sunt o dragobetica-Alexandra-La multi ani!

Traditiile si obiceiurile romanesti de Dragobete, sarbatoarea bunei dispozitii si a iubirii in grai romanesc!
Putini sunt cei care cunosc cu adevarat traditiile romanesti sau obiceiurile romanesti pastrate din generatie in generatie pentru sarbatoarea de Dragobete. Putini sunt si cei care mai sunt interesati de ritualurile acestei sarbarbatori de cand sarbatoarea occidentala de acceasi natura, Sfantul Valentin a dobandit statut mioritic. Exista, insa, anumite zone rurale care cred in obiceiurile romanesti si in simbolul sarbatorii de Dragobete.

Astfel, sarbatoarea dragostei sau ziua indragostitilor la romani era vazuta ca fiind una de bun augur, deoarece se credea ca aduce gospodarilor un an mai imbelsugat, liniste, noroc in dragoste si prosperitate.

Modul de a sarbatori Dragobetele este diferit de la o regiune a tarii la alta: petreceri in aer liber, dansuri, jocuri, discutii in jurul focului, saruturi, logodne simbolice etc. Exista si obiceiul ca fetele mari sa stranga si sa pastreze cu grija apa cu proprietati magice din zapada netopita sau de pe florile de fragi. Un alt obicei este zburatoritul cand fetele tinere coborau in fuga spre sat, fiind urmarite de flacaii indragostiti. Despre toti cei care nu doreau sa sarbatoreasca de Dragobete, se spunea ca vor ramane singuri tot restul anului.

Felicitari de dragoste, cadouri simbolice, flori, mesaje de iubire pentru sarbatoarea de Dragobete!
Daca va numarati printre cei care pastreaza traditiile romanesti referitoare la sarbatoarea de Dragobete sau daca doriti sa oferiti un cadou persoanei iubite, piata romaneasca si site-urile online va pun la dispoziti o gama ampla de felicitari de dragoste oricare ar fi preferintele dumneavoastra. Fie ca doriti sa adresati celui drag un mesaj haios de iubire, fie ca sunteti in cautarea unor mijloace de inspiratie pentru o declaratie de dragoste in adevaratul sens al cuvantului, felicitarile de dragoste romanesti va ajuta sa va suprindeti in mod placut partenerii de viata. Exista, de asemenea, felicitari de dragoste de Dragobete ce pot fi personalizate sau animate, oferindu-va astfel sansa de a oferi partenerului sau partenerei un cadou unic.

Sfaturi Info-ghid:
Dragobetele este sarbatoarea dragostei, ziua romaneasca a indragostitilor. Profitati din plin de sarbatoarea bunei dispozitii si de aceasta traditie romaneasca ce trebuie respectata
alexxandra
Postat pe 21 Februarie 2010 11:39
Pas......
AdrianaR
Postat pe 21 Februarie 2010 11:48
http://www.viatalaserviciu.ro/view_video.php?viewkey=097a9380870aa06aa0df
alexxandra
Postat pe 21 Februarie 2010 11:56
http://www.youtube.com/watch?v=lUrE6oOaSns
alexxandra
Postat pe 21 Februarie 2010 12:54
Eu nu sarbatoresc nici Dragobetele, nici Valentine's Day. Personal, mi se par niste ,,sarbatori'' aiurea, dragostea o sarbatoresti in fiecare zi, nu ca e 14 sau 24 februarie !
Kid0
Postat pe 21 Februarie 2010 13:03
De la: Kid0, la data 2010-02-21 13:03:34Eu nu sarbatoresc nici Dragobetele, nici Valentine's Day. Personal, mi se par niste ,,sarbatori'' aiurea, dragostea o sarbatoresti in fiecare zi, nu ca e 14 sau 24 februarie !




este obtiunea ta.dar faptul ca implinesc 37 de ani pe 24 februarie,chiar de dragobete pt mine este un prilej de bucurie.de fapt pt mine orice zi e o bucurie,dar atunci de dragobete,bucuria e maxima.de aceea sunt prima care imi fac un cadou si imi urez cele cuvenite.apoi vin prietenii si binenteles o persoana draga mie care imi intregeste bucuria.ma bucur de grupul meu de prieteni alesi dupa caracter.am o viata frumoasa si sunt f fericita.inca odata:Alexandra-La multi ani!!!
alexxandra
Postat pe 21 Februarie 2010 13:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
GELOZIE SI SEXUALITATE 7 - 9 MAI 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 23 Aprilie 2010 14:45
virginitate 36 De la: caasandra 11 Iunie 2010 09:32
Un workshop gratuit 1 De la: Sic_Cogito 11 Iunie 2012 11:18
Grup dezvoltare personala- inscrieri pana la data de 01 februarie 2012 5 De la: nathalie 6 Ianuarie 2012 16:39
CURS DE QIGONG TERAPEUTIC cu Maestrul Cezar Culda 1 De la: Marcel_D 24 Ianuarie 2012 23:52
Setari Cookie-uri