Ce rochie merge la incaltamintea joasa?

Sunt destul de inalta si nu port tocuri.intotdeauna este o problema cand merg la o nunta pentru ca rochiile elegante se poarta cu pantofii cu toc. ce solutie as putea gasi? daca aveti vreo idee de rochii asortate cu sandale joase sau pantofi cu toc mic ca eu am tot cautat si nu prea am optiuni
viopysy4u
Postat pe 22 Aprilie 2010 17:07
o rochita scurta,cu umerii goi.In nici un caz rochie lunga...
Am vz la o petrecere o tipa care era incaltata cu niste balerini eleganti,asta pt.ca prietenul ei avea aceeasi inaltime cu ea, probabil ca sa nu-l puna intr-o postura delicata,iar rochita era neagra ,fara umeri si lungimea-deasupra genunchiului...Iti spun...toti barbatii se uitau la ea...era atractia serii,asta bineinteles pt ca si ea se simtea foarte bine si era zambitoare.
Cu alte cuvinte,conteaza foarte mult atitudinea ...
Sfatul meu este sa mergi intr-un magazin si sa probezi mai multe tipuri de rochii...mergi insotita de o prietena sincera si rabdatoare
evasweet
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:15
ms pt sfat...mi-am facut o oarexare idee...ceva in genul asta nu?http://www.ceimbracazi.ro/balerini-si-rochii-pentru-ocazii-speciale/
viopysy4u
Postat pe 27 Aprilie 2010 13:51
prima si a3a ...cele roz,adica.
Astea mi-au placut.Cat despre balerini,e necesar sa arate pretiosi...adica din satin sau cu aplicatii de pietricele etc
evasweet
Postat pe 27 Aprilie 2010 16:03
Ce spuneti voi de niste sandale romane cu o rochie vaporoasa, lunga din rayon?
Va spun eu ca muzele intorc capul dupa voi cind va imbracati in felul asta!
Ciresica
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:53
io zic un treling cu puma.....adidassi....
nazirra
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:58
MDA,nunta e ca la maraton
scrichy
Postat pe 28 Aprilie 2010 19:03
pai nu..scrichy....mai ai ocazia sa fugi!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 28 Aprilie 2010 19:42
categoric o ceva scurt , si vaporos cu accesorii asortate si o coafura lejera, machiaj natural ...
oly25
Postat pe 2 Mai 2010 22:36
cat ai inaltime?
garbo020362
Postat pe 3 Mai 2010 15:44
am 1,76 inaltime si 57 de kgmi-am ales o rochie turcoaz deasupra de genunchi, este din satin, e stramta iar la bust are dantela neagra si o funda turcoaz cu o pietricica mare neagra, bretele subtiri negre.acum chiar ca nu mai stiu ce sa aleg, nu-s convinsa daca in situatia data mai merg balerini pentru ca mi se pare cam stramta nu stiu nici ce culoare sa fie pantofii sau sandalele. oricum vreau ceva comod,si mi-ati fi de ajutor sa imi spuneti ideile voastre si cu ce as putea sa o accesorizez ce culori si ce coafura.sunt blonda,par lung,ochi caprui,ten deschis
viopysy4u
Postat pe 6 Mai 2010 21:46
si eu am 1,72 inaltime si chiar imi place la nebunie sa port tocuri la diverse ocazii.
De ce sa nu mearga balerinii>?Eu chiar am unii pe albastru acasa, foarte eleganti, cu pietricele, din catifea.Rochia pare draguta.
Parerea mea, e ca in ceea ce priveste parul, iti poti face niste bucle lejere si prins intr o parte cu o agrafa mai deosebita!
garbo020362
Postat pe 7 Mai 2010 22:37
wooow! io deja, parca te si vad cum areti! esti cool. pe bune ...
Reflex
Postat pe 7 Mai 2010 22:43
parerea mea e ca merg balerini la tinuta ta...

si daca nu esti foarte convinsa, atunci incearca niste pantofi cu talpa platforma nu foarte inalti. exista pantofi care au talpa un pic mai groasa - nu aia de-i poarta Pamela Anderson si-i gasesti la Leonardo. si daca vrei sa mentii ideea de festiv sau chiar s-o scoti in evidenta apeleaza la pantofii din lac sau sandale argintii sau aurii, pantofi din catifea sau satin sau pantofi din piele dar cu mici decoratii cu strasuri. Sunt unii foarte eleganti cu strasuri. Numai ca la cei cu strasuri trebuie sa ai mare grija la ce rochie porti si ce are si rochia pe ea. Preferatii mei sunt cei de catifea, cu geanta asortata, desi am vazut si unii din satin - moartea pasiunii.

am si eu o amica de 1,75m care are aceleasi complexe ca tine. crede-ma ca oamenii nu vad chiar asa lucrurile. si ea crede ca rochia lunga nu i se potriveste. dar o rochie lunga pe talie, dar cu fusta un pic evazata i-ar veni superb, fie cu sandale romane cum sugera cineva, fie cu o pereche de balerini mai eleganti. cele negre, lungi si mulate intr-adevar dau impresia de coloana infinitului.

iar parerea mea sincera este ca atunci cand te duci in oras ia-ti o prietena sincera cu tine si probeaza cat mai multe rochii, daca-ti plac. ignora prejudecatile ca nu ti s-ar potrivi, chiar si daca le spune vanzatoarea... sau mai ales o sa constati cu surprindere ca niciodata nu stii cum ar arata o rochie pe tine decat atunci cand e pe tine.

distractie placuta!
snowflake
Postat pe 8 Mai 2010 09:29
rochia pe care ai descris-o nu va merge niciodata cu pantofi fara toc. schimb-o. obligatoriu. considera pantofii fara toc un look si construieste restul in functie de acest look. Sunt multe variante, dar evita rochiile stramte din materiale cu tenta glamour. astea nu merg. ai primit si un sfat despre un look superb de muza. e bun.
jeannie
Postat pe 8 Mai 2010 09:44
Si eu am 176 cm si port cu mandrie tocuri si nu vad ce te-at impiedica sa o faci si tu. Nu am fost foarte atenta daca ai scris ceva de prieten ca ar fi Mai mic de inaltime sau doar ai tu o problema Cu inaltimea ta. Eu aunt foarte fericita pt inaltimea pe care o am si chiar nu mi-ar fi placut sa fiu mica. In general sunt preferate femeile inalte si aunt cele care atrag atentia cel mai usor. Scriu de pe
mobil, sper ca nu s-a strecutat nicio greseala.
dyanachucky
Postat pe 8 Mai 2010 10:08
Eu nu am avut probleme din cauza inaltimii ci din cauza ca nu prea ma simt cofortabil in tocuri inalte. Si la bachetul din a 12a si cand am terminat facultatea, dupa 2-3 ore de tocuri inalte mi-am schimbat sandalele cu toc inalt cu niste saboti negri din piele, cu varf putin ascutit(dar nu foarte tare, insa suficient cat sa de-a impresia de eleganta). Genul de rochita pe care il am de ogicei in garderoba este babydoll, tocmai pt. ca merge si la incaltari cu toc jos, chiar si balerini, dar si pt. ca nu se observa ca ai mancat sau cam mult.
garbo022526
Postat pe 8 Mai 2010 10:17
am uitat sa adaug ca sabotii aveau un toc micut de 2-3 cm. apropo, de vreun an incerc sa mai gasesc genul asta de papucei comozi dar eleganti insa nu prea se mai gasesc
garbo022526
Postat pe 8 Mai 2010 10:25
fleurdelis
Postat pe 8 Mai 2010 10:26
Indiferent de ce inaltime aveti, fiti mandre ca nu sunteti mici de statura. Nu renuntati la tocuri pentru ca aveti senzatia sau pentru ca sunteti mai inalte decat majoritatea. Purtati tocuri cu dezinvoltura, pentru ca nimic nu va poate face mai feminine decat o pereche de tocuri. Nu va spune nimeni sa va suiti pe tocuri de 12 cm, dar o pereche de 5-6 cm va dau o nota de eleganta, mai ales cand este vorba de o nunta.
Nu sunt adepta tinutelor de seara fara tocuri, sincer. Port tocuri de fiecare data cand am ocazia, la servici, seara obligatoriu si am 1.84..Nu mi-a pasat niciodata cum m-au perceput ceilalti, m-am simtit bine de fiecare data cand am iesit pe tocuri si toata lumea putea vedea asta.
Ps: Incaltamintea joasa se poarta numai cu rochii de matase naturala, lungi sau scurte, vaporoase, niciodata cu rochii de seara, din materiale pretentioase, indiferent de cat e de prioritar confortul vostru:P
garbo006374
Postat pe 8 Mai 2010 11:06
Si eu sunt inalta -175cm si balerinii nu sunt cea mai buna alegere pt mine...Eu am descoperit recent ca niste cizmulite elegante cu talpa joasa fac minuni pt orice tinuta: eleganta,confort si asortare.Bafta!
Juvika
Postat pe 8 Mai 2010 12:08
Intr-adevar tocurile sunt foarte elegante,si sunt feminine si sexy dar crede-ma ca este putin aiurea sa fii cea mai inalta din sala.. Iti trebuie o personalitate destul de puternica sa faci fata la o multime de "pitici" ..te poate pune intr-o postura destul de stanjenitoare in anumite situatii mai ales cand este un complex inaltimea ta.Dar daca poti trece peste vei fi o regina !
Juvika
Postat pe 8 Mai 2010 12:14
sunt inalta, nu port tocuri de fel pentru ca nu stiu sa merg in ele ma incomodeaza, stiu ca fac piciorul cel mai frumos si chiar mi-as fi dorit sa fiu mai scunda k sa le pot purta as fi si mai inalta decat prietenul meu si de asta le dau deoparte. mai mult ca sigur o sa aleg ceva cat de cat elegant balerini cred ca nu merg, poate daca era o altfel de rochie. probabil o platforma sau un toc mic,ceva din satin ...o sa va anunt cand o sa-i si achizitonez. va multumesc de sfaturi
viopysy4u
Postat pe 8 Mai 2010 13:27
esti inalta cu pantofi fara toc si ai corpul Monicai Columbeanu,imbraca-te ca ea.
alexxandra
Postat pe 8 Mai 2010 13:37
Fetelor,de ce va faceti atatea probleme cand cel mai important este sa te simti bine?Eu am fost anul trecut la o nunta si am avut pantofi cu toc nu foarte mare de 5 dar tinand cont ca eu am 1,86,toata noaptea am stat la masa ca aveam impresia ca dau cu capul de tavan(pardon,de baloanele care atarnau)si nu m-am simtit deloc bine.Chiar daca eram elegant imbracata-bustiera si fusta lunga,ma gandeam ce bine m-as fi simtit intr-o pereche de balerini,sau sandalute fara toc.Sotul meu este mai marunt decat mine dar nu ne deranjeaza.Eu fiind fosta voleybalista,mai tot timpul am purtat incaltaminte joasa,pentru ca m-am simtit bine.
daviddan
Postat pe 8 Mai 2010 14:21
placintacumure
Postat pe 8 Mai 2010 14:59
iti propun sa iti cumperi o rochita stil bluzita ,cu minecute scurte si bufante.nasturei la git si cordonel coborit pe solduri..din saten care o poti asorta cu balerini si posetuta..
viata_la_birou
Postat pe 8 Mai 2010 20:58
cordon din pietricele iar in picioare sandalute romane cu pitricele..parul neaparat lasat liber,bucle lejere..sau poti incerca niste decupate lejere cu toc mic...
viata_la_birou
Postat pe 8 Mai 2010 21:07
Reflex, daca pentru mine era mesajul...merci
Ciresica
Postat pe 9 Mai 2010 03:37
Cred ca pentru mine era. Doar ca nu-s asa inalta.
Doara
Postat pe 9 Mai 2010 08:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bijuterii Hand Made 1 De la: lilicrst 4 Aprilie 2011 10:42
VREI SI TU REDUCERI LA CUMPARATURI ??? 1 De la: mihaiamedeo 4 Februarie 2011 01:40
A trecut un an...si m-am indragostit 40 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:55
Produsul meu preferat 17 De la: garbo_6738 11 Noiembrie 2013 18:59
Promotie de Sarbatori 2 De la: iqart 19 Decembrie 2009 21:04
Setari Cookie-uri