Ce poate sa faca un om,ca sa primeasca o minte clara si o gandire logica pozitiva?

Parerea mea este..Pt ca un om sa primeasca o gandire logica pozitiva....In primul rand omul,,,trebuie sa il lase pe Dumnezeu sa intre in mintea lui si sa il lase sa ii faca ordine in gandire la ceea ce a stricat sarsaila....Si pe Dumnzeu il poti lasa in mintea ta....Doar prin smerenie si sa te stradui sa faci voia lui Dumnezeu...Pt ca ,ca un om sa aiba o relatie cu Dumnezeu....Trebuie sa faci voia Lui...Sa fii sincer,,dar sa nu urasti pe nimeni,,,sa nu doresti raul nimanui...Chiar daca cineva te raneste......Stiu ca este greu la incepur....Pt ca din moment ce un om,a dus o viata dezordonata.....Trebuie un pic de rabdare,,,si stradanie sa isi faca ordine in gandire si sa invete sa isi coordoneze instinctele..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Iulie 2010 16:23
Omul trebuie sa invete sa separe ratiunea de instincte....Pt ca noi oamenii fara ratiune,,,suntem ca niste oi care se iau dupa turma.....Si ca un om sa nu fie luat de valul societatii si sa poata gandi ratiunal...Trebuie sa invete sa se tina de haturi....Adica sa invete sa isi coordoneze instinctele animalice,,,Pt ca noi oamenii avem ratiune,,ca sa o folosim nu sa ne lasam condusi de instincte pt ca nu suntem animale...Noi oamenii trebuie sa ne lasam condusi de ratiune....Dar pt ca un om sa devina rational,,omul trebuie sa il lase pe Dumnezeu sa ii faca ordine in minte,,,in inima....Prin smerenie,,,sa nu urasi pe nimeni,,,sa doresti cu adevarat sa devii alt om,mai individual....Si asta se va rezolva treptat..Pt ca procesul de indreptare,,dureaza...Si omul trebuie sa aiba mereu nadejde si incredere....Si smerenie ,iubire,nadejde....Si Dumnezeu o sa ajute omul sa gandeasca pozitiv...Sa devina un om normal
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Iulie 2010 16:30
bre, Irinuco si eu care credeam ca l-ai mai "slabit" pe Dumnezeu, saracul...
moniq_
Postat pe 5 Iulie 2010 16:30
De la: moniq_, la data 2010-07-05 16:30:18bre, Irinuco si eu care credeam ca l-ai mai "slabit" pe Dumnezeu, saracul...
Pai fara Dumnezeu oamenii nu sunt in stare sa faca nimic pozitiv....Pt ca oamenii fara Dumnezeu,,,sunt condusi de energii negative....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Iulie 2010 16:33
si credeam ca ai inteles si cat de enervanta este treaba asta cu "copy/paste"... noi intelegem, te asigur si fara sau de nu si chiar vrem sa stim, intrebam!
dar tu o tot faci si cand vorbesti singurica...
moniq_
Postat pe 5 Iulie 2010 16:35
Un om care il lasa pe Dumnezeu sa ii intre in inima si mintea lui....Si sa ii faca ordine...Si procesul asta de curatire pot sa zic ca poate dura ani...Dar depinde si de om,,,daca este sfatuit si stie ce trebuie sa faca....Procesul este ,mai rapid....Apoi omul care il lase pe Dumnezeu in mintea lui,,,este condus de energii pozitive...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Iulie 2010 16:36
Pt ca un om sa primeasca o gandire logica si rationala....Trebuie sa faca voia lui Dumnezeu...Adica sa se lase in voia la Dumnezeu...Si sa isi asculte constiinta...Sa il roage pe Dumnezeu sa il ajute sa poata deosebi ce este bine si ce este rau...Sa ii arate greselile lui si sa ii dea putere ca sa si le indrepte...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Iulie 2010 16:40
De la: moniq_, la data 2010-07-05 16:35:48si credeam ca ai inteles si cat de enervanta este treaba asta cu "copy/paste"... noi intelegem, te asigur si fara sau de nu si chiar vrem sa stim, intrebam!
dar tu o tot faci si cand vorbesti singurica...
Da din cate stiu,,va plac oamenii pozitivi,,dar nu va place sa vorbiti despre DUMNEZEU...pT CA VOI NU STITI CA tot este pozitiv doar de la Dumnezeu vine...Dar eu cred ca voia oamenilor fara de Dumnezeu,,va plac oamenii pozitivi ca sa ii faceti si pe ei negativi...sa trasmiteti energia negativa mai departe,,in loc sa scapati de ea,prin rugaciune
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Iulie 2010 17:39
......sa gandeasca numai si numai pozitiv !
caleidoscop
Postat pe 22 Septembrie 2010 16:01
Da asa este..Ca un om sa poata avea o gandire curata si pozitiva...Trebuie sa traiasca curat si sa nu faca rau nimanui..Pt ca un om bun este inofensiv...Dar poti fii om bun dar sa nu fii prost si sa te lasi folosit....sa fii cinstit,,sa iti fie si tie bine si la altii sa le fie bine...doar asa poti dobandi o minte clara si curata care te va ajuta enerm in viata de zii cu zi,,pe tine si pe ceilalalti oameni care sunt in jurul tau si tu ii accepti ca prieteni..Pt ca pe un om rau nu il poti accepta ca prieten pt ca daca face doar lucruri care te fac sa suferi si te afecteaza trebuie sa ii tii pe acei oameni departe de tine...Sa nu le doresti raul,sa te rogi pt ei si sa iti fie mila de ei..Pt ca ei duc o viata chinuita,,,oamenii rai chinuie pe alti oameni si ei sunt chinuiti de alti oameni,pt ca ei nu potgandi curat daca nu traiesc curat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Septembrie 2010 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
COMPATIBILITATE INTRE SCORPION CU SCORPION 1 De la: annnnnnaaaaaa 5 Septembrie 2009 19:19
ajuta`tzima 24 De la: fleurdelis 16 Decembrie 2009 18:40
cine ma poate ajuta cu un raspuns 22 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 11:57
RELATIA CU DUMNEZEU 11758 De la: ses 20 Iunie 2010 23:49
Ochelari de vedere 2 De la: cri_cat 8 Aprilie 2012 22:49
Setari Cookie-uri