va rog sa ma ajuta-ti

Va rog sa ma ajutat-ti si pe mine.Am 2 copii si sunt insarcinata cu al 3 lea ( sarcina mai mare ),pentru ca intial mi-am dorit-o dar ma aflu in pragul unui divort.Va rog sa-mi recomanda-ti un medic in Prahova unde pot face intreruprea de sarcina.
garbo105919
Postat pe 29 Martie 2010 14:08
S NU FACI AVORT PENTRU NIMIC N LUME, PENTRU C ESTE UCIDERE DE OM, N ORICE STADIU S-AR FACE! DAC FACI AVORT I VA PREA FOARTE RU, VEI REGRETA TOAT VIAA ! AVORTUL ESTE CRIM, DECI PCAT FOARTE MARE ! INIMA NU TE POATE LSA S-I UCIZI COPILAUL ! ESTE DEMONSTRAT CU CERTITUDINE, ATT DE BIOLOGIE CT I DE RELIGIE C OMUL ESTE OM DIN MOMENTUL CONCEPIEI, ATT TRUPETE, CT I SUFLETETE. DECI ESTE UCIDERE DE OM ORICND S-AR FACE AVORTUL !

SUNT ALTE SOLUII, CUM AR FI :

- PREOTUL DAN DAMASCHIN DIN IAI OFER AJUTOR MATERIAL I CONSILIERE SPIRITUAL FEMEILOR NSRCINATE PENTRU A NU FACE AVORT
TELEFON 0744 798 610, preot Dan Damaschin.
adres de e-mail (dar pe e-mail intr rar)
pr.dandamaschin@yahoo.com

- A FOST ADOPTAT LEGEA PRIN CARE SE ACORD INDEMNIZAIE ATT MAMELOR CARE LUCREAZ, CT I MAMELOR ELEVE I STUDENTE.
Prin Legea 240 / 2009 publicat n MONITORUL OFICIAL nr. 403 din 15/06/2009, toate mmicile care urmeaz cursurile de zi ale nvmntului preuniversitar i universitar PRIMESC BANI (800 RON) N FIECARE LUN PENTRU CRETEREA COPILULUI, pe o perioad de 2 sau 3 ani, dup caz. CEI 800 RON LUNAR SUNT COMPUI DIN: 600 RON LUNAR INDEMNIZAIA PENTRU MAME PLUS 200 RON LUNAR ALOCAIA DE STAT PENTRU COPIL.
Mamele care lucreaz pot opta s primeasc 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, tot pe aceeai perioad de 2 sau 3 ani, dup caz.
Pentru detalii putei vizita urmtoarele adrese de internet:

http://www.mmuncii.ro/ro/articole/2009-09-10/precizari-referitoare-la-indemnizatiile-pentru-gemeni-si-tripleti-1376-articol. html
http://www.provitabucuresti.ro/Legislatie/indemnizatie-maternitate-concediu-maternitate-alocatie.html
sau putei scrie la urmtoarele adrese de e-mail:

relatiicupublicul1@mmuncii.ro

mgrecu@mmuncii.ro

- PENTRU SPRIJIN N SCOPUL EVITRII UCIDERII COPILULUI, CT I PENTRU INFORMAII N LEGTUR CU LEGEA DE MAI SUS, POI S SUNI LA NUMRUL DE TELEFON 0744 798 610 SAU 0749 860 545 SAU 0746 175 340 SAU POI S SCRII LA ADRESA DE E-MAIL ioana_dlv@yahoo.com

- I EU COLABOREZ CU MAI MULTE ASOCIAII PENTRU VIA I POT S TE PUN N LEGTUR CU MULTE ASEMENEA ASOCIAII CARE TE SPRIJIN I TE AJUT MATERIAL S-I CRETI COPILAUL SAU, DAC DORETI O ALT VARIANT, TE AJUT S-L DAI N ASISTEN MATERNAL LA O FAMILIE PENTRU CT TIMP DORETI (CTEVA LUNI, UN AN SAU MAI MULI ANI) I APOI L POI LUA NAPOI CND VREI !

- DE ASEMENEA, EXIST POSIBILITATEA DE A FI GZDUIT LA CENTRE MATERNALE, CU MASA I CAZAREA GRATUITE.

- PENTRU A TE PUNE N LEGTUR CU ASOCIAII PENTRU VIA CARE I OFER DIFERITE SOLUII ALTERNATIVE DE SPRIJIN, POI SUNA LA NUMRUL DE TELEFON 0758 74 94 79 SAU POI SCRIE LA ADRESA DE E-MAIL vieru_cezar_iasi@yahoo.com SAU PE MESSENGER LA ID-UL vieru_cezar_iasi

- O alt soluie este s-l dai spre adopie dac vei dori acest lucru.

VIAA UMAN ESTE SACR I INVIOLABIL ! COPILUL ESTE DARUL LUI DUMNEZEU. NUMAI DUMNEZEU ESTE STPNUL VIEII ! NU AVEM DREPTUL S NE ATUNGEM DE VIA N NICIUN FEL ! Faptul c s-a conceput copilul nu e din ntmplare. Nici un copil nu se concepe din ntmplare, ci din voina lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea s triasc i El te va ajuta s-l creti, prin posibilitile pe care i le va scoate n cale. n plus, te ajut i statul i numeroase fundaii i asociaii pentru via (multe adrese, numere de telefon i site-uri ale asociaiilor de acest fel le gseti n cadrul acestui text, precum i pe cele dou bloguri pe care le voi indica pe parcurs).

RECOMAND VIZIONAREA FILMULUI DOCUMENTAR STRIGTUL MUT, REALIZAT DE MEDICUL GINECOLOG I OBSTETRICIAN BERNARD NATHANSON, CARE FUSESE NTI PRO AVORT, DAR, CND I-A DAT SEAMA C AVORTUL E CRIM, A RENUNAT S MAI FAC AVORTURI I A DEVENIT ACTIVIST PRO LIFE (PENTRU VIA). CA ACTIVIST PRO LIFE A REALIZAT ACEST DOCUMENTAR DESPRE AVORT I A FCUT PUBLICE MANIPULAREA I MINCIUNILE PE CARE LE SPUN CEI CARE SUNT PRO AVORT. FILMUL DOCUMENTAR STRIGTUL MUT, SUBTITRAT N ROMN, SE POATE VIZIONA ACCESND LINKUL URMTOR:
http://www.youtube.com/watch?v=6UmvhdCc7DM

SAU PE SITE-UL

http://www.strigatulmut.ro/

Acceseaz te rog i urmtoarele linkuri pentru a vedea cteva VIDEOCLIPURI FOARTE INTERESANTE:

1) VIDEOCLIP INTITULAT JURNALUL UNUI COPIL NENSCUT
http://www.youtube.com/watch?v=hWG8ZXdb50I&feature=player_embedded

2) NU AVORTURILOR
http://www.youtube.com/watch?v=VpCZjKPYgrg&feature=related

3) DREPTUL LA VIATA SPUNE NU AVORTULUI
http://www.youtube.com/watch?v=UeUfSvIARqE&feature=related


4) Accesnd linkul urmtor poi viziona PREZENTAREA (SUBTITRAT N LIMBA ROMN) UNUI DOCUMENTAR OCANT, BANI NSNGERAI:
http://www.youtube.com/watch?v=PH8SI7v5Rek

Documentarul dezvluie dezinformarea practicat pe scar larg de compania de planificare familial Planned Parenthood despre efectele grave ale avortului. Aceast companie este o mafie ca o caracati cu tentacule (filiale cu diferite denumiri) n aproape toate rile (inclusiv n Romnia).

PE LINKUL URMTOR, AL ASOCIAIEI PRO VITA BUCURETI, GSETI PREZENTAREA UNEI CRI CU TITLUL MARKETING PENTRU GENOCID CARE CONINE DEZVLUIRI CUTREMURTOARE ALE UNOR FOTI MEDICI CARE FCEAU AVORTURI, DESPRE INDUSTRIA AVORTURILOR I DESPRE MANIPULAREA PRIN MINCIUNI I DEZINFORMARE, PRACTICAT N GENERAL DE MEDICII CARE FAC AVORTURI
http://www.provitabucuresti.ro/Aparitii-editoriale/marketing-pentru-genocid-industria-avortului.html

TOT PE SITE-UL PROVITABUCURESTI.RO EXIST I POSIBILITATE DE CONSILIERE I AJUTOR OFERIT DE PSIHOLOGI PENTRU CELE CARE SUNT NSRCINATE. LE POI SCRIE ACCESND LINKUL URMTOR :
http://www.provitabucuresti.ro/component/option,com_chronocontact/chronoformname,consiliere/


AA CUM AM SPUS LA NCEPUT, ESTE DEMONSTRAT CU CERTITUDINE, ATT DE TIIN CT I DE RELIGIE, C OMUL ESTE OM DIN MOMENTUL CONCEPIEI, ATT TRUPETE, CT I SUFLETETE. DECI ESTE UCIDERE DE OM ORICND S-AR FACE AVORTUL.
Trupete, din momentul concepiei, adic din momentul fecundaiei, copilul are un cod genetic uman i propriu, diferit de codul genetic al mamei i de cel al tatlui, deci chiar de la concepie este fiin uman unic. n acel cod genetic sunt programate toate trsturile sale trupeti : culoarea ochilor, culoarea prului, nlimea la care va ajunge, nuana tenului, forma feei, forma nasului, etc. Dezvoltarea ulterioar a corpului su nu este dect o derulare a acestui program care exist deja de la nceput, din momentul concepiei. Iar sufletete, Dumnezeu creaz sufletul copilului tot n acel moment al concepiei. Deci avortul, n orice stadiu s-ar face, este crim, pcat foarte mare ! Inima nu te poate lsa s-i ucizi copilaul ! n plus, avortul aduce i numeroase consecine fizice i emoionale foarte grave! Nu-i ucide copilaul! Iubete-i copilaul i las-l s triasc i nu-i va prea ru ! E copilaul tu ! Nu-i ucide copilul, nate-l i, dac nu-l poi crete, poi s alegi una sau mai multe dintre soluiile alternative descrise mai jos. Adresele asociaiilor pentru via le gseti n cadrul acestui text i pe blogurile de mai jos. n plus, te pot pune n legtur cu doi preoi, care au locuine pentru fetele nsrcinate, dac vrei s locuieti acolo o perioad.
Viaa omului nu vine de la prini, ci de la Dumnezeu PRIN prini. Oamenii nu au nici un drept s ucid. i amintesc c o porunc a lui Dumnezeu spune: S NU UCIZI! E vorba de a respecta voina lui Dumnezeu, de a primi i ocroti viaa! Cel mult dup cteva luni de la concepie, te vei obinui cu faptul c pori copilul i l vei iubi.

Iat i un videoclip interesant, intitulat Stiinta medicala demonstreaza ca avortul inseamna crima http://www.youtube.com/watch?v=jdqIPWlwd-s&feature=related

DAR N PRIMUL RND TE INVIT PE BLOGUL URMTOR:

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conine : Argumente tiinifice i religioase c omul este om din momentul concepiei. Legea prin care se acord indemnizaie att pentru mamele salariate, ct i pentru mamele eleve i studente. Adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer ajutor material, consiliere i soluii alternative pentru a NU face avort. Mrturii publice ale unor femei care au fcut avort. Mrturii ale unor femei care nu au fcut avort. Consecine fizice i emoionale ale avortului asupra femeii. Filme documentare. Mrturii ale unor medici care au renunat s fac avorturi. Legturi cu multe alte site-uri asemntoare.

TE ROG INTR I PE BLOGUL URMTOR :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog gseti: nregistrri video cu miracole ; videoclipuri ; filme documentare ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin i posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator) ; articole foarte interesante, etc. Adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofera servicii caritabile.

Te rog intr pe aceste bloguri. Chiar merit.

Mi-am dat licena n bioetic, iar acum fac doctoratul. Nu ca s m laud spun ce studii am, ci pentru a arta c sunt foarte bine documentat n domeniu.

II. IAT I CTEVA MRTURII PUBLICE ALE UNOR FEMEI CARE AU FCUT SAU CARE NU AU FCUT AVORT :
Despre consecinele emoionale, dou femei mrturisesc urmtoarele : (Din revista pentru elevi Schreibenkleister, Bad Neustadt / Baurische, Rhon, Germania):

Toi cei care m-au sftuit s fac avortul n urm cu doi ani doctorul, consilierul, prinii, prietenii, prietenele i soul meu m-au asigurat c aa e cel mai bine pentru mine i pentru copilul meu! Acum copilul meu este mort iar eu sunt disperat! Nu mai pot s dorm noaptea, nu mai pot s rd. Nimeni nu m nelege! V rog, spunei tuturor oamenilor ct de groaznic este un avort! Dureri cumplite mi chinuie trupul i sufletul. De ce nu mi-a spus nimeni ce va urma? (Jutta)

Mi-am avortat copilul. Astzi nu a mai lua o asemenea hotrre, indiferent ce ar spune cei din jur. Triesc cu o fric n mine de care nu mai pot scpa. Am comaruri n care mi apare o feti care fuge spre mine cu braele ntinse i ntreab mereu: De ce mmico? De ce? Apoi m trezesc ud de transpiraie. Acest vis i privirea fetiei m urmresc continuu de cnd am avut acea intervenie._Relatez acest lucru pentru folosul tuturor femeilor i tinerelor fete care se afl n aceeai situaie. Gndii-v foarte bine ce facei, pentru c v vor chinui visele i v vor urmri privirile copiilor avortai. Vei simi o singurtate copleitoare, durere i jale, cnd vei vedea o mam cu copilul ei. Voi vei suporta consecinele acestei intervenii, nu partenerul vostru. El nu v poate lua teama, regretul sau nsingurarea. De aceea gndii-v bine nainte de a alege avortul i nu permitei nimnui s v constrng, pentru c viaa voastr va fi distrus. Exist numeroase organizaii care v pot ajuta. Nu facei aceeai greeal ca i mine! (Judith)

Iat i cteva mrturii din Romnia, preluate de pe site-ul
http://www.avort.ro/marturii.php

- Alaltaieri am trecut si eu printr-un avort
Alaltaieri am trecut si eu printr-un avort... Sunt inca la liceu si printr-o coincidenta am ramas insarcinata.Prietenul meu a fost langa mine si m-a sustinut. Am hotarat ca e mai bine sa fac avort, mama nu putea sa afle, mai am scoala de terminat, nu as avea cu ce sa cresc un copil... Am gasit un dr renumit care sa imi faca avortul. Saptamana trecuta m-am programat si alaltaieri a avut loc crima... Inainte de avort dr-ul mi-a facut ecografie. Eram in 7 saptamani, totusi la ecograf s-a cazut un corp de bebelus ghemuit. dr a spus: ce copil frumos! apoi ne-au dus undeva in subsol... mai era o femeie care a facut avort. Ne-am imbracat in camasi de noapte si stateam pe pat. E a a intrat prima si a iesit dupa nici 20 minute. Mi-a spus zambind, sub efectul sedativului: nu-ti fie frica, nu simti nimic, nu doare! Asistenta m-a condus in camera de macelarit. Era un miros puternic de dezinfectant. M-am intins pe masa... am primit anestezie generala si pe cand a intrat doctorul, am adormit. In timpul avortului l-am visat pe copilasul meu. Avea gene lungi cum are tatal lui.Eram intr-un camp. M-a intrebat: De ce faci asta? I-am spus: Eu nu vreau sa fac asta, iar el m-a intrebat: Atunci totusi, de ce faci asta? Nu stiu cum am ajuns in cealalta camera in pat... nu tin minte nimic... stiu doar ca m-am trezit si mi-am dat seama ca am dormit vreo 20 minute. Am iesit afara cu ultimele puteri... totul se invartea in jurul meu.. afara era prietenul meu cu inca un amic. Am realizat ce am facut... primul meu gand a fost ca sunt o criminala... I-am cerut batiste si am inceput sa plang. A aparut imediat asistenta si a spus ca atata timp cat sunt acolo sa nu plang ca fac imagine proasta clinicii.. M-am dus iar la ecograf, iar monitorul a aratat ca uterul meu este gol... pacat ca nu exista si un monitor, care ar fi aratat ca si sufletul meu e gol... M-am dus acasa si am dormit vreo ore, iar cand m-am trezit eram uda, am transpirat... Azi-noapte l-am visat din nou in acelasi cadru.S-a uitat la mine si a spus: Vezi, acum sunt mort. M-au omorat. I-am spus sa ma ia cu el, dar a spus ca nu poate sa faca asta, nu i se da voie... si ca nu pot pleca, voi avea parte de o intamplare in curand... mai multe nu a putut sa imi spuna... Fetelor, doamnelor, va spun, nu faceti avort! Poate credeti ca in viitor un alt copil va umple golul lasat de acesta, dar va spun... fiecare copil e unic in felul lui si nici unul nu poate fi inlocuit de nimeni si nimic... Ilona In sufletul meu e un mare gol ... am doar 17 ani...si akum 2 luni jumatate am ramas insarcinata...prietenul meu nu era pregatit pt asa ceva...si poate k nici eu...insa...am iubit copilul meu...inca din prima clipa knd am aflat ca sunt insarcinata...am fost la un ecograf...unde am auzit bataile inimii lui...atat de rapide...inima mea batea langa a lui...si akum in mintea mea nu aud decat inimioara lui...care ma implora pt o sansa la viata...nimeni nu m-a intrebat ce vreau...ci altii au luat decizia in locul meu...si acum ma urasc...ma urasc pt ca nu am avut curajul ma ma opun tuturor,sa ma lupt cu toti...pt sufletzelul pe care il purtam...mi-as da si viata acum...la o saptamana dupa crima...sa-l pot vedea...sa-l pot strange candva in brate...insa nu mi-a mai ramas decat ecografia facuta inainte de avort...la care ma uit si plang...si plang...caci in sufletul meu e un mare gol...caci o data cu el...a plecat si o bucata din sufletul meu... Adriana

- Marturie dupa un avort ...
Era luna februarie cand am aflat ca sunt insarcinata...eram inca la liceu ultimul an... i`am dat vestea prietenului mei speram ca-mi va spune sa il pastram .. dar din pacate nu a spus asa...ma obliga intr-un fel..sa fac avort ca suntem prea tineri ca nu avem ce sa ii oferim si alte chestii...intr-un final am acceptat...in schimb nu dupa mult timp am avut o mica cearta si m-a lasat singura ...timpul trecea iar eu aveam 3 luni umblam pe la doctori ma rugam de ei ...dar nimeni nu vroia ... intr-un final am hotarat sa merg la ecograf ... era asa mic si dulce ... un ghemotoc de copilas ...iar o asistenta lauda copilasul ca e perfect sanatos ... ca doamne ajuta...o sa am un copil minunat...nestiind ce vreau eu sa fac...prietenul in care am avut incredere si cu care am fost impreuna un an si ceva...m-a lasat singura...deja simteam cum misca propriul meu copilas in mine ... nu avea stare ... l-am iubit mai mult ca orice...iar a venit ziua in care a aflat mama mea ...m-a dus la spital si m-au internat.. dupa 2 zile mi-au dat ceva pastile(acele pastile intrerup sarcina pana la 6 luni) eu aveam 4 luni jumatate .. mi-a dat prima tura de pastile ... nu simtisem nimic..dupa a doua tura am simtit cum misca foarte tare copilasul meu(se chinuia...era in ghearele mortzii) iar dintr-o data nu am mai simtit nimic...a murit copilasul meu ... a treia serie de pastile ...mi-au provocat contractii...erau tot mai puternice...dupa cateva ore mi s-a rupt apa...si am nascut...am nascut copilul omorat de mine...iar in loc sa fie ca la o nastere...sa-mi dea copilasul in brate sa fiu bucuroasa...ei mi l-au luat...era mic inca...era mic de felul lui c-am cat palma...dar era bine...era fetita mea,alexandra...ingerul meu pe care nu il pot uita si nu il voi uita niciodata...dupa ce s-a intamplat am avut vise in care plangea si ma intreba de ce am lasat-o? de ce nu am tinut-o? mi se sfasie sufletul.Tot ce imi doresc acum mi-as da si viata sa o vad cum ar arata...sau sa o am iar in pantece...dak o pastram acum aveam 7 spre 8 luni. NU VA UCIDETI COPILASUL ASA CUM AM FACUT EU! acum mi-as da viata sa o vad doar o secunda! Loredana

i mrturii ale femeilor care NU au fcut avort :

- Sint bucuroasa ca nu am facut avort
Dragii mei Vreau sa va spun povestea mea pentru a fi un sprijin pentru tinerele dezorientate si disperate,asa cum am fost si eu. Aveam 26 ani,terminasem facultatea si nu aveam un serviciu ,prietenul meu mai avea o luna si termina stagiul militar. Nu aveam nici unul bani,eram impreuna de 3 ani si ne faceam planuri de viitor.Evident, nu era momentul sa avem un copil.Intr-o zi,am aflat ca eram insarcinata.I-am spus de acest lucru si in glasul lui se simtea deznadejdea. Parintii lui au spus mai intai sa pastram copilul, apoi s-au razgandit,pe motiv ca nu avem cu ce sa il crestem.In acelasi timp el nu vorbea despre o casatorie. Parintii mei au facut presiuni sa avortez copilul.Eu eram in cumpana,eram credincioasa,dar ma aflam intr-o situatie in care nu stiam ce sa fac. Ma rugam la Dumnezu sa ma invete ce sa fac.Tot amanam dusul la doctor.Am avut un vis in care un calugar(sau preot) care imi daruia carti religioase,tamaie si eu vroiam sa il refuz. El mi-a spus atat:"Ia-le,o sa ai nevoie!".Intr-un alt vis,am visat o fetita cu o privire atat de blanda si de buna..era copilul meu. Inca plina de indoiala,am fost la doctor sa avortez. Printr-o minune,doctorul mi-a spus ca nu imi face avort deoarece copilul este prea mare (aveam 2 luni si ceva,aproape 3 de sarcina).Teoretic inca eram in termenul obisnuit de avort. Din acel moment, am vazut in asta un semn si m-am hotarat sa nu ucid acest copil, orice ar fi. Eram intr-o situatie disperata,fara bani,prietenul ma parasise(am stat despartiti vreo 3 luni), tatal meu ma ameninta ca ma da afara din casa..Cu credinta in Dumnezeu le-am rabdat pe toate.mergeam la biserica si ma rugam la Maica Domnului. Cand eram insarcinata in 5 luni, eu si prietenul meu ne-am impacat si apoi ne-am casatorit. Avem o fetita superba,pe care o iubeste foarte mult, de mine ce sa mai spun, e cea mai mare bucurie a mea Dumnezeu ne incearca si ne pune la incercare, dar noi nu stim ce are pregatit pentru noi. Ma intreb adesea,cat de goala ar fi fost viata mea daca mi-as fi ucis copilul. Nimeni nu se astepta sa ne impacam si sa imi fie bine pe viitor si totusi Dumnezeu a avut grija, si astazi ii dam slava ca ne-a ocrotit si pe noi ,si pe fetita noastra. Fetelor,oricat de disperata ar fi situatia voastra, nu deznadajduiti,pentru aceste suflete nevinovate Dumnezeu ne poarta de grija si ne scoate din cele mai complicate situatii, care par de nerezolvat pe moment. Dumnezeu sa va ajute!

-"Lumina e importanta!"
Ma numesc A. Cristina si am 21 de ani, sunt casatorita de 1 an si acum 2 luni am ramas insarcinata. Nu imi venea sa cred, pentru ca imi doream din suflet un copil cu toate ca sunt foarte tanara. Intr-o seara a venit sotul meu acasa cu doua teste de sarcina si era foarte sigur ca nu sunt insarcinata. Am facut primul test si dupa 2 minute a iesit pozitiv, nu ne venea sa credem ca sunt insarcinata si am facut si al doilea test si a iesit tot pozitiv. Eu am inceput sa plang de fericire si ii multumeam lui Dumnezeu ca sunt insarcinata. Sotul meu imi zicea sa fac avort ca suntem prea tineri pentru a avea un copil si ca nu avem situatie sa il crestem, am inceput sa plang si vroiam sa mor in momentul ala. Soacra-mea a zis ca trebuie sa fac avort ca avortul nu e o crima. Plangem si ma rugam in fiecare zi la Dumnezeu sa imi dea putere sa trec peste tot si sa il lumineze pe sotul meu. Intr-o noapte am visat ca mi-a aparut un copil in fata si mi-a zis: "Mami,Lumina e importanta!", si de atunci am stiut ca e un semn de la Dumnezeu si m-am hotarat ca nu voi face avort orice s-ar intampla. Eu sunt in strainatate si mi-am sunat parinti si le-am zis ca sunt insarcinata, ei m-au sustinut si s-au bucurat cand au aflat ca voi fi mama. Acum sotul meu si-a cerut iertare si am hotarat sa pastram copilu si sa il crestem. In fiecare zi ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat bebele si ca nu m-a lasat sa fac o prostie. Avortul este o crima pentru ca s-a dovedit ca la 18 zile de la conceptie ii bate inima la copil. Orice fiinta merita sa traiasca. Vis cu multumesc ... As raspunde si eu acestei sectiuni si mai ales Magdei ... si eu trec printr-o situatie foarte dificila. Violul la tine a fost fizic. La mine a fost moral. Adica a facut tot posibilul sa ma lase insarcinata apoi m-a parasit. Toti prietenii lui imi spuneau sa fac avort...chiar si prietenele lui care ma sfatuiau astfel stand cu un copil in brate...am pornit in cautare...nu stiam daca fac bine...am vorbit cu toti prietenii comuni cu el, cu rudele lui, cu prietenii mei care i-am selectat in a le spune, persoane care stiam ca ma vor intelege sau speram...care m-au inteles. Parintii la inceput au fost alaturi cu timpul pareau a fi ingroziti...merg in continuare la preoti si am vorbit cu psihologi. Cand doctorul meu a zis sa fac avort si ca este ceva normal .... nu m-am putut abtine din plans... Ce m-a facut sa scriu a fost visul tau in care puiul tau te intreba de ce? ... eu l-am visat dupa ce mi-au propus toti sa avortez iar eu am spus cu incapatanare NU spunandu-mi : MULTUMESC ...e ciudat dar e adevarat... Sper sa ma ajute Dumnezeu!

INTR I PE SITE-UL ADEVARUL DESPRE AVORT. FOARTE INTERESANT. CONINE FILME DOCUMENTARE, MRTURII I SFATURI:
http://www.adevaruldespreavort.ro/

Copilul din uter e om la fel ca i copilul nscut, pe care prinii l mngie i sunt n stare s-l apere chiar i cu preul vieii. n acest sens, iat o povestire real, relatat de Arhimandritul grec Epifanie Teodoropulos, n care se arat cum un medic a fcut pe cineva s neleag c a avorta un copil este acelai lucru cu a ucide un copil deja nscut : Un oarecare ucenic de-al meu, lector la o facultate, poart un nume rar i neobinuit pentru un laic, ca de pild Amfilohie (citez un nume fictiv, nu pe cel adevrat). Cu cteva sptmni mai nainte, fiind de fa i prinii lui i alte persoane, l-am ntrebat din curiozitate cum de s-a ntmplat s se numeasc astfel. Tatl lui, ran simplu i cu puin carte, s-a grbit s-mi explice faptul, cu o minunat sinceritate. Transcriu aproape cuvnt cu cuvnt povestirea sa, fr nici un comentariu: Atunci cnd femeia mea a rmas nsrcinat cu Amfilohie, adic acum 55 de ani, ncepuse ca obiceiul avorturilor s se transmit i la sate. Deoarece mai aveam i ali trei copii, ne-am gndit s nu-l mai inem pe acesta. Am mers n ora i am vizitat un medic ginecolog, cunoscut de-al nostru. I-am spus ce vroiam. El ne-a ascultat si dup aceea mi-a spus:
"- Dac vrei s ai numai trei copii cci patru i se par muli, de ce nu faci altceva? Dac l omorm pe acesta o bgm n primejdie i pe femeia ta. Nu e oare mai bine s-l omorm mai degrab pe unul din cei trei copii pe care i ai i s-l lsm pe acesta s se nasc? Astfel vei avea tot numai trei copii, iar femeia ta nu va trece prin nici o primejdie".
Cnd am auzit aceasta m-am cutremurat. Credeam c mi-a czut un trznet n cap. Atunci am realizat ce vroiam s fac.
- Bine, doctore, i-am spus. Ai dreptate. i multumesc. Vom ine copilul.
- i-l voi boteza eu, a rspuns medicul.
Ne-am dat minile, i cnd s-a nscut Amfilohie al nostru i l-a botezat medicul, i-a dat numele tatlui su, pe care l chema Amfilohie. Dup asta, cum s ne mai gndim la avort?! Astfel au venit pe lume nc ali doi copii dup Amfilohie. Si, firete, nu ne-a prut ru niciodat. Toi copiii notri au ajuns foarte bine, toi s-au aranjat n cel mai bun mod. Cnd au crescut i au luat calea lui Dumnezeu, ne-au ajutat i pe noi s devenim cretini buni...
(Arhimandrit Epifanie Teodoropulos, Presa Ortodox, 28.05.1986. Grecia)
Mama poate intra n dialog cu copilul nc din timpul sarcinii, prin manifestri de iubire. Ea poate astfel afla c ftul rspunde gesturilor ei de dragoste. Poate mica uterul n care se afl ftul la dreapta sau la stnga, punnd mna dreapt pe partea dreapt a abdomenului i cea stng pe partea stng, imprimnd micri ntr-o parte i n alta. Concomitent, ea i poate imagina c aceste gesturi de alintare vor face ca pruncul s creasc n putere i buntate. Ca rspuns, pruncul se aeaz cu spatele sub minile iubitoare. Dac mama i deplaseaz concentrarea iubirii ei pe mna stng, i pruncul va face aceeai micare spre a se aeza sub mna stng. Repetnd zilnic i la aceeai or aceleai exerciii, copilul va lovi, dac, la ora respectiv, baia de iubire nu apare. Deci copilul poate fi afectat nu numai de violena tentativelor de avort, ci i prin simpla absen a manifestrilor de iubire. (A Way of Life, The Society for the Protection of Unborn Children).
Este un lucru dovedit c ftul simte nu numai iubirea mamei dar i iubirea tatlui. Cnd tatl este alturi i dac vorbete, ftul se deplaseaz uor spre el, adic spre aceast voce pe care o aude i care i devine ncetul cu ncetul familiar, cu multe luni nainte de a se nate. Omul este pe deplin individualizat nc din momentul concepiei i are nevoie de ocrotire i iubire pentru a se putea dezvolta.


III. SOLUII ALTERNATIVE LA AVORT :
Una dintre soluii este indemnizaia i alocaia care prin noua lege adoptat anul acesta, se acord att mamelor care lucreaz, ct i mamelor eleve i studente, despre care am vorbit la nceput.

Exist i soluii alternative la avort propuse de asociaii pentru aprarea vieii, n decursul consilierii pre-avort (nainte de avort). Patru asociaii de acest fel sunt n Iai:


1) Asociaia de caritate Primul Pas, Iai, bulevardul Tudor Vladimirescu nr. 89, bloc 89, scara A, parter, ap.2, cod 700401; telefon 0232 / 277.901;
e-mail: contact@primulpas.org
adresa web: http://www.primulpas.org/
Serviciile asociaiei sunt oferite de ctre specialiti n domeniu: asisteni sociali, medici, psihologi. Asociaia Primul Pas ofer gratuit urmtoarele servicii:
- Teste de sarcin;
- Trimiteri pentru consultaii ginecologice i ecografii gratuite;
- Consiliere direct sau prin e-mail;
- Informare cu privire la implicaiile i alternativele unui avort;
- Oferire de ajutor material de urgen, att nainte, ct i dup natere;
- Gzduire;
- Grup de suport pentru mmici;
- Informare despre alte servicii de ngrijire.

2) Fundaia Solidaritate i Speran Centrul InfoAdolescent, Iai, str. Costache Negri nr. 48, cod 700071, telefon 0232 / 220.548; 0232 / 271.228 sau 0332 / 805.750; e-mail: infoadolescent@yahoo.com
Serviciile sunt aceleai ca i la Asociaia Primul Pas i sunt tot gratuite.

Iat unele dintre soluiile alternative la avort oferite de asociaiile pentru aprarea vieii:
- Ajutor material att nainte, ct i dup natere;
- Centre maternale unde sunt primite femeile, tinerele i adolescentele nsrcinate. Ele pot ramne n aceste centre maternale cu masa i cazarea gratuite, pn la un anumit timp dup natere, iar apoi sunt ajutate material pentru a-i putea crete mai uor copilul;
- Asisten maternal a copilului (ncredinarea lui pentru un timp unei familii care vrea s ia un copil n ngrijire). Aceasta nseamn c mama real are dreptul legal s-i ia copilul napoi oricnd dorete acest lucru (cnd se simte n stare s-l creasc);
- ncredinarea copilului spre adopie unor familii care nu pot avea copii sau care au, dar vor s i adopte. Dect s-l ucid prin avort, este clar c e preferabil ca mama s-l nasc pe copil i s-l aeze n braele unor prini adoptivi, care l vor ngriji cu dragoste. Adopiile, dup cum se tie, se fac pe cale legal. Mama poate s-i viziteze copilul oricnd, dac dorete. n fiecare an, peste 50.000 de femei din America fac aceat alegere. Iat ce spunea o femeie: Datorit faptului c nu am putut s-i ofer minimul necesar, cea mai bun decizie pe care am luat-o vreodat a fost s-i gsesc fiicei mele o familie adoptiv care s o iubeasc i s o creasc. n prezent i iubete familia adoptiv i m iubete i pe mine. Fr s renun la ea, i-am oferit mult mai mult.
- i alte soluii.

PREOTUL DAN DAMASCHIN DIN IAI OFER AJUTOR MATERIAL I CONSILIERE SPIRITUAL FEMEILOR NSRCINATE PENTRU A NU FACE AVORT
TELEFON 0744 798 610, preot Dan Damaschin.
adres de e-mail (dar pe e-mail intr rar)
pr.dandamaschin@yahoo.com

3) Centrul de formare i consiliere Sfinii Arhangheli Mihail i Gavriil - Iai (OFER CONSILIERE I ASISTEN SOCIAL DOU MAICI CU PREGTIRE DE SPECIALITATE)
TEL. 0751.214.017 ;

0232.215.157

http://www.sfintiiarhangheli.ro

4) SITE-ul ASCOR Iai :
http://www.dreptul-la-viata.ro
Telefoane :
0741.750.624,
0765.449.730

id messenger i e-mail:
dreptul_la_viata2008@yahoo.com

Alte asociaii pentru via n alte orae precum i site-uri foarte interesante pentru via :

5) Alt preot, printele Tnase Nicolae, a nfiinat Asociaia Pro Vita Pentru Nscui i Nenscui i a construit mai multe aezminte unde primete copii spre cretere, n satele Valea Plopului i Valea Screzii, comuna Poseti, judeul Prahova.
Adresa : Preot Tnase Nicolae, strada Nicolae Iorga, nr. 72, bl. C1, ap. 8, Vlenii de Munte, judeul Prahova, Romnia
sau :
Parohia Valea Plopului, Comuna Poseti, Judeul Prahova, cod cod. 107440, Romnia
Telefoane :
0244 / 280.600
0244 / 421.208
0746 / 014.605
Fax : 0244 280.695
e-mail:
provitann@gmail.com

asociatiaprovita@hotmail.com

Site-ul Asociaiei:
http://provitann.org/?page_id=20

Toate serviciile Asociaiei sunt gratuite. Printele Tnase primete, de asemenea, i copii ai strzii. n creterea copiilor este ajutat i de oamenii din sat. Multe femei care au renunat la avort i au nscut copiii, i-au ncredinat printelui Tnase Nicolae pentru un timp sau definitiv.

Iat un link cu prezentarea Asociaiei i fotografii de acolo :
http://www.crestinortodox.ro/Valea_Plopului___asezamant_al_iubirii_crestine-22-21847.html

6) Asociaia Pro Vita Pentru Nscui i Nenscui are filial i n Bucureti, precum i n alte orae din ar. Site-ul Asociaiei Pro Vita pentru nscui i nenscui Filiala Bucureti (de aici putei primi i CD-uri gratuite cu filme i alte materiale pentru via)
http://www.provitabucuresti.ro/

tel.: 0728.673.673
fax: 031/815.27.80
e-mail:
provitabucuresti@yahoo.com

7) SITE-UL http://www.avort.ro/consiliere.php
CONINE POSIBILITATEA DE CONSILIERE PE E-MAIL DIN PARTEA A DOUA MAICI CU PREGTIRE DE SPECIALITATE (MAICA SOFRONIA I MAICA RAFAELA CARE AU FOST PREZENTATE I LA TV) DE LA CENTRUL DE FORMARE I CONSILIERE "SFINII ARHANGHELI MIHAIL I GAVRIIL ", PRECUM I ARTICOLE, DOCUMENTARE, MRTURII I SFATURI :
http://www.avort.ro/

8) SITE CARE CONINE MRTURII PUBLICE ALE FEMEILOR http://www.avort.ro/marturii.php

9) SITE-UL ADEVARUL DESPRE AVORT. FOARTE INTERESANT. CONINE FILME DOCUMENTARE, MRTURII I SFATURI: http://www.adevaruldespreavort.ro/

10) SITE-UL http://www.vreausaaflu.ro/
CONINE NREGISTRRI VIDEO I DOCUMENTARE FOARTE INTERESANTE PENTRU VIA
http://www.vreausaaflu.ro/camp/?page_id=11

11) Site-ul Asociaiei Darul Vieii :
http://www.darulvietii.ro/

12) Alte nregistrri video i audio foarte interesante pentru via. Cele mai multe dintre ele sunt n limba romn:
http://www.provita.org.ro/

13) Site-ul Asociaiei Pro Vita Media
http://www.provita.ro/

14) Site-ul Asociaiei Pro Vita Craiova
http://www.provitacraiova.ro/

15) Site-ul Asociaiei Pro Vita Galai
http://www.provitagalati.ro/

16) Site-ul avort.info cu multe informaii pentru via :
http://www.avort.info/

17) Site-ul Asociaiei FAMILIA I VIAA, centru de consiliere pentru familie http://www.familiasiviata.ro/

18) Accesnd linkul urmtor, gsii o colecie foarte interesant de nregistrri video i documentare pentru via:
http://www.catholicdigitalstudio.com/prolifevideos.htm

19) Accesnd urmtorul link, putei citi o carte direct pe internet, despre probleme fundamentale de bioetic:
http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?omulafi

20) Putei citi direct pe internet cartea intititulat Manual de bioetic, n care se vorbete foarte pe larg despre avort, dac accesai urmtorul link: http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?manual

21) Site-ul Asociaiei Ortodoxe Fria Franco-Romn despre Pro-Vita http://aoffr.free.fr/html/provita_ro.html

22) Un site foarte interesant al Micrii Pentru Via, poate fi accesat pe linkul urmtor:
http://pentru-viata.org/

23) Un alt site pentru via :
http://www.avort.net/

24) Informaii foarte interesante pentru via, difuzate de Altermedia http://ro.altermedia.info/news/cultura-vietii/

25) Un site deosebit de interesant care conine multe cri (care pot fi citite direct pe internet), reviste despre cstorie, aprarea vieii, familie, adolescen, sntate, recenzii de filme, jocuri, precum i legturi cu alte site-uri
http://www.profamilia.ro/

26) Exist organizaii pentru aprarea vieii umane i la nivel internaional, cum ar fi organizaia Human Life International, cu site-ul urmtor:
http://www.hli.org/

27) Un site despre Sfnta Gianna Beretta Molla, o martir a aprrii vieii umane
http://www.saintgianna.org/

28) Despre Marul vieii, manifestare public mpotriva avortului http://provitabucuresti.ro/2006/06/02/pro-vita-bucuresti-a-participat-la-marsul-vietii-la-iasi/

Pe un afi erau fotografiai copii tiai n buci n urma avortului, iar lng ei era reprezentat un copil n uterul unei femei care se pregtea pentru avort. Lng acel copil din uter scria simbolic, ca i cum ar spune el: V rog, v implor, nu-mi facei aceasta! Sunt alte soluii!

Iat cteva cuvinte ca i cum ar fi spuse de un copil nenscut, extrase dintr-un material intitulat Jurnalul unui copil care nu s-a nscut:
5 octombrie: Astzi a nceput viaa mea. Mmica i tticul nu tiu nc aceasta. Sunt mai mic dect o gmlie de ac, cu toate acestea sunt o persoan. Un alt lucru s-a stabilit: voi fi feti. Voi avea prul blond i ochii albatri.
19 octombrie: Apare primul meu snge, primele mele vene.
25 octombrie: Azi a nceput s-mi bat inima. De acum ncolo ea va bate ncetior pentru tot restul vieii.
2 noiembrie: Cresc cte puin n fiecare zi. Mi se formeaz minile i picioarele. Dar trebuie s mai atept un timp pn cnd aceste piciorue m vor nla spre braele mamei i pn cnd aceste mnue vor putea culege flori i l vor putea mbria pe tata.
12 noiembrie: La mini mi se formeaz degeelele. Cu ele voi putea mngia prul mamei.
20 noiembrie: Abia astzi doctorul i-a spus mamei c eu exist aici n pntecele ei. Ce fericit trebuie s fie!
13 decembrie: Acum aproape c pot s vd. n jurul meu este ntuneric. Cnd mami m va scoate n lume, n jur vor fi pretutindeni soare i flori. Dar, mai mult dect orice, vreau s-o vd pe mami. Cum ari, mami?
28 decembrie: Astzi mama mea m-a ucis.

Cteva versuri impresionante, scrise de un preot:
n sanctuarul lor umbros / Se-ascund de ucigaa arm.
E dureros c sunt uri / De nsi propria lor mam.
Suspin Cerul pentru ei / i sfinii protesteaz-n cor,
N-avem urechi c suntem surzi / S le venim n ajutor.
(Preot Petru Bgcian)

IV. CONSECINE FIZICE I EMOIONALE ALE AVORTULUI :

Pe lng faptul c este uciderea unui copil fr aprare, avortul are i numeroase consecine asupra sntii i uneori asupra vieii femeii, chiar dac este fcut de medic, cu aparatur medical, orict ar fi aceasta de steril. Dup un avort, cele mai multe femei se confrunt cu una sau mai multe dintre urmtoarele consecine (unele dintre aceste consecine sunt imediate, iar altele pot aprea i dup civa ani):

1) Consecine fizice

- Hemoragii - complicaii hemoragice - de multe ori att de greu de stpnit, nct necesit extirparea chirurgical a uterului i permanentizarea unei infirmiti serioase pentru femeie;

- Infecii ale aparatului genital feminin, cu reducerea pn la dispariie a capacitii de procreare;

- Infecii pelviene acute i cronice;

- Perforaii uterine nsoite uneori i de lezarea organelor din vecintate: vezic, rect, intestin subire, peritoneu . De cele mai multe ori, consecinele sunt catastrofale, chiar dac nu sunt constatate de la nceput. Perforaiile mici, neobservate, evolueaz lent i pot produce infecii grave, cangren uterin;

- Sterilitate;

- Complicaii particulare legate de diverse manevre;

- Accidente neurologice datorate diverselor embolii ;

- Tetanus post-avort (nc prezent, n ciuda profilaxiei);

- Dureri abdominale acute i prelungite (mai ales dup dispariia anesteziei), ameeli, dureri de cap;

- Rni cervicale (tierea sau ruperea colului uterin de ctre instrumentele folosite pentru avort);

- Rni cicatriciale permanente ale mucoasei uterine;

- Inflamarea trompelor uterine;

- Infecii datorate rmnerii n uter a unor resturi ale ftului sau ale placentei;

- Sinechii uterine ;

- Conflicte serologice Rh ;

- Infectarea cu virus hepatic datorit transfuziei din cauza hemoragiei dup avort;
- Cancer la sn. O legtur ntre cancerul de sn i avort a fost precizat de medici nc din anul 1957. Pornindu-se de la faptul c hormonii produi n timpul sarcinii au un efect protector, s-a ajuns la concluzia c avortul induce o schimbare hormonal brusc. Efectul acestei violene afectez celulele snului, schimbare care, pn la urm, provoac apariia cancerului. Un studiu publicat n 1994 n Jurnalul Institutului Naional de Cercetare a Cancerului constata: Riscul cancerului de sn pentru femeile care au fcut un avort este cu 50% mai mare dect n cazul altor femei.

- Creterea incidenei hipertensiunii. Un studiu efectuat n California (S.U.A.) a artat c n comparaie cu femeile care au nscut, femeile care au avut un avort au un risc mai mare, din punct de vedere statistic, de deces cerebro vascular. Aceasta este o dovad c avortul provocat crete incidena de hipertensiune la femei. (A Record Linkage Study of 173, 279 Low Income American Women, n Clinical Medicine & Health Research, 25 aprilie 2001).

- Creterea frecvenei avorturilor spontane;

- Creterea frecvenei sarcinilor extrauterine ;

- Nateri premature, nateri de copii mori;

- Dereglri menstruale;

- Atac de cord i convulsii datorit reaciei alergice fa de anestezie;

- Embolismul lichidului amniotic : este o boal catastrofal i nseamn o infectare a sngelui femeii cu lichid amniotic din coninutul placentei sau cu fragmente din esuturile ftului. Asemenea cazuri sunt deseori mortale.

- Febr ridicat, blocaj renal , convulsii, oc septic , com;

- Moarte.
Nimeni nu va ti exact numrul femeilor care mor din cauza avortului. Motivul tcerii este reputaia, att a medicului, ct i a familiei n care are loc decesul. n general, drept cauz a decesului nu se trece cea real, adic avortul, ci complicaiile care rezult din avort, de exemplu hemoragie, hepatit, etc. Se consider c numrul real al deceselor provenite din avort este cel puin de zece ori mai mare dect cel indicat oficial de statistici. n publicaia The Scotsman, la 9 martie 1970, s-au scris urmtoarele cuvinte: Putem s considerm c avortul legal este cauza principal a morii femeilor tinere (i nu numai a celor tinere n. n.) Exist o coresponden aproape matematic ntre rata avorturilor i rata mortalitii materne. Romnia a fost mai muli ani pe primul loc n Europa la rata avorturilor (i n primii ani de dup 1989 chiar pe primul loc n lume) i a ajuns pe locul doi n Europa la rata mortalitii materne. Se poate muri i de la primul avort, chiar dac e fcut de medic cu aparate orict de sterile.

De asemenea, vaccinurile avortive i pilula avortiv RU486, prezint consecine fizice foarte grave. Dou exemple:
- Injecia intrauterin a diverselor lichide n scop avortiv (nc extrem de frecvent) are risc foarte mare de apariie a aa-numitului avort toxico-septic cu evoluie rapid i violent i cu sfrit n general mortal;

- Ingestia diverselor substane avortive afecteaz n special ficatul i rinichii, iar doza avortiv este foarte apropiat de cea mortal.

n ceea ce privete sterilitatea femeilor n urma avortului, un material aprut n 20 noiembrie 1997 n Evenimentul Zilei ncepea cu titlul Alarm de gradul zero, artnd c fertilitatea romncelor cunoate o scdere evident. Avortul determin consecine grave, iar statisticile evideniaz c morbiditatea cauzat de complicaiile avortului a devenit semnificativ (Dr. Barto Daniela, Sntatea femeii i a copilului i protecia familiei n viziunea Ministerului Sntii i Familiei din Romnia n Congresul Internaional Familia i viaa la nceputul unui nou mileniu cretin, Bucureti, 2002).

2) Consecine emoionale (sindromul post avort care poate aprea imediat sau la civa ani dup avort i care const n emoii negative i regrete)

- Sentimente de vinovie, mnie, team;

- Tristee, mhnire, depresie;

- Plns frecvent;

- Tulburri ale somnului (insomnii, comaruri) ;

- Teama de sarcini viitoare;

- Pierderea respectului de sine;

- Dificulti de relaionare cu ceilali;

- Comportament agresiv fa de sine nsi, fa de tatl copilului i fa de cei implicai n avort;

- Incapacitatea / diminuarea implicrii n activitatea sexual;

- Abuz de alcool, consum de droguri;

-Gndul de suicid. Precizez c cine se sinucide ajunge n suferina venic a iadului, pentru c moare cu acest pcat al sinuciderii pe suflet. Diavolul, n viclenia lui, dup ce i introduce femeii gndul avortului, dac ea face avort ncearc s o mping la descurajare i sinucidere, pentru a ajunge n suferina venic a iadului.

Avortul nu nltur nelinitea, angoasa femeii n dificultate, ci i-o sporete i i-o prelungete. Sunt dou forme de angoas: una pe termen scurt care dureaz pn la avort, alta pe termen lung, care ncepe la avort sau dup avort. Toate greutile i durerile maternitii se uit, dar angoasa provocat de avort dureaz la multe femei chiar i toat viaa. Dac i tatl a fost de acord cu avortul, pot aprea i la el consecine emoionale, precum i la alte persoane. Cei care au participat la avort, cum ar fi unii medici, asistente medicale, rude sau prieteni care au contribuit la avort, au ndemnat la avort sau au fost de acord cu avortul, pot fi afectai de consecine emoionale. Doctorul Mina Minovici, care a fost profesor de medicin legal la Facultatea de Medicin i directorul Institutului Medico-Legal din Bucureti, n Tratat complet de medicin legal arat la rndul su urmrile dezastruoase ale avortului.


n privina momentului nceputului vieii umane, geneticianul francez Jrme Lejeune (unul dintre cei mai de seam reprezentani ai geneticii) , afirm: Omul este om din momentul concepiei. Fiina omeneasc este de atunci desvrit i unic. Afirmaia sa este confirmat de cercetri fcute n Anglia, Frana i S.U.A., care au fost acceptate de comunitatea tiinific internaional. Deci, n zilele noastre, s-a dovedit n mod clar c un copil este fiin uman din momentul concepiei, adic din momentul fecundaiei.

Savantul Robert Edwards a definit ovulul fecundat (zigotul): o fiin uman microscopic n stadiul cel mai precoce de dezvoltare. Zigotul, noua fiin uman minuscul, va trece n continuare prin stadii de dezvoltare care vor primi diferite nume: embrion, ft. ns nu exist vreo discontinuitate, vreun salt calitativ sau vreo modificare revoluionar de la un stadiu de dezvoltare la altul.

Profesori universitari i medici de la Facultatea de Medicin din Tesalonic precizau n 1986 c omul exist ca om din clipa concepiei.
Medicul ginecolog grec G. Papaevanghelu afirm c omul exist din momentul concepiei i viaa nu ncepe abia dup formarea deplin a tuturor organelor (luna a doua - a treia), cum se credea mai nainte.

Societatea Medical Panelen, la congresul medical din 1985 a susinut, conform datelor actuale ale medicinii, c nceperea vieii omului coincide cu momentul fecundaiei. Aceeai poziie a avut-o i Asociaia Medicilor din Atena, ntr-un memoriu trimis Guvernului.

Geneticianul Robert Debr spune: Viaa uman ncepe cu celula fecundat. Nu exist nici o etap n care s ai dreptul s o opreti.

Faptul c un copil este fiin uman din momentul concepiei a fost dovedit recent de tiin, dar religia a afirmat ntotdeauna acest lucru. n afar de codul genetic, copilul are i spirit creat de Dumnezeu n clipa concepiei, n ovulul fecundat, dar despre aceasta mai pe larg cnd vom arta argumentele religioase. Marele fiziolog Nicolae Paulescu scria c zmislirea se face n momentul ntlnirii celor dou celule sexuale, a cror unire formeaz ovulul fecundat. n acel moment, Dumnezeu trimite (creeaz n ovulul fecundat) sufletul. (Nicolae Paulescu, Fiziologie Filosofic Noiunile suflet i Dumnezeu n Fiziologie).


VI. ANEX :
ADRESE, TELEFOANE I SITE-URI ALE ASOCIAIILOR PENTRU APRAREA VIEII DIN ROMNIA (site-urile unora dintre ele le-am amintit deja n cadrul textului)

A. Asociaii din Iai pentru aprarea veii

1. Asociaia de caritate PRIMUL PAS, bulevardul Tudor Vladimirescu nr. 89, bloc 89, parter, ap.2, Iai, cod 700401; telefon 0232 / 277.901; ; persoan de contact: Geanina Ungurianu i Ramona Zapali, responsabile
e-mail:
contact@primulpas.org

adresa web:
http://www.primulpas.org/

2. Centrul Medical Providena (M.M.B), Bd. tefan cel Mare i Sfnt nr. 14, Tel. 0232 / 215940

3. Asociaia Cretin-Umanitar SLUJIREA VIEII, str. Brate nr. 6, bl. 513, sc. B, ap. 3, Tel. 0232 / 456793

4. Fundaia HOLT Romnia Filiala Iai, str. Bistria nr. 7, bl. B 13, ap. 3, Tel. 0232 / 278143

5. Direcia General de Asisten Social Social i Protecia Copilului, str. Vasile Lupu nr. 57A, Tel. 0232 / 477731

6. Fundaia Iosif, Calea Chiinului, nr. 21, Tel. 0232 / 230469 i 0232 / 223053

7. Fundaia STAR OF HOPE Romnia Iai, str. Arcu nr. 24, bl. Y 15, tr. 1, et. 1, ap. 4, Tel. 0232 / 216253 i 0232 / 215261

8. Asociaia FAMILIA NOSTRA Centrul de Primire Copiii Strzii Sf. Andrei, Tel. 0232 / 270344

9. Fundaia Serviciilor Sociale BETHANY Iai, str. Smrdan nr. 76 C, Tel. 0232 / 229554 i 0232 / 279856

10. Organizaia SALVAI COPIII Iai, str. Canta nr. 3 (Crea nr. 25), Tel. 0232 / 219986

11. Organizaia WORLD VISION Romnia Iai, str. Armean nr. 7, Tel. 0232 / 233906 i 0232 / 254637

12. Asociaia ALTERNATIVE SOCIALE Iai, str. Cuza Vod nr. 8, Tel. 0232 / 218232 i 0232 / 219382

13. Fundaia CENTRUL DE MEDIERE I SECURITATE COMUNITAR (CMSC), str. Moara de Foc nr. 35, et. 7-8, Tel. 0232 / 252920 i 0232 / 252926

B. Asociaii din alte orae pentru aprarea vieii

1. Asociaia PRO-VITA, Bucureti, Tel. 021 / 223.58.55
e-mail: cpvb@fx.ro
persoan de contact: Lavinia Calot, psiholog

2. Asociaia PROVITA MEDIA, Bucureti, Calea Moilor, nr. 245-249, bl. 49, sc. A, et.5, ap.15, Sector 2, Tel. 021 / 210.33.56; persoan de contact: Larisa Ciochin, preedinte;
e-mail: larisac@pcnet.ro
adresa web: http://www.provita.ro/

3. Centrul pentru via i familie BUNAVESTIRE, Bucureti, Aleea Rmnicu Srat nr. 3-5, Sector 3, 74542, Tel. 021 / 321.05.27 ; persoan de contact : Marina Fara, director

4. Asociaia Medicilor Catolici din Romnia, str. General Berthelot nr. 19, Sector 1, Bucureti; dr. Rozalia Dnila, preedinte

5. Asociaia filantropic medical-cretin CHRISTIANA, Bucureti, os. Pantelimon nr.27, Sector 2, Tel. 021 / 252.05.17 6. Asociaia CARITAS, Bucureti, str. Gheorghe Misail nr. 83, Sector 1, Bucureti, Tel. 021 / 224.30.36
e-mail: christiana@christiana.sorostm.ro
persoan de contact: pr. Alexandru Cobzaru, director general

7.Asociaia PROVITA, Vlenii de Munte,
e-mail: asociatiaprovita@hotmail.com
persoan de contact : Pr. Mihai Tnase, consilier

8. Asociaia CHRISTIANA, Timioara, str. Gh. incai nr. 9, Tel. 0256 / 217.096; persoan de contact: pr. Vasile Secheres

9. Asociaia filantropic cretin-ortodox SFNTUL VASILE CEL MARE, str. Domneasc nr. 104, Galai, Tel. 0236 / 410.197; persoan decontact: pr. Gelu Aron

10. Asociaia filantropic medical-cretin CHRISTIANA, Cluj-Napoca, Tel. 0264 / 421038;
e-mail: policlinica@xnet.ro
persoan de contact: dr. Cristea Todea-Gross, coordonator de proiect

11. Asociaia filantropic medical-cretin CHRISTIANA filiala Cluj, Piaa Avram Iancu nr. 18, Tel. 0264 / 431.004; persoan de contact: Carmen Brsan

12. Asociaia Medicilor Cretini Timioara
e-mail: m.radu@xnet.ro
persoan de contact: Dr. Ileana Radu, vicepreedinte

13. Asociaia PAI SPRE VIA, Trgu Jiu, Tel. 0253 / 223.495, e-mail: hudulin@xnet.ro
persoan de contact: Sandal Hudulin, consilier

14. Asociaia PROVITA Braov, Tel. 0268 / 251.173
e-mail: provitabv@xnet.ro
persoan de contact: Mariana Tache, asistent social

15. Asociaia PRO-VITA Sibiu
e-mail: sebastian.moldovan@ulsibiu.ro
persoan de contact: Sebastian Moldovan

16. Asociaia RIVER OF LIFE, Corneti, Tel. 0740.790.995
e-mail: marygroze@hotmail.com
persoan de contact: Ileana Olaru, preedinte

17. Fundaia AGAPE pentru Ocrotirea Vieii, Cluj-Napoca, Str. Moilor, nr. 16, ap. 4, Tel./fax: 0254 / 430.382
e-mail: agape@mail.dntcj.ro
persoan de contact: dr. Agnes Konya

18. Fundaia Clinica PRO-VITA, Cluj-Napoca, Bd. 21 Decembrie 1989, nr. 93, bl. L3, ap. 14, Tel. 0264 / 196.049
e-mail: provitacj@rdslink.ro
davidille@zapp.mobile.ro
persoane de contact: Carmen Nistor, coordonator; dr. David Ille

19. Fundaia CONFIDENT, Cluj Napoca
e-mail: confident@mail.dntcj.ro
persoan de contact: Daniel Popa

20. Fundaia ESTERA, Timioara, Tel / Fax 0256 / 192.862
e-mail: estcons@mail.dnttm.ro
persoan de contact: Rodica Paul-Falina, preedinte

21. Fundaia GUADALUPE Timioara
email: chisaraug@yahoo.com
persoan de contact: Gerda Ciru, preedinte

22. Fundaia IOCHEBED Oradea, Tel. 0259 / 20129
e-mail: iochebed@rdslink.ro
persoan de contact: Damaris Ungurean, psiholog

24. Fundaia IOCHEBED Suceava, Tel. 0230 / 523.380
e-mail: iochebed@e-suceava.com
persoan de contact: Mihaela Pintilei, coordonator

25. Fundaia IOCHEBED Alba Iulia, Tel. 0258 / 832.483
e-mail: iocebed@apulum.ro
persoan de contact: Dana Ujvari

26. Asociaia PRO-VITA MEDICA Timioara, Tel. 0723 / 440.393
e-mail: provita@mail.dnttm.ro
persoan de contact: Daniela Giuglea, coordonator

C. Asociaii pentru aprarea vieii din strintate
Sunt foarte multe, dar amintesc aici doar HUMAN LIFE INTERNATIONAL, cu site-ul http://www.hli.org/

Amintesc din nou cele dou bloguri foarte interesante pe care le-am recomandat n cadrul textului :

Poi intra pe blogul Dreptul la via, accesnd:

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Conine: Argumente din tiin i religie c omul este om din momentul concepiei. Legea prin care se acord indemnizaie pentru mamele salariate i pentru mamele care studiaza (eleve, studente, la master sau doctorat). Adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer ajutor material, consiliere i soluii alternative femeilor, pentru a NU face avort. Mrturii publice ale unor femei care au fcut avort. Mrturii ale unor femei care nu au fcut avort. Mrturii ale unor medici care au renunat s fac avorturi.Filme documentare.Consecine fizice i emoionale ale avortului. Legturi cu site-uri asemntoare.

Te rog intr i pe blogul urmtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul conine: nregistrri video cu miracole; videoclipuri; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante; cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator) ; articole foarte interesante.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 21 Iulie 2010 01:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
....Indiferenta!! 11 De la: blondina_X 2 Iunie 2012 23:49
jazz and.. bossa nova music for you ladies and gentlemens 11 De la: garbo225715 13 Septembrie 2013 14:11
Oare pot gasi un job,chiar2 in Bucuresti? 3 De la: garbo182398 10 Ianuarie 2012 11:42
oare o sa il pierd 37 De la: Jojolin 23 Ianuarie 2012 09:05
In relatie cu un barbat aventurier si nestatornic 21 De la: garbo_7980 16 Noiembrie 2012 12:10
Setari Cookie-uri