vaccinul de 4 luni!!!

uremeze sa nasc im iunie si deja ma ingrozeste ce vorbiti.nu credeam k o sa ajungem chiar aici.aveam impresia k stiu totul despre sarcina si despre ce urmeza dar vad k m-am inselat.sunt foarte multe lucruri la kre kut raspuns.v-as fi recunoscatoare dak ma puteti lamuri in unele situatii.pupici
kidz_Raissa
Postat pe 28 Aprilie 2010 21:17
kidz_Raissa eu sunt mamik de 4 luni si 2 saptamani dak vrei sa povestim sau ai unele nelamuriri poti sa ma intrebi
flavia__
Postat pe 28 Aprilie 2010 22:17
fetelor eu ieri am facut vaccinu de 4 luni la al mic am platit 250 de lei nu mia facut febra nu are nimik sper sa fie ok doctorita ma anutat k e posibil sa il platesc si pe cel de 6 luni sa vedem ce o sa mai fie multa sanatate la copii vostrii
flavia__
Postat pe 28 Aprilie 2010 22:19
buna flavia 250 de lei sau ron? asa scump sa fie 250 de lei?
anaROBERT
Postat pe 28 Aprilie 2010 22:22
scz flavia m-am prins si eu ,noroc cu mony


e cam picant pretul nu?de ce nu este gratuit?
anaROBERT
Postat pe 28 Aprilie 2010 22:31
flavia... avem bebici cam de aceas varsta.. si iulia mea are 4 luni si vreo 3 saptamani.. si noi am facut alalaieri vaccinul si, cum v-am mai spus si in postarile trecute pe site, nu am platit nimic/... nici fetitza mea nu a facut febra doar ca a fost un pic cam nelinistita si mofturoasa.. dupa vaccin am venit acasa sa mancam si apoi nu a mai avut stare.. a trebuit sa ies iar cu ea din casa ca urla continuu.. nici cum nu am putut sa o potolesc... dar cand a iesit afara instananu s-a potolit
adryaana
Postat pe 29 Aprilie 2010 07:27
adryaana ce coincidenta asa face si al meu acuma il tin si eu mai mult afara grati e nascut prematur face parte din sarcina gemelara si a trebuit sa am mai multa grija de el si nu prea am iesit afara dar de cand sa incaalzit toata ziua e afara ce ii drept toata ziua e in brate ca e foarte rasfat caruciorul nu ne place decat cand dormim in rest e ok sanatate la bebeii vostrii
flavia__
Postat pe 29 Aprilie 2010 22:51
adryaana, flavia... si andrei al meu are aceasi varsta.... 4 luni si vreo 2 saptamani.. noi am facut vaccinul pe 26 aprilie si, noi imediat dupa vaccin am iesit la plimbarik ....l-am facut undeva pe la 2 jumate si am stat in oras pana la 7 si am fost ok.Ce-i drept cand am ajuns seara acasa i-am bagat un supozitor cu paracetamol ca asa m-a sfatuit medicul....si fara baita k nu am avut voie!.....pupici.
gya_andy
Postat pe 3 Mai 2010 02:33
da gia.. chiar imi amintesc de tine ca eram gravide cam in aceasi prioada.. si ne tot intrebam cum mai ne simtim sa-ti traiasca flacaul...ce sa facem si cu vaccinele astea.. la uni dau reactii la altii nu.. totul e bine cand se termina cu bine.. sa vedem ce vor face la cel de 6 luni... iulia mea face sambata, in 8, 5 luni
adryaana
Postat pe 3 Mai 2010 07:18
pai ce sa zic sa-ti traiasca minunea.......5 luni sunteti deja domnisoare
gya_andy
Postat pe 4 Mai 2010 06:38
da.. si voi cavaleri trece vremea.. maine poimaine mergem la scoala .. aa.. daca l-ai auzi pe al meu.. zice ca el de acum se orienteaza... cu cine sa se marite fata lui din maternitate ii cauta pretendenti asa ca .. daca ma vede vreodatavb cu tine....... poate ma intreaba daca amvorbit si despre chesxtiunea asta
adryaana
Postat pe 4 Mai 2010 09:03
da ce tare..........sa vb si despre zestre??? .........care ce primeste?.... ....pupici!
gya_andy
Postat pe 4 Mai 2010 21:26
asa e sotul meu pus pe glume.. e bucuros ca are fetitza... aseara sa bucurat ca inca nu dormea cand a ajuns acasa.. inital el si-ar fi dorit baiat ca sa il invete ce stie.. dar cand o vede pe iulia cum creste.. si mai ales ca ii e copie fidela.....
adryaana
Postat pe 5 Mai 2010 09:15
asa e sotul meu pus pe glume.. e bucuros ca are fetitza... aseara sa bucurat ca inca nu dormea cand a ajuns acasa.. inital el si-ar fi dorit baiat ca sa il invete ce stie.. dar cand o vede pe iulia cum creste.. si mai ales ca ii e copie fidela.....
adryaana
Postat pe 5 Mai 2010 09:15
Toti isi doresc baieti initial.....dar cand vad fetitzele sunt topiti dupa ele.....eu am nascut baietel si sunt tare incantata de el dar imi doresc nespus si o fetitza....si am zis clar ca imi iau toate masurile (calendar chinezesc, ovulatie, imi pun sotul sa faca scufundari... ) numai sa iasa fetitza.....pupici!
gya_andy
Postat pe 7 Mai 2010 12:09
chanty
Postat pe 7 Mai 2010 12:13
figura esti gya...si al meu e topit dupa ea.. si ea dupa el.. azi a dat o fuga de la lucru dupa ceva si cand a intrat in casa si la vazut a mea.. sa vezxi ce so buucrat.. are un mod foarte haios de exprimare a buxcuriei .. iar aseara cand la vazut ca se apropie sa o pupe a intins mainile sa o ia.. al meu a ramas socat ca fiind mai toata ziua la lucru nu e la curent chiar cu toate achizitiile.. i le mai povestesc eu seara.......
adryaana
Postat pe 7 Mai 2010 19:39
buna mamici.am si eu o intrebare...la doua luni se face si preverarul?pt k am citit acm si vad k se vb si de prevenar. fetitei mele i a fct numai infanrix si nu am platit nmk[noi fiind in italia]. nu a avut nici o reacie dupa vaccin si am stat cu ea afara iar a doaua zi i am fct si baita.astept raspuns,multumes
alessya_kidz
Postat pe 8 Mai 2010 16:43
buna fetele eu sunt din resita si bb are doar 3 luni dar vaccinul de 2 luni l-am cumparat INFARX HEXA si am dat 316 lei.sunt tare curioasa cat o fi cel de 4 luni.oricum ce pot sa fac decat sa-l cumpar oricat ar fi.vai de noi si de tara asta
patrascanudaniela
Postat pe 10 Mai 2010 21:41
Daniela pentru 4 luni cred ca e Infarix penta care este la 280ron la Victoria pe gang.
bau
Postat pe 10 Mai 2010 23:24
fetelor noi ne plangem ca cumparam vacciunurile dar ce parere aveti k statu ne taie din alocatia copiilor?unde o sa ajungem...........
flavia__
Postat pe 11 Mai 2010 23:30
NUMAI ALOCATIA????....K UMBLA SA TAIE SI LA INDEMNIZATIE....
gya_andy
Postat pe 12 Mai 2010 11:01
au zis ca nu taie alocatia. de fapt, ideea de a da alocatie in functie de veniturile familiei era mai veche... indemnizatia probabil ca o sa o aduca iar la 6 milioane, cum era inainte...
pinicuta
Postat pe 12 Mai 2010 11:04
corect
nu induceti doamnelor lumea in eroare....ca se creeaza panica in masa in randul forumistelor
alinakatt
Postat pe 12 Mai 2010 11:12
flavia__ te gandesti ca le taie alocatia la copii, dar e ca si taiata tinand cont ca un vaccin este peste 200ron ,in unele orase ajunge aproape de 400ron. Aceste vaccinuri sunt obligatorii ,asa ca, mamicile care o sa poata, va trebuii sa le cumpere, cu indemnizatii/alocatii sau fara . Oricum de la 2 ani ,alocatia v-a fi ca si cum nu ar fi ,am inteles ca nu e nici 50 ron. Asa ca fetele nu va impacientati...nu poate fi decat mai rau decat este.
bau
Postat pe 12 Mai 2010 15:36
e vreo 43 de lei, cam asa, alocatia dupa 2 ani.

mie asta nu mi se pare o nenorocire: nu ma asteptam sa imi creasca statul copiii. trebuie sa mi-i cresc cu banii mei. ce mi se pare aiurea e ca au luat in calcul injumatatirea numarului de spitale de stat. si la privat te costa de te rupeeeeeee! deci daca ai doamne fereste copilul bolnav, ar trebui fie sa stai cate ..100 in pat (daca te mai primeste la spital ca poate chiar nu mai e loc in conditiile astea) fie sa dai si sufletul din tine pt zilele de internare intr-un spital privat. oricum erau supraaglomerate paturile si asa la stat, dar daca mai si injumatatesc spitalele, atunci sa vezi...
pinicuta
Postat pe 12 Mai 2010 15:40
ca sa nu mai zic ca impreuna cu co-plata.. asta ar fi o masura in totalitate in avantajul sanatatii
pinicuta
Postat pe 12 Mai 2010 15:41
dar poate totusi mai cugeta si lasa spitalele la locul lor acolo...inca nu au decis deci inca mai sunt sperante
pinicuta
Postat pe 12 Mai 2010 15:42
eu una nu vreau sa bag spaima in voi dar nu stiu dak ati observat k pensionarii sunt deja in strada saracii si multi au ajuns in spital eu spuneam k mie personal banii de la stat nu imi ajung si nu imi vine sa cred k statu taie din indemnizatie cand ar trebui sa taie de la ei mai mult si sa vedem dak ei se descurca cu 8 mil vechi pe luna la cate cheltuieli avem.................................scuze dak am suparat pe cineva
flavia__
Postat pe 12 Mai 2010 17:35
pinicuta nu e vorba ca statul sa ne creasca copii cu banii lor. Noi le crestem lor copii si averile cu banii nostrii .
Acesti bani de indemnizatie ,de alocatii sunt banii nostrii care i-am platit atata timp la stat.
La pensionari la fel ,ei au platit pana la 50-60ani contributiile la stat si astfel au reusit sa intre la pensie ,multi mor si nu mai apuca pensia si se duce tot la stat, niciunul dintre noi nu cred ca o sa apucam sa luam toti banii de pensie care i-am dat(care ii dam) .
La somaj la fel,platim contributie lunara.

Ei nu au bunul simt sa foloseasca acesti bani pt populatie si tot iau si nu se mai satura,este f rusinos ca un parlamentar sa vina sa ne spuna ca daca a-ti reusit sa traiti dintr-o paine ,ve-ti reusii si din juma de paine. Dar oare ei ar reusii sa traiasca cu un salariu minim pe economie? Fara atatea vile,case de vacante,iahturi personale,elicopter personal ,bijuterii de mii de euro ...etc... toate din banii nostrii.

Iar in legatura cu spitalele si scolile.....nici pana acum nu ereau locuri,asa ca nu stiu unde vor sa ajunga.

bau
Postat pe 12 Mai 2010 18:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aplic unghii false profesionale cu gel cu experienta in domeniu 2 De la: dor72 6 Martie 2011 23:36
bebelasi de 9 luni si activitatile lor 32 De la: ralucimp 3 Noiembrie 2009 11:13
siguranta bebelusului 2 De la: kidz005903 9 Decembrie 2009 09:28
Carti de bucate bebe 190 De la: kidz005466 10 Aprilie 2010 21:23
PESTELE LA BEBELUSI 13 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:30
Setari Cookie-uri