despre alocatzie!

buna ziua tuturor! eu am lucrat la o firma de distributzie inainte sa raman insarcinata si cei de acolo mi-au dat sa semnez contractu si au zis k mi-au facut cartea de munca, mi-au tras in fiecare luna din salar pentru cartea de munca si cas si intre timp am ramas insarcinata! am descoperit k sunt gravida numai cand eram in 3 luni de zile si la aceea firma lucram deja de 6 luni de zile! am fost la cartile de munca sa imi scot o copie dupa cartea de munca sa duc la doctoritza si am constatat cu stupoare k nesimtitii nu mi-au facut carte de munca si nu voi beneficia de maternitate!...
trecem si peste asta ...
problema la care vreau sa ajung.. sau mai bine zis intrebarea...
am citit k daca nu beneficiez de maternitate mi se aloca 200 ron lunar timp de 2 ani de zile + 230 ron ajutorul de nastere + 150 ron trusou!
va rog as dori sa stiu in cat timp voi primi acesti bani???
sotul meu a fost si a depus toate actele dar nu stiu cand se vor aloca? cam cat dureaza deobicei? va multumesc si astept un raspuns de la voi!
ale_micutza
Postat pe 28 Ianuarie 2010 11:33
firma o poti da in judecata pt asta.
Da vei primii toate acestea dar peste doua trei luni de la depunerea actelor,de obicei dureaza......dupa trusou si alocatia de nastere va trebuii sa suni sau sa mergi la primarie sa intrebi in fiecare luna la inceput si sfarsitul lunii de obicei.
Cam peste 3-4luni tre sa-ti vina si alocatia de stat timp de 2 ani fara luna de nastere,depinde de fiecare oras in parte.
bau
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
copii cu deficit de hormon de crestere 2 De la: zaraza 28 Mai 2010 20:58
Concediu de maternitate prenatal - Obligatoriu? 9 De la: andrajuganarucalin 14 Aprilie 2009 10:46
HAINUTE DE FIRMA, SECOND, CALIT 1, si jucarii la superpreturi 4 De la: hainebebecopii 6 Noiembrie 2010 17:59
Pentru mamicile care vor sa iasa in evidenta de revelion ;) 1 De la: tot_adda 25 Noiembrie 2009 23:10
unghiute perfecte pt mamici ocupate 1 De la: unghiifalse1982 20 Octombrie 2009 02:26
Setari Cookie-uri