Alaptatul noaptea

Buna mamicilor!!!Ma numesc Irina si am un bebe de 1 an si 2 luni.Am deschis acest subiect deoarece stiu ca multe dintre tinere mamici se confrunta cu aceasta problema, doresc sa scape de ea si nu gasesc solutii.
Cristian, baietelul meu se trezea de 3-4 ori pe noapte pana acum 2 luni, pentru a mai tocai un pic din sisi, deja era insuportabil, avea 1 an si nicidecum nu se dezvata de acest obicei, tot asteptam ca poate vine de la sine, si intr-o noapte va dormi si el ca alticopii, toata noaptea.
Cand am vazut ca acest moment nu mai vine(vreau sa zic ca am mai incercat si inainte metode de a-l dezvata sa manance noaptea dar fara rezultat)m-am hotarat sa nu ii mai dau eu sisi noaptea.
Uite asa, a urlat noapte de noapte Cristinel al meu vre-o 2 saptamani jumatate, bineinteles ca incercam sa-i dau apa, sau ceai, s-au lapte praf dar refuza orice.Atunci pur si simplu il lasam sa urle.
Pana cand intr-o noapte nu s-a mai trezit deloc.Acum de vre-o luna si jumatate ma bucur si eu de somn ...noaptea. dupa atatea nopti nedormite.
Acum se trezeste dar la 7 dimineata si cere lapte dar incerc sa-i dau lapte de continuare Milupa doar pe acesta l-a acceptat impreuna cu un biberon nou.
Inca nu l-am intarcat dar suntem pe drumul cel bun zic eu, il mai alaptez
doar seara inainte de somnic dar sper pana la 1 an si jumatate sa il intarc.
Sper sa fie de ajutor mamicilor povestioara mea.
Deoarece cand aveam si eu nevoie, nu prea am gasit informatie pe forumuripe aceasta tema....
Sanatate si bafta la maimici si pitici.!!!!
ugo_donna
Postat pe 29 Decembrie 2009 10:44
Buna tuturor,
eu sunt laura si am o fetita de 1an si 1 sapt ( andreea) si la noi trezitul noaptea...este f frecvent, cateodata si din ora in ora, nu mai stiu ce sa fac, sunt pur si simplu epuizata, nu vrea decat titica, daca o tin in brate doar se zbate si nu vrea sa stea...nu vrea ceai, sau lapte, nimik.
am incercat si eu metoda cu lasatul sa planga, cica la inceput cate 5 min, il lasi singur...revii iar la 7 min...tot asa, tot prelungesti timpul...la alte persoane a functionat, cica dupa 2-3 nopti, sau maxim o sapt.
a functinat vreo 2 sapt la noi, pana cand s-a ridicat singura in picioare, pana atunci nu se stia ridica, si de atunci, se ridica si se plimba pe marginea patutului urland...
la inceput imi spuneam ca este probabil din cauza dintilor care ies, dar kiar daca i-am dat medicament, nu dormea mai mult de 2 ore..
deci, pana la urma trebuie sa incerc iar metoda cu lasatul sa planga, este f dificil, sa stai sa-l asculti cum urla, ma uitam la ceas si parca nu treceau cele 5min...dar..am sa inerc din nou...trebuie sa-mi fac curaj, pentru binele ei( este f important sa doarma, normal) si pentru al meu..
mult succes toturor!
laurici_kidz
Postat pe 10 Februarie 2010 00:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imbunatatirea sistemului imunitar al bebelusilor 48 De la: s_simmona 24 Martie 2015 22:29
declansarea lactatiei si mentinerea ei 3 De la: Aly_Fab 29 Martie 2010 15:39
ce peste mananca bebe? 7 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:19
bebe 6 De la: garbo216338 7 Octombrie 2011 17:06
Meniu bebe - 1 an - 8 De la: emi_vio 14 Aprilie 2010 15:31
Setari Cookie-uri