scaune moi

de 3zile fetita mea are diaree si face febra .am fost cu ea la doctor ieri si mi-a spus pediatra sa ii dau regim pt ca a facut din cauza alimentatiei necorespunzatoare greutatii ei i-am dat prea multa mancarica la o masa si grea pt ea si s-a deranjat.eu pana sa ma duc cu ea la pediatru ma duceam la medicul de familie unde mi=am inscris si fetita dar rau am facut pt ca la 9luni are 7kg si nu stiam de ce si pana la urma m-am decis cand am vazut ca este deranjta la stomacel si m-am ingrijorat pt ca este slabuta si daca mai este si bolnavioara slabeste si ea daca este sub greutatea normala sa nu ajung cu ea la perfurzii si m-am decis sa o schimb stiu ca este cam tarziu dar sper sa o pun pe picioare cu ajutorul pediatrei care sunt tare multumita de ea.astazi i-am dat numai regim(ceai de menta cu smecta,debridat si mucilagiu)de dimineat i-am dat lapte dar l-a vomat si mi-a spus sa nu ii mai dau astazi lapte.s-a mai confruntat cineva cu diaree si ce ati facut?
maria_serafim
Postat pe 25 Martie 2009 18:47
Buna.Eu nu m-am confruntat cu asa ceva din fericire dar nepoata mea a avut aceleasi simptome cand a facut enterocolita.I-ai facut analizele de sange?
andre_david
Postat pe 25 Martie 2009 18:57
enterocolita am avut noi:toata analizele au iesit bune, dar andrei facea diaree si se deshidratase, l-am internat, astat la perfuzii si antibiotic 5 zile si a trecut
ruschita
Postat pe 25 Martie 2009 19:24
nu i-am facut analize pt ca pediatra nu mi-a spus deocamdata sa urmez tratamentul acasa si in caz ca nu se amelioreaza ma trimite la spital.tinem legatura la telefon astazi am sunato dupa fiecare masa a fetitei sa imi explice ce fac mai departe si daca intervine ceva pana maine sa o sun evntual daca mai vomita ca dupa ce i-am dat regim nu a mai vomat si maine dimineata ii dau lapte 5minute sa suga si restul mucilagiu dupa care tot asa o sun sa vada cum se prezinta am preferat sa o tratez acasa pt ca ea a avut enterocolita la 1luna si 2sapt am fost internata atunci pt ca a fost ceva mai grav facea scaune cu sange si am chemat salvarea si ma internat.eventual o sa-i fac analize dupa ce se face bine sau daca nici maine nu se amelioreaza ne internam si ii fac analize.
maria_serafim
Postat pe 25 Martie 2009 19:24
am stat pe regim alimentar atunci: san (dar eu mancam numai constipacios: paine, branza , ceapa, banane, biscuiti fara crema, ceai de menta neindulcit, orez, morcov, carne fiarta sau gratar, si tot ce poate iesi din asta:mancariru gatite din asa ceva), si pe langa san tot din aste avea si el voie (paine, carne, pilaf...)
ruschita
Postat pe 25 Martie 2009 19:26
Tot cu perfuzii si antibiotic a fost tratata si nepoata mea dar ea si-a revenit mai greu.Multa sanatate!
andre_david
Postat pe 25 Martie 2009 19:27
plus hidrasec (juma de plis pe zi), si biotics (un plic pe zi), dar la andrei mergea si enterol sau enterolactis sau ecoflorina pt inchegarea scaunelor
ruschita
Postat pe 25 Martie 2009 19:37
Pana la urma ne-am internat in spital pt ca tratamentul dat acasa nu a avut efect si ne-am internat in spital foarte deshidratata si anemica a facut gastroenterocolita a luat un virus sau de la alimentatie.Am venit acasa sanatoase si speram sa nu mai facem vreodata. :
maria_serafim
Postat pe 30 Martie 2009 18:30
ma bucur ca pana la urma s-a rezolvat dar imi si pare rau ca ati ajuns la spital si noi ne-am confruntat cu diaree dar eu cum sunt mai "speriata" sa zic asa am sunat-o pe doctorita de la primul scaun si mi-a zis asa fara lapte o zi iti dai seama ca a fost cam nasol pentru sebi ca el e alaptat la san si toata ziua ceai de menta +1plic de hidrasec dizolvat + regim ( 1 mana de orez+2 morcovi+1 banana fiarta +2 cani de apa totul mixat)asta i-am dat o zi iar noaptea titi a doua zi a facut tare iar apoi iar moale a treia zi iar regim si uite asa vreo 5 zile pana i-a trecut definitiv era ciudat ca facea o data diaree iar apoi 2 scaune normale totul s-a intamplat cand i-au dat dintisorii de sus acum la canini sau la maselute suntem pregatiti pupici si multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:58
salutare mamici am si eu o rugaminte la voi daca a patit cineva cu bb.Luni a facut 6 scaune dar nu fff moi si seara febra 38 . are 3 luni si 2 saptamini si 5800. de vineri iam bagat completare la ora 3 50 ml de novalac ar. marti mia facut doar 3 sacune dar verzi si cu muci stie cineva de ce?????? va rog un raspuns daca a patin cineva asa ceva . in rest e alimentata doar la san. doct mia zis sa ii dau hidrasec si am facut analize la sacun maine primim rezultatul. febra nu a mai facut decat luni seara si atat . va roggggggg
MAYATHEEO
Postat pe 3 Februarie 2010 08:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carti si filme pentru cei mici 2 De la: office_salinasusesi_ro 3 Februarie 2010 08:02
Vand carucior Primii Pasi model H309 si scaun masina 1 De la: simi_clau 15 Aprilie 2010 23:43
Cum sunt bebelusii vostri la 4 luni? 55 De la: aly_raz 22 Ianuarie 2016 05:52
vaccin hepatita a (havrix) 1 De la: SEBY1YEAR 17 August 2009 22:51
Canon EOS 5D Mark II 21MP DSLR Camera...850usd 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:39
Setari Cookie-uri