bebelusi de 5 luni, cum mananca ei?

buna fetelor,
ma adresez in special mamicilor care au bebici de varsta puiului meu, adica 5 luni si jumatate, cum si ce papa ei? noi am inceput diversificarea la 5 luni cu masa de pranz si anume supa de legume, apoi dupa o saptamana cu fructe, masa de la ora 10. Ideea e ca bebe nu prea mananca, de exemplu azi nu prea a mancat deloc, nici fructe nici supa. Stiu ca e ceva normal sa nu accepte foarte bine mancarica, dar as vrea sa aud si alte pareri. Maine ii introduc in meniu branzica calcica, hmmm...sa vedem.

P.S. si nu vrea sa renunte la tatica deloc ...
aly_raz
Postat pe 15 Iulie 2009 13:54
incearca sa-i lasi un timp intre titi si masa de fructe sau supica si apropo sa stii ca si de la caldura nu prea vrea sa pape ca-i e mai usor sa suga.oricum incearca sa-i dai la diferite temperaturi sau mixat mai mult sau mai putin.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 13:59
pai ii las timp, azi chiar era infometat si tot n-a vrut supica.
Fructele le dau pe razatoarea de sticla, iar legumele i le pasez la robot, i le dau ca o crema, fiindca altfel nu vrea deloc. Eu cred ca e mofturos, desi nu-mi doresc deloc sa fie asa...incerc sa-l pacalesc cat mai mult posibil, sper sa-mi iasa...altfel?...nu stiu ce sa zic.
aly_raz
Postat pe 15 Iulie 2009 14:05
incearca lingurite de diverse forme si culori, ca sa fie fascinat de ele, incearca sa ii dai din diverse vase: farfurie, cana, castron, etc... incearca sa ii dai la masa si o jucarie care sa "manance" impreuna cu el, incearca sa vezi daca vrea sa pape mai bine cand e afara, sau incearca sa ii dai nu cu lingura ci cu degetul tau (la noi a mers)
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 14:08
si sebi are preferinte daca-i pun telina prea multa sau pastarnac face mofturi sau cand ii ies dintisorii nu mai vrea nici titi asa ca azi a fost o zi grea si pt noi sa zic asa ca-i ies caninii.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 14:09
incearca sa-i faci supica mai mult crema nu apa si da-i si lui o lingura sa pape si el
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 14:10
asta k degetul no stiam, o sa incerc.
Asta ziceam mai devreme k nu vrea zeama de la legume deloc, pasta da, insa f putin. Eeeee, dar trebuie sa am RABDARE MULTA nu?...insa e rau daca ii dau crema de legume si mai tarziu, spre exemplu dupa ora 3?
aly_raz
Postat pe 15 Iulie 2009 14:16
insa ce voi face saptamana viitoare cand incep cu iaurtul la ora 17?...nu ii prelungesc orarul prea mult?...zic si eu.
aly_raz
Postat pe 15 Iulie 2009 14:17
nu vad ce ar fi rau, si al meu tot asa manca numai dupa-amiaza piureul de legume si de multe ori doar dupa ce ii dadeam san inainte, ca daca ii era probabil prea sete nu voia sa pape nimic (si acum, la aproape 2 ani, daca ii e sete nu mananca nimic pana nu bea apa mai intai ) .Cat despre rabdare, iti trebuie TONE
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 14:18
e, acu nu cred ca are chiar asa importanta ordinea in care i le dai (dimineata iaurt si seara supa sau inverrs...), important e sa manance cate un pic din toate (si la varsta lui, "pic" inseamna ciar si 2 lingurite cateodata...), si apoi fiecare copil are preferintele sale, nu poti sa ii impui cu forta ce a scris pediatrul pe lista sa... sunt copii care poana pe la un an nu vor sa ia decat san, si totusi sunt sanatosi si cu timpul accepta si alte mancaruri, si sunt copii care mananca oricand, orice, oricat...
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 14:20
ai dreptate, fiecare copil e special si diferit de ceilalti in felul sau. Imi doresc doar sa nu fie mofturos la mancare si sper ca...vom trece k bine si de perioada asta, usor usor.
Astept in continuare parereile voastre si de ce nu sa mai invat si eu cate ceva din experientele voastre.
Si poate ne scrieti o reteta adorata de bebicii vostri sa o incercam si noi, pupicei la bebici.
aly_raz
Postat pe 15 Iulie 2009 14:26
am citit ca e bine sa nu fortezi copilul sa manance ci sa-i dai atat cat vrea el, chiar daca uneori nu manaca atat cat vrei tu. Ai rabdare, cu siguranta va deveni un mancacios. pupici pt bebe!
ane_mary_kidz
Postat pe 15 Iulie 2009 15:31
Sa stii ca fi-mea nu a vrut sub nici o forma acea crema supa pasata de legume. Si atunci am trecut direct la supica in care tocam marunt legumele si ii puneam putina sare, cu toate ca nu ni se da voie, si cand ii puneam un pic de lamaie, cand i-o dadeam dulce. Merele mi le-a mancat doar daca puneam suc de morcov in ele. I-a placut mai mult sucul de morcov, decat cel de mere. Iar daca, din greseala, ii puneam mai multa telina nu vroia sa mai vada nimic. Si nu am fortat-o niciodata. Erau zile cand manca doar cateva lingurite si atat si completam cu lapte, in alte zile imi manca foarte bine afara. Totul e sa fii foarte calma, sa nu te enervezi daca nu iti mananca. Dar incearca sa o / il obisnuiest sa iti manance in acelasi loc de fiecare data, sa se obisnuiasca ca un anumit loc este locul unde se mananca, ca mai tarziu sa nu iti alergi cu mancarea prin toata casa sa ii dai sa manance
kidz000762
Postat pe 15 Iulie 2009 15:47
la baetelul meu am ovservat ca nu mananca pasta de legume daca are si cartof, si nu vrea nici pireul de cartofi sa il pape.. deja are 6 luni si el vrea sa manance numai fructe pisate si din cand in cand cu un biscuite dar cam rar...si legumele mai rar... branzica am obervat ca ii place cu fructe in special cu piersici sau caise, inca nu am inceput cu iaurt, pot sa ii dau orice tip de iaurt sau trebuie danonino pt copii?..... la pasta de legume cate tipuri de legume puneti? si ce fel de supica trebuie sa ii fac ?
denis2009
Postat pe 15 Iulie 2009 16:12
aaa.... si inca ceva.... de cate ori pe zi tebuie sa ii dam sa pape mancarica?
denis2009
Postat pe 15 Iulie 2009 16:14
sebi e si acum innebunit dupa sucul de morcov si profit ca e canicula si ii dau pe langa apa si suc de morcov asa ca am facut aprovizionarea cu morcovi ca pe langa el bem si noi
eu nu sunt incantata de danonino mai ales ca seful meu acum vreo 2-3 ani si-a internat toti 3 copii dupa- ce au mancat iaurt danone si-ti zic ca aveau varste diferite fetita avea vreo 8-9 ani asa ca eu ii fac in casa iaurt si sunt zile in care-i pasez fructe mai dulci in el asa ca faci cum crezi sincer cred ca-i mai usor sa cumperi iaurtul si sa -l dai chiar daca esti pe afara si alta e sa te plimbi cu termosul cu iaurt
mancarica sebi papa doar la pranz seara mananca cu totul altceva
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 14:04
da, noi de mult am scos marca DANONE de pe lista noastra de cumparaturi, nu mai luam NIMIC de la ei, pt ca in spital am auzikt de o gramada de copii imbolnaviti de la iaurturi DANONE si alte produse marca asta (plus ca si la TV au anuntat intr-o vreme ca iaurtul DANONE cu visine nu stiu ce avea si se chinuiau sa depisteze toate borcanelele din magazine sa le scoata de pe piata...), asa ca noi ne rezumam la TNUVA, MILLI si uneori (daca nu le gasim pe astea doua, ca pe noi ne-au incantat si am devenit client fidel...) LACTATE HARGHITA, ZUZU (ca din asta le da la gradinita si ne chinuim sa il invatam cu gustul) sau FULGA...
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 14:19
vreau sa zic ca marcile astea le cumparam cand mergem la magazin, nu ca ii dam copilului toate inventiile de "delicatese" scoase de ei. Lapte ii dau din cutie, lapte TNUVA sau MILLI, dar nu stiu ce deserturi dichisite produse de ei, nu ii dau (de fapt, nu prea ii mai dau dulciuri acasa- decat miere si gem eventual- pt ca in fiecare zi la 10.30 au la gradinita gustare cu ..dulciuri: turta dulce, sau chec, sau cornulete cu rahat, sau napolitane, sau dumnezeu stie mai ce, si mi se pare ca e deja prea mult ca sa ii mai dau si eu acasa dulciuri..)
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 14:23
apropo cand l-ai intarcat l-ai trecut pe formula sau nu?
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 14:33
e a treia oara cand scriu raspunsul....

deci: i-am dat si lapte praf (cu asta am inceput), si lapte din comert (am trecut la el treptat), si a acceptat toate marcile posibile dar numai cu cereale, gol nu a vrut si nu vrea nici acuma.

Atata doar ca la gradi le da cica iaurt ZUZU (dar dupa cat l-am vazut eu in cana la ei, cred ca e cam indoit cu apa) si nu ii place deloc, nu mananca decat biscuitii (ca mereu le da iaurtul cu biscuiti langa)

pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 14:42
ei asta e ce sa-i faci daca sunt atatea topicuri nu mai stii pe care sa citesti ce si cum ...oricum merci frumos de raspuns ca nu stiu cum o sa fac inca doctorita zice ca daca-l trec pe formula nu mai accepta altceva ca e gustul diferit oricum mai vedem noi pana atunci nu de alta informati sa fim
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 14:47
am zis ca e a treia oara ca scriam raspunsul pe topicul asta si nu se afisa, nu am zis ca ti-am mai raspuns pe alte topicuri si ma intrebi degeaba scuze daca nu m-am exprimat destul de clar
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 14:48
pai oricum gustul e diferit de laptele de mama, deci s-ar putea sa nici nu accepte el formula... caci ce sa iti spun, el dicteaza ce lapte va bea
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 14:49
asta e ce sa-i facem variem si noi tre sa gasim pana la urma ceva sa-i placa si lui mai ales ca nu-i deloc mofturos la mancare dar mai stii ce-i vine cand o vedea el ca nu mai are titi
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 14:52
cam greu de inlocuit laptele de mama ce-i drept nici alex nu a vrut sa accepte alt lapte dar s-a obisnuit si de o saptamana papa lapte de vaca indoit cu apa plata si acum ii place ca a uitat de celalalt gust[de mama]de dimi cand se trezeste papa 180 de lapte si seara la fel ,iar in rest mancarica facuta de mami special pt bebe,de ceai nici nu vrea sa auda,mai bine suculet!
silviatatu
Postat pe 16 Iulie 2009 15:34
am descoperit si eu ieri ceva super, mancam eu iaurt activia si i-am pus la bebita pe buze, a fost foarte incantat. Azi i-am pus o lingurita de iaurt natural zuzu in pasta de legume si a papat tot, deci ii place pana la urma crema de legume. Apropo de iaurt, pt ca saptamana viitoare ii dau si lui dupa masa, pediatra ne-a recomandat orice alt iaurt inafara de Danone, nu danonino, nimic din gama asta, iar daca bebe vrea iaurt k fructe sa-i fac eu in casa combinatia, ii pun piersicuta sau vad eu ce alt fruct mai poate el papa la varsta lui, dar sub nici o forma no sa-i dau danonino sau iaurt k fructe gata preparat. pupici la bebici!
aly_raz
Postat pe 16 Iulie 2009 16:15
exact ce ziceam: NU danone, (si activia mi se pare ca tot de la danone e, apropo)... Ma bucur ca va place mancarica pana la urma, sa papati sa cresteti mari!
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 16:22
da, de la Danone, dar e pt mine , mananc zilnic cate un iaurt mic cu musli pt k am probleme k tranzitul... , insa pt bebe: INTERZIS!
aly_raz
Postat pe 16 Iulie 2009 16:26
aaaa, apropo, voi cum faceti branzica? mie pediatra mi-a zis sa fierb 250ml lapte si sa-l amestec k 2 tablete de calciu lactic, asa obtin branzica...trebuie sa-i dau si eu de maine...cine stie ce mi-o iesi
aly_raz
Postat pe 16 Iulie 2009 16:30
da
e f simplu de facut sunt 3 metode:din 250 lapte
1:amesteci laptele cu 10 picaturi de lamaie cand fierbe pana se alege zerul
2:........................cu 2 tablete de calciu lactic pana se alege zerul
3:.........................cu putin iaurt pana se alege zerul
si apoi se strecoara printr-o bucata de tifon dar nu se strecoara tot zerul daca o vreti mai moale ca o pasta
silviatatu
Postat pe 16 Iulie 2009 17:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand un patut nou 1 De la: andreeat_nico 4 Ianuarie 2010 21:47
Vand Marsupiu Chicco Go 1 De la: Gly 19 Mai 2010 15:14
Cadouri personalizate 1 De la: Calendarul_Tau 14 Decembrie 2009 13:54
AFTER SCHOOL CLUBUL ISTETILOR DIN CONSTANTA (SCOALA DUPA SCOALA) 1 De la: kidz001127 31 August 2009 13:47
bb-ei nascuti in august..la mai mult.... 25 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:55
Setari Cookie-uri