Alaptez, stie cineva cand re-apare menstruatia?

Stiu ca din cauza hormonilor poate intarzia, dar asa aproximativ, cand re-apare menstrutia in timpul alaptarii, stie cineva?
De asemenea, ce parere aveti de pilula care este luata in timpul alaptarii? (stiu ca exista o pilula care se poate lua in timp ce alaptez, fara sa dauneze alaptarii..cerazette mi-a recomandat doctorul) voi ce ziceti?
x
aly_fab
Postat pe 12 Februarie 2010 17:27
buna, nu este o regula pt asa ceva, eu chiar daca alaptez si acum, bebe are 1 anisor, mi-a revenit menstruatia dupa 4 luni, am o prietena caruia i-a venit dupa 8 luni, o alta imediat dupa, deci depinde de organismul fiecaruia.
Cat despre cezarette, le am si eu, dar stau cu ele in dulap, mi-e teama sa iau, nu am luat niciodata anticonceptionale, nu prea am incredere, insa mi-au fost prescrise de medicul ginecolog si am inteles ca sunt foarte bune.
aly_raz
Postat pe 12 Februarie 2010 17:35
Buna,
Nu este o regula dar In cazul meu menstruatia a reaparut dupa 6 luni de la nastere si a fost neregulata. Noi am inceput la 6 luni diversificarea. Acum avem 12 luni si 2 saptamani si inca il alaptez. Nu i-a placut formula si nici nu doreste nici acum si trebuie sa il alaptez in continuare.
kidz006379
Postat pe 12 Februarie 2010 17:43
eu sunt o norocoasa, nu a fost nici o schimbare, e la fel ca inainte, fara dureri si regulata...iar alaptarea nu a fost deloc afectata (se spune ca laptele e altfel in zilele alea, nici vorba de diferenta)doar ca era de bine pt mine fara...
noi am inceput sa bem si laptic formula, de vreo luna, seara la culcare, am inceput treptat fara sa-l fortez, cu 20/30 ml, pana am ajuns la 180/200 ml, pt ca bebe sa stie ca mami ii mai da tatza chiar daca papa si laptic...
m-am abatut nitel de la subiect, scuze
asa ca aly_fab, bucura-te de lipsa menstuatie cat mai poti
aly_raz
Postat pe 12 Februarie 2010 17:53
Multumesc pentru mesajele voastre!! Sunt noua pe acest site, si bebe meu a fost nascut in decembrie 2009. Va pup
aly_fab
Postat pe 12 Februarie 2010 18:12
buna
eu am alaptat 1 an si menstruatia a revenit dupa 8 luni.
dar sa stii ca nu este o regula.
asa ca nu dispera:)
mai devreme sau mai tarziu reapare :)
lalli_laly
Postat pe 12 Februarie 2010 18:19
Eu am alaptat 11 luni timp in care nu am avut menstruatie.De la o zi la alta bebe n-a mai vrut san si am fost nevoita sa renunt.La 3 saptamani de la intarcare mi-a venit ciclul.Mie mi s-a spus ca daca alaptez corect nu voi avea ciclu(mit sau adevar?)fapt ce la mine asa a si fost,6 luni strict alaptat dupa 6 luni diversificare. Eu am cerut contraceptive de la medic dar el nu mi-a prescris nimic atata timp cat alaptez ca e mai" bine"fara.Stiu cazuri care la o luna le-a venit ciclul dar au alaptat fara probleme peste 1 an.Cred ca tine si de organismul fiecaruia. Sanatate la bebe si tie.
mari81
Postat pe 12 Februarie 2010 19:27
Buna!!!Eu alaptez si fetita mea are aproape 8 luni, pe 13 ianuarie mi-a venit, mai putin decat imi venea de regula, m-a tinut cam 4 zile, iar acum in februarie nu mi-a mai venit....sau poate intarzie .
Despre aniconceptionale nu stiu ce sa zic, eu nu iau ca nu am voie, am o prietena care a luat si intr-o sapt a ramas fara lapte, iar o alta pri.ia si nu are pb, bb are 6 luni si are lapte...

cristina1087
Postat pe 14 Februarie 2010 14:53
mamicilor daca alaptez mai este nevoie sa iau neaparat anticonceptionale ca sa nu ma trezesc cu alt bebitz??imi e cam frica sa iau si ink nu mi-a revenit nici menstruatizia...deci pot ramane??? pupici
valentina_mami
Postat pe 9 Martie 2010 14:36
DA EVIDENT CA POTI RAMANE. PT CA PT A AVEA MENSTRUATIE TREBUIE SA AI DEJA FORMAT UN OVUL CARE SA SE ELIMINE PIN CICLU. PANA SA IL ELIMINI (NU AI MENSTRUATIA VENITA INCA) EL POATE FI DEJA FORMAT SI DECI BUN DE FECUNDAT... ASA CA POTI SA RAMAI GRAVIDA IAR PANA SA APUCE OVULUL SA SE ELIMINE (DECI PANA SA REVINA MENSTRUATIA)
pinicuta
Postat pe 9 Martie 2010 14:41
bubulina, da poti ramane insarcinata, din pacate. exista anticonceptionale speciale pentru mamici care alapteaza , cezarette se numesc unele dintre ele, in schimb ele nu regleaza menstruatia. te protejeaza de abia dupa doua saptamani dupa ce iei prima tableta. eu personal stau cu ele in sertar, nu am inceput sa iau, m-a speriat faptul ca te poti ingrasa de la anticonceptionale. sfatul meu este sa consulti medicul de familie intai.
aly_fab
Postat pe 9 Martie 2010 14:43
mie la primul bebe menstruatia e venit mai repede, dupa o luna parca, la al doilea inca nu a venit... difera de la femeie la femeie.
aly_fab
Postat pe 9 Martie 2010 14:46
Buna mamici
mie mi-a venit menstruatia dupa 5 luni si cam de atunci mi-am pierdut din lapte, nu mai aveam ca la inceput si oricum andrei al meu, pe la 8-9 luni pot sa spun ca s-a intzarcat singur
cat despre pilule, nu stiu ce sa spun, nu am folosit niciodata dar e clar ca de protejat trebuie sa te protejezi... eu folosesc pelicule, pilulele cred ca as uita sa le iau :) si imi era teama sa nu ma ingras si asa am ales o alta contraceptie cu care nu am avut nici o problema
Laura_M
Postat pe 9 Martie 2010 20:32
alaptez,fetita mea are 1 an si nu mi-a venit ciclul;am luat si pastile dar nimic.Credeti ca am vreo problema?
garbo028303
Postat pe 14 Martie 2010 19:20
kidz007294 nu e nici o problema.E ceva normal a nu-ti vina in timp ce alaptezi,dar e bine si sa-ti faci un control ginecologic macar odata la 6luni.
bau
Postat pe 14 Martie 2010 19:44
buna mamici eu aplatez bebita mea are 5 luni de 3 luni iau anticonceptionalee cerazet mie teama sa nu ma trezesc cu alt bb. voi stit ceva e bine sa luat anticonceptionale in timpulalaptari dauneza la bebe. va rog un raspun nu mia venit inca menstruatia si si iau cerazet de 3 luni si am laptic. oare dauneaza la bebel???
MAYATHEEO
Postat pe 14 Martie 2010 19:59
Eu am luat exluton la recomandarea medicului , cand alaptam.Dar mi-a fost rau si am renuntat.Mie mi-a venit menstruatia la 2 saptamani dupa ce am intrerupt alaptatul, adica la 8 luni.Dar la sora mea i-a venit dupa un an jumate caci ea l-a alaptat pe nepotelul meu pana la aproape 3 ani
adelafistis
Postat pe 14 Martie 2010 20:21
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sub ce autoritate se afla gradinitele? 11 De la: office_salinasusesi_ro 7 Iunie 2010 21:27
banii de bona 2 De la: pinicuta 18 Iulie 2009 23:11
Radiografia si sarcina! 2 De la: blonda170 11 Ianuarie 2009 16:22
sarcina 3 De la: andreuta001 26 Noiembrie 2011 15:13
mamici cu rh neg. 2 De la: mimisor 1 Decembrie 2008 11:39
Setari Cookie-uri