2 % impozit pe venit

Buna dragilor!
Vreti sa directionati cei 2% din impozitul pe venit si nu sunteti hotarati unde? Am o sugestie: parohia unde este preot sotul meu: satul Darvari, com Valea Calugareasca (langa Ploiesti). Parohia e mica si are o biserica din anul 1824 plina de egrasie. In plus, biserica a fost construita pe niste bolovani (nu are fundatie). Asa ca are mare nevoie de finante din orice surse posibile.
Daca vreti sa faceti o fapta buna si sa nu ramana cei 2% din impozitul pe venit la stat, dati-mi de stire.
Cu siguranta veti fi pomeniti la Sfanta Biserica de catre sotul meu si deasemenea va asteptam daca sunteti in zona pentru a participa la slujbe.
Stiu ca m-am trezit tarziu, dar intreb si eu poate unii dintre voi nu ati directionat sau nu sunteti hotarati. Mentionez ca aceasta directionare nu inceamna decat completarea unui formular cu datele contribuabilului (salariatii) si nu afecteaza sub nici un mod veniturile.
Multa sanatate si spor in cresterea copiilor!
Ioana Mocanu
dirnela
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:54
Buna,
Parerea mea este ca cei 2% ar trebui sa fie donati centrelor sau fundatiilor care fac ceva pentru copii,caminelor de batrani sau la SMURD.Eu la SMURD am donat anul trecut,iar in acest an tot acolo vreau sa ii dau.Sper sa nu supere pe nimeni mesajul meu.
mirella81
Postat pe 3 Mai 2010 17:36
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Mai 2010 22:59
Mai bine ii donam unora care chiar fac ceva care sa se vada, nu unui popa care sa-i bage in propriul buzunar.
geo_ana
Postat pe 5 Mai 2010 06:40
Nu se supara nimeni unde ii directionati, atata timp cat o faceti si nu raman la stat. Fiecare om are dreptul sa aleaga / sa-si dea cu parerea.
Si la Biserica se duc copii / batrani si oameni in suferinta. Eu sugeram o directie pentru ca acolo chiar e nevoie de bani pt a nu se darama Biserica. Si nici nu se pune problema de bagat banii in buzunarul preotului. Noi ne straduim sa facem un lucru bun, nu sa furam.
dirnela
Postat pe 5 Mai 2010 16:39








------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 6 Mai 2010 07:36
Problema este ce face Biserica pentru copii si batrani.
geo_ana
Postat pe 6 Mai 2010 16:59
Preotul slujeste in Biserica pentru oameni. Indiferent ca esti la inceputul vietii (botez), prins in valurile vietii (acatiste, paraclise, cununie, maslu, sfestanii,s.a.) sau la sfarsitul vietii (inmormantare). In timpul vietii omul are nevoie de Dumnezeu si implicit de Biserica.
Si sa stii ca la parohiile la care exista posibilitati financiare se incearca si intrajutorarea.
dirnela
Postat pe 6 Mai 2010 17:36
Daca tu consideri ca Biserica = popi, chiar m-ai dat gata. Dumnezeu nu are nevoie de intermediari. Oricum ma refeream la popi, nu la preoti. E o MAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARE diferenta!
Nu o sa-mi spui ca o rugaciune spusa din tot fufletul acasa nu are aceeasi valoare ca cea spusa in Biserica. Nu conteaza locul, ci omul!
geo_ana
Postat pe 7 Mai 2010 16:16
Se incearca, dar nu se reuseste.
geo_ana
Postat pe 7 Mai 2010 16:17
Dumnezeu lucreaza prin oameni. Preotii sunt si ei oameni. Si conteaza foarte mult omul potrivit la locul potrivit.
Intradevar Dumnezeu nu are nevoie de intermediari. Dar noi ca sa ajungem la El DA! De asta alergam cu rugaciuni la Maica Domnului si Sfinti. Si tot de asta preotii au nevoie de Biserica.
dirnela
Postat pe 8 Mai 2010 15:06
care-i diferenta intre popi si preoti?
aly_fab
Postat pe 8 Mai 2010 15:15
ce tampenie mai este si asta 2% din impozit directionat?? o noua lege stupida a guvernantilor? nu mai inteleg nimic din legile romanilor, super ciudatenii...Dupa ce ca oamenii platesc impozite si taxe peste taxe nenumarate de unde a mai aparut si minunatia asta? De cati tampiti este nevoie sa se admita asa ceva ? Este strigator la cer.

De unde stiti ca directionarile dvs ajung unde trebuie?
Daca asa ceva ar fi adevarat eu as alege o casa de copii, sau de batrani, sa ajutam pe cei care au nevoie intr-adevar de bani. Biserica cu ce ajuta oamenii? Lucruri concrete va rog! Eu pot sa am credinta in Dumnezeu si tot la fel de bine ma pot ruga sub un pom, si aprinde o lumanare la un mormant! Nu am incredere in preotii din Romania. Am vazut cu ochii mei, preoti care aveau ferme de porci si le duceau din painea si coliva adusa de ecumenici la biserica, iar porcii erau grasi de le crapa pielea pe ei.. la fel ca si popa respectiv. Fara suparare pentru mine, aceste cuvinte, popa, preot sunt sinonime!

Ma scuzati daca am fost putin agresiva, dar asta este punctul meu de vedere.
aly_fab
Postat pe 8 Mai 2010 15:25
hmmm...imi place discuti popi vs restul sau mai stiu eu ce...cam pe cand sunteti din nou on line ca ma bag si eu zilnic de la 9 la 13 as putea sa comentez si eu pe langa subiectul in cauza...
sincer 2%eventual la ONGcare se ocupa de copii cu probleme...la biserica
alinakatt
Postat pe 8 Mai 2010 15:51
Si o sa-mi spui ca fara preot nu ajungem la Dumnezeu? Chiar! Ce poti sa ne spui referitor la taierea motului?
geo_ana
Postat pe 9 Mai 2010 20:01
pt. Aly_Fab
Iti spun din experienta ca nu doar cei care au ferme isi hranesc animalele cu ce primesc la pomeni. Orice popa care locuieste la tara face asta.

pt. dirnela
Daca biserica este in asa stare jalnica, ce a facut popa care a slujit acolo pana acum? Pe ce se cheltuiesc banii stransi de la enoriasi? ( Contributia anuala si ce mai da amaratul de taran de Paste, Craciun si Boboteaza). Dar cei dati de consiliul local? (Toate primariile aloca bani de la buget pt culte). Si de ce un popa poate sta intr-o casa gratis? (casa parohiala). De ce nu exista asa ceva si pt doctorul, politistul sau profesorii care muncesc acolo?
Fapte concrete?
http://www.220.ro/video-news/Popa-Si-A-Tras-Aspirator-De-Gagici/bdhPcpB7y2/
http://www.bzi.ro/popa-sodoma-a-distrus-parohia-din-holboca-video-galerie-foto-158009
http://www.youtube.com/watch?v=581DyMl5dzQ
Si se paote continua.

Diferenta dintre popa si preot? Popii apar in cele scrie mai sus. Preotii? Putini, dar bine ca mai sunt. De exemplu Parintele Macarie de la Bisoca. Acolo chiar se simte credinta in tot ce este in jur. Dintre cei care nu mai sunt fizic aici? Parintele Cleopa.

Sincer, doar batranii mai cred ca daca nu faci ce spune popa, sau daca spui adevarul ( care doare) despre ei te bate Dumnezeu.

Sa aveti o saptamana frumoasa!
"Daruieste si ti se va da. Pentru orice lucru cat de mic daruit sau impartit de tine cu altii, vei primi inzecit"
geo_ana
Postat pe 9 Mai 2010 20:45
preotul care a fost pana acum acolo nu a facut nimic (in sensul ca nimic bun). drept urmare oamenii au luat atitudine si nu l-au mai vrut. Postul a fost scos la concurs. Acesta e conjunctura in care am ajuns noi acolo - de 1 luna.
Nu toate parohiile au casa parohiala. Aceasta in speta nu are. Dar nu ne plangem - noi vrem sa facem ceva pt Biserica, nu pentru confortul nostru.
Cu totii avem in noi o parte din Toma necredinciosul. Faptele concrete, chiar daca s-ar intampla sub ochii unora nu le-ar vedea (pt ca ar fi prea ocupati-e sa nege puterea lui Dumnezeu).
Cu totii avem ispite de la diavol (mai ales preotii care ajung popi in ochii oamenilor datorita caderilor in ispite). Dar sta in puterea noastra sa discernem si sa alegem.
Si in continuare imi mentin parerea ca rugaciunea in Biserica e mult mai puternica decat cea facuta sub un pom. De ce nu ne botezam singuri copii? De ce nu ne inmormantam singuri neamurile?
Dumnezeu lucreaza prin preoti dandu-le la hirotonie una din cele 7 Sfinte Taine: harul preotiei.
dirnela
Postat pe 10 Mai 2010 01:48
geo ana: initial m-au distral linkurile tale.. apoi mi-a venit sa plang mai ales la ultimul cu facaturile, ungerile si toate prostiile alea diavolesti.
Bine le fac ca ii urmaresc asa. cu camera ascunsa. nu au ce cauta in Biserici oameni ca ei!
Pe de alta parte stim ca exista si mame denaturate. Nu inseamna ca toate sunt asa. La fel si preotii.
Nu iti strica credinta pentru niste indraciti!
dirnela
Postat pe 10 Mai 2010 02:10
ideea este urmatoarea:cine hotaraste sa dea, da. si gata. e alegerea fiecaruia. sincer, pare mai "direct" sa dai unde e clar nevoie (la un orfelinat, la un spital, la un azil de batrani etc), caci la o adica un preot cu har poate sa-si "pastoreasca turma" in orice fel de asezamant (mai luxos sau mai paraginit), nu cladirea in sine aduce harul lui dumnezeu: copiii intradevar nu se boteaza fara preot (decat in cazuri de urgenta cand il vezi ca moare, si preotul nu are timp sa ajunga la el), dar se poate boteza acasa sau intr-un spital (sau sub un pom, daca chiar vreti sa luam pomul ca exemplu )

eu una mai cu drag as dona pentru salvarea unei vieti (sunt atatia copilasi cu cancer sau mai stiu eu ce...) decat pt a construi o cladire. credinta nu vad ce legatura are cu cladirea. cati dintre cei care merg la biserica chiar sunt credinciosi? din cate babe merg acolo cate nu barfesc pe cei din jur, sau merg acolo doar pt socializare ca acasa se plictisesc... in schimb medicul care isi lasa copilul singur acasa ca sa stea nopti la rand alaturi de bolnavul sau (stiu un caz) il vad mult mai credincios decat baba care merge la biserica... (drept dovada ca acest medic a salvat sute de vieti si nu am auzit sa fi pierdut vreun pacient vreodata , desi opereaza cazuri f grave, si dumnezeu i-a ajutat mereu)

si daca tot vorbim, am si eu o nelamurire: dumenezu a zis saa nu te-nchini la chip cioplit. noi ne inchinam la icoane. ce sunt icoanele? bucati de lemn vopsite. biserica cu ce e mai sfanta (ca si cladire) decat un camp cu flori? sunt calugari pustnici care sunt mai credinciosi si traiesc in grote, ei cum au parte de dumnezeire fara cladirea bisericii langa ei? ca sa nu mai zic de bisericile poleite in aur , cu aer conditionat , cu candelabre mari in mijloc etc....
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 11:55
cat despre locuinta de serviciu, nu numai preotii au casa parohiala: si pompierii, politistii, militarii primesc locuinte de serviciu daca sunt din alt oras , sau li se dau bani pt chirie... (apropo de o discutie de mai sus)
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 11:57
PS: Iisus sub un pom s-a rugat (sau ma insel?)
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 11:58
fight
ma apuca plansul si rasul la discutiile astea
nu mai stiu numele topicului, molifta cred...unde ziceam ca un popa naiba sa-i ia de mai stiu care religi tati sunt o apa si un pamant a zis ca nu-mi boteaza fata ca sa nascut din preacurvie ca nu-s casatorita religios si alte blablauri...si atunci care-i faza cu lasati copii sa vine la mine? adica facem selectie ....asta-i bun ca-s luati parinti asta la fel si at treilea bravo toata lumea in ciste opaaa vine si asta..a nu...maicasa o fo curva si pa asta nu-l botezam:NEXTTTTT
ma lasi cu deale popi ......
PS cand mi-am facut molifta, adevarat cam tarziu...am vorbit cu popa despre serialul Clona ......
alinakatt
Postat pe 10 Mai 2010 12:58
eu rostul moliftei dupa nastere nu-l inteleg:unde-i pacatul? nu dumnezeu a vrut sa nasc? sau poate as fi putut face copil fara sa .. stiti voi...? sincer nu vad unde-i pacatul! am adus pe lume o viata, nu? trebuie sa imi para rau pt asta?
ok, apreciez urarile de bine pe care le-a zis preotul nostru la molifta cu pricina, si sa ne aiba dumnezeu in paza, si sa ii fie bine copilului, si bine i-a fost, dar nu inteleg de ce se considera un pacat nasterea, sincer!
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 13:05
pinicuta parca si tu ai postat la topicul acela asa-i?
pe bune ca eu habar nu aveam de molifta asta si am facut-o dupa 2 ani mai bine mai tarziu decat niciodata...
chiar ma gandeam ca ma ia de urechi popa
alinakatt
Postat pe 10 Mai 2010 13:08
eu nu contest prezenta lui dumnezeu desi poate de multe ori o interpretez altfel decat cere biserica. dar ritualurile bisericesti nu cred ca dumnezeu le-a randuit. sincer! de botezat, cununat, sfintit casa, astea le-am facut si noi, dar parca nu tot ce cere popa simt ca este si necesar. ca de exemplu, de ce sa dau bani la acatiste? nu ajunge la urechea domnului ruga mea daca nu e si un ban pus langa? etcetera...
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 13:12
pai cam asta e buba cea mare!!!
nu contest defel existenta Domnului, contest publicizarea bisericilor si a tot ce tine de ele...iar cand ii mai vad si pe la TV ca dau interviuri mi-e greata de ei....
alinakatt
Postat pe 10 Mai 2010 13:16
cand am o problema ma rog (f rar simt nevoia srtingenta sa merg chiar la biserica, altfel ma rog acasa la mine, si culme, ca dumnezeu mi-a raspuns la ruga mea din pat in miez de noapte: l-am rugat sa imi trimita un mesaj si am visat ce-l intrebasem, si cum am visat asa a fost), cand sunt fericita ii multumesc lui dumnezeu, imi inchin copilul si l-am invatat sa se inchine si el, si cand i-a fost greu i-am aprins lumanarea de la botez si l-am dat cu ulei sfintit de la botezul lui.

si cred intr-o poveste citita undeva, despre un copil nascut prematur care era cat palma de mare, si care cand s-a facut maricel si statea sa ploua i-a is mamei lui "simti mirosul asta? miroase a dumnezeu, cand te tine dumnezeu in brate". cred ca fiecare copilas are ingerul lui si ca totul se intampla cu un scop. cred ca greutatile ne sunt date ca sa ne amintim cum este sa iti fie greu, si sa iti aduci aminte sa ii ajuti pe cei de langa tine carora le este greu.

pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 13:24
dar cred ca dumnezeu e langa noi, cu noi si in noi. nu neaparat la biserica... iar preotul e preot si la patul bolnavului, si la cimitir, si ..oriunde, nu numai in biserica... sau ma insel?
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 13:25
mai bine de asa nici macar eu nu putea sa zic
alinakatt
Postat pe 10 Mai 2010 13:32
Faza cu molifta chiar e strigatoare la cer. Nasterea unui copil este o minune Dumnezeiasca. De ce e femeia "murdara" sau mai stiu eu cum de are nevoie de molifta? Slujitorii bisericii au indobitocit credinciosii cu inventiile lor. Iisus nu a luat bani cand l-a ajutat pe olog, nu? De ce acum e nevoie de bani langa pomelnic?
Taierea mutului la implinirea varsteri de un an este un obicei precrestin. De ce preotii (doar ei ar trebui sa stie cel mai bine asta) o practica? Avem drumul harazit inca de la nastere nu dupa ce luam diverse obiecte de pe tava. Se practica pt amuzamentul adultilor?
geo_ana
Postat pe 10 Mai 2010 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Clubul Copiilor sanatosi va asteapta la intalnire! 11 De la: ameno 5 Iulie 2010 19:02
Ce-o sa fie, cand va fi mare? 4 De la: mentor 8 Decembrie 2008 19:39
Haine si jucarii 1 De la: kids 9 Martie 2009 07:57
Haine pentru mamici-masuri mari 1 De la: kids 1 Februarie 2009 08:47
Vand vaccin Rotarix 2 De la: kidz007026 24 Februarie 2010 13:15
Setari Cookie-uri