doar 19 ani..m am indragostit din prima clipa desi veneam dintr o relatie de 2 ani care s a sfarsit din cauza faptului ca el alesese pe alta. El nu era asa indragostit, practic i au luat 2 ani ca sa recunoasca in fata cuiva relatia...de parca ii era rusine...s a simtit usor jenat mereu de faptul ca eram din provincie s iel din capitala. in schimb mereu imi zicea ca il atrage inteligenta mea. numai ca in final tocmai aia a ajuns sa nu ii mai placa. de la inceputul relatiei a calcat stramb...am simtit...de fiecare data simteam ca se intampla ceva, dar niciodata nu am avut o dovada palpabila...mi se parea aiurea sa ma incred in niste senzatii, in niste intuitii atata timp cat nu aveam o dovada clara pentru care sa ii spun sa plece. am sa va spun ca sunt femeia care iubeste cu pasiune, care se dedica total si face orice pana in ultima clipa pt a salva corabia..toata lumea imi zicea "nu te merita, de ce ai incredere in el?" ..aveam...pt nu ma puteam baza pe ce spune lumea sau pe ce intuiam eu...aveam nevoie de dovada....azi, dupa 9 ani de relatie dintre care 3 de casatorie vad intregul tablou si cu dovada in fata stau si ma uit pierduta in jur: am trait o minciuna! nici macar nu pot fi furioasa...simt cum s a scurs dragostea din ochii mei, din mine...mi am ingropat sufletul si il jelesc...9 ani in care mereu a fost o alta...cerandu i explicatie mi a zis"cum ai indraznit sa imi intri in intimitatile mele...lasa ma dracului in pace...nu mai vreau sa te vad"...si pe toate le mintea frumos....extrem de frumos...mi e mila de ele, mi e mila de mine...si realizez ca sunt vinovata...aici e cel mai greu, sunt singura vinovata ca l am ales. ca am zis Da cand eram plina de indoieli...se spune ca cinstea e cea mai inalta dovada de dragoste...intotdeauna am fost cinstita cu el, intotdeauna i am zis ce gandesc, ce simt...se spune ca iubirea adevarata e cea de la care n ai nici o asteptare, doar darui...n am vrut nimic de la el, doar sa primeasca ce ii daruiam...de aceea am azi puterea sa il iert, dar nu pot uita si nici continua relatia..nu ma afecteaza atat ceea ce a facut cat faptul ca as fi vrut sa vina sa imi spuna, sa discute cu mine, sa nu ma minta....nu mai imi schimbam viata pentru el, nu mai faceam un copil...il dadeam libertatea pe care se pare si a dorit o mereu, dar niciodata n a avut curajul sa imi spuna in fata NU TE MAI VREAU, desi eu i am lasat chiar inainte de casatorie 2 luni sa se gandeasca daca e sigur ca ma vrea si mi a zis da. azi imi spune ca s a saturat de mine, de faptul ca nu poate sa traiasca din cauza mea...ce inseamna asta? el stie...dar ii dau libertatea pe care a dorit o atat de mult si eu nici macar nu mi am dat seama...9 ani....accept faptul ca vrea altceva decat pe mine, ma doare insa ca nu mi a zis de la inceput...si nu ma flateaza faptul ca in final tot pe mine m a ales...ca nu m a ales din iubire ci din comoditate, lasitate si avantajele pe care relatia cu mine i le dadea: confort psihic si material. urmeaza divortul....iau fiecare zi asa cum vnie, dar parca traiesc cumva pe langa mine, inca nu ma regasesc....
garbo096026
Postat pe 15 Octombrie 2010 13:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pastila impotriva jocurilor de noroc 2 De la: fleurdelis 17 Martie 2010 06:14
o mama care sufera 10 De la: quasaria 22 Martie 2011 23:23
ceau! 5 De la: tabita 21 Mai 2010 14:12
CUM II INTEGRAM PE HANDICAPATI IN SOCIETATE 21 De la: marialeia 26 August 2012 16:17
contraceptie ?! :| 4 De la: cretzo_cretzolina 11 Aprilie 2012 11:12
Setari Cookie-uri