branzica din lapte praf

buna! ati facut branzica din lapte praf cu calciu lactic? doresc si eu reteta. multumesc!
felideni
Postat pe 27 Iunie 2008 11:31
noua ne-a zis sa facem din lapte la dorna 1.5 grasime (cutia albastra), dar facem si cu alta marca de lapte ca doar tot lapte e, cu praf nu am facut. opastila de calciu la 100-150 ml de lapte. eu pun laptele la fiert si cand e aproape sa fiarba pun pastila pisata si las sa fiarba impreuna. se branzeste si scurg zerul cu strecuratoarea.
ruschita
Postat pe 27 Iunie 2008 13:34
da, eu am facut branzica din lapte praf cu calciu lactic. La 500 ml apa, pui 75g lapte praf. Cand a fiert, pui 5 pastile de calciu lactic si lasi sa fiarba in continuare pana se branzeste ( poti sa le pisezi ca sa se dizolve mai repede.Eu le puneam intregi, opream focul putin, ca sa nu dea in foc,pana se topeau si apoi dadeam din nou drumul la aragaz).In strecuratoare puneam tifon si scurgeam zerul.
chira
Postat pe 28 Iunie 2008 01:34
500 ml apa,15 masuri lapte praf, 5 pastile calciu lactic. Se poate folosi masura de la laptele formula pe care il folosesti.
adrianamadalina_kidz
Postat pe 28 Iunie 2008 08:18
va multumesc frumos!
felideni
Postat pe 28 Iunie 2008 14:35
mie dr mi-a zis sa nu-i fac din lapte praf deoarece odata fiert isi pierde vitaminele si nici din lapte la cutie. recomandat este laptele la punga . cel la cutie are termen de val prea mare, deci conservanti chiar dc in reclme auzim altceva.
irena_costin2005
Postat pe 30 Iunie 2008 16:11
branza calcica se poate face si din lapte de vaca, nu neapart din lapte praf. intradevar reteta este cu 4 pastile la 500 ml lapte dar vei descoperi ca numarul lor difera in functie de producatorul lor. este mai rapid procesul daca le pisezi si adaugi praful. la cantitati mici poti folosi si zeama de lamaie. vei descoperi facand cantitatile optime si cele mai bune pastile de Ca lactic
vali_filote
Postat pe 2 Iulie 2008 10:41
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:59
sau in loc de calciu lactic folositi putina zeama de lamaie (branza nu va avea gust de lamaie )
dianecrii
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:44
eu branzica numai cu lamaie am facut la copii si e oky...nu are gust si e f buna...cand fierbe laptele il dati de pe foc si adaugati zeama de lamaie si amestecati continuu pana se imbranzeste.apoi lasati sa se separe branza de zer si gata
Kythera
Postat pe 25 Septembrie 2009 13:08
Si noua ne-a zis medicul pediatru sa-i facem branzika cu lapte de vaca si calciu lactic, la 500 ml lapte vaca se adauga 5 pastile de calciu pisate care se adauga atunci cand laptele fierbe, se strecoara si se da branzika imediat bebeului sa pape !
iasmina_kidz
Postat pe 8 Octombrie 2009 17:02
la cat timp ati dat voi branzica din calciu laptic?
camitiv
Postat pe 7 Ianuarie 2010 12:34
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Aprilie 2010 08:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scoica de vanzare pentru bebe 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:06
mamici nascute in mai 43 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:30
Bijuterii fine din argint 3 De la: dacris 17 Mai 2010 15:29
bebei nascuti in martie 2009 3 De la: anaROBERT 1 Aprilie 2010 23:13
avem nevoie de ajutorul tutturor mamelor 2 De la: larisa_ana 1 Decembrie 2009 18:42
Setari Cookie-uri