Concediu de maternitate prenatal - Obligatoriu?

Salutari la toate mamicile si bebei sanatosi sa aveti! Sunt o fericita viitoare mamica care v-a urmarit de mult toate discutiile pe forum si am invatat multe din experientele voastre.
Acum am si eu o nelamurire si sper ca cele cu mai multa experianta decat mine ma pot ajuta. As vrea sa stiu ce se intampla daca din cele 126 de zile de concediu de maternitate pe care le poate lua o gravida pre si post natal, eu vreau sa iau doar cele 42 de zile obligatorii postnatal. Sunt obligata sa le iau pe toate 126? Sper ca m-am facut inteleasa si astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
oana_w
Postat pe 13 Aprilie 2009 11:29
Raspuns pentru Oana,
felicitari pentru bebelus! nastere usoara si multa sanatate!
din cele 126 de zile concediu maternitate la care ai dreptul, obligatoriu este sa efectuezi minim 42 de zile din momentul nasterii micutului! citeste mai multe la topicul http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/519/DESPRE-INDEMNIZATIA-DE-CRESTERE-A-COPILULUI.html
elanicol
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:06
Multumesc pentru raspuns! Am urmarit si topicul care mi l-ai indicat...insa ce ma intereseaza pe mine este daca sunt obligata sa iau toate cele 126 de zile de concediu de maternitate........trebuie sa mentionez ca pe mine nu ma avantajeaza sa intru in acest concediu inainte de a naste (situatia financiara a firmei este in criza....) iar dupa nastere as vrea sa intru dupa cele 42 de zile direct in indemnizatia de crestere a copilului platita de stat, sa nu mai depind de firma la care lucrez pana la implinirea celor 126 de zile.......
oana_w
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:36
pentru fiecare luna de concediu medical (luat inainte si dupa) ma duceam luna de luna la doctorita de familie sa mi-l dea...
daca nu te duci sa-l iei, cred ca poti sa-ti reincepi serviciul fara probleme...
andracalin
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:37
am inteles....
nu poti... daca vrei sa iei indemnizatie pentru ingrijirea copilului nu se poate sa nu efectuezi concediul de 126 zile...
si din saptamana 32 esti obligata sa intri in prenatal, orice ai face...
din cate inteleg, tie ti-e frica ca nu o sa-ti dea banii pe medical de la firma.... si asta e nasol, ca acum sunt cheltuielile cele mai mari..
bafta multa!
andracalin
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:39
Mda......asa ma gandeam si eu ca trebuie....insa speram sa-mi confirmati voi altfel.......

Va multumesc tare mult pentru raspunsurile prompte!
oana_w
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:43
da Andra, cam asta era temerea mea........sper sa nu se confirme, pentru ca intr-adevar este o perioda cu cheltuieli substantiale, iar daca banii nu sunt luati la timp, te cam dai peste cap cu toate planurile.....
oana_w
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:46
Oana nu e nevoie sa efectuezi toate cele 126 zile. trebuie neaparat sa ai 42 de zile concediu postnatal din momentul nasterii. apoi poti sa intri direct in concediu de crestere a copilului.
DEEITA
Postat pe 14 Aprilie 2009 07:50
pana la urma de ce ti-ai dori sa te duci la munca, daca oricum nu crezi ca o sa te plateasca.... mai bine stai acasa, ca in ultimul trimestru e foarte bine sa nu te agiti mult...
andracalin
Postat pe 14 Aprilie 2009 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Senzational ! Michael Jackson nu a murit? 1 De la: absolutep0wer 12 August 2009 01:00
BTS -confuza 1 De la: forbiden 18 Februarie 2010 10:52
Pentru mamicile care vor sa iasa in evidenta de revelion ;) 1 De la: tot_adda 25 Noiembrie 2009 23:10
Ce inseamna produs bio? 3 De la: MihaelaStanciu 5 Noiembrie 2008 11:45
deficit de hormon de crestere..29-7-12 6 De la: garbo_6110 12 August 2012 03:36
Setari Cookie-uri