ce parere aveti despre cresa?

ce avantaje si dezavantaje crede-ti ca sunt ?!
este oare o alegere buna ... de ati lasa copilul pe mana unor starini?!?! multumesc!
nicolekyty10
Postat pe 7 Iunie 2010 16:49
Buna!
Da, eu sunt PRO. Doar ca trebuie sa alegi cu grija unde iti vei lasa copilul. Eu am dat-o acum o spt la gradinita desi are doar 2 ani si 3 luni si crede-ma ca chiar s-a vazut ca a invatat ceva. Era vesela nevoie mare cand o luam. Dar partea proasta este ca inca isi face rodajul la boli, asa ca s-a pricopsit cu otita; deci spt asta va sta acasa in tratament cu antibiotic. Sunt foarte multe avantaje pt copil, dar multe dezavantaje pt noi ca tb sa-i doftoricim si sa bagam medicamente in ei. Cam atat pe scurt...
IriCris
Postat pe 7 Iunie 2010 17:07
Draga mea eu l am avut doar vreo trei luni si mi se imbolnavea foarte des. Daca este un copil cu o imunitate buna rezista personalul era bun nu am avut ce sa reprosez, dar stii cum este in comunitate unii sunt bolnavi altii nu dar termina prin a se imbolnavii toti
kidz008376
Postat pe 7 Iunie 2010 17:08
da. cred ca este o alegere buna.

AVATNAJE:
1. copilul se invata cu colectivitatea, socializeaza, invata ca este egal cu ceilalti -educatoarea il trateaza la fel ca pe ceilalti, nu de ca si cum el e cu motz (deci devine mai putin mofturos)
2. face progrese uimitoare ca limbaj, motricitate, dexteritate, inventivitate etc
3. personalul de la cresa se presupune ca este pregatit pt asa ceva (spre deosebire de o bona care poate nu are nici o pregatire), acuma evident depinde de tine sa alegi o cresa BUNA
4. copilul se invata cu un program si un stil de viata ordonat:nu mai mananca la ce ora vrea si ce vrea el etc
5. mananca mult mai bine la cresa in compania altor copii cu care se indeamna la mancare
6. poti merge oricand (la orice ora) sa vezi cum ii e si sa ii prinzi pe nepregatite (sa vezi cum se poarta in mod normal cu ei) spre deosebire de o bona care pe langa faptul ca il poate duce oriunde (UNDE NU O VERIFICA NIMENI) nici in casa nu o poti urmari tot timpul ce face chiar daca iti pui camere de luat vederi (s-au auzit atatea despre bone...)
7. daca toti copiii (sau mai multi) au manifestari care dau de banuit (plang, tipa, nu sunt in elementul lor) iti dai seama clar ca e ceva in neregula cu educatoarea, pe cand cu bona nu stii daca e ceva cu copilul sau daca e ea de vina (cu ea poti sa zici ca..poate ii ies dintii copilului, poate il doare burta, pate, poate... si de fapt sa ii fi facut ea ceva)
8. ceilalti copii si parinti din clasa pot confirma ce se intampla acolo (deci potiverifica chiar si in avans daca e un loc care merita sau nu)
9. sunt si crese (private) cu filmare online (intri pe net si ii vezilive ce fac )

DEZAVANTAJE:
1. o sa raceasca mai des
2. daca e cresa de stat ia vacanta la un moment dat si o sa ai nevoie de solutii pt perioada cu pricina
3. invata si lucruri bune dar si rele de la ceilalti: sa muste, sa scuipe, sa vb urat (sunt exemple): ce vede si el ca fac ceilalti (dar asta trece, e doar o perioada in care incearca si el ce vede la altii, dupa care isi revine)
4. daca nu au curte nu au unde sa ii scoata afara la aer
5. nu stii sigur cum si ce se gateste si in ce conditii (dar nici cu bona nu stii ), deci o sa te dumiresti doar vorbind cu alti parinti sau experimentand direct "pe pielea ta" (in general nu ar tb sa fie probleme)
6. la cresele de stat gasesti greu loc si sunt f multi in grupa, educatoarele pot sa nu le faca fata si prin urmare sa ii neglijeze sau sa urle la ei sau ce stiu eu ce alte manifestari
7. cum copiii mititei nu prea stiu sa vb poate le va fi greu sa se faca intelegi la inceput



care e alta varianta la cresa, pt care ai opta?
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 17:09
almeu are 2 ani si 9luni si merge la gradi (am optat pt particulara) de un an de zile. suntem f multumiti de rezultate
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 17:13
PS:cu cat il dai mai de mic cu atat se obisnuieste mai usor si plange mai putin. cand creste deja devine mai manipulator si il determini mai greu sa accepte schimbarea (stat acasa vs gradi)
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 17:15
L am avut la cresa cand avea 1 an acum este la gradi terminam grupa mica si este mai bine
kidz008376
Postat pe 7 Iunie 2010 17:18
va multumesc din tot sufletul pentru raspunsuri... mai ales lui pinicuta... de acele motive bune de luat in seama. Pupici multi!! Sa fim sanatosi cu toti!!!
nicolekyty10
Postat pe 8 Iunie 2010 14:56
subscriu pinicutei
daca nu ar fi si bolnaviori ar fi minunat. :
ameno
Postat pe 8 Iunie 2010 15:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anticonceptionalele in timpul alaptarii??? 8 De la: kidz003638 7 Septembrie 2009 11:06
Concediu medical 8 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:18
medic ginecolog timisoara 7 De la: asu_lore 3 Martie 2016 13:10
Viitorul copilului tau,acordati timp articolului 1 De la: Ioana_Ilie_1 7 Ianuarie 2012 20:30
nu pot intelege de ce la varsta de 1.2 ani nu ii ese dintii, are doar doi dintisori? 8 De la: garbo097157 25 Februarie 2012 11:19
Setari Cookie-uri