poate exista prietenie stransa intre persoane de sex opus?

buna tuturor am auzit de multe ori faptul ca nu este posibil ca intre doua persoane de sex opus sa existe o prietenie strasnica...fie din pricina naturuii oamenilor si a dorintelor si impulsurilor fie din cauza dragostei ...aud adesea expresia ne-am despartit dar ramanem prieteni..ESTE intr-adevar POSIBIL???



astept parerile voastre
erika11
Postat pe 19 August 2010 23:15
Hmmm.... Pai depinde acum.... Eu nu prea cred varianta cu prietenia dupa... Adica... cam greu sa te uiti la cel care ti-a stat in pat o perioada de timp, care te-a vazut goala, care ati avut unele experiente (mai intime), care te-a tinut in brate... etc. Cum sa-l privesti ca pe vecinul de la bloc, alaturi de care ai copilarit 10 ani? Cam greu... Eu una, nu cred in astfel de prietenii. Mi-e greu sa accept si varianta... prieteniei dintre un baiat si o fata, fara o relatie de iubire, dar asa... Oricum, daca esti curioasa, afli tu pe parcurs.
oana4me
Postat pe 24 August 2010 11:55
ei...aici depinde de optica fiecaruia.La mine se poate...eu pot fi prietena chiar si cu cineva care mi-a facut rau.Insa sunt cu bagare de seama...tratez fiecare persoana dupa faptele lui....Dar asta depinde de conjunctura....implicatii.....mai multe la un loc.
La baza oricarei relatii inainte de toate trebuie sa stea prietenia.Sexul...e sex....
Poate ca e vorba si de firea omului....deci nu cred ca se poate spune clar....se poate sau nu se poate.Implica multe altele!!
walkiria
Postat pe 24 August 2010 12:00
maaaai io cred in prietenia dintre un barbat si o femeie .......si sa ai grija sa ramana doar prietenie asta daca nu-ti doresti o alta relatie cu pers resp.
garbo074997
Postat pe 24 August 2010 12:06
hai maiiii...ca deja ni s-au schimonosit fetzele de atata seriozitate.

997.....iti mai spun eu o vorba din batrani"Odata-i ca niciodata":))))
walkiria
Postat pe 24 August 2010 12:47
se poate si exista prietenie intre doua persoane cu secs diferit.daca asta se doreste se poate rerstul depinde de fiecare
ameno
Postat pe 24 August 2010 12:50
De la: walkiria, la data 2010-08-24 12:47:38hai maiiii...ca deja ni s-au schimonosit fetzele de atata seriozitate.

997.....iti mai spun eu o vorba din batrani"Odata-i ca niciodata":))))
oana4me
Postat pe 24 August 2010 14:08
eu cred ca poate exista...
dar regulile trebuiesc stabilite de la inceput si sa nu se schimbe in timpul jocului...

si daca tot se va intampla altceva....ramane intre prieteni
eladaela
Postat pe 24 August 2010 16:11
eu am trait asa ceva adik de asta am si cerut o alta parere


si sentimentele se amescteca adica nu e prea coeerenta relatia
erika11
Postat pe 25 August 2010 15:33
Linia care desparte prietenia de o relatie romantica, este f fina...psihologii spun ca petrecerea timpului impreuna, increderea unul in celalalt, impartasirea tuturor intimitatilor....face ca pasul pana la o relatie sexuala, sa fie extrem de mic.
Ei sunt de parere ca in interiorul unuia dintre cei implicati in aceasta prietenie se ascunde o atractie fizica...carnala. Nu stiu daca sa fiu de acord sau nu cu asta, pot doar sa afirm cu tarie ca intotdeauna am cautat compania barbatilor, chiar si numai ca simpli amici.Par mai deschisi, mai sinceri...deloc invidiosi, mai amuzanti, si ce m-a atras si mai tare..a fost faptul ca nu sunt deloc plictisitori.
Discutiile cu o femeie se rezuma la farduri , haine, magazine, mancare si copii Cred ca noi inca nu am invatat sa ne destindem, sa ne relaxam...si sa lasam grijile cotidiene deoparte.Ba mai mult, ele revin obsesiv la fiecare intalnire cu prietenii...pana cand ajungem sa ne evitam satui sa auzim iar si iar aceleasi chestii...
Din acest motiv eu nu am prietene femei....singura si cea adevarata ramanandu-mi mama mea! Mi se pare absolut obositor sa vb minute in sir despre un anume rimel...sau o prea "minunata" fusta...consider ca este suficient sa aratam bine, fara sa discutam teoria cusaturii sau rezistentei lor
So....ma declar pro prieteniilor cu persoane de sex opus!!!
Morena29
Postat pe 25 August 2010 16:34
si eu sunt pentru prieteniile dintre persoanele de sex opus dar din pacate la noi nu se poate accepta o femeie sa aibe un PRIETEN barbat si nici un barbat sa aiba PRIETENA o femeie pentru ca inevitabil sunt condamnati de cei din jur ca au o relatie de parca numai asta se poate face atunci cand doua persoane de sex diferit sunt prieteni.
Am lucrat cu ani in urma numai cu barbati mai bine zis am condus o echipa de barbati si sincer m-am inteles foarte bine cu ei, dar din pacate am avut si neplaceri.
SA AI UN PRIETEN IN ZIUA DE AZI FIE CA ESTE BARBAT SAU CA ESTE FEMEIE ESTE UN LUCRU MARE SI RAR
tusi_Oli
Postat pe 25 August 2010 17:01
De la: erika11, la data 2010-08-25 15:33:17eu am trait asa ceva adik de asta am si cerut o alta parere


si sentimentele se amescteca adica nu e prea coeerenta relatia




cand nu iei totul in serios,cand nu ai personalitate,nu te mira ca in viata totul nu iti iese cum iti doresti.vezi ,exista un remediu si in cazul"incoerentei relatiei",dar daca esti o fire confuza,nestatornica ,nu vei reusi nimic,in acest sens.restul sunt discutii.
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 17:19
asta e problema ca sunt si statornica si destul de coerenta dar atunci cand m-am bagat in reatia cu baiatul care era prietenul meu parca mi-ai pierdut ratiuna si astfel am ajuns sa fiu prinsa intre ratiune si pasiune sau cel putin asa cred
erika11
Postat pe 26 August 2010 22:45
Fireste ca se poate...ce te face sa crezi ca nu se poate?
La fel cum se poate sa fie prieteni si dupa .
oviii41
Postat pe 27 August 2010 13:41
ce va spuneam eu....ramane intre prieteni
eladaela
Postat pe 27 August 2010 13:53
Si dupa, si inainte si chiar in timpul.
Doara
Postat pe 27 August 2010 16:19
prietenie cu persoanele de sex opus.. se poate intr-o anumita masura. si depinde de persoana.. de ex. eu am un super amic (a fost dintotdeauna amic) cu care ma inteleg foarte bine si nu au existat niciodata tensiuni intre noi. Asta poate pentru ca ne cunoastem prea bine si sti totul unul despre celalat....si nu cred ca am putea sa fim mai mult. o data ce ii cunosti absolut toate defectele unui om, nu stiu cat iti vine sa te mai indragostesti de el apoi...
zina03
Postat pe 31 August 2010 15:17
sa stii ca ai dreptate mai ales cu regulile e adevarat ca au fost scrise ca sa fie incalcate dar atunci cand se respecta e foarte bine ...si da intr-adevar ramane intre prieteni ...:))
erika11
Postat pe 9 Septembrie 2010 09:23
exista.....prietenie foarte stransa......si poate fi serioasa si fara porcarii, daca ambii au destula minte ca sa-si dea seama ca o tavaleala printre cearceafuri poate duce la o despartire si, deci, la o rupere a unei prietenii...deci da, exista....

si nu....dupa ce ai apucat si s-au nascut niste sentimente intr-o relatie....tare greu se mai poate continua relatia cu acea persoana, ma refer la sensul platonic....mai ales persoana care a fost "parasita" sa zic asa, va suferi enorm, pentru ca nu va putea sa inteleaga de ce anumite lucruri pe care le facea din dragoste/afectiune/iubire pentru celalalt nu le mai poate face acum....e dureros....

doar daca sexul dintre cei doi nu a fost o curiozitate....hai sa vedem cum e....atunci da, poate ca relatia de prietenie va fi una si mai stransa....
tutankhamon
Postat pe 9 Septembrie 2010 22:01
Chiar daca sint reguli stricte de la inceput ................tot ajungi sa te implici ..........mai mult de cit ai vrea ........e inevitabil ....daca nu o faci din dragoste ..........o faci din ..............nu nstiu cum sa spun ...........curiozitate.........mila .........obisnuinta............depinde cit te implici
garbo181472
Postat pe 8 Ianuarie 2011 09:42
hmmm, o relatie de acest gen e cu plusuri si minusuri, depinde de cat de mult vrei tu acest lucru si de ce .In general dupa parerea mea partenerii aleg aceasta varianta de mijloc pt ca intre ei mai exista lucruri la care nu pot renunta inca, gen sentimente sau incredere . Personal sunt intr-o situatie de genul acesta si pot sa-ti spun ca nu a fost usor de loc, cel putin la inceput a fost mai greu, dar daca stii exact ce vrei de la aceasta,, relatie de prietenie '' si unde vrei sa duca e bine. Parerea mea ca o relatie de acest gen se mentine prin multa comunicare si sinceritate.Si inca o chestie, daca esti suficient de abila poti afla si ce nu a functionat intre voi cu adevarat si de ce , iar prin aceasta relatie poti cunoste persona respectiva mult mai bine ca na acum ti-e prieten si nu iubit si va puteti impartasi orice lucru .
Si inca ceva ,acesta prietenie functioneaza mai bine dupa o perioada de timp de la despartire, cand sentimentele pe care le ai se mai estompeaza si nu te va deranja sa auzi ca s-a intalnit cu altcineva.
shoana
Postat pe 7 Februarie 2011 13:36
ai sa gandim rational,nu cu inima ci cu mintea...relatia de prietenie intre persoane de sex diferit,trebuie sa fie rationala,fara trecut si prezent comun sentimental.in cazul din urma daca nu esti puternic,intervine inconsecventa in care te scalzi toata viatza.asta inseamna ca nefiind un caracter puternic,prietenia la care facem referire nu poate exista nici in viitor .in concluzie prietenia aceasta exista si rezista,numai daca cele doua persoane de sex opus se comporta asexual,daca sunt compatibile ca si caractere si au cam acelasi nivel de valori.
vuvuzela
Postat pe 9 Februarie 2011 03:50
De la: erika11, la data 2010-08-19 23:15:30buna tuturor am auzit de multe ori faptul ca nu este posibil ca intre doua persoane de sex opus sa existe o prietenie strasnica...fie din pricina naturuii oamenilor si a dorintelor si impulsurilor fie din cauza dragostei ...aud adesea expresia ne-am despartit dar ramanem prieteni..ESTE intr-adevar POSIBIL???



astept parerile voastre


am intalnit cazuri ,dar cauzele difera de la un fost cuplu la altul
garbo185480
Postat pe 9 Februarie 2011 04:31
eu una am ramas pretena buna cu toti fosti si actuali iubiti
casatoritadindragoste
Postat pe 19 Februarie 2011 14:21
mai, asta cu prietenia cu fostul / fosta eu una nu prea o accept. da, e drept ca omul ala ti-a fost alaturi o vreme si te cunoaste destul de bine, insa avand in vedere ca intre voi au fost triari, emotii, erotism etc nu cred ca poate fo vorba de o relatie prieteneasca 100% fara ca unul din cei 2 sa nu isi aminteasca din cand in cand :a stii cand am fost noi acolo, am facut noi, etc"
mai mutl de atat, exista si situatia cand aveti si preiteni comuni si cei 2 ies asa, ca amici si se vad cu niste prieteni comunic are ii vor trata ca pe un cuplu. lor le va fi greu sa va trateze diferentiat.

si peste toate astea, sa fim seriosi, oricarui actual iubit / actuaa iubita nu ii convine ca jumatatea sa sa se vada cu persoanele din trecut. oricat de multa incredere ai avea, oricat de "matur/a" etc ai fi, tot iti displace. eu zic ca uneori e bine sa ne gandim si la cei de langa noi, nu doar la noi insine.

cred insa in prieteniile sanatoase si adevarate care niciodadata nu au avut la baza o idila, romanta etc.
eu am "2 frati" unul mai mic si unul mai mare ca varsta, ne stim de cam de 10 ani si ncioidata nu s-a pus problema ca unul din noi sa o ia pe aratura. toti avem relatii reusite, unii au si copilasi etc.
suntem prieteni de atatia ani, da, nu stiu sa fie "ca fetele" insa tocmai tp ca sunt diferiti, m-au ajutat enorm, pt ca desi sunt oameni minunati, sensibili, romantici, au si acea doza de pragmatism sau realism pe care noi femeile o pierdem in anumite contexte, iar aici da, au fost mai buni decat celalate prietene ale mele femei.
insa au fost si momente in viata cand nu au reusit sa ma inteleaga, pt ca oricat de binen e cunoastem, suntetm totusi diferiti, iar in situatiile astea stiu ca se ingrijorau pt mine, dar aveau mainile legate, iar aici am avut mereu prietenele, familia, mama..... :)

concluzie: amicitie cu fostul NU
prietenie de la cap la coada DA!
cristi_iordache
Postat pe 20 Februarie 2011 13:50
de acord cu dl Cristi....nu se poate!de la prietenie la iubire e un pas foarte mic.....de la iubire la a ramane prieteni???e de discutat...dar mai greu
aurel_relu
Postat pe 9 Martie 2011 02:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tu ce ai face? 154 De la: garboALEX88 23 Februarie 2010 23:56
"Miros" femeile maritate cand cineva le da tarcoale ? 348 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:00
Daca intr-o zi ar veni sotul/sotia si ti-ar marturisi ca s-a indragostit de altcineva cum ai proceda? 85 De la: printesa_jo 4 Noiembrie 2012 06:39
.....iubesc 34 De la: alla 7 Septembrie 2010 15:38
Iubire sau atractie fizica? 100 De la: Flor60 1 Septembrie 2009 18:45
Setari Cookie-uri