ajutor

Buna,
bine v-am gasit.Sunt Doini...nou venita in casuta voastra.Va rog luminati-ma si pe mine.
Eu sunt programata pentru cezariana pe data de 10 noiembrie. Acum am 25-26 saptamani. Care ar fi data cand as putea sa intru in concediu prenatal?
Atatea calcule am facut de cred ca pana la urma m-am tampit.
dododic
Postat pe 12 August 2009 13:20
cu 2 luni inainte de nastere, deci undeva pe 10 septembrie . dar nu este obligatoriu, daca poti sa iti iei medicale pt "alte ingrijiri acordate gravidei " de pilda, atunci poti sa iti pastrezi astea 2 luni pt dupa nastere (adica dupa ce nasti sa iti iei 4 luni de pre + post natal, in care iei salariul mare, si apoi intri in aia 2 ani cu 85% din salariu.
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 13:24
Pinicuta, iti multumesc mult de tot pentru raspuns. Uite te rog spune-mi daca poti, trebuie sa fac cerere la firma pentru concediul prenatal nu?, la care sa anexez adeverinta de la med ginecolog?
si inca ceva...in perioada concediului pre si post natal trebuie sa iau lunar concediu medical de la gine?
dododic
Postat pe 12 August 2009 13:28
Are dreptate Pinicuta, asa am procedat si eu, cu exceptia concediilor medicale, ca nu am avut nevoie, am muncit pana in ultima clipa. Domnisoara mea mi-a permis. Si timp de patru luni am luat 85% din salariu si apoi indemnizaia de crestere a copilului.
Nastere usoara
kidz000762
Postat pe 12 August 2009 13:29
concediul pre si post-natal este de fapt un concediu medical (doar ca iti da dr un anume cod pt casa de asigurari, adica are o anumita incadrare in listele lor acolo). il iei lunar de la medicul de familie, si il duci la firma ca pe oricare alt concediu medical.
pinicuta
Postat pe 12 August 2009 16:10
, MULTUMESC MULT PINICUTA, e primul meu bebe la 39 de ani.
Totul pentru mine este atat de nou si trebuie sa recunosc "ma sperie" putin minunea asta.
dododic
Postat pe 14 August 2009 09:43
e normal, oricine se sperie la prima sarcina, e teama de necunoscut, si desigur teama ca nu te vei ridica la inaltimea propriilor asteptari, dar va merge totul de la sine, inveti pe parcurs, si ce nu te invata cartile si medicii te invata chiar copilul tau. sarcina usoara si sa fiti sanantosi cu totii!
pinicuta
Postat pe 14 August 2009 09:47
la firma ai anuntat deja de mult ca esti gravida, da? in scris ma refer...
pinicuta
Postat pe 14 August 2009 09:49
DA, AM TRIMIS DEJA CEREREA DE INSTIINTARE....urmeaza luni sa stabilim cu medicul ginecolog - data programata pentru cezariana pentru a putea sa vedem de cand ne luam concediu prenatal
dododic
Postat pe 14 August 2009 09:52
Buna,

Si eu am tot 25-26 de saptamani, iar data mea de nastere normala aproximativa va fi 29 noiembrie....ciudata diferenta asta de zile. Eu am intrebat la HR si mi-au spus asa...dupa nastere trebuie sa am ramase 42 zile concediu postnatal si restul pana la 126 pot sa le iau inainte de nastere. Cele 84 de zile sunt platite cu 85% din salariul brut ca de altfel si cele 42 de zile. Se anunta HR-ul cu nota inainte de a merge in concediu.
Lalea_kidz
Postat pe 14 August 2009 10:14
Buna Lalea, DPN (pentru nastere normala) ar fi 21 nov., insa sunt programata pentru cezariana pe data de 10 nov.
eu am trimis o scrisoare de instiintare la firma urmand sa merg la medicul ginecolog pentru a-mi da o scrisoare din care rezulta oficial data nasterii pentru a putea sa beneficiez inainte cu 2 luni de concediu prenatal.
Va pupicesc pe toate si bebei frumosi si sanatosi.
dododic
Postat pe 17 August 2009 10:04
buna sunt noua pe aiaci si as avea si eu o intrebare am lucrate 6 luni si am ramas gravida si as vrea sami iau medical daca imi iau medical mai intru in cei 2 ani de ingrijire a copilului?
lenuta87
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:48
da. in timpul concediului medical esti tot angajata la firma si tot primsti salariu. deci daca ai 12 luni lucrate (cu carte de munca!) inainte de a naste, intri in concediul de 2 ani.daca nu, nu (nu trebuie sa ai nici o luna pauza pe cartea de munca)
pinicuta
Postat pe 3 Ianuarie 2010 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna!!! 14 De la: fleurentina 8 Decembrie 2009 10:00
Puncte de vedere?! 36 De la: pitiTa_ 2 Noiembrie 2014 11:41
vaccin ieftin - farmacia tei 2 De la: garbo175573 10 Noiembrie 2010 19:59
Pantaloni gravida C&A ( yessica) 3 De la: adelaeu 19 Iulie 2012 10:08
nastere la Szeged 1 De la: kidz002333 27 Iulie 2009 13:54
Setari Cookie-uri