Viata bate filmul

dar esti sigura ca nu e al lui copilul? fa un test adn fara s afle el..mai bn sa fii sigura:D prin..fire de par dc nu:D de la fetita si de la el.. si ..cred ca e mai bn sai spui..dca nu e a lui fetita..orucm o sa o iubeasca dar...cel putin stie ce fel de femeie e aceea persoana (mama fetitei) si.. cine stie
garbo057755
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:30
NU STA PE GANDURI SI SPUNE-I ADEVARUL. NU O SA INCETEZE SA O IUBEASCA PE CEA MICA CHIAR DACA O SA AFLE CA NU ESTE A LUI. CREDE-MA.
bica
Postat pe 26 Aprilie 2010 10:46
Fetita mea e blonda cu ochi albastri. Sotul e brunet cu ochi verzi. Hm, iubitul meu de la gradi era blond.. Sa fie asta o explicatie?

Mie mi se pare ca esti cumplit de geloasa pe mama fetei. Doi ani a fost fata de casa. Deci doi ani a fost el tatic si aproape sot. Hm... O mama nu prea se duce dupa altul daca tatal copilului nu-i greseste rau! Prin urmare mai sapa si vezi ce a facut iubitul tau inainte de a calca ea stramb.

Tu vrei sa ii spui de asemanarea cu Marele Blond din dorinta de a rupe orice legatura cu fosta. Iar un copil e o legatura pe viata.

Exista teste de paternitate.
Zanaapelor
Postat pe 26 Aprilie 2010 20:39
se bate prea mult moneda pe "al cui e copilul". Poate e genetic al lui, poate ca nu. Este recunoscut de el? Atunci este al lui. Putea la fel de bine sa fie un copil adoptat - este un copil cu care el are o relatie foarte puternica, pe care il considera copilul lui, iar copilul respectiv il considera tata. Punct, Sa te amesteci cu "poate e al altuia" intre relatia dintre copil si tatal copilului este meschin, indiferent de alte nuante.
Tu aici nu ataci mama copilului, ci copilul.

quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2010 08:18
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare , prietenul meu are un copil din alta relatie, si iti spun din propria experienta ca cel mai bine e sa nu te bagi, ori cum isi iubeste copilul mai mult decit pe tine si in totdeauna va inclina balanta spre copil.
Daca vrei sa-ti mearga relatia bine lasa sa decida el citi bani sa-i dea si cind.
Daca ar fi fost invers si ai fi avut tu un copil cu altcineva ti-ar fi placut sa se amestece el si sa-ti spuna citi bani trebuie sa-i dai la copilul tau si cind? Eu cred ca nu, ai fi luptat ca o tigroaica pentru copilul tau.
In ce priveste chestia cu fetita ca nu e a lui nu ai de unde sa sti a cui este , dar copiii cind sunt mici sunt mai blonzi .
Poate parerea ta ca nu e a lui e gresita , asa ca cel mai bine e sa nu te amesteci.
konsuella
Postat pe 30 Aprilie 2010 16:22
iubirea pt copil este altceva,sunt doua chestii cu totul si cu totul diferite..
daca s-ar intelege chestia asta, ar fi mult mai putine mame "vitrege" pe lume...
iasomia
Postat pe 30 Aprilie 2010 16:27
eu ma intreb ce s-ar intimpla - sau ce ai vrea tu sa se intimple - daca sa zicem ca ar face un test de paternitate si ar descoperi ca nu e copilul lui dpdv genetic. Crezi ca brusc s-ar sterge toata afectiunea lui fata de copil si al copilului de el? Ar sterge cu buretele relatia dintre ei si ai ramine tu linistita cu iubitelul cu care ai o relatie perfecta?
De fapt, esti sigura ca asta vrei sa faci?
Sa il desparti de copil?

Pentru ca altfel nu vad ce rost ar avea testul de paternitate acum.
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2010 21:23
Fetelor, nu ati inteles nimic!!! NU VREAU SA-l DESPART DE COPIL. ABSOLUT DELOC!!! Mi-e draga fetita si a inceput sa o aduca pe la noi, ii fac baie si dorm cu ea. De asemenea, nu ma indoiesc ca daca ar afla ca nu e tatal ei s-ar schimba ceva in afectiunea lui fata de acest copil. Esenta este alta: ea stie cu siguranta al cui e copilul, in mom cand s-a cunoscut cu iubitul meu era deja insarcinata. Din toata povestea asta un singur lucru ma enerveaza: nesimtirea ei cu care-i impune anumite lucruri din egoism, din maxima rautate si fara niciun fel de consideratie fata de eforturile pe care le face. Mai nou si-a facut un iubit si acum nu mai vrea sa stea mereu cu copilul, ni-l pune in brate brusc cand vrea o noapte fierbinte, desi inainte ne rugam sa ne dea copilul peste noapte si sa o ducem la bunicii paterni. Face mereu in asa fel incat ei si numai ei sa-i fie bine nu si copilului, ma repet dar asta-i adevarul, este o egoista si pe tot ce pune mana se usuca.L-a imbrobadit ca a ramas gravida cu el si gata. Asta-i esenta si are pretentii si bate din picior! Pentru ca tatal biologic de vita nobila i-a tras un sut si a trimis-o acasa. Si a gasit un fraier care sa o creada....gravida cu el.Acum nu o stric eu destine, dar....de copil putin o intereseaza...e o marfa care-i asigura ei confortul. Si ca sa ma credeti tine fetita cu Pampers la aproape 4 ani (cu iritatiile uro-genitale aferente), pt ca ii e lene sa o invete sa faca la oala/wc- e muult mai comod sa o tina asa, cu Pampers neschimbat, nu se joaca cu ea, nu o scoate in parc, ci pur si simplu o pune la desene si uita de ea. Nu i-a citit povesti si nu o invata sa vorbeasca. Ii da de mancare de la rotiseria (carnati prajiti!!!) din colt si nu i-a dat niciodata supa/ciorba. Hainele sunt nespalate si miros a urina. Desi nu e treaba mea, am inceput incet-incet sa lucrez la astea, pt. ca imi dau seama ca singura sansa a acestui copil este tatal ei, care si el face absolut tot ce-i sta in putinta, insa eu consider ca o mama repetenta ar trebui sa ceara ajutor daca e incapabila. Sper sa o pot invata pe micuta macar sa vorbeasca ...desi sunt limitata de aleatoriu noptilor ei fierbinti, cand se descotoroseste de copil
Pt. konsuella: nu e vb ca ii spun cati bani sa-i dea, eu am fost cea care i-am spus sa o dea macar la gradinita, pt ca o tinea maica-sa numai in casa si sa-i faca un cont unde sa-i puna cat mai multi bani, ii cumparam mereu lucrusoare si jucarii, mancare si tot ce are nevoie, dar nu inteleg de ce trebuie sa intretinem si o femeie care refuza sa munceasca???si care nu vrea decat ce e mai scump pt ea???el nu fura banii si daca nu cotizeaza avem mari scandaluri? ca ea e obisnuita numai cu ce e mai scump, de la carciumi, pana la toale, farduri, etc.
SI NU E VORBA DE GELOZIE, pt. numele lui D-zeu, ci de bun simt. Sau mai bine zis de lipsa totala.
rionero
Postat pe 7 Mai 2010 00:26
rionero - daca ai demonstra ca nu el este tatal fetitei, lucru pe care ai putea sa il faci, copilul care spui ca ti-e drag n-ar mai avea decit respectiva mama inconstienta.
Deci n-ai rezolva nimic in favoarea fetitei - ba, din contra, i-ai lua sansa la jumatatea de familie normala pe care o are, sa zicem, in prezent. Intr-adevar, n-ati mai plati voi bani. Nici pentru respectiva, dar nici pentru copil.
Iar de afectiunea unui barbat care descoera subit ca nu el este tatal biologic nu cred ca ar trebui sa fii foarte sigura. Gindeste-te doar ca femeile sint dotate de la natura cu instinct matern, barbatii nu - si chiar si asa, citor femei le pasa de copiii altuia?
quasaria
Postat pe 8 Mai 2010 16:41
Stiu, quasaria, imi dau seama de asta, fetita asta nu ar mai avea nicio sansa cu o astfel de mama, m-am gandit muuult de tot.Nu e vorba de bani, sunt convinsa ca si daca ar afla ca nu e tatal, tot ar contribui la fel la intretinerea parasutei si a copilului. Mai ales ca asta nu are prieteni/prietene, toata lumea o ocoleste din cauza rautatii ei. Si-a renegat si propria familie, pt ca ii e rusine cu originea ei modesta, zice ca ai ei au murit demult, dar saracii traiesc ca niste amarati.O sa vad cum le aseaza timpul pe toate, insa nu se mai poate raspunde ca altadata la pretentiile ei financiare exagerate, criza e peste tot. Atat. Si vine vara si o sa-i puna copilul in brate. Cu urlte si bati din picior. Si iar o sa inceapa circul, pe care nu mi-l doresc.
rionero
Postat pe 9 Mai 2010 13:50
Afectiune pt cine? Pt fetita? Nu cred ca ar conta foarte mult. Indiferent ce e real, el e tatal copilului. Si pe acte si in sufletul lui
rionero
Postat pe 9 Mai 2010 13:51
De la: rionero, la data 2010-05-09 13:51:50Afectiune pt cine? Pt fetita? Nu cred ca ar conta foarte mult. Indiferent ce e real, el e tatal copilului. Si pe acte si in sufletul lui


Nu fii atit de sigura.

In locul tau cred ca as face exact invers: as incerca sa obtin copilul. Daca tot ce ai spus despre ea este real si se poate proba, ai sanse. Mai ales daca o doare in fund de copil si o intereseaza doar banii: tot ce tine de bani este tranzactionabil, pina la urma...
quasaria
Postat pe 9 Mai 2010 13:58
Corect. Insa vb cu cineva de la Protectia Copilului, mi-a explicat foarte clar ca daca se constta ca acest copil este atat de neglijat de mama, singurulcare poate sesiza aceasta autoritate este tatal, ca de nu este si el decazut din drepturile parintesti pt ca asista la asa ceva si nu ia masuri.
Iar ea, care se da mama perfecta, nu renunta la copil, ca nu mai are arma de santaj emotional si banesc (nu are grija zilei de maine si nici a lipsei acoperisului de deasupra capului) si asa si-ar asigura oricand o eventuala intoarcere tot cu santaj, la tatal biologic, care are o pozitie sociala si materiala de exceptie in protipendada unei mari capitale europene.
Acum mai nou, a inceput santajul pt cumpararea casei inchiriate, platite de al meu
rionero
Postat pe 12 Mai 2010 12:23
exact. Tatal poate sesiza Protectia Copilului - iar acestia pot lua masuri. Inclusiv incredintarea copilului catre tata.
Intrebarea ar fi daca tu esti pregatita - nu neaparat financiar, ci afectiv, sa cresti fetita? Pentru ca o parte din responsabilitate ti-ar reveni...
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 00:27
DA!
rionero
Postat pe 13 Mai 2010 12:44
atunci sesizarea protectiei copilului mi se pare cea mai buna varianta... si pentru copil, si pentru voi. Copilulul creste intr-un mediu sanatos iar voi scapati de nebuna.
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 12:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
endocrinologie 4 De la: Annna_Maria7 18 Aprilie 2010 17:43
Ajutor! "Soacra mea e o scorpie". 199 De la: teodor_el 9 Iulie 2010 22:38
isi dau seama? 111 De la: _AlLeXxA_ 8 August 2012 21:18
buna 1 De la: garbo216773 6 August 2011 12:16
Nesiguranta 22 De la: garbo_487480 16 Septembrie 2018 10:37
Setari Cookie-uri