carte cu retete ptr bebelusi

Pupici dulci!
Noua ne-au fost de mare folos; sper ca va vor fi si voua.
Cu tot sufletul!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 17:50
acu ma apuc de citit k noi suntem la faza cu diverificarea
tre s-i dau si altceva k nu se mai satura
ar manca intr-una
pana acu i-am dat doar mar cu biscuite
altceva nush ce sa-i mai dau
o sa citesc sa vad
dancris
Postat pe 18 Iunie 2010 17:56
Cat are? Pentru ca diversificarea e bine s-o incepi de la sase luni, cred ca stii. Vezi ca ai acolo o reteta pe care o va adora mult timp: e vorba de banala banana cu biscuite.
Eu o fac asa:
in apa clocotita pun banana rupta in bucatele si o tin pana se inmoiae bine. In castronel pisez biscuitii, adaug 1-2 lingurite de iaurt si banana. Ceva mai tarziu am adaugat si o picatura de miere.

Pofta buna!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 17:59
are doar trei luni ar nu am ce sa-i fac ,nu pot sa stau toata ziua sa manance el si nici flamand nu pot sa-l las
am incercat cu NAN
nu vrea de nici o culare,varsa tot
am incercat cateva zilesi mereu la fel
nu i-am mai dat
i-am dat suc de mere 2 zile la radn si a treia am adaugau juma de biscuite
a mancat di prima, ii place,nu mai sta cu gura cascata de cate ori simte piele si nici cu manutele in gurita nu mai sta
vad eu ce ii mai dau
banana chiar nu ii dau aum dar msik pt reteta
dancris
Postat pe 18 Iunie 2010 18:15
Ar fi mai bine sa insisti cu alimentatia la san. e prea micut, zic si eu. E greu. Si mie mi-a fost: stateam si cateva ore cu el la inceput. Dar nu trebuie sa abandonezi. E cea mai sanatoasa solutie, sa nu mai spun ca e ieftina si comoda!
La 3 luni, la 6 iarasi, copilul are salturi. Mareste cantitatea de lapte pe care il papa. Creste, de aceea iti pare tie ca nu se satura. Ai rabdare cu el, iar sanul va regla cantitatea repede conform noilor "portii" necesare!
merita, crede-ma!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 18:19
merci de sfat..o sa mai insist
dar vreau sa zic k de la doua luni nu se mai satura
dancris
Postat pe 18 Iunie 2010 18:25
crede-ma pe cuvant: daca ai rabdare, te alimentezi bine si bei suficiente lichide, sanul va regla cantitatea de laptic.
Acorda-i mai mult timp. Ai rabdare.
De la sanatate pana la confort, ma repet, totul e incomparabil! Vei avea totdeauna hrana perfecta "la purtator" fara sa ai nevoie de pachet!
Si bebe va creste sanatos si frumos, fara a se imbolnavi nici macar o data!
Succes!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 18:27
De la: moniq_, la data 2010-06-18 11:41:16verifica, cris, pentru ca imi returneaza de pe adresa ta mailul; a ajuns?

Imi spune ca adresa respectiva nu exista... stiu eu, poate ai scris gresit?
nikoleta33
Postat pe 19 Iunie 2010 10:17
ceau Moniq.
asi dori si eu cartea cu retete ptr bebelusi ,eu am doi gemeni(fetita si baiatel),au 9 luni,de multe ori sunt in dilema si nu mai stiu ce sa le mai fac de papa.
multumesc anticipat
nikoleta33
Postat pe 19 Iunie 2010 10:21
scz ,nu am trecut adresa de mail ....nikol_77nik@yahoo.com
nikoleta33
Postat pe 19 Iunie 2010 10:23
nico...sa-ti traiasca gemenii
dancris
Postat pe 19 Iunie 2010 10:24
fleurdelis
Postat pe 19 Iunie 2010 10:27
creasca mari toti bebei
Dani nu ai incercat sa ii schimbi laptele.Daca Nan nu ii place incearca alta marca
ameno
Postat pe 19 Iunie 2010 10:30
multumesc dancris si al tau bebe sa creasca mare si sanatos.
de aceeasi parere sunt si eu sa insisti cu sanul ptr bebe tau este fff sanatos nu se compara cu formula si cred ca nu ar strica sa incep cu sucuri cu bebe al tau.
eu nu am avut san doar 1 luna la bebitii mei dar si atunci cu completare.multiii pupici
nikoleta33
Postat pe 19 Iunie 2010 10:30
am incercat si milupa
nik
e fitos de mic
dancris
Postat pe 19 Iunie 2010 10:36
Nik, a "plecat" spre tine! Ai gemeni?! Ce frumos! Si ce greu trebuie sa iti fie! Multa sanatate!
moniq_
Postat pe 19 Iunie 2010 10:38
chiar nu imi este greu moniq am avut un noroc fff mare cu ei ,sunt fff cuminti ,poate nu crezi dar in 9 luni nu am avut nicio noapte in carre sa nu pot dormi ,iar ziua nu stiu sa planga doar daca le este foame si somn in rest joaca .
sper ca o tina tot asa
nikoleta33
Postat pe 19 Iunie 2010 10:43
Dap! chiar sunt cumintei! Dragalasii de ei! Al meu are 1an si 3luni, insa noaptea tot papa de 2-3ori...
In rest, un ingeras!
Sa ne traiasca tuturor, da!
moniq_
Postat pe 19 Iunie 2010 10:44
a ajuns mailul ,multumesc din suflet ,chiar nu stiam azi ce sa le mai dau sa pape la motatii mei
multiii pupici
nikoleta33
Postat pe 19 Iunie 2010 10:45
Pup! Pofta buna!
moniq_
Postat pe 19 Iunie 2010 10:46
monic nu pot deschide decat cartea cu diversicarea restul nu merg
nikoleta33
Postat pe 19 Iunie 2010 10:57
le mai trimit o data, Nik... le-am zapacit de tot, stiu si eu?!
acum; daca mai e ceva, strigi tare, acum trebuie sa plec!
Pup!
moniq_
Postat pe 19 Iunie 2010 10:58
mersi mult si multi pupiciiii
nikoleta33
Postat pe 19 Iunie 2010 11:02
gata! sper ca e ok!
moniq_
Postat pe 19 Iunie 2010 11:02
Buna ziua,
Am si eu o fetita de 3 luni si jumatate. Ma gadesc ca din luna a 4-a sa incep diversificarea. Am harnit-o de la 2 saptm. cu NAN 1. Am pierdut laptele pe baza de suparare si stres (a facut o pneumonie la o saptm. si jumatate. A venit un copil racit la noi).
Va rog sa-mi trimiteti si mie carticica. Iar daca sunt mai multe, nu ma deranjeaza.... :-)
Adresa ea de e-mail: karyna_tm@yahoo.com
Multumesc mult si toate cele bune tuturor bebicilor si mamicilor (si tatilor firestw)
Carina
karyna_tm
Postat pe 30 Iunie 2010 10:22
De la: dancris, la data 2010-06-18 18:15:12are doar trei luni ar nu am ce sa-i fac ,nu pot sa stau toata ziua sa manance el si nici flamand nu pot sa-l las
am incercat cu NAN
nu vrea de nici o culare,varsa tot
am incercat cateva zilesi mereu la fel
nu i-am mai dat
i-am dat suc de mere 2 zile la radn si a treia am adaugau juma de biscuite
a mancat di prima, ii place,nu mai sta cu gura cascata de cate ori simte piele si nici cu manutele in gurita nu mai sta
vad eu ce ii mai dau
banana chiar nu ii dau aum dar msik pt reteta


dancris ma scuzi pt ce o sa-ti spun,dar ma gandesc daca acum cand suge la san nu poti sa stai toata ziua dupa el sa suga la san,care este un lucru usor si comod,nu stiu ce o sa te faci cand vei incepe diversificarea.Cand o sa vrea sa se mai si joace in timp ce mananca,cand o sa-ti dea peste lingura,peste castron,cand nu o sa vrea mancarica si va trebuii sa-i faci alta si alta pana ii va placea lui.
Sti chiar spunea cineva un banc pe aici,cum sa faci ca sa vezi daca esti pregatit pt un copil,si eu iti zic doar fraza in care este legat de diversificare,sa legi un dovleac de tavan cu o sfoara,sa-i faci o gura,si sa il impingi sa se balnseze si apoi sa incerci sa-i dai sa manance.
Parerea mea este ca te grabesti.O sa fie mai greu si pt tine,dar tu sti mai bine ce e bine pt copilasul tau.
bau
Postat pe 30 Iunie 2010 16:38
buna ziua, tuturor
sunt si eu o mamica tinerica si bebe meu are 7 luni, ma gandesc sa incepem diversificarea, imi doresc mult aceasta Carte cu retete ptr bebelusi, daca mai este posibil imi trimite cineva si mie , id de mess - nicole_macaru@yahoo.com , va multumesc din suflet , sa va creasca odorasii mari , sanatosi si fericiti
romanitza08
Postat pe 20 August 2010 10:04
Buna dimineata. Noi avem 4 luni si de 2 saptamani am inceput diversificarea cu suc de mar si morcov. Ne place mult de tot, ne deranjeaza doar ca mami nu ne lasa sa bem cu canita si eventual toata cantitatea dintr-o data :)

Daca aveti retete pentru pitici mi le-as dori si eu. Mail alissa_1311@yahoo.com

Multumim
alina_buc
Postat pe 20 Septembrie 2010 11:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
somn agitat 37 De la: crys_1976 29 Aprilie 2018 20:24
Sunt single parents....prin zona? 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
de ce tresare??? 10 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 11:20
Vand ham pentru mers 1 De la: XEMONIA 18 Noiembrie 2010 23:29
Tort bebe un anisor 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 16:21
Setari Cookie-uri