ce facultate sa aleg?

numele meu este Andreea ,am 19 ani,mi-as dori o facultate dupa care sa ma pot angaja pe un salariu acceptabil.vreau sa dau la o facultate de atat,deocamdata m-am gandit sa incerc la univ.Carol davila la facultatea d asistenta medicala(am auzit ca se castiga bine) sau la univ. Bucuresti la facultatea de chimie unde am mai multe posibilitati de angajare dupa terminarea facultatii,cum ar fi in industri,laboratoare,la medicamente,produse cosmetice,etc si chiar profesor in lipsa de altceva.ce ma sfatuiti?
Ada_nicol
Postat pe 25 Februarie 2010 10:14
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 10:16
ha? FACULTATEA de asistenta medicala????mami......aia e de medicina generala.....facultatea....cea de asistente, e colegiu....ca nu faci decat 2 sau 3 ani...incearca intai sa te pui la punct cu limba romana si cu realizarea unui anunt coerent si corect...apoi gandeste-te daca vrei sa fii profesor....
tutankhamon
Postat pe 25 Februarie 2010 10:44
buna ziua, in cadrul facultatii de medicina Carol Davila se gaseste si aceasta specialitate intra aici http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=1624

Numai ca eu te sfatuiesc sa te gandesti bine si sa faci o facultate care sa-ti placa si sa nu mergi pe principiul "facultate care sa-mi asigure un salariul mare" asa ceva nu o sa gasesti.

Taxa de inscrie a fost 200 de ron anul trecut si plus dosarul, cazare 50 ron la camin etc...., care costa ceva...este foarte greu examenul, la moase si asistente nu stiu prea bine, dar la mmedicina generala a fost foarte greu.
Exista culegeri si manuale dupa care se invata, le gasesti la facultate anul trecut au costat 100 de ron.
Undeva prin martie se da o simulare de examen, daca poti sa te duci la simulare e bine pentru ca stii cam ce se cere si ce pregatire ai(numai dupa aceea poti sa te mai inscrii la medicina)

elyana_1969
Postat pe 25 Februarie 2010 11:16
terminarea facultatii de chimie nu-ti ofera nimic, cu atat mai putin un salariu mare in domeniu, iar ca profesor de chimie....sunt prea multe de spus, ore din ce in ce mai putine de chimie si fizica, profesorii titulari de care nu ai loc nici macar ca suplinitor, spaga daca ai cui sa o dai si pe asta pt un post.

eheeee e grele iti spune o licentiata in chimie.
nelly05
Postat pe 25 Februarie 2010 14:21
De la: nelly05, la data 2010-02-25 14:21:26terminarea facultatii de chimie nu-ti ofera nimic, cu atat mai putin un salariu mare in domeniu, iar ca profesor de chimie....sunt prea multe de spus, ore din ce in ce mai putine de chimie si fizica, profesorii titulari de care nu ai loc nici macar ca suplinitor, spaga daca ai cui sa o dai si pe asta pt un post.

eheeee e grele iti spune o licentiata in chimie.



Nici ca biochimista, laborant, nu castiga mai deloc, mai rau ca un profesor, avand in vedere ca este o facultate grea...
Si apropos, nu iti alegi facultatea in functie de cat vei castiga, s-ar putea sa nu iasa cum vrei !
Kid0
Postat pe 25 Februarie 2010 16:25
ada, alege si tu o facultate la care sa-ti faca placere sa mergi la cursuri, ceva facut din pasiune....... nu asa hai sa fac si eu o faculta ca e la moda si sigur ma angajeaza cineva cand termin, visezi dragutza.

si sa stii ca azi multi fac o faculta doar pt o diploma, prea putini se angajeaza in domeniul pt care s-au pregatit.
nelly05
Postat pe 25 Februarie 2010 16:48
De la: Ada_nicol, la data 2010-02-25 10:14:31numele meu este Andreea ,am 19 ani,mi-as dori o facultate dupa care sa ma pot angaja pe un salariu acceptabil.vreau sa dau la o facultate de atat,deocamdata m-am gandit sa incerc la univ.Carol davila la facultatea d asistenta medicala(am auzit ca se castiga bine) sau la univ. Bucuresti la facultatea de chimie unde am mai multe posibilitati de angajare dupa terminarea facultatii,cum ar fi in industri,laboratoare,la medicamente,produse cosmetice,etc si chiar profesor in lipsa de altceva.ce ma sfatuiti?
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:45
Exista o asa facultate?De asistente?Stiam ca doar liceu si o postliceala!
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:46
japan.....da.....m-am crucit si eu...dar se pare ca a ramas medicina fara bani si a mai inventat ceva ca sa mai sporeasca "bujetul"....
tutankhamon
Postat pe 30 Martie 2010 12:49
Apai ce sa mai spunem? Nici macar facultatile nu le stie si ce iesi de acolo,dar sa ii si placa ceva,vorba ta e de crucit!
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:55
eu as dori la Balneofiziokinetoterapie si recuperare.Stie cineva cum este pe acolo si cum li se pare admiterea?dar am inteles ca taxa costa 60 d mil? mi se pare prea scump ca nu e doar medicina generala..si care stie ultima medie de la buget..
andreea_honey
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AROMA DIFUZOARE SI ULERIUI ESENTIALE NATURALE 100% 1 De la: garbo_408854 22 Ianuarie 2015 12:37
cosuri 30 De la: anonima20 26 Decembrie 2013 16:57
ulei de macese?! 4 De la: garbo_1322 28 Mai 2012 07:03
Masti cu miere de albine 45 De la: MiereaNaturala 2 Martie 2017 12:13
Alopecie areata(Pelada) 23 De la: garbo_489454 21 Februarie 2019 14:03
Setari Cookie-uri