nasterea prin cezariana

buna fetelor. si eu am nascut prin cezariana si a fost f binre. doar ca m-a durut capul ingrozitor trei zile dupa operatia. dar a fost vina mea. in timpul operatiei am tot miscat capul. nu stiam in ce parte sa ma mai uit. daca o sa am al doileacopil tot pentru cezariana o sa optez. sincer eu nu stiu ce sunt durerile nasterii.
DEEITA
Postat pe 17 Octombrie 2008 22:14
BUNA TUTUROR MAMICILOR! MA NUMESC ALEXANDRA SI AM NASCUT ANUL TRECUT PE DATA DE 19.03.PRIN CEZARIANA ,IAR ACUM SUNT INSARCINATA IN 8 LUNI SI URMEAZA SA NASC TOT PRIN CEZARIANA DEOARECE AM AVUT O OPERATIE PE COL SI NU POT SA NASC NORMAL!CU CAT SE APROPIE NASTEREA IMI ESTE TOT MAI FRICA DEOARECE CAND AM NASCUT PRIMA OARA M-AU ADORMIT PTR.CA NU AM AMORTIT CAND MI-AU FACUT ,,MIRACULOASA,,ANESTEZIE IN COLOANA! A FOST O EXPERIENTA URATA SI NU MI-AS DORI SA MAI TREC PRIN CE AM TRECUT PTR.CA DUPA CE M-AM TREZIT AM INCEPUT SA DELIREZ SI MI-AM REVENIT FOARTE GREU! AVAND IN VEDERE CA NU VOI MAI FACE COPII VREAU SA TRAIESC SI EU BUCURIA CLIPELOR CAND O VOI NASTE PE MICA PRINTESA SI MAI ALES CA O SA FAC SI PRELEVARE DE CELULE STEM! SPER DIN SUFLET SA TREC CU BINE SI SA FIM SANATOASE! VA UREZ TOATE CELE BUNE!
alexandra_serban_79
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:20
alexandra, nastere usoara! e foarte bine ca faci si prelevare de celule stem!
a1_23
Postat pe 20 Octombrie 2008 09:25
Nastere usoara Alexandra!
Iti doresc numai bine si am sa ma gandesc la tine sa iasa totul asa cum trebuie.
Da-ne de veste dupa ce nasti.
garbo037619
Postat pe 20 Octombrie 2008 17:36
Buna! si eu am ales sa fac recoltare de celule stem! desi sotul meu a fost impotriva! ma gandesc ca daca tot avem acces si la aceasta procedura, din precautie, mai bine dau curs acestei operatii! sa speram ca nu vom avea nevoie de aceste celule!
elanicol
Postat pe 21 Octombrie 2008 18:44
multa sanatate si nastere usoara.
DEEITA
Postat pe 21 Octombrie 2008 18:47
e posibil sa fi facut granulom de fir
cocutza
Postat pe 25 Octombrie 2008 19:34
Salutare.eu sunt o mamica din Buzau si am nascut tot prin cezariana.Eram programata sa nasc pe 21 decembrie 2006,dar in dimineata zilei de 11 decembrie m-i s-a rupt apa si am nascut prin cezariana un baietel minunat.cit timp a durat operatia am avut cel mai frumos vis si am avut impresia ca a durat 5 minute dar de fapt a durat vreo ora si ceva.sincer eu recomand mamicilor sa nasca prin cezariana.pupici si pa
mhaptna
Postat pe 26 Octombrie 2008 15:53
Buna ziua mamicilor !
Sunt si eu o mamica in 30 saptamani si m-ar interesa care dintre voi poate sa-mi dea si mie un numar de telefon de la clinica eva din brasov . va multumesc si astept raspuns .
pupici
inca
Postat pe 12 Noiembrie 2008 15:33
Clinica Eva numar de telefon: 0268.333.777 / 0788.161.272 / 0733.007.343
elanicol
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:46
sfat pentru toate mamciile ce urmeaza sa nasca: alegeti-va materniatea in fucnite de cat de dotata este sectia de nou-nascuti, daca au si sectie de terapie intensiva. nu toate maternitatile sunt la fel.
a1_23
Postat pe 13 Noiembrie 2008 18:56
buna
eu am nascut acum 6 luni o fetita tot prin cezariana.ma pregatisem sufleteste si fizic(epidural)pentru nastere normala dar in timpul travaliului,spre sfarsit printesa mea sa intors intro pozitie foarte ciudata si nu putea iesi.am impins 2 ore sa iasa,au folosit forcepsul si vacuumul dar tot la operatie sa ajuns.daca stiam ca tot la cutit ajung ceream de prima data cand mia zis moasa ca tre sal cheme pe doctor.am uitat sa va spun ca eu am nascut in dublin,irlanda fiinca aci locuiesc.aici doctorii nu fac cezariana decat in caz de nevoie.si nu ai la nastere acelasi doctor care te supravegheaza pe durata sarcinii.dar sincer va spun ca nui nici o diferentaintre doctori,toti au o foarte mare grija de tine.eumiam revenit fff repede.operatia nu ma supara si nici macar nu se vede.si pot sa va spun ca mau taiat si jos cand au folosit forcepsul dar nam avut nici o problema,nici nu ma durut dupa.depinde foarte mult de doctorul care te opereaza si de cata grija are de tine.al doilea tot prin cezariana las naste,nu cas cu fite dar sincer e mai bine asa pt mine si pt bebe.va pup si multa sanatate
MERRY CHRISTMAS
cris210580
Postat pe 18 Decembrie 2008 16:01
BUNA MAMICILOR CARE AU NASCUT PRIN CEZARIANA SI CELOR CARE VOR NASTE ASTFEL...........SANT DANA DIN GALATI SI VOI NASTE PRIN CEZARIANA PROGRAMATA PE6 IAN 2009 DAR VREAU SA VA INTREB DACA VREO UNA DINTRE VOI ATI AVUT VARSATURI IN SAPTAMANILE 36-37 DE SARCINA.... CA EU NU MAI POT SA INGHIT NIMIC.....NICI MACAR APA .E CORECT??????????????
dariana_dragos2001_2009
Postat pe 29 Decembrie 2008 13:29
buna mamicilor.si eu am nascut prin cezariana,la inceput mi-a fost putin frica dar cand eram pe masa de operatie am uitat de frica ma gandeam doar cum va arata bebelusul,credetima cand mi l-a scos ,bebele a inceput sa planga in acelasi timp eu ii tineam hangul, plangeam de fericire .imi vine sa plang si acum dar tot de fericire ca am o minunatie de copil.astazi se implinesc doua luni de la nastere pot sa zic ca am uitat de tot ,de dureri nici nu-mi mai amintesc cum au fost,pt mine mai greu si mai dureros a fost cu sanul,am facut furia laptelui,asta mi s-a parut mai durereo decat operatia in sine.acum nu-mi ramane decat sa ma bucur de fiecare clipa lana printisorul meu,va puuup
mora_maya_2005
Postat pe 30 Decembrie 2008 17:32
nu cred k e corect ar trebui sa spui medicului .... eu am nascut prin cezariana p 17 dec si pot sa spun k a fost foooarte sinplu anestezie totala si in imediat dupa op miam vazut fetita am uitat de toate durerile.....a doua zi m am ridicat si pe 20 dec am fost akasa cu alaptatu a fost mai greu dar acum neam invatat si totul e bine cred k cezariana e ce a mai tare interventie medicala mai ales dak ai nsi un medic bun....mult succces si sa fiii curajoasa sa te ridic din pat imediat ce ai voie si totul vafi bn cucat te ridici mai repede cu atat iti revii nu va fii usor dar recuperarea tine de tine !mult noroc
onutza_kidz
Postat pe 30 Decembrie 2008 18:28
buna ziua mamici.
si eu am nascut prin cezariana pe 10.10 conform programarii. doctorul a programat cezariana cat mai aproape de termen si astfel a doua zi de la cezariana a venit lapticul iar la 72 de ore m-a externat. operatia arata fff bine si nu am avut pb. cred ca depinde f mult si de cat de "rea de carne" si prapastioasa esti
ada_kidz
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:45
si eu tot prin cezariana am nascut...asa am vrut eu pentru ca doctorita mea intra in concediu si nu am vrut sa raman fara medic.asa ca pe 16 dec 2007 a venit pe lume ianis mihai la ora 9.45.imediat cum am ajuns la pat si m-am trezit a fost groaznic, ma durea burta foarte tare dar mi-au facut cateva calmante si a fost mai usor de suportat durerea.problema a fost ca nu am putut sa urinez la plosca si m-am ridicat la ora 17 sa ma duc la baie, sustinuta de asistenta si infirmiera.pentru ca nu trecuse efectul anesteziei am cazut jos, asistenta mi-a tinut picioarele ridicate in sus sa se oxigeneze creierul si apoi m-am ridicat de jos.toata noaptea nu am putut dormi(imi era foame rau de tot).a doua zi m-am ridicat cu greu sa fac putina miscare si am anuntat asistenta ca vreau sa ma mut la salon sa fiu cu puiul meu.mergeam ca o baba cocosata dar imi doream sa fiu aproape de el.cam 3 zile am mers asa mai greu ,dar apoi am ajuns acasa si a fost din ce in ce mai bine.acum dupa un 1 an si o luna, ma simt foarte bine si operatia nu mi-a facut probleme deloc.incepe sa nu se mai vada taietura.sanatate tuturor.
roxy_ianis
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:39
deeita.....de unde esti?adica ce oras?.....primul meu bebe a murit din vina doctorilor....si as mai vrea unul...dar imi e frica sa raman insarcinata iar....sunt abia 4 luni jumate de cand am nascut...
alexandrina84
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:05
deeita.....de unde esti?adica ce oras?.....primul meu bebe a murit din vina doctorilor....si as mai vrea unul...dar imi e frica sa raman insarcinata iar....sunt abia 4 luni jumate de cand am nascut...
alexandrina84
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:05
am doua fetite sin ca orice mama normala ...le iubesc enorm..pe luisa am nascut-o in 2001 prin cezariana ..iar pe miruna in 23 septembrie ...tot cezariana..
si acum sa va spun ,,poate cuiva ii va fi de folos sa traga de aici cateva concluzii...din totdeauna mi-am inchipuit ca voi naste natural asa cum au nascut toate femeile din familia mea...asa ca atunci cand dr dupa ce imi bagase perfuzii cu diverse medicamente pt dilatare m-a anuntat ca trebuie sa intervina prin cezariana ...am simtit ca se prabuseste cerul deasupra mea...nu aveam nici o operatie si eram perfect sanatoasa ,numai ca al meu col uterin nu s-a deschis deloc...am plans ..m-am ofticat si asa am intrat in sala de operatie ,,de parca ducema "mortul la groapa"...recuperarea a fost grea ...m-am plans iar cei din jur mi-au tinut isonul...a 2a zi nici nu o vazusem pe fetita ,,,si nici nu eram prea curioasa sa o vad...sanii ma dureau ingrozitor ..iar eu nu eram deloc dispusa sa indur asemenea suferinta ..a tercut perioada critica si cu mari eforturi am coborat a3a zi din pat...au trecut 7ani si iata-ma in data de 15 septembrie din nou la spital ..cu aceeasi speranta ca voi naste natural dar impacata si cu gandul ca e posibil sa fie cezariana...in 23 septembrie am fost din nou pe masa de operatie ...aveam ceva emotii dar si mare nerabdare si bucurie...
mir_0108
Postat pe 11 Februarie 2009 19:59
continui aici...am vazut fetita si am multumit lui Dumnezeu ca este sanatoasa ...parca ma vedeam pe mine asa de bn imi semana...am ajuns la reanimare pt 2 -3 ore ..am vb si am ras cu asistentele ...am inceput sa imi simt picioarele care se dezmorteau ca pe o minune ...incepea si durerea ,arsura ,usturimea ..dar eram prea fericita sa le las sa imi strice ziua...am sunat pe toata lumea..le-am trimis mesaje tuturor ...si toti erau uimiti de starea mea sufleteasca si fizica ...am coborat din pat a2a zi ..am alaptat,..m-am bucurat si am plecat a 3a zi acasa cu atele inca nescoase ...am facut si ceva cumparaturi ,,(,simteam nevoia sa imi innoiesc fetele...)operatia s-a vindecat de parca nici nu ar fi fost ..am facut miscare ..am condus masina si m-am ocupat de toate cele...va sfatuiesc pe cele care veti ajunge pe masa de operatie sa va bucurati de rezultat si sa nu lasati durerea sa va doboare ..strangeti din dinti si coborati cat mai rpd din pat .....puterea o gasiti doar in voi ...asa ca va doresc sa fiti curajoase si puternice...
mir_0108
Postat pe 11 Februarie 2009 20:13
am nascut in 23 septembie 2008
mir_0108
Postat pe 11 Februarie 2009 20:16
buna sophie. imi pare rau pentru pierderea suferita. capul sus. Acum trebuie sa fie bine.sunt din focsani.
DEEITA
Postat pe 12 Februarie 2009 15:36
buna gravidutelor.eu as vrea sa fac cezariana la cerere.consider ca daca programezi inainte e mai usoara operatia in sensul ca stiu inainte ce au de facut.voi ce credeti?i-mi e teama rau daca o sa ma taie jos in cazul nasterii normale .daca nu ar fi asta nu mi-ar fi asa frica
delly000633
Postat pe 22 Februarie 2009 16:35
Buna ....
Prin cezariana , am nascut si eu in data de 07.01.2001, dar situatia a fost comica si in acelasi timp socanta pentru mine din cauza reactiei medicului de garda aflat in acea dimineata la sectia ginecologie.
Am ajuns la Sf. Pantelimon la ora 01.30 dineata ,intru la camera de garda spun foarte linistita ca trebuie sa nasc ca a sosit momentul si mi se raspunde foarte calm si prietenos in aparenta: " Draga mea cat sunt de invidios pe tine ca poti sa aduci pe lume un copil, atat de mult imi doresc sa pot si eu sa nasc macar o data" !!!!!!!!!!/////////
Privesc la el ,ma tin de burta ca intram in panica din cauza durerilor ce se intensificau si incepusem sa ametesc, iar el privea gales la mine, inaintez spre el sa-i dau buletinul si din cauza neputintei de a privi in jos....lovesc din plin o targa aflata la nivelul burtii si fac o vanataie de toata frumusete ca in acel moment rabufnesc sii spun: Ce vreti dumneavoastra lasati pe alta data dar eu acum nasc asa ca hai sa vedem ce trebuie facut acum!
Se ridica suparat imi arata masa , verifica si spune da.....asteapta in sala de nasteri ca te pregateste asistenta si ma striga cand este cazul.
Plec spre sala de nasteri si sunt pregatita de o bruta, cu toate ca eram pregatita ca trebuia sa nasc de cel putini 2 saptamani, eram si sufleteste pregatita dar cu asemenea maimute....pierzi legatura cu normalitatea.
Raman in sala de nasteri si la un moment dat revine minunata asistenta si reface contrulul la 20 min dupa primul , dupa contractii de simteam ca imi ies ochii di cap si spune da....imediat rezolvam...si isi fixeaza in cot mirific in ficatul meu si cand incepe sa presese cu putere in ideea sa inpinga copilul afara. Reactionez cu brutalitate si o dau pe tanti la o parte sii spun ca daca se mai urca o singura data pe mine, o omor ca in felul asta nu face alt ceva decat sa ma omoare sau sa-mi omoare copilul. Cer cu insistenta sa mi se permita sa-mi chem medicul si nu sunt lasata , nu sunt lasata nici sa iau legatura cu familia dar intr-un final reuseste sotul meu sa se strecoare la mine si sa-mi spuna ca a luat legatura cu medicul meu care vine din provincie si in jur de 25-30 min ajunge.
Soc...vine medicul meu, in spital, apare asistenta si ma roaga sa nu-i spun medicului ca s-a urcat pe mine , vine medicul de garda si-mi spune ca a luat legatura cu medicul meu pentru ca este mai bine sa nasc cu cel ce a avut grija de mine in timpul sarcinii, toata lumea a devenit brusc foarte prietenoasa si omenoasa.
Apare medicul mei , face contrulul, face un tratament de relaxare a organismului si ma pregateste pentru sala de operatie pentru ca lichidul ambiotic intre timp a devenit verzui, copilul a obosit si bataile inimii erau slabe si spune foarte calm si linistitor trebuia sa te pregateasca de cezariana din momentul in care ti-a facu contrulul, pentru ca ai un chist destul de mare care se afla in fata copilului ceea ce se simtea si se vedea la ecografia facuta cand ai ajuns la camera de garda.Dar numai dumneavoastra mi-ati facut ecografie, el nu.
Sa schimbat la fata, si-a chemat asistenta si a rugat-o sa fie sala pregatita in 10 minute caeste destul de tarziu si trebuie sa rezolve o operatie care va dura destul de mult.
Am intrat in operatie linistita ca ma stiam pe maini bune, si ...cand m-am trezit langa mine era el, meducul meu, asistenta sefa care imi zambea fericiti ca niste ingeri.-Ai o fetita minunata, de 4 kg 100gr , 51 cm ,frumoasa si este foarte bine. au fost niste probleme cu tine, dar am rezolvat ...spune ce nume vrei sa-i dai fetitei?
-Ioana iar urmatorul copil daca va fi baietel ii voi spune Alexandru!
-Urmatorul copil, te sfatuiesc sa-l ai la o distanta de cel putin 5-6 ani!
-Atunci ii spunem IOANA-ALEXANDRA.!
ACEASTA A FOST PROBLEMA...am avut un chist destul de mare care a fost asezat in in fata copilului care nu a permis copilului sa iasa , din cauza caruia am luat atat de mult in greutate 18-20 kg in timpul sarcinii si ...asta este.
Dupa operatie m-am simtit foarte bine, am alaptat a treia zi, din cauza antibioticelor ce erau in organism, totul a decurs minunat pot spune ca a fost mult mai bine asa decat sa fi nascut normal.Dureroase au fost injectiile ce trebuiau facute dupa operatie, cele inpotriva tromboflebitei si cele facute noaptea de catre asistente.In rest apsolut nimic.
Fetelor daca vreti sa nasteti prin cezariana foarte bine, nu va temeti, nu aveti dureri nu patiti nimic rau ci sunteti tratate ca adevarate doamne care ulterior veti reusi sa aveti grija de copil dar si de odihna pentru voi si organismul vostru care oricum are nevoie de putina odihna ca doar ati trecut prin 9 luni destul de dificile chiar daca nu au fost grele ca a-ti avut sarcina usoara su au fost grele ca sarcina a fost grea...nimeni nu mai ia in calcul perioada aceea ci doar acele momente in care te-ai chinuit sa- l scoti pe micut la lumina.
Dar voi....noi nu trebuie sa ne revenim dupa un an de stres, de spaima, de teama ca nu stii cum decurge de data aceasta, daca va fi bine, daca va fi fata, baiat daca botezul va fi reusit, daca va fi copil sanatos, daca socrii de vor stresa, daca sotul te va ajuta, daca.......acestea nu la pune nimeni in calcul....toate te streseaza, fetelor relaxativa macar 1 saptaman daca nu vreti sau nu puteti mai mult! atat voi cat si copilul are nevoie.
Sanatate multa si ne mai auzim.
ING_STEFAN2001
Postat pe 26 Aprilie 2009 08:51
buna si eu am nascut prin cezariana in 2004 o minunatie de baietel...de recuperat m-am recuperat foarte repede...dimineata la ora 9.30 am nascut iar la ora 16m-am dat jos din pat....acum sunt insarcinata din nou si in luna iulie urmeaza sa dau nastere unei fetite tot prin cezariana (mentionez ca cezariana am facut-o din cauza problemelor de sanatate care nu mi-au permis sa nasc pe cale naturala)....tot ce stiu eu ca fiecare corp raspunde diferit recuperarii...nu mie teama de ce va fi dar abia astept sa treaca totul cat mai repede...
sebishianca
Postat pe 26 Aprilie 2009 09:34
Salut mamici
Ma numesc Andreea si sunt din Arad. In 11/08/2000 am nascut "normal" un baiat de 4 kg, 54 cm iar in 17/07/2008 prin cezraiana obligat-fortat o fetita de 3 kg 51 cm.
Sincer? E nasol si normal si prin cezariana - pot vorbi acum din experienta, nu? Cind am nascut normal, cusaturile mi-au fost facute cu catgut (dupa cite am inteles este un fir mai gros din mat de oaie...) dar este foarte bun ca e topitor, problema a fost ca dupa 2 zile mi s-a infectat pe exterior la epiziotomie cusatura si a supurat si m-a durut... si cind ma dadeam jos din pat parca toate matzele mi se revarsau gramada... of ... si mai eram si anemica si mi s-a recomandat sa minc carne rosie cit mai multa, si eu nu puteam minca nimik de durere doar beam pe sucuri naturale pina mi-ai iesit pe ochi. Ce sa mai stau si in fund??? vezi sa nu! Pe linga ca eram taiata m-am mai si infectat apoi mi-au spart punga cu puroi - alta durere. Pe linga asta nu aveam sfircuri si nu-l puteam alapta pe junior plus ca lapte aveam gramada sa alaptez si 2 deodata dar uite ca fara sfircuri... nu se putea. Plus ca chestia cu aducerea bebelusului la patul mamicii imediat dupa nastere mi se pare cam..... aiurea! Nu te poti odihni nici tu si nici bebe - plus ca vizitatori gramada, in salon nu esti singura numai tu cu beb tau, mai si alte "specii" de oameni care mai de care mai spalati sau ne... intelegeti voi!
Anul trecut cind am nascut fetita prin cezariana, fiica-mea s-a intors intr-o luna de zile de 3x. O data a fost cu capul in jos, apoi de-a latul cu capul in dreapta si picioarele in stinga si apoi si ulterior a aterizat - cum a si ramas cu capul sub pieptul meu sting, fundul in bazin pe partea dreapta si picioarele intinse spre partea dreapta - nici macar pelviana nu a fost sa o pot naste normal cu "dosul la lume"
Si uite asa la ultimul echograf, facut de asta data in spital, doctorul a decis ca trebuie cezariana - aveam deja si depasire de termen... si mi-a propus azi sau maine... si am decis ca azi e ok - ce rost mai aveam sa-mi fac o psihoza din asta "pina maine?"
Decizia s-a luat la ora 9, la 11.10 au scos-o pe junioara mea cu "surle si trimbitze". Vreau sa spun ca taietura imi este asa de mare si de inestetica, si cusuta uriiiiiiiit- sincer la facultatile de meicina as pune si ore de lucru manual... sa coasem frumos... sa tesem frumos... - in fine bine ca s-a rezolvat.
In seara zilei nasterii schimbul de noapte de asistente/doctoritze etc, ne-au luat la "vals" pina la WC. Spun vals ca totul s-a invirtit in jurul meu, mai putin eu. A fost bine ptr ca ne-a mai pus matzele in miscare. A doua zi la 9 m-am dus la alaptat la sectia de neonatologie a spitatului care este intr-o alta cladire - numai bine ca am facut mai multa miscare. Tiris-grapis am reusit sa ajung acolo sa imi vad perlutza care tocmai era sa primeasca sticlutza cu lapte praaaaf. Si de atunci alaptez - cut totul ca junioara are 9 luni deja.
Poop bb-ii!
anditzy
Postat pe 26 Aprilie 2009 09:56
Helllo,

si eu am nascut prin cezariana, asa am vrut de la inceput, asa am planificat nu m-am gandit nici o clipa sa nasc altfel, pana sa raman gravida si in primele luni de sarcina am studiat problema, am facut sondaje de opinie printre prietene si am cerut pareri pro si contra si punand in balanta tot ce am auzit si am vazut (m-am uitat pe net atat la nasteri naturale cat si la cezariene) am decis clar sa nasc prin cezariana si nimeni nu cred ca putea sa ma convinga sa nu fac asta. Nu regret nici o clipa. M-am "cazat" la rezerva cu 2 zile inainte de data stabilita si in prima noaptea am auzit niste ragnete si urlete din sala de nasteri de nu stiam unde sunt. M-am felicitat inca odata pt faptul ca alesesem cezariana...M-am refacut foarte repede, sunt o fire destul de ambitioasa si rezistenta la dureri, prima noapte a fost putin mai grea dar apoi a trecut tot, dupa 5 zile cand am plecat acasa mi-am dus puiul in brate singura pe scari, nu pentru ca nu avea cine sa il duca dar nu am vrut sa il las din brate, in mainile nimanui , era al meu si nu imi venea sa ma mai despart de el...In perioada aceea am avut mai multe prietene insarcinate care erau foarte inversunate, adepte ale nasterii naturale si care dupa ce au nascut mi-au spus ca daca vor mai face un copil sigur va fi cezariana, avand parte de un travaliu chinuitor de cateva ore , de rupturi si cusaturi dureroase....dar pana la urma fiecare face cum considera mai bine pentru el..eu nu am facut decat sa impartasesc experienta mea ....
alloisa_r
Postat pe 26 Aprilie 2009 14:21
dc nu spui numele medicului care te-a lasat balta sa stie si alte mamicii sa se fereasca de asa monstri .noroc ca ne pazeste dumnezeu ca dupa medicii ........ depinde si de noi sa punem frana acestor intamplarii .si eu am o poveste trista despre nastere nu credeam ca mai plec pe picioare din spital cat despre copil cand l-am vazut imi pierdusem toate sperantele de al tine in brate vreodata .dar dumnezeu a vrut alceva si m-a ajutat in acele momente grele .
simo_niko2000
Postat pe 26 Aprilie 2009 19:40
Doamne ! daca nu stiam ce inseamna nasterea si eram o graviduta care a ajuns " intamplator " pe forum .... fugeam cat ma tineau picioarele ... Imi pare rau pentru experientele nasoale , insa cred ca indiferent cat de rau a fost , sau cat de rau sau mai putin rau a durut ... ati uitat de toate cand ati luat in brate comorile voastre ...
Acum sa relatez istoria mea : eu am optat din start pentru cezariana . Soacra mea lucreaza in maternitate si am " descusut " pe parcursul celor 9 luni toata istoria nasterilor :)) si pe cale naturala , si cu ceza . Asa ca , decizia mea , de a face cezariana a venit odata cu ideea ca bebeul meu , cu care am vorbit si pe care l-am mangaiat timp de 9 luni , trebuie sa iasa bine si sa fie sanatos ... nu am vrut sa risc complicatii . Asa ca am zis : Gata ! ceza sa fie !
Cand s-a apropiat momentul , d-na doctor ne-a programat pe 8 februarie sa mergem la spital (urma sa mergem in dimineata zilei de 8 ) ... desi abia asteptam sa vina momentul asta , cu o zi innainte eram perpeliti ( si eu si sotul meu ... de parca el urma sa nasca :)) ) . In seara de 7 febr m-a sunat doctorita sa imi zica sa merg doar pe 10 .... era vineri si era si ziua tatalui meu . Asa ca am suflat oarecum usurata si am stat cuminte pana pe 10 . Cu o seara innainte m-a durut un pic burtica ... si mi se parea ca simt cevacontractii ( dar na ! ma gandeam ca o fi cine stie ce inchipuiri ) Dimineata ne trezim bine mersi la 6 jumate dimineata , ne imbracam , luam traista in spate si hai la spital ! Cand am ajuns mi s-a facut internarea si dupa aceea ... un du-te vino continuu in jurul meu .... hai acolo , vino incoace ... emotii cat casa ca nu stiam ce ma tot invarte toata lumea :)) . Cand am ajuns pe masa , la dezinfectat , m-a intrebat dr . daca nu am eliminat cumva " dopul " . ce dop ? ce e aia ? ce sa elimin ? Surpriza ! Eram dilatata 2 cm . dar pe mine nu ma durea nimik . O fi sau nu normal ... nu stiu , dar cand am intrat in sala de cezariene au trecut toate emotiile si abia asteptam sa vina momentul cand il vad pe nazdravanul care a jucat fotbal in ultimele luni ! zambeam , eram foarte linistita ... toata lumea a ramas mirata cat eram de calma si de zambitoare
operatia a durat 45 min , din care , dupa 15 min l-au adus pe lume pe Robert ... si in restul timpului s-au " ocupat " de mine !
Cand m-am trezit , am intrebat cum e , unde e , cu cine seamana (sotul meu a zis ca e leit EU (sic ) la care am raspuns : lasa nu te supara ca facem noi si o fetita sa semene cu tine ! :)) Cu ridicatul din pat a fost mai greu deoarece aveam un varice pe uter si din cauza asta am pierdut mai mult sange decat trebuia .... apoi o saptamana a durut - ca e normal sa doara - dar trece ... si pe cand am ajuns acasa am uitat de toate ! Su Robert are acum 3 ani si 2 luni , e bine , sanatos , smecher si inteligent .... fetita nu am mai facut INCA .
SUCCES TUTUROR SI SANATATE!
anna2803
Postat pe 27 Aprilie 2009 09:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ofer carucior chicco 10 De la: costyursu 24 Septembrie 2011 23:11
revenire dupa nastere 1 De la: andyG 24 Octombrie 2008 11:27
Aveti idee cam cat "costa o cezariana?" 4 De la: alina_dima2003 28 Septembrie 2009 15:21
Brand new Apple I-Phone 3GS 32GB$380us Dollars. 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:37
frica de nastere 86 De la: georgiana_19_88 4 Iunie 2010 10:44
Setari Cookie-uri