Alaptarea copilului mic pe timpul verii

Buna mamicilor,

Voi ce faceti? Il alaptati sau nu pe cel mic? Sunt pareri si pareri si nici nu mai stii ce sa crezi
Cei mai buni medici recomanda alaptarea naturala: laptele de mama este cel mai bun aliment pentru copil, ii asigura toti nutrientii si vitaminele de care are nevoie. Pana la 6 luni, copilasul alaptata la san nici nu are nevoie de apa sau ceai. Chiar si acum, pe canicula, laptele de mama ii ofera toata hidratarea.
Voi cum procedati?
ingrijirea_copilului
Postat pe 23 Iunie 2010 10:28
mare ti-e gradina
cine ti-a spus porcaria cu vara si alaptatul?
adica sa inteleg ca puii care se nasca vara, nu sug tzatzica?haida deh..

vad ca iti dai raspunsuri singura,normal ca laptele de mama este cel mai bun,unde pui ca este super-proaspat...

oaliuuu..

si fetiza...chiar daca e de tzatza,.trebuie sa-i dai si apa,si ceai...ca se usuca sufletul in el de sete,laptele de mama e dulce,sarat,etc.

eu le-am dat apa de la doua saptamani,cateo liguritza..cum sa tii copilul 6 luni fara apa?
sa-ti traiasca!
daca ai...
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 10:37
neata iasomia las-o maica ca nu stie
tusi_Oli
Postat pe 23 Iunie 2010 10:42
am mai auzit chestia asta-mi se pare o tampenie sa nu dai apa copilului pana la 6 luni, are dreptate iasomia - apa de la 2 saptamani, eu de la 2 luni am inceput cu suc de morcovi, apoi suc de mar de la 3 luni, de la 4 luni carne de pui dar mixata foarte bine pana se obtine o pasta fina, tot de la 4 luni se poate da kiwi-este un aliment care nu provoaca alergii si contine vit C-
sanatate si noroc tuturor !
anisoaraf
Postat pe 23 Iunie 2010 11:15
Dati-le apa se beie ca va treziti mai tarziu cu ei ca refuza si atunci sa vezi intrebari:de ce nu vrea apa!!!???
Apa face bine

De mic trebuie obisnuiti sa bea apa!!!Mai bine apa decat tot felul de prosti acidulate(la copii peste 2 ani sau chiar sub 2 ani )
ameno
Postat pe 23 Iunie 2010 11:22
fetelor sa stiti ca si mie imi spunea la fel pediatra, fara nimic altceva pana la 6 luni caci laptele de mama tine si de foame si de sete. Dar eu i-am dat ceiut imediat dupa cateva zile (foarte putin, ca iesea moale) apoi am tot continuat cu baby drink pana pe la 1 an. Acum fiecare mamica isi creste copilul cum crede ea ca-i mai bine, eu cred ca nu gresesti nici daca ii dai apa si nici daca nu-i dai.
aly_raz
Postat pe 23 Iunie 2010 14:39
obligat trebuie si apa!!!!
indiferent din ce motiv apa este buna!!!!!!
ameno
Postat pe 23 Iunie 2010 14:43
Mie medicul pediatru, in care am toata increderea, mi-a spus ca diversificarea alimentatiei celui mic, inclusiv apa, se incepe dupa 6 luni. Laptele de mama are consistenta diferita, de-aia copilul nu suge de fiecare data la fel de mult. Daca-i e sete, suge partea de inceput a laptelui, mai subtire, care tine loc de apa. Daca-i e foame, suge mai mult, pentru ca mai tarziu laptele e mai gras si are tot ce-i trebuie copilului.
Dar va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
ingrijirea_copilului
Postat pe 23 Iunie 2010 15:49
fetitza..

asculta la mine aici,nu de alta..dar mi-au trecut destui copii prin mana.

unu' dintre ei avea stare febrila din cauza ca-i era sete,si buzele mai mereu uscate.
sa nu uiti asta.

iar chestia cu "prima parte a laptelui" e vrajeala...
oare pediatrul tau are copii?
sau vorbeste din carti?

la 3 luni le-am bagat supa,la 2 luni suc de portocale...ceaiul pt colici le-a fost recomandat la iesirea din spital..
este adevarat ,daca i-l dai cu biberonul trebuie o gaura fff mica la titina,dar eu il dadeam cu lingurita,asa fericiti erau cand primeau ceiut...de apa nu mai zic...
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 16:03
Deci, scuze Iaso sml-ashamed0001: :parerea mea:

fetelor, este adevarat ca nou- nascutul nu are nevoie de apa si nici de alta forma de hidratare(ceai...). Cu o conditie insa: aceea ca mama sa aiba grija sa se hidrateze ea corespunzator; pentru cele care alapteaza: puteti observa si voi, daca nu cumva ati si facut-o, ca atunci cand incepe sa curga laptele, el are o consistenta mai mult lichida si o culoare apropiata de cea a apei; laptele mai gros, se afla ceva mai in spate si incepe sa curga pe parcurs; lui bebe i se asigura stfel si nevoia de hidratare si cea mai sanatoasa forma de hrana.
Alaptatul asigura beneficii pe trei planuri:
sanatatea copilului este sprijinita
psihicul mamei si al copilului sunt puternice si creeaza o legatura indestructibila, asiugrand nevoie de afectiune si securitate a celui mic
este ieftin si comod

Pana la sase luni nou-nascutul trebuie alimentat exclusiv la san, iar mama poarta raspunderea unei alimentatii, hidratari si stari psihice si fizice , corespunzatoare(ea trebuie sa se hraneasca bine si sanatos, sa se hidrateze pe masura, sa fie senina si odihnita pe cat de mult se poate)

Draga mea, nu conteaza caldura din atmosfera, ci aceea pe care, din sufletul tau o vei transmite in ochii si inima micutului pe care il tii la san; nu voi purta amintire mai frumoasa decat imaginea fiului meu la san, managaind cu manutele lui mititele sanul si oferindu-mi de fiecare data mana disponibila sa i-o sarut! Astea-s clipe unice, de comuniune sufleteasca pe care nu vrei sa le pierzi!
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 16:22
moni..

eu le-am dat sa suga 9 luni la baietii mei,buna de prasila,na..

crede-ma,copiii au nevoie si de Altceva..

6 luni e prea mult.


da' nu trebuie sa te rusinezi,este normal sa avem fel de fel de pareri...
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 16:27
Eu Iaso, i-am dat lui Alex pana la 1 an si o luna; crede-ma, a fost super ok; asta spun cercetatorii, asta spune org mondiala si Asociatia americana de pediatrie iar eu am constatat-o p ecopilul meu; s-a dezvoltat super, fara probleme, fara nici macar un guturai... Ce sa spun; eu zic ca au dreptate; s-a constatat ca pana la varsta de 6 luni sistemul digestiv nu este inca maturizat pentru a primi si alte alimente; eu tind sa le dau dreptate si din pct de vedere natural: dentitia incepe si ea sa apara cam in jurul acestei varste; as spune ca natura te invata cam pe cand ar fi timpul sa incerci si altceva!
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 16:47
sunt perfect de acord cu iasomia si cu ameno: trebuie sa le dai cat mai multe si cat mai devreme: daca nu le introduci inca din maternitate sucuri de orice, pulpite de broasca, friptura de sarpe si creier pane, cum o sa le accepte mai tarziu?

ce atata alaptare? chiar credeti ca de asta v-a dat dumnezeu sani?ca sa alaptati?eu cred ca v-au fost dati ca sa se bucure barbatii de ei .......nu de alta, dar daca va incapatanati sa va considerati MAME o sa uitati sa fiti FEMEI
garbo159323
Postat pe 23 Iunie 2010 16:50
PS: important e nu cati copii "iti trec prin mana" , ci CUM se dezvolta in urma acestei "treceri prin mana" . a fi bona pt 500 de copii nu te califica sa dai sfaturi neavizate.... in detrimentul cartilor de specialitate, nu de alta dar oamenii aia chiar fac cercetari in cunostinta de cauza. sau poate ar tb sa scrii si tu cartea ta, desigur sub semnatura ta avizata de..bona?
garbo159323
Postat pe 23 Iunie 2010 16:53
323,

d-asta ti-ai facut cont?
ca sa faci oac-oac aici?...


si vezi ca nu tine figura cu scandalul.
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 16:53
e clar..

n-ai copii,cel mult niste catei..eventual vreo trei...
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 16:55
323, fata draga, nu fii trista! Si nici nu te mai ambala asa, exista metode pentru orice in zilele astea! Mai putin pentru dotarea intelectului in mod artificial, din pacate!

Incepand de la sase luni, fiul meu a inceput sa pape iar asta s-a-ntamplat natural si fara probleme; a acceptat cu usurinta si curiozitate alimentele, iar astazi, la 1an si patru luni, papam: puiut, vita, ficatel, peste cu cea mai mare pofta, supica, ciorbica cu bors, legume la cuptor, cam orice, insa fara sare si condimente puternice si nici prajeli sau carne de porc nu i-am introdus in alimentatie.

moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 16:55
Nu Iaso, ea e prea ocupata sa fie femeie si a uitat sa fie mama!
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 16:56
moni..

unu' dintre baietii mei imi aducea scaunelu' ,aveam noi un scaunel al nostru,se ducea taras-grabis si-mi aducea scaunelu' sa stau jos, sa-i dau sa suga...se uita la bluza mea si zicea "papa"...

iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 16:59
Ce dulceata mica!
Cresc atat de repede...
sa te bucuri de ei Iaso, in fiecare zi de 100 de ori!
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 17:01
cat despre 323..

cred ca ar putea fi mai degraba tatic....
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 17:01
la 9 luni iti aducea scaunelul sa ii dai sa suga? super, ce poa sa faca laptele matern pt un bebelus!
azurro
Postat pe 23 Iunie 2010 17:02
azuro..

intrasi in alt cont sa-mi spui asta?
pai de ce?
ca nu fac figuri...

da,era un scaunel mic cu trei picioare..
si acu' pas,scumpico...
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 17:05
ce frumooos
fleurdelis
Postat pe 23 Iunie 2010 17:11
ce ai iubita, te-am suparat cu ceva? eu m-am bucurat de cat bine i-a facut laptele copilului tau. daca tu nu te bucuri de binele altuia e problema ta, dar eu mereu ma bucur cand aud de copii frumosi, sanatosi, destepti si precoce
azurro
Postat pe 23 Iunie 2010 17:11
Mai azurico, s-a interpretat gresit poate, cineva mai sus ne-a sicanat; hai sa lasam topicul liber pentru scopul sau; avem altele unde barfi!
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 17:15
laptele de mama e fff bun, poate face diferenta intre viata si moarte. eu am avut copilasul in spital si mi s-a spus cu orice pret sa imi mentin lactatia, caci laptele meu poate sa fie singura lui salvare. deci sunt 100% PRO alaptare. cat despre apa, fiecare face cum considera ca e mai bine (cum ii spune inima si instinctul matern, pt ca fiecare copilas e diferit): daca simtiti ca se satura cu sanul, ia bine in greutate, e vioi , cu privirea vie, buzele rosii, pielea elastica, inseamna ca laptele e suficient. daca pare sa ii lipseasca ceva atunci dati-i ce simtiti voi ca ii lipseste.
azurro
Postat pe 23 Iunie 2010 17:22
Azurico, sa-ti traiasca mama, 1000 de ani;
medicii spun ca, in cazul in care iti pare ca ii este totusi sete, trebuie ca tu sa te hidratezi mai bine ulterior, pentru ca nu ai facut-o suficient;
dar ai dreptate in ceea ce priveste instinctul matern: e 100% garantat!
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 17:26
Doamne ajuta!

si laptic bun in tzatzici...
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 17:27
mie-mi era tare sete in timp ce alaptam, eram mereu cu sticla langa mine radea sotul meu de mine ca mi se face sete , ca "pierd lichide", si i-am si zis:pai chiar le "pierd", i le dau lui bb
azurro
Postat pe 23 Iunie 2010 17:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hns.freakz.ro 6 De la: _akL_ 2 Octombrie 2009 14:27
VAND CARUCIOR CHICCO 3 in 1 2 De la: mirela19789 28 Februarie 2010 17:30
funny 37 De la: office_salinasusesi_ro 4 Ianuarie 2010 16:25
vand carucior 3 roti,220lei 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:54
Haine pentru copii 0-10 ani 2 De la: kidz_luissa 10 Decembrie 2009 14:45
Setari Cookie-uri