Alaptarea copilului mic pe timpul verii

si inca ceva: eu am intrebat medicii daca e ceva ce pot eu sa beau sau sa mananc ca sa ii fie bine lui bb, pt ca am credinta ferma ca organismul mamei are stransa legatura cu bebelul si ca laptele contine EXACT ce si cat ii trebuie lui (atat doar, sa aiba mama in organism substantele de care are copilul nevoie)

deci da, mamici, alaptati-va cat mai mult copiii , beti din belsug (apa nu porcarii) si mancati bine ca sa aiba laptele toate substantele nutritive necesare lui bebica, si dati-i sa suga ca nu e nimic mai bun pe lume pt bebelus decat laptele matern :il si hraneste, il si hidrateaza, il si calmeaza, ii da si siguranta iubirii voastre, si nu poate fi decat un copilas fericit la sanul vostru
azurro
Postat pe 23 Iunie 2010 17:32
Da, si la mine a fost la fel; beam in continuu lichide; inclusiv noaptea, la fiecare alaptat mi se facea sete; cat despre vara trecuta, am avut zile in care am baut si cate 5-6 litri pe zi; asta mai cu seama in prima lui luna viata s-a-ntamplat de fapt, cand, nestiind prea bine cum stau lucrurile, eram speriata ca nu am lapte de ajuns; eram in "fibrilatii" si de disperarea ce ma cuprinsese(ciudatenii de lauza), ajunsesem sa beau pana la 5-6 litri de ceai si apa!Mi-era teama ca imi distrug rinichii la un moment dat. Atat de tare imi doream sa aiba si el laptic si sa fie totul bine; apoi am citit (ca m-am blindat de carti) ca fluxul de lapte se mareste pe masura ce bebe invata sa se alimenteze suficient si ca are hopuri la 1 luna, 3, 6, in functie de cum creste si el si necesita o cantitate mai mare de lapte!

Nu a fost usor, m-am panicat un pic, dar cu rabdare, eu m-am descurcat singura absolut cu un bebic mic (tatal era mai mult in delegatie); si ne-am inteles tare bine, amandoi!
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 17:37
da, cu cat suge el mai mult cu atat se secreta mai mult lapte, pt ca organismul primeste "mesajul" ca e nevoie de mai mult (adica de atat cat incearca bb sa suga si nu de mai putin). este testat pe pielea noastra: cand am iesit din maternitate abia daca aveam cativa stropi. ulterior bb fiind bolnavior si stand tot timpul la san, am ajuns sa am atata lapte, ca daca la un moment dat cand trebuia sa suga nu era langa mine bb incepea sa imi tasnesca laptele singur ca o fantana arteziana (aveam o colega de salon care s-a crucit cand m-a vazut, cat lapte pot sa am) . dar am avut si noroc ca nici furia laptelui nu am facut, nici alte de-astea. am avut lactatia exact asa cum ii era lui bb necesar si nimic in plus. si sanul il linistea de fiecare data (mama chiar imi zicea ca ce tot stau cu el la san, ca nu poate sa ii mai fie foame, dar el daca plangea eu ii dadeam sa suga si se linistea saracul, nu puteam sa nu ii dau si sa il las sa planga, cand vedeam ca la san ii e si lui bine)
azurro
Postat pe 23 Iunie 2010 17:42
da,imi era cumplit de sete cand incepea copilul sa suga,eram cu cana langa mine,beam mult lapte eu..


seara buna....

si raman la parerea mea:copilul mai ales pe canicula,are nevoie si de un pic de apa...
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 17:43
buna...sa stiti ca nu e gresit nici daca nu dai apa copilului pana la 6 luni daca este alaptat exclusiv la san deoarece laptele matern in primele minute de supt asigura cantitatea de lichide necesara bebelusului si abia dupa aceea ii potoleste foamea, dar asta depinde f mult si de bebe daca el vrea apica sau ceiut e f bine dar daca nu vrea e suficient si lapticul de la tzitzi.
cory_emy
Postat pe 23 Iunie 2010 17:54
323 tu de la cine ai supt asa cu patima de la mama sau de la tata
ameno
Postat pe 24 Iunie 2010 13:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand fotoliu balansoar ABC Design si premergator Brevi 1 De la: XEMONIA 15 August 2008 08:41
Vand Carucior ICOO Targo Country - Olive Mars Attack 2 De la: kidz001484 27 Iunie 2009 16:35
concurs pt. casa 1 De la: rose 25 Mai 2009 11:43
mamici nascute in noembrie 45 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 15:53
Vand 2 rochite 4-6 luni, superbe 1 De la: adelaeu 13 Iulie 2010 23:13
Setari Cookie-uri