VREAU SA FIU BONA

Dragele mele prietene , sunt o mamica da 29 de ani , si tare mi-as dori sa pot avea grija de un copil. Eu iubesc copii si sunt ca un magnet pentru ei. Din pacate , sunt angajata la stat dar ma gindesc serios sa renunt la serviciul actual , pentru a putea deveni bona. Am un baietel de 11 ani. Ne intelegem extraordinar de bine... suntem defapt cei mai buni prieteni. Ce sanse pot avea sa imi vad visul cu ochii daca pina acum nu am facut o meserie din acest hobby? NU ma pot prezenta la un interviu , spunind: '' Stiti , cea mai buna recomandare a mea in acest domeniu este chiar fiul meu''... VA ROG MULT SA MA SFATUITI CE POT FACE? AM VREO SANSA?
Va urez multa sanatate voua si tuturor prichindeilor din lume .
Mii de pupici
Iulia
sweetjolly77
Postat pe 31 August 2009 19:16
cu siguranta fiecare incepe de undeva. orice bona a avut un pprim job ca bona, deci eu cred ca sanse ai, trebuie doar sa convingi parintele ca esti persoana potrivita pt copilul lui. (eventual , primul job o sa fie mai prost platit, si pe urma poti face referiri la el ca dovada a experientei tale.
pinicuta
Postat pe 1 Septembrie 2009 12:04
daca vrei fa niste cursuri de puericultura, psihologie etc, de unde sa ai si diploma, poate pt unii conteazaz sa vada hartii parafate...
pinicuta
Postat pe 1 Septembrie 2009 12:05
Draga mea, eu cred ca ai toate sansele sa ajungi bona, insa nu stiu cate beneficii vei avea practicand acest job. Inafara de faptul ca vei face ce-ti place atat de mult, nu stiu ce alte satisfactii poti avea. Trebuie sa te gandesti ca fiind bona nu prea poti avea carte de munca (asta daca nu se mai schimba legile si la noi) si parerea mea e sa-ti alegi o meserie din care sa poti beneficia de niste ani vechime, mai tarziu iti vor prinde tare bine.
Acum tu faci cum simti, daca esti atat de atasata de copii si ai posibilitatea sa poti lucra ca si bona, nu mai sta pe ganduri, e bine totusi sa obtii si ceva pregatire in domeniul asistentei sociale. Multa bafta!

dar, intrebare: de ce nu mai faci tu un bebe sau doi?
ane_mary_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2009 13:57
nu e adevarat, te poti angaja ca bona cu forme legale. daca vrei ma interesez si iti zic si cum. plus ca vechimea in munca nu te intereseaza decat pt calculul pensiei, si ca pensie nici nu trebuie sa lucrezi, trebuie doar sa mergi sa platesti cotizatia pt pensie (stiu pe cineva care lucreaza ca menajera, fara nici un fel de contract, si plateste lunar un milion parca, pt fondul de pensii de stat). plus ca poti sa iti faci pensie privata, asa ca deci... Cat despre satisfactii, banii nu ofera aceaesi satisfactie ca implinirea de a face ceva ce iti place si ceva ce e si ultil altora. cand ingrijesti un copil si stii ca datorita tie a invatat ...cutare lucru, e o satisfactie mult mai mare decat sa faci o expertiza contabila si sa castigi miliarde din asta

pinicuta
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:34
Va multumesc mult pentru sfaturi si pentru sprijinul moral. Cred ca aveti dreptate , totul se incepe de undeva si nimeni nu s-a nascut invatat. iti multumesc Penicuta si chiar te rog sa te interesezi si sa imi spui. Bebici nu mai pot face pt ca au fost ceva complicatii la nasterea baiatului. Mi-ar fi placut enorm sa mai am macar o fetita. Dar daca Dumnezeu asa a decis , eu primesc. Cit despre bani , normal ca vreau sa primesc , pentru a putea supravietui , dar nu am pretentii financiare fff mari. Este ceea ce imi doresc sa fac.. sa fiu in preajma copiilor si sa am satisfactia ca au invatat ceva de la mine. Am sa ma interesez si de niste cursuri care sa imi poata deschide usile spre astfel de job. Chiar mi-ati dat incredere in mine si sunt sigura ca voi reusi . Inca o data va multumesc si mai astept sfaturi de la voi.
sweetjolly77
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:16
Buna, scuze de intarzierea raspunsului dar nu am apucat sa vb mai devreme cu persoana in cauza. deci: tu esti angajatul si parintele este angajatorul. legea este acceeasi pt toti, indiferent ca angajatorul este persoana fizica sau firma, deci angajatorul va trebui sa plateasca pt tine impozite si cotizatii la CAS, fondul de poensii etc. (daca nu lucrezi nicaieri sau nu ai contract scris, mergi pur si implu la fondul de pensii si dai tu cotizatia pt a ti se numara in continuare anii de vechime in munca si a beneficia la varsta cu pricina de pensie ca si cum ai fi lucrat)

daca stabilesti cu parintii copilului sa faceti formele legale, trebuie ca acestia sa meraga la fortele de munca si sa se intereseze ce formlulare trebuie completate si cum trebuie facut. trebuie sa stabiliti ce salariu declarati in acte, pt ca pe langa banii pe care ii iei tu, angajatporul trebuie sa mai plateasca inca multe alte dari si cotizatii. oricum, la fortele de munca te interesezi care e procedura si cam cat se plateste de catre angajator, in plus fatza de salariul declarat.

bafta multa si pupici!
pinicuta
Postat pe 3 Septembrie 2009 08:43
pt doamna care are copil de 11 ani ,as fi interesata am 3 fetite as dori un pret de ce nu chiar si carte de munca cu alta ocupatie tel 0721 521 464
kidz003761
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:15
id-ul meu este sweetjolly77.
sweetjolly77
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:50
Vreau si eu sa devin bona. Am experienta ca educatoare 4 ani. lucrez pe postul de consilier scolar, a, programul foarte flexibil, putand astfel sa duc si sa aduc copilul de la gradinita.
pot deasemenea sa pregatesc teme cu copiii de scoala.

iubesc copiii, sunt calma, rabdatoare, imi place sa ma joc cu ei.
diana - 0768.254.576
dienutza_bordeianu
Postat pe 12 Octombrie 2009 18:36
Am intrat de curand in comunitatea,, Garbo". Sunt interesata sa devin bona , dar nu stiu pasii care trebuie urmati. Sunt din C-ta si am oarecare experienta in educarea copiilor deoarece am lucrat mai multi ani ca profesor.Daca cineva este interesat sau imi poate da mai multe informatii , imi poate lasa un mesaj la acest topic sau imi poate trimite un e-mail la aderesa caticati1973@yahoo.com.
Va multumesc anticipat.
garbo164484
Postat pe 4 August 2010 07:32
bre 77. la mame sociale ai incercat?... copii cat cuprinde, si-ti iese si tie acolo de-o painica...
zambil
Postat pe 4 August 2010 08:26
nu stiu daca mama sociala mai inseamna altceva decat sa faci un bine unui copil. banii alocati pentru intretinerea cipilului sunt insuficienti. mai pui si de la tine. ca sa traiesti cat de cat din indemnizatia pe care ti-o dau astia e o gluma . mai va apa pe dunare pana o mama sociala de la noi va putea spune ca din banii castigati din aceasta "meserie" se intretine si intretine un copil
si_totusi
Postat pe 4 August 2010 09:30
bre totusoaico, da' la pedofile te-ai gandit?... ca alea fac treaba din placere, nu din interes...
zambil
Postat pe 4 August 2010 09:38
hai, mai
si_totusi
Postat pe 4 August 2010 09:43
ca sa nu mai zic ca la foamea asta s-o gasi vreo uriah heep d-asta la feminin, de scoate bani si din piatra seaca, pe spinarea copilasilor aia...
zambil
Postat pe 4 August 2010 09:46
De la: zambil, la data 2010-08-04 09:38:21bre totusoaico, da' la pedofile te-ai gandit?... ca alea fac treaba din placere, nu din interes...

nu fi rau...........mai sunt si oameni
jeanette40
Postat pe 4 August 2010 09:47
Cred ca inainte de a angaja pe cineva, il testezi oarecum , il supraveghezi . nu-ti lasi copii in grija unei persoane care nu-ti inspira incredere . Cat despre pedofilie, consider ca nu ar risca un pedofil sa fie ,, angajat'' .
catido
Postat pe 4 August 2010 09:52
pai ce, jane, pedofilii nu sunt tot oameni?... si iubitori de copii, pe deasupra...

vorba poetului:

negrul jim iubea copii
mici, in sange, la gratar...

zambil
Postat pe 4 August 2010 09:55
esti incurabil , nene ..........parol
jeanette40
Postat pe 4 August 2010 09:59
bre cati, au fost pline ziarele de cazuri d-astea de parinti sociali care si-au batut joc de copii aia... de cazuri cu menajere batause sau hoatze nu mai zic... plus ca, multe nu sunt angajate in adevaratul sens al cuvantului... parinti evazionisti, deh...
zambil
Postat pe 4 August 2010 10:04
Totul depinde de flerul fiecaruia , de cat de bun psilogog esti sau...............de un gram de noroc ca fiecare sa intalneasca persoana onesta.
Insa imi place ca ai o replica pt orice.
catido
Postat pe 4 August 2010 10:26
au fost multe cazuri ..........asa-i ........numai ca eu cunosc cazuri si de la extrema cealalta., dedicati , oameni pentru care am toata stima
primul copil pe care l-au luat in plasament.........un copil cu autism , care la patru ani nu vorbea , nu mergea singur datorita unui rahitism grav , nici macar nu stia sa mestece mancarea.........l-au iubit si ingrijit ca si cum ar fi fost copilul lor........sa nu credeti ca ajungeau banii pe care ii primeau , nici macar pentru medicamente.
au infiat fetita , intr-un final.........acum , e mare .......a terminat o scoala de arte si meserii , deci se poate
jeanette40
Postat pe 4 August 2010 10:54
De la: zambil, la data 2010-08-04 09:55:56pai ce, jane, pedofilii nu sunt tot oameni?... si iubitori de copii, pe deasupra...

vorba poetului:

negrul jim iubea copii
mici, in sange, la gratar...




arim jim jim
aram jam jam
elodia
Postat pe 4 August 2010 11:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pretentii la mancare? 30 De la: tatusilvia 22 Aprilie 2009 23:23
nervi fata de copii crize foarte puternice 38 De la: garbo_14249 7 Iulie 2013 17:04
rehidratarea bebelusilor in caz de voma 8 De la: jojo 24 Martie 2009 22:27
Administrare calciu la bebei 36 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:28
pt.mamicile din IASI 6 De la: office_salinasusesi_ro 8 Februarie 2010 13:19
Setari Cookie-uri