Petitie online

pai ses, tocmai asta e : statul nu vrea sa investeasca in copiii nostri, pentru ca nu are contract cu noi: care e garantia statului ca acesti copii vor ramane in tara? poate chiar asta vor si face:vor emigra cu totii in kongo! cred ca esti constienta ca atunci cand vom iesi la pensie, vor fi atat de multi pensionari si atat de poutini cotizanti (actualii nostri copii adica) incat ar trebui impozite MONSTRU ca sa acopere pensiile noastre: si atunci copiii de ce sa ramana sa plteasca aceste impozite? mai bine pleaca in alta tara si ne trimit noua parintilor separat si in mod direct (nu prin intermediul statului) cat i-o lasa si pe ei inima (nu sume impuse, cum cere statul)
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 11:48
Ses,cu placere.
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 11:53
PS: sa cotizam cu totii sume fixe? mari sau mici? si sumele astea fixe, sa le cotizam cu totii chiar daca unii au decis sa nu faca copil? sau adaca nu le permite sanatatea sa faca unul? pana la urma indiferent de ce ai face tot vor exista nemultumiti. poate cel mai corect ar fi sa nu se mai retina taxe pentru nimic (decat eventual impozitul pe venit, ala de 16% si din el sa se plateasca salriul la bugetari), iar restul sa se plateasca de fiecare cand are nevoie (unii merg la medic mai des altii mai rar, unii poate nici nu traiesc pana la pensie, de ce sa cotizeze pt altii, ca oricum nu se pun deoparte banii lor ca din acesti bani sa li se plateasca lor pensia, iar in loc de indemnizatie de somaj sa isi faca fiecare un cont la banca si sa isi ia din el cand are nevoie . desigur, atunci si salariul net ar fi mai mare pt ca nu s-ar mai scadea impozitele. adica impozitele s anu mai mearga la stat ci la contul bancar al fiecaruia).

zic si eu (ideea mea)
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 11:56
Oare apucam pensia
Cand vad cate babaciuni or fi ne trimit la tratament si ne gazeaza astia
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 11:59
Pai nu are garantia ca raman copiii astia in tara, dar oferindu-le cat mai multe ajutoare (mai putine taxe, mai putina coruptie si mai putine abuzuri in institutiile publice, etc) atunci cresc sansele ca ei sa ramana aici, in Romania si sa munceasca pentru statul roman, pentru burtile lor implicit.
ses
Postat pe 21 Mai 2010 12:01
sal`tare felete la multi ani celor cu nume sfinti
stiu sunt dar asa imi sta mie bine
pinicuta ce a zir dr.?fetita baiat?
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 12:01
a zis dr ca la ecografia de 12 saptamani (care va fi pe 24 iunie undeva) nu se va putea vedea sexul decat daca e baiat. daca e fata nu se vor putea pronunta asa de devreme. si noi credem ca e fata, deci va mai dura pana sa avem si scris
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 12:05
Hehe, de ar fi asa cum zici tu, ar fi minunat pentru noi dar nu iti spun cat ar exalta bancile si ce si-ar mai face de cap.. Oricum, per ansamblu, cred ca ar fi bine pentru noi si pe altundeva s-ar strica un rost, acum chiar nu imi dau seama. Dar sunt mai multe implicatii.
Iar cei care au decis ca nu vor face copii, probabil ca ar putea fi si ei ajutati, ma gandesc ca poate o declaratie, in urma careia, daca vor face totusi un copil, sa fie treaba lor cu ce il cresc si sa nu aiba pretentii de la stat. Probabil ar putea alege varianta unor "pensii private" unde cotizezi tu de buna voie si iti alegi graficul si totul e ok, sau cel putin asa pare.

Alina, mornin! Cu pensiile, poate le apucam prin alte parti ... ;) Sau poate daca ingrosam salteaua, respectiv ciorapul, dupa putirinte ...
ses
Postat pe 21 Mai 2010 12:07
asteptam atunci
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 12:07
ses, burtile lor sunt inca de pe acum asigurate. ce crezi ca sunt prosti? conturile lor bancare nu vor fi impozitate si apoi, cine a zis ca banii lor stau la banca? sau ca stau in tara?
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 12:07
Corect
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 12:10
bey, dar v-ati gandit sa ne facem pensionari europeni?sa mergem in alta tara si sa primim pensie de la ei? desigur, pe baza contributiilor de atunci ale tinerilor din tara cu pricina
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 12:13
:))) Asta e tare. Adica sa traim pe spatele altora la pensie??
ses
Postat pe 21 Mai 2010 12:19
pai oricum vom trai pe spatele altora la pensie: crezi ca mai aramane pana atunci ceva din cotizatiile noastre de acum? ce cotizam noi acum se duc la pensiile batranilor de acum. iar cand om fi noi batrani o sa traim fie din banii nostri de la ciorap, fie din cotizatiile altora.

iar faza cu cotizatiile altor cetateni europeni, era o gluma pt decsretirea fruntilor (asta asa, ca tot suntem toti europeni comunitari nu? pana si cainii tot comunitari sunt )
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 12:21
sunt dar pe vremea lui ceausescu cine nu avea copii platea o taxa la stat de 25 lei pe luna
de acolo a iesit un banc
Ion nu putea face copii era saracu ipotent apare legea care spunea ca fiecare tovaras care nu poate face copii trebuie sa plateasca o taxa
Ion cand aude asta ii scrie o petitie lui tovarasul ceausescu:
Subsemnatul Ion Pendula om al muncii fara p....a
de ce sa platesc tribut daca nu pot ca sa ma f....t
Dupa cate va zile primeste raspuns de la tovarasa
Tovarase Ion Pendula om al muncii fara p....a cat mai ai deget si limba legea tarii nu se schimba
tusi_Oli
Postat pe 21 Mai 2010 12:27
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 12:31
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 12:32
se pare ca va placut bancul
tusi_Oli
Postat pe 21 Mai 2010 12:42
ses
Postat pe 21 Mai 2010 12:42

l-am mai auzit, e super tare!
aly_raz
Postat pe 21 Mai 2010 12:44
azi e weekend fetele hai sa lasam gandurile grele si sa fim mai buni
IMBRATISAREEEEEE V spiralati cu mine in hora o ba?
cine vrea cine nu
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 12:47
asta asa ca o paranteza si sa ne mai inveselim putin va tuc fetele si al multi ani tuturor celor care poarta nume de sfinti azi de Constantin si Elena
tusi_Oli
Postat pe 21 Mai 2010 12:48
sorela este un wekend mai prelungit ca si luni este liber de Rusalii
tusi_Oli
Postat pe 21 Mai 2010 12:49
bugetari ca eu sunt la patron daca ii dau ceva ma lasa si pe mine oare
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 12:51
Pinicuta da-mi voie te rog sa te contrazic :

"pentru ca persoanele cu venituri f mari erau tentate sa se intoarca la munca si sa isi lase copilul singur acasa, ceea ce e in defavoarea copilului, iar persoanele cu venituri mici-de unde deduc si o eduactie redusa de vreme ce nu si-au gasit slujbe mai banoase - erau tentate sa faca mai multi copii pe care nu ii puteau creste si duce la scoli insa pentru ca au veniturile mici... deci cine e in castig cu ce in algoritmul asta?

Persoanele cu venituri mari nu cred ca ereau tentate sa-si lase copilul singur acasa,avand venituri mari aveau de unde sa aibe si bani ca sa stea acasa ,cu indemnizatie mare sauf ara ,daca ne gandim logic,sau isi permiteau sa plateasca crese particulare, bona etc. Parintii cu venituri mari care nu au vrut sa stea acasa cu copilul nu au stat nici cu 85% din salariu, sunt multe exemple din categoria vedetelor.
Nu inteleg de unde ai tras concluzia ca educatia copiilor cu parinti bogati este mai buna ? Cei mai multi copii needucati (in sensul ca nush sa se comporte in societate) sunt copii parintilor bogati. Plus ca majoritatea parintor care au bani le platesc copiilor examenele,toata scoala si copii trec prin scoala ca si cum nu ar fi facuto.
Exemple de copii cu parinti bogati :copil de judecatoare care se ocupa numai de hotii,copil de om cu sute de milioane care se ocupa cu drogurile..

Iar in legatura cu parintii cu venituri reduse care se chinuie zi de zi pt copii lor(1,2,3 cati sunt) aicei parinti poate nu avut pile,mii de euro ca sa ajunga sus.Dar asta nu inseamna ca nu le-au dat o educatie buna copiilor,din contra,copilul a invatat sa pretuiasca eforturile parintilor si sa fie responsabil.
Am exemple de copii din familie saraca si f educati : matusa mea are trei copii,i-a crescut singurica deoarece barbatul a murit, si doi au facut facultati f bune si unul e la liceu,au invatat f bine si fara sa dea bani sa treaca examenele,majoritatea cu 10.Matusa mea a muncit pe un salar mizer si s-a chinuit sa-si creasca copii bine . Si daca ai sti cum se comporta ,cum vorbescexemplar.
Tu de exemplu acum esti graviduta,dar nu o sa iei indemnizatie cand vei naste,cum ai zis ca sotul tau ar putea ramane in somaj,care somajul e in jur de 500ron oricat ai avut salariuldeci o sa aveti venituri f mici..dar sunt sigura ca o sa faceti toate eforturile posibile si imposibile sa va cresteti copii bine si sa le oferiti totul.


"DAR nu inteleg de ce statul trebuie sa plteasca vreo suma copilului sau parintilor! nu statul a decis ca noiu sa facem copii:noi am decis. si trebuie sa ne asusmam raspunderea cresterii lor. asteptam sa ni-i creasca statul sau ce? vrem bonus pt faptul ca am nascut un copil sau care e ideea? copilul l-am facut pt noi, pentru ca voiam un copil care sa ne fie alaturi si sa il iubim si sa il crestem NOI, nu l-am facut pt stat si nu vad de ce trebuie sa asteptam de la stat ceva.

Asa e , dar din cauza statului nu avem garantia zilei de maine,nu avem garantia ca maine mai avem locuri de munca,ca maine mai avem ce sa-i punem de mancare copilului pe masa.. in cazul asta ce ar trebuii sa facem.sa nu mai facem copii? Sau sa riscam? Tre sa fim si responsabili dar ne dorim f mult sa avem si copii..atunci sa fim parinti iresponsabili?

"nu toti copiii au aceleasi nevoi:unii folosesc pampers altii scutece de panza, unii au patutul lor altii dortm cu parintii in pat, unii au hainute noi altii primesc de la veri haine purtate, unii au vnevoie de lapte praf cu biberoanele aferente, altii primesc san si nu le mai trebuie nimic; si cel mai important:unii sunt sanatosi si altii se nasc bolnaviori: celor din urma le trebuie meduicamente, consultatii, operatii, etc (si costa toate, chiar daca se declara gratuite. nici macar antibiotice gratis nu primesti cate iti trebuie sau de orice fel ti s-au recomandat! ca sa nu mai zic de alte medicamente mai "de lux")

Toti copii au aceleasi nevoi,dar nu toti parintii isi permit sa le dea copiilor ce au nevoie,oricat de mult si-ar dorii..deci toti copii au nevoie de mancare,de imbracaminte,de patut unde sa doarma,de lucruri esentiale pt un copil.
Ca un copil i se ofera mai mult lux decat la altul pt ca parintii isi permit sa-i ia sandalute cu pietre zvarovski sau cum naiba s-o scrie,asta nu inseamna caci copilul ala are nevoie de aceste sandalute.
Ca un copil este mai bolnav ca celalalt si are nevoie de medicamente care in mod normal ar trebuii sa fie gratuite ,asta e un lucru care au nevoie toti copii care ori se nasc bolnaviori,ori se imbolnavesc mai tarziu,e un lucru esential care in mod normal ar fi trebuit sa fie obligatoriu ,dar din pacate nu e nimic cum ar trebuii sa fie.

Si pt ses : Presupun ca te refereai la paternitate ,ca altfel nu inteleg. Iar parerea mea vizavi de taticii care raman in paternitate ,am tot respectul pt ei. Nu e vorba cine o nascut si cine nu,pt ca un tata care sta in paternitate,nu sta acasa nici sa leneveasca ,nici sa se relaxezeeste un serviciu 24 din 24,fara pauze,fara concedii.
Fratemiu imi spunea zilele trecute ca ce fain de mine ca stau acasa si pot sa ma odihnesc sa bag un somn cand vreau,ca el nu a mai dormit cum trebe de nici nu mai stie cand,ca lucreaza.dar nu stie ce inseamna un copil de spune vorbele asteacand esti la serviciu ,pai ai toata noaptea la dispozitie s-o dormi fara nici o trezire.cand ai un copil si esti in maternitate/paternitate..ca ti somn si la copil nu e somn tre sa fi fresh,ca e bolnavior si nu doarme toata noaptea si a doua zi tre sa faci papa,curat,sa te joci cu eltre sa fi fresh.
Si mai sunt taticii care au 5 zile libere si acelea ca sa o ajute pe mamica,nu ca sa se relaxeze ca or nascut

Ma scuzati daca am gresit ceva...am scris in graba ....
bau
Postat pe 22 Mai 2010 17:04
bau, ma refeream la educatie in sensul de facultati, scoli, nu bune maniere. si da, copiii bogatilor pot fi chiar delincventi:de ce? pentru ca parintii lor in loc sa stea cu ei stau toata ziua la munca si uita sa se mai intesreseze de soarta lor-de ca si cum banii lor le-ar rezolva pe toate!
2. da, bogatii au bani de bona deci lasa copilul pe mana bonei si se intorc la munca (multi din ei, ca sa nu piarda pozitia in cadrul firmei stand acasa 2 ani)
3. daca toti copiii au aceleasi nevoi, atunci toti oamenii au aceleasi nevoi (de hrana, casa, imbracaminte etc, dar exact cum ai zis, fiecare isi doreste sau isi permite un alt tip de lux in acoperirea acestor nevoi. eu asta voiam sa subliniez: nu suntem toti identici, deci nu putem avea toti "aceleasi nevoi", macar prin prisma faptului ca nu toti ne nastem sanatosi (acuma, cum isi mentine fiecare sanatatea e alta discutie)

si pt ses:ba pot sa nasc eu si sa stai tu 2 aqni cu copilul meu :daca il infiezi.

eu nu am vrut sa issterizez si sa supar pe nimeni prin postarile mele, doar mi-am dat si eu cu parerea. cum am zis, e parearea mea si atat.
pinicuta
Postat pe 22 Mai 2010 17:17
pinicuta nu mai suparat cu nimic
Mi-am spus si eu parerea mea referitor la ce ai spus tu,sper ca nu te-am suparat
Nu suntem identici,numai ca eu ma refer la nevoi,nu la mofturi. Ca daca x isi cumpara numai haine de firma si tre sa faca mai multi bani pt haine de firma,nu inseamna neaparat ca are nevoie de ele.
Cat despre cei bolnaviori intram intr-o alta parte.Nu are legatura indemnizatia cu asta,cat are sistemul sanitar si cas. Si nici salariul,ca din pacate sunt multe familii cu copilasi bolnaviori si nu au de unde bani ca sa-i faca bine,si nu e vina lor ca nu au un salariu decent.
bau
Postat pe 22 Mai 2010 17:25
https://docs.google.com/Doc?docid=0AbeSvjbNas88ZGQyNnB6cjJfMTlnYnN6bXRmag&hl=en
bau
Postat pe 22 Mai 2010 21:58
wow. asta da actiune disperata! sa duci bebelusii la meeting sincer nu cred ca guvernantii vor fi impresionati de asta, dar bebelusii cred ca nu se vor simti bine intr-o masa de oameni care scandeaza si se calca pe picioare...

dar poate totusi nu se va recurge la taierea alocatiilor si indemnizatiilor (poate printre legiuitori or fi si proapeti parinti / bunici ale caror familii beneficiaza de aceste sume (si atunci nu ar avea interesul sa isi taie singuri din venituri...)
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2010 11:02
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Kidz.ro 103 De la: ConcursGarbo 22 Octombrie 2014 06:58
Laura 1 De la: garbo002982 3 Martie 2013 16:21
concediu de maternitate! 109 De la: kidz000837 26 Ianuarie 2010 11:28
ma intorc la servici 2 De la: bb28263 13 Ianuarie 2010 09:59
aveti timp liber? 34 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 16:04
Setari Cookie-uri