despre ceaiuri naturale,,,,

cand eram tanara nu dadeam importanta ceaiurilor,nu le suportam nu stiam ce calitati au si nici cum sa le prepar,,,am avut o durere de stomac si o vecina mi-a spus sa fac ceai de sunatoare ,ma gandeam cum sa beau asa ceva,am baut si mi-a luat durerea cu mana,dar ceaiul trebuie facut dupa cum scrie pe pachet(ma refer la doza)ptr ca daca il facem tare poate face rau,,se indulceste cu miere,iar o feliuta de lamaie,ii da aroma,eu folosesc ceaiul verde,este detoxifiant,elimina din corp tot ce e toxic,si curata organismul,la varsta a doua regleaza circuitul sanguin,regenereaza celulele care imbatranesc,,se foloseste un pliculet pe zi la o cana de apa fierbinte,,este energizant,,,,se poate vb mult despre ceaiuri,o sa revin cu alte amanunte!!!!
floryyyy_delly
Postat pe 12 Martie 2009 07:30
ceaiurile ma intereseaza si pe mine mai ales ca imi petrec foarte mult timp in natura si le culeg cu mana mea.
ioana_50
Postat pe 8 Iulie 2009 16:02
Eu consum ceaiuri in loc de apa, neindulcite, fie medicinale, fie mai pretentioase (ceai verde, alb, rooibos, negru), ma fac sa ma simt bine si am inceput acest stil de viata (naturist), dupa prima tinerete. Cred ca inainte nu ma hidratam indeajuns si faceam abuz de cafea. Apoi am inceput sa devin constienta ca e timpul sa incep sa ma conserv, sa-mi prelungesc starea de sanatate si sa incerc, prin remedii naturale, sa arat tanara, pana la varste mai inaintate. Cred ca dupa 35 de ani, e bine sa fim mai atenti la ce consumam si sa ne impunem un regim de viata cat mai echilibrat si care sa includa si gimnastica si somn suficient, in afara de un regim alimentar sanatos. Consult multe reviste naturiste, in legatura cu tratamente cu ceaiuri si nu prea am nevoie de medic, in general. Dar ma duc periodic la controale de rutina si deocamdata totul e bine.

Postat pe 3 August 2009 11:31
ultima data cand am fost la medic a fost in noaptea de revelion in 1980 ,atunci am nascut-o pe ficamea cea mica ( 29 ani),iar analize nu am facut tot de atunci pana anul trecut in septembrie ,atunci le-am facut pe cele obligatorii si a iesit totul normal.sa-ti spun sincer chiar mananc sanatos,gatesc acasa ,carne cel mult o data pe saptamana ca deh am prins si vremurile cele cu parizer cu soia asa ca sant rodata si nu simt nevoia carnii.dar totus suplimentez carnea cu ciuperci de padure culese cu mana mea,imi place enorm de mult sa colind prin padure iar dupa ploaie imi iau sotul si rabla mea de dacie,e inca tinerica,dacia spun,are 33 de ani din "76dar nu o dau pe o limuzina nu de altceva dar pe unde ma duc cu dacia mea nu reuseste o limuzina cat ar fi ea de sofisticata.sucuri nu consum din comert cat a fost socul am facut socata acasa acum beau BORS da bors facut de mine in casa ,si ciorbele le acresc cu bors,iar condimente de la mine din casa nu lipsesc:leusteanul(fac si ceai ,pun la ciorbe ,sarmale.),cimbru,tarhonul,patrunjel,marar,telina,busuioc,rozmarin,maghiran.acum e vremea lubenitei ,fac o cura cu lebenita dar am soiul meu,cele verde inchis si rotunde ,una de 7 kg o devoram cu sotul intr-o zi ,e numai 1 ron kg.eu zic asa mersul in natura e sanatate curata ,eu la 59 de ani ma simt ca la 40,simt ca natura ma umple de energie,la ora 6 dimineata noi santem in padure la 15 km de oras ,ne intoarcem la ora 9 si atunci be bem cafeluta.
ioana_50
Postat pe 3 August 2009 16:02
Si eu am prins timpurile in care se manca salam cu soia si, de obicei, ne abtineam sa consumam carne din comert, pentru ca era complet necomestibila. Cumparam eternul caltabos, dar numai pentru caini si pisici, ca le placea f. mult. In rest, acum mananc si eu carne de pui si peste, o data pe saptamana sau o data la doua saptamani si imi cumpar periodic snitele de soia, pe care le prepar, pentru ca stiu ca sunt sanatoase, mai ales pentru femei. La ciuperci nu ma pricep deloc, deci n-as avea curajul sa mananc ciuperci culese de mine. Mai cumpar cateodata ciuperci marinate la borcan, desi am citit ca nu sunt prea indicate. Consum multe legume pentru ca imi plac f. mult. Ceaiurile sunt bune in general, uneori pentru prevenirea bolilor, alteori pentru vindecarea lor, fie si ca tratamente adjuvante. In timp, ele pot sa vindece definitiv diverse tipuri de afectiuni si sunt mai ieftine decat medicamentele si nu au efecte secundare, ca tratamentele alopate.

Postat pe 4 August 2009 12:58
Aida incearca totusi ceaiul de LEUSTEAN fara zahar nu e rau la gust iar dupa 2 zile te obisnuiesti cu el .EU acum am terminat cura de 3 saptamani ca asa am citit ca se face o cura de 3 saptamani si sa stii ca am dat jos si 2 kg.
ioana_50
Postat pe 4 August 2009 17:50
leustean verde sau uscat?
Norra
Postat pe 17 August 2009 08:42
Sunt de acord cu dvs. si va felicit pt determinare! Incerc si eu un asemenea regim de viata, dar efortul e foarte mare. Nu pot suferi ceaiul de nici un fel. Totusi ma straduiesc, le alternez pt ca imi dau seama ca sunt necesare.
Ruxandrav8
Postat pe 17 August 2009 11:46
De la: ioana_50, la data 2009-08-04 17:50:06Aida incearca totusi ceaiul de LEUSTEAN fara zahar nu e rau la gust iar dupa 2 zile te obisnuiesti cu el .EU acum am terminat cura de 3 saptamani ca asa am citit ca se face o cura de 3 saptamani si sa stii ca am dat jos si 2 kg.
Sigur o sa incep o cura cu ceai de leustean, sunt sigura ca e foarte sanatos. Multumesc mult.

Postat pe 17 August 2009 23:27
Norra,e bun si verde si uscat.Eu usuc foarte mult pentru iarna,il tai mai marunt si il usuc la umbra si il tin in pungi de hartie.
ioana_50
Postat pe 18 August 2009 16:40
pentru cei ce nu suporta ceaiurile,si este obligatori ,,,ceaiurile se fac un pliulet la cana,iar apoi se aromeaza,cu lamaie ,cu menta ,cu scortisoare,,eu pun cand sunt racita cateva picaturi de esenta de rom,,,le aromam cu ce ne place ,astefel ceaiul va fi placut si-l v-om bea cu placere,,,am uitat chiar si un pic de coaja de lamaie,s-au portocala,,ii da aroma si gust placut,,,
floryyyy_delly
Postat pe 12 Noiembrie 2009 10:40
De la: floryyyy, la data 2009-11-12 10:40:41pentru cei ce nu suporta ceaiurile,si este obligatori ,,,ceaiurile se fac un pliulet la cana,iar apoi se aromeaza,cu lamaie ,cu menta ,cu scortisoare,,eu pun cand sunt racita cateva picaturi de esenta de rom,,,le aromam cu ce ne place ,astefel ceaiul va fi placut si-l v-om bea cu placere,,,am uitat chiar si un pic de coaja de lamaie,s-au portocala,,ii da aroma si gust placut,,,
Interesant,pilduitor.Am savurat si dialogul referitor la consumul oualelor de prepelita.Sincere felicitari.Sarutmana
delly002695
Postat pe 29 Decembrie 2009 07:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine nu stie, afla -concurs de imaginatie creativa 6 De la: dor72 1 August 2011 23:30
venit suplimentar 2 De la: iffiuanamaria 26 Februarie 2009 11:38
de ce oamenii batrani ii judeca pe tineri ca fac lucruri rele dar si ei tot la fel fac.Barbatii batrani sunt la fel de usuratici ca si tinerii.Daca stai de vorba cu ei,cu barbatii cu par alb iti fac avansuri chiar daca esti o fata tanara 16 De la: ingerasulluptator 27 Iulie 2013 23:35
banc 1 De la: francisca 17 Septembrie 2008 17:11
INVITATIE 1 De la: catymili 17 Noiembrie 2009 20:31
Setari Cookie-uri