gradinite pt. 2 ani

baietelul meu are 2 ani si as vrea sa audsi parerile altor mamici despre gradinitele particulare
maxine
Postat pe 12 Februarie 2008 14:38
Si eu am o fetita de aproape 2 ani si vreau sa o dau la cresa, dar eu am inscris-o la una de stat. Nu sunt pentru gradinite particulare. De invatat nu invata prea multe, pt. ca nici la particular nici la stat pana la 2 ani nu este personal calificat(adica o persoana cu studii de pedagogie). Avantajul la particular sunt conditiile mai bune. Daca insa gasesti o gradinita care este cat de cat pusa la punct si ingrijitoarele sunt OK te sfatuiesc sa alegi o cresa de stat. La multe mamici le pare rau ca si-au trimis copii la gradinite particulare.

Adela
adela_lutai
Postat pe 12 Februarie 2008 14:50
Eu personal sunt pentru gradinitele particulare din mai multe motive. Acum, referitor strict la varsta de 2 ani, eu caut o gradinita particulara pentru fetita mea care in toamna va avea 2 ani si 2 luni. In momentul asta nu ma intereseaza talentul pedagogic si formarea educatoarelor, pentru ca eu consider ca la 2 ani primeaza un mediu mai intim, mai putini copii, grija personalului pentru un copil de varsta asta, curatenia, alimentatia. Procesul educational propriu zis incepe pe la 3 ani, si atunci se schimba criteriile de selectie ale gradinitei.
La cresa de stat nu o duc exact din motivele amintite: copii multi-ingrijitoate putine, igiena nu tocmai buna-tiocmai din cauza numarului mare de copii, de multe ori dezinteresul personalului etc. Cam atat.
Alexia27
Postat pe 12 Februarie 2008 15:10
CAT DE MULT INVATA LA O CRESA DE STAT UN COPIL DE 2 ANI? SAU MAI BINE ZIS INVATA CEVA LA CRESA, DAR ACASA CU BONA?
EU AM DOI COPII, UNUL DE 6 ANI SI UNU DE 6 LUNI, IAR PE PRIMUL L-AM INTEGRAT LA GRADINITA DE LA VARSTA DE 2 ANI, BINEINTELES LA O GRADINITA PARTICULARA. ANUL ACESTA VA MERGE LA SCOALA, IAR LA VARSTA DE 6 ANI STIE SA CITEASCA, STIE ADUNAREA SI SCADEREA, CU UNITATI ZECI , SUTE, MII, CUNOASTE LIMBA ENGLEZA LA NIVEL INCEPATOR, AM ACASA O COLECTIE DE PESTE 50 DE DIPLOME OBTINUTE PE TOT PARCURSUL GRADINITEI SI NU AM AVUT NICI O PROBLEMA , DE NICI O FORMA CU EL.
MA PREGATESC SA-L INDRUM SI PE CEL DE-AL DOILEA COPIL PE ACELASI DRUM. ATRAG ATENTIA MAMICILOR CA O GRADINITA PARTICULARA NU ESTE NICI HOTEL SI NICI RESTAURANT. EU PUN MARE PRET PE CALITATEA EDUCATIEI PE CARE O PRIMESTE, DEOARECE NOI IMPREUNA CU CADRELE DIDACTICE PREGATIM VIITORUL DE MAINE.
SFAT : OPTATI PENTRU O GRADINITA PARTICULARA ACREDITATA(N U AUTORIZATA) DEOARECE CINE ESTE ACREDITAT INDEPLINESTE TOATE STANDARDELE EUROPENE DE CALITATE IN EDUCATIE.
MIMISORBACAU
Postat pe 12 Februarie 2008 17:42
eu nu cred ca veti gasi cresa unde ingrijitoarele sa aiba studii de specialitate in invatamant.perioada 0-2 ani nu este incadrata in invatamantul prescolar.
pe mine in
primul rand ma intereseaza sa fie copilul bine ingrijit
si nu sa invete "poezii".are el timp de ele mai tarziu.
gfvhkghj
Postat pe 12 Februarie 2008 17:53
Este foarte adevarat ca la varsta 0-2 ani primeaza ingrijirea si nu educatia, in sensul ca nu trebuie insistat pe colorat, poezii si alte activitati specifice si potrivite copiilor de peste 3 ani. Acum este importanta socializarea copilului, dezvatatea de scutece, deprinderile alimentare si igienice. Din pacate multi parinti nu inteleg acest lucru, se asteapta ca cel mic sa stie poezii si povesti, chiar daca nu vorbeste si nu merge bine...
comanmonica77
Postat pe 12 Februarie 2008 18:08
Am si eu o fetita de 2 ani si 4 luni, Jojo, care a implinit 2 ani anul trecut pe 13 septembrie si am dat-o la o gradinita particulara, doar pentru ca la cea de stat nu a primit-o fiind prea mica de varsta, ca de dezvoltata e. La 11 luni a mers singura iar la 1 an jumatate vorbea chiar foarte bine.
In primul rand am dus-o pentru ca este o fire sociabila si f energica, si m-am gandit ca pe perioada iernii nu o sa pot sta cu ea afara suficient cat sa isi consume energia. Nu am avut probleme deloc cu ea cu integrarea , ba chiar dimineata cand se trezea (programul fiind de la 8 la 14), imi spune "Mami hai mai repede ca ma asteapta copiii!
Sincer va spun ca nu am avut nici o pretentie de la personalul gradinitei ca Jojo sa invete nu stiu cate cantece sau poezii, dar in schimb am avut placerea sa constat ca a invatat din mers, ea mergand in grupoa cu cei mici peste 3 ani , fiind doar 3 copii de 2 anisori.
A participat activ( cantece, poezii) la toate serbarile de Halloween, Mos Craciun. Ea nu a avut de recitat poezii singura sau de cantat singura, dar din nou am fost surprinsa sa vad ca ea, desi poate se juca in timp ce ceil;alti repetau, a invatat tot ce s-a pregatit pentru serbari.
Vreau sa spun ca e la limba germana si stie sa numere pana la 10 ceea ce mi se pare extraordinar pentru un copil de de 2 ani si 4 luni. Eu nu stiu germana dar o sa invat in rand cu ea pentru ca mi-am luat dictionar(intr-o zi striga prin casa "rue, rue" (liniste in germana) si am luat dictionarul sa vad ce inseamna). Toata ziua e voioasa si canta . Face niste "mixaje" de cantece de ti-e mai mare dragul sa stai sa asculti.
Ideea este ca sunt pentru ambele gradinite , fie ele particulare sau de stat.Nu vreau ca fetita mea sa iasa doctor sau avocat de la gradinita. Vreau sa se joace, sa fie copil cat poate. O sa se sature de carti si exercitii la scoala.
Important este , si cu asta inchei ca m-am cam "intins", ca indiferent ca e de stat sau particulara, "nu trebuie sa lasati totul pe seama educatorilor sau mai departe la scoala pe invatatori, profesori, etc, trebuie sa se ocupe si parintii de copiii lor ca au cam uitat, fiind foarte preocupati de problemele zilnice ale vietii. nu incarcati programul copiilor cu multe meditatii pana la varsta scolii. LASATI-I SA SE BUCURE CA SUNT COPII.
Va pup
Nutzica
Postat pe 13 Februarie 2008 00:46
Buna, NUTZICA, poti sa-mi spui, te rog, la ce gradinita este Jojo? Caut si eu o gradi germana pentru fetita si as avea nevoie de informatii. Multumesc
Alexia27
Postat pe 13 Februarie 2008 18:21
Imi place mesajul tau Nutzica
adela_lutai
Postat pe 13 Februarie 2008 22:57
Pentru Alexia27: daca esti din Sighisoara atunci iti recomand gradinita Sophie's Kindergarden, daca nu te sfatuiesc sa te muti la noi ca e fff frumos.

Mai vreau sa spun ca imi pare rau ca aceasta gradinita nu e cu program prelungit ca sa o pot trimite si de la anul cand vreau sa incep la servici.
Asa ca probabil o s-o duc la o gradinita de stat (cea la care am fost si eu cand eram mica) despre care stiu ca e buna si mancarea e buna, e curat , conditii bune, si cadrele sunt bune din ceea ce am auzit de la parinti care isi duc copii acolo.
Nutzica
Postat pe 14 Februarie 2008 18:48
Buna,eu am un baietel care are acum 2ani si 7 luni,merge la cresa din primavara trecuta,adica de la 1 an si 11luni.A fost un copil precoce,a zis mama la 7 luni si la 9n luni a facut primii pasi singur.Cresa este de stat,si la incepun m-am gandit foarte bine daca sa il dau sau nu,nu era vorba de o cresa de stat sau de una particulara,nu vroiam sa il dau deloc,am zis sa il dau direct la gradinita la 3 ani .Mi-era teama ca o sa se imbolnavesca sau ca nu o sa aibe destula grija de el,dar in timp am constatat ca nu e asa,nu sunt multi copii in grupa,sunt in jur de 10,iar ingrijitoarele,care sunt doua la o grupa uneori 3 sunt foarte atente la copii,e bine alimentat,din moment ce nu vine acasa si plange de foame,iar conditiile sunt bune.in privinta educatiei tind sa fiu de acord cu alte mamici,la copii asa de mici nu le trebuie neaparat cadre didactice sau persoane cu studii pedagogice,invata destul de la 3 ani incolo,in plus copii care invata prea multe lucruri cand sunt atat de mici isi pierd interesul mai tarziu pentru gradinita si pentru clasele primare tocmai pentru ca invata prea de mici sa socoteasca ,sa citeasca sau sa vorbeasca limbi straine.Oricum nici nu e recomandat la copii asa de mici sa invete alta limba decat dupa ce incep sa vorbeasca bine si sa inteleaga limba materna.Ar fii multe de spus pe tema asta,argumente pro si contra gradinitelor,fie ele particulare fie de stat,daca vrea cineva sa dezvoltam subiectul,va astept pe chat...
IcE_RuBy
Postat pe 14 Februarie 2008 20:27
eu mi-am dat fetita la o gradinita de stat la 2,4ani.sotul meu a fost impotriva ca e prea mica.dupa primul an si-a schimbat parerea si a observat diferenta fetita si-a imbogatit vocabularul si acum la 5ani invata singura sa scrie.nu conteaza gradinita ci educatoarea care se ocupa de copil.daca e mai in varsta are mai multa experienta in spate.
alinadiana0680
Postat pe 18 August 2008 23:22
Si eu sunt pro gradi particulara.
si noi avem o fetita, nepotica la gradi particulara si suntem f multumiti *pitesti langa scoala nr 1 kinder strumff
Bafta tuturor si aveti grija unde va trimiteti copiii
adelina_visan
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:09
Cluj Napoca >> Nu ai gasit loc la cresa?

Vrei o educatie unica pentru copilul tau? Iti pasa de viitorul lui?

Inscrie-l la Pre-Kindergarten Toddler program la Kidzone pentru copii
intre 19-36 luni in engleza.

http://www.kid-zone.ro/toddler.html
emerald555
Postat pe 2 Octombrie 2008 16:41
buna mamicilor,am si eu o fetita de 4 luni si a-si vrea sa stiu daca este cineva din galati.ma interesesza sa stiu daca este cresa sau vreo gradi in galati care sa accepte copilasi la 2 anisori? daca a-ti trecut prin aceastea experienta va rog sa-mi spuneti si mie ce conditii sunt, cum se poarta personalul cu copilasii si daca exista gradii particulare cam ce preturi se practica. asta asa informativ ca sa stiu la ce sa ma astept cand va fi de 2 anisori.
melania_mela2000
Postat pe 8 Noiembrie 2008 12:54
Buna! Eu am copilul la o gradi particulara de aproape un an; se numeste Amicii si o gasiti pe net. Ideea este ca nu tota gradi particulare isi merita banii. Noi, pana sa-l inscriem pe Denisan am vz toate, dar absolut toate gradi din cartier si am fost extrem de dezamagit! Daca o vila veche inchiriata, cu 3 cenusarese pe pereti , scaune si mese de plastic si gresie pe jos se poata numi < al 2-lea camin > pt. copil si pt. toate astea sunt taxe cat un salariu mediu pe ec....preferi sa apelezi la bunici ( cine ii are ) sau la bona...macar are tot comfortul casei sale intreaga zi! Aici insa, pe langa climatul modern si educatoarele bune si dragute ca niste zane, in momentul cand inchid poarta stiu ca BB al meu e in deplina siguranta! Si orice mamica cred ca intelege despre ce vb! Ideea este ca au si creza vis- a- vis...adica au 2 cladiri una fata in fata cu cealalta pe fostul Galati ( Stefan cel Mare ) Te invit macar sa o vizitezi si apoi, daca imi dai dreptate, poate imi scrii! Pupici la bebici!
zuzifer
Postat pe 8 Noiembrie 2008 16:43
Am si eu o intrebare zuzifer:cat platesti pe luna?
ADV
Postat pe 23 Decembrie 2008 11:26
asta e o problema....ce facem cu copii de doi ani?gradinita de stat nu ti-l primeste ca e prea mic.......cea particulara e prea scumpa?ei bine si noi am avut baietelul la gradi particulara in Timisoara,am fost foarte multumiti,dar pe an ce trecea gradinita se scumpea si am ajuns salariul lui tata sa mearga tot la gradinita{salar frumusel}si atunci ce faci?????am mutat copilul la o gradi de stat unde este foarte bine ,educatoarele sunt extraordinare si se impart la toti cei 33de copii...copii care le adora.Sa stiti ca s-au cam schimbat lucrurile la gradi de stat,s-au schimbat in bine,partea rea e ca nu primesc copii de la 2ani pt. ca ar avea nevoie de conditii mai speciale si personal mai mult ...si de unde toate astea......legea bat-o vina.
garbo098361
Postat pe 26 Decembrie 2008 09:52
Buna, fetita mea este deja "mare" din toamna intra la scoala. Cind a avut 2 ani am dat-o la o gradinita particulara renumita din Bucuresti pentru ca iubea copiii si era foarte activa, vorbea si puteam sa aflu ce se intimpla la gradinita respectiva. Profesorii erau foarte titrati dar din pacate pina la urma mi-am dat seama ca cei mici stateau foarte mult cu ingrijitoarele (profesorii mergeau sa mai facat cite un master samd). Si ingrijitoarele erau foarte preocupate de cafeaua si tigara de dimineata, prinz, seara samd. Asa ca atunci cind Maria si-a bagat degetul intr-o ceasca de cafea si-a luat-o la fund.
Faceau si engleza, germana si franceza dar profesorii nu veneau la ore.
Noi mergem acum la un Centru de cursuri pentru copii din Bucuresti (pe linga Barbu Vacarescu) si am vazut ca ei au dezvoltat si un program pregradinita unde primesc copii incepind de la 1 an si 8 luni. In programul asta ofera copiilor pe linga cursurile pentru TOTS si dans distractiv, bune maniere si engleza. Am inteles ca din vara cursurile vor fi updatate prin cumpararea unui curs special pentru copiii foarte mici FasTrack Explorers, care se va tine in limba engleza si romana. Sunt grupe mici, cu cite doi profesori care se vede ca intradevar iubesc copiii. Imi pare rau ca nu existau aceste cursuri atunci cind fetita mea era mica, ca cel mai greu mi-a fost cind avea 2 ani si vorbea si misca intruna si mi-ar fi placut sa am unde sa merg cu ea. Basca ca in timpul (cite 2-3 ore) pe care copilul il petrece la cursuri (care nu sunt baby sitting cum se face in multe gradinite din pacate) mamica poate sa isi faca si un masaj in aceeasi locatie.
Va pup,
Corache
corache
Postat pe 12 Iunie 2009 07:58
AM copii la gradinita ELITE din sectorul 4 si sunt foarte multumita. Au un program special adaptat copiilor de 1 an si jumatate - 2. Pe langa asta pe perioada verii si nu numai, ies foarte mult in aer liber, se organizeaza excursii de o zi cel putin odata pe luna. Personalul este calificat iar cele 2 directoare sunt foarte comunicative. Iti poti vedea copilul de acasa prin sistemul de camere online.
ailemac777
Postat pe 9 August 2009 10:28
Se fac inscrieri pentru o noa cresa-gradinita varsta 1.5- 3 ani cu program 8-17 care se va deschide langa Facultatea de Drept Bul M Kogalniceanu
kidz003462
Postat pe 23 August 2009 05:08
Salut mamici! A auzit cineva de gradinita Calutul de mare din Constanta? Ce parere aveti despre conditii si personal?
silvia_kidz
Postat pe 9 Noiembrie 2009 20:24
Mamici din Suceava HELPPPP !!!!
Sunt mamica la doi baietei frumosi foc . Cel mare are 2.5 ani iar cel mic 4 luni . As vrea sa il dau pe cel mare la o gradinita , nu conteaza de stat sau particulara . Baietelul meu inca nu vorbeste . . . romaneste . Noi am stat in Londra , si i s-a vorbit si in romana dar si in engleza foarte mult ( desene , jucarii etc ) . Astazi de exemplu , pregateam micul dejun iar el m-a intrebat " what your doing now ? " . Propozitia asta a spus-o el prima data . Cuvinte in romaneste mai rupe el cate unul pe ici pe colo , foarte putin . Iar la toaleta nu se cere inca . Daca sta cineva dupa el toata ziua sa il puna face acolo nu se fereste . . . Ce ma sfatuiti ? Exista vreo gradinita ( DIN SUCEAVA ) care sa il primeasca in conditiile astea . Daca aveti vreo informatie va rog contactati-ma . . Noi abia ne-am intors in tara si as vrea sa il dau si de la jumatatea anului daca se poate . Mi-am copiat o lista a gradinitelor de pe internet si de luni incep sa sun poate gasesc ceva si m-am gandit ca o mamica cu experienta poate sa ma sfatuiasca mai bine ce sa fac si unde sa ma duc .
Va multumesc . . . . si astept cu nerabdare vreo veste
Mirela_V_
Postat pe 22 Noiembrie 2009 00:55
si eu sunt de acord cu educatia copilului,fiindca intotdeauna pt el este totul interesant si invata fara sa stim si noi ,iar peste tot se vb de educarea copilui pina la 2 ani daca nu stiti? se pune ca si baza unei case ,asa si cu copilul ,nici eu nu am stiut de la inceput, dar am vazut pe propia piele ca asa stau lucrurile ,numai ca noi suntem mai preocupati de problemele noastre si nu de a lui ,asa ca,eu pun mare pret pe invatarea si educatia lor .Si THEEA a fost un copil precoce a spus si ea mama la 7 luni jum si a mers singura si fugea chiar la 11 luni ,nu este un copil gras dar e normal ,cei drept si tata s-a ocupat de ea si suntem singuri si nu ne ajuta absolut NIMENI,nu a stat nici o ora cu nimeni in afara de sot si cind mai vina sora cu baiatul ei mic de 9 luni , si mai sta cite un sfert de ora si mi se pare ooau .,eu numai noaptea mai pot sa fac cite ceva ,cind doarrrme in camera ei de mica,dar ce poti sa facii , mergi inante ,ea acum vb f multe cuvinte bine nu pronunta perfect dar 75 % o intelegi si pot sa spun ca invata si chiar si 2 cuvinte pe zi,s-a exprimat de mica si a fost un avantaj pt noi ca parintii ,ca vb aia nu stiam cum sa crestem un copil ,am tras multe ,dar acum cind o vad m-a mindresc cu ea ,sa vezi ca deja formeaza propozitii spune te rog asa"rogu" dami ,date sau haidi , vb la tel cu tati si-i spune tot ce face in acea zi ,"papa bors mami"(adica a papat bors cu mami) si nu are decit 1 an si 9 luni.,spune cuvinte legate.Asa ca va doresc sanatate si fff multa rabdare.(scuze daca am mai gresit la scriere dar e ff tirrziu si dorm ).si acum cautam si noi o cresa de stat, findca nu avem ff multi bani si nu ne permitem ,am vazut ceva ,curat cei drept ,dar doar atit .daca ma intelegetii ,sper sa dam si de niste persoane care sa iubeasca copii,ca nu institutia e numai de vina la educatia copiillor , eu spun ca personalul face institutia sa fie cautata,nu?haidetii pa ca e ff tirziu mai vb pupicii bebei!!
GILIOLA
Postat pe 18 Ianuarie 2010 05:55
Eu am copilul la aceasta gradinita,Calutul de Mare din Constanta ,care dispune de conditii destul de bune,ingrijitoare f. dragute si cam atat.Activitatea educativa specifica varstei (muzica, desen, ed.fizica,jocuri , activitati de observare etc) sunt aprope inexistente. In schimb copii primesc teme pentru acasa,iar in clasa de cele mai multe ori coloreza.Mare pacat de sala de sport ,pe care alte gradinite si-ar dori sa o foloseasca , de jucariile existente in curte, de acuarelele pe care le aducem la inceputul anului si de multe altele...
kidz006515
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:11
M a bucur ca am aflat cum sunt conditiile la Calutul de Mare, si eu sunt din Constanta, locuiesc foarte aproape de gradinita si ma gandeam ca ar fii bine sa duc baiatul acolo (asta peste 2 ani). Tu nu esti multumita de cum lucreaza educatoarele cu copii.....te-ai gandit sa va mutati la alta gradinita? Este cu program normal sau prelungit? Cat platesti pe luna? Merci mult ca ai postat mesajul asta...
silvia_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:53
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 08:11
Ma intereseaza si pe mine mai multe detalii despre acesta cresa-gradinita din Bucuresti, Mihail Kogalniceanu, pe langa fac. de drept.
Multumesc.
stancorina
Postat pe 9 Martie 2010 16:10
office_salinasusesi_ro
Postat pe 9 Martie 2010 17:06
office_salinasusesi_ro
Postat pe 26 Martie 2010 09:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De la ce varsta e normal sa le cada dinti? 16 De la: garbo_446242 14 Iulie 2017 13:50
Asistent maternali 6 De la: garbo_468592 12 Iunie 2017 19:55
gradinite bune si ne-bune 4 De la: ailemac777 1 Martie 2012 12:36
somajul.. 2 De la: ruschita 2 Martie 2009 09:15
logoped 31 De la: eu_geminy 18 Decembrie 2011 19:56
Setari Cookie-uri