MA IA CAPU'

Draga Goth. Eu una nu prea iti inteleg supararea. Pui o intrebare si daca lumea nu cunoaste raspunsul te superi. Era obligatoriu sa cunoastem case de bijuterii? Puteai sa nimeresti sa stie cineva sau sa nu stie. Era doar de incercat. In rest, google sa traiasca. Ia uite aici:

http://www.ghidul.ro/domeniu/bijuterii-vechi-restaurari-538
Doara
Postat pe 13 Februarie 2010 08:49
De la: gothside, la data 2010-02-13 02:16:12
De la: tutankhamon, la data 2010-02-13 02:09:45aa...si goth...si eu sunt la fel....deschisa, comunicativa, sociabila....dar se pare ca drunul bunelor intentii e pavat cu spini uneori....

" drumul spre Iad e pavat cu bune-itentii" ...sau... "Lasciate Ogni Speranza Voi Que Entrate".....si ca sa fim si mai aproape de era in care traim : "Arbeit Macht Frei"
( nu e rasism...sunt citate )


,,Arbeit macht frei " este o sintagma nazista, daca traiai in Germania , si spuneai/ scriai asa ceva se lasa cu raspundere penala..nu e gluma , pt o chestie de genul asta faci puscarie , nu ai voie sa amintesti nimik despre asta..Procesele de la Nrnberg ar trebui sa fie indeajuns de elocvente pt istorie.Nu ai voie sa folosesti acest citat, desigur nu pare atat de grav in Ro ...fii mai atenta cad dai asemenea postari. Si daca vei avea ocazia viziteaza lagarele de concentrare de la Auschwitz-Birkenau,unde au murit 6 mil de oameni,( sunt camere tapetate cu vitrine continand obiectele personale ale omaenilor care au murit acolo) inainte de a da asemenea ,,citate".
reyya
Postat pe 13 Februarie 2010 14:21
din pacate suntem multi pe care ne ia capu' cand vedem ce se intampla in ultimul timp pe forum, de asta si eu am inceput sa intru tot mai putin si postez foarte rar.

problema e ca toti ne plangem dar nimeni nu face nimic, din contra chiar, am observat ca in ultimul timp au inceput certuri si discutii urate si intre utilizatorii mai vechi ai forumului....pacat, mie chiar imi placeau discutiile faine care erau cand mi-am facut eu cont.

parerea mea este ca depinde numai de noi, utilizatorii forumului, sa-l facem din nou un loc placut.
nelly05
Postat pe 13 Februarie 2010 14:58
De la: tutankhamon, la data 2010-02-13 01:38:37mami....e inutil.....crede-ma ca sunt de un an si cateva luni pe acest forum si e diabolica.......te aduce in starea in care iti vine sa-i dai cu ceva in cap....eventual cu psaltirea ca e mai grea....


ai grija de monitor....
LILO
Postat pe 13 Februarie 2010 15:12
De la: reyya, la data 2010-02-13 14:21:19
De la: gothside, la data 2010-02-13 02:16:12
De la: tutankhamon, la data 2010-02-13 02:09:45aa...si goth...si eu sunt la fel....deschisa, comunicativa, sociabila....dar se pare ca drunul bunelor intentii e pavat cu spini uneori....

" drumul spre Iad e pavat cu bune-itentii" ...sau... "Lasciate Ogni Speranza Voi Que Entrate".....si ca sa fim si mai aproape de era in care traim : "Arbeit Macht Frei"
( nu e rasism...sunt citate )


,,Arbeit macht frei " este o sintagma nazista, daca traiai in Germania , si spuneai/ scriai asa ceva se lasa cu raspundere penala..nu e gluma , pt o chestie de genul asta faci puscarie , nu ai voie sa amintesti nimik despre asta..Procesele de la Nrnberg ar trebui sa fie indeajuns de elocvente pt istorie.Nu ai voie sa folosesti acest citat, desigur nu pare atat de grav in Ro ...fii mai atenta cad dai asemenea postari. Si daca vei avea ocazia viziteaza lagarele de concentrare de la Auschwitz-Birkenau,unde au murit 6 mil de oameni,( sunt camere tapetate cu vitrine continand obiectele personale ale omaenilor care au murit acolo) inainte de a da asemenea ,,citate".


lagarele de concentrare de la Auschwitz-Birkenau ( Polonia) ar trebui sa fie ,,elocvente"...crede-ma ca dupa ce le vei vizita nu vei mai posta "Arbeit Macht Frei", nici macar in calitate de citat.Tu aduci atingere unor oameni apartinand unor natiuni care si-au pierdut viata in acele lagare , unde la intrare sta scris acel ,,citat" cum l-ai denumit :-)

reyya
Postat pe 13 Februarie 2010 15:42
ooof...doamneee....a gresit si fata acuma.....poate nu stia nemteste.....poate nu stia unde a fost folosita expresia....da...absolut ca e groaznic si terifiant despre acele 6 milioane de victime nevinovate ....despre copii morti in camerele de gazare....despre femeile pe care s-au facut experimente ...despre barbatii munciti pana la epuizare si apoi trimisi la "dusuri".......e infiorator ce s-a intamplat acolo...dar haideti noi sa fim mai buni si sa-i ajutam pe cei care nu cunosc aceste lucruri....
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 02:29
Sa-mi fie iertata duritatea , dar eu cred ca nu folosesti sintagma ,,Arbeit Macht Frei" decat dupa ce in prealabil te informezi asupra gravitatii...Am vizitat acel loc al ororii unde la intrare sta scris asta...si e cumplit. E o atingere grava adusa memoriei unor oameni care au murit acolo..vreo 6 mil. De asta ii recomdam sa viziteze acel loc .
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 15:58
PT Gothside, astept opinia ta personala.
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 17:41
reyya...si eu in clasa a 3-a sau a 4-a am desenat pe un avion o svastrica....scandal mare cu ai mei ....de unde stiu eu si cine m-a invatat...io, copil nevinovat....pe mama saraca o cazut totul.....ca dupa revolutie sa aflu cam de fapt, crucea cu bratele frante - svastric nazista e de fapt, simbol ajurvedic...adica indian.....hilamayan...asta nu inseamna ca de atunci, din clasa a 4-a, am mai folosit vreodata desenul...poate si goth....acuma stie si nu va mai folosi expresia...mai ales ca e lucreaza in domeniul medical sau chiar e medic, daca am inteles eu bine....

p.s. nici eu nu stiam.....dar egzista o explicatie...nu stiu germana...
tutankhamon
Postat pe 15 Februarie 2010 01:46
mai da ce=o mai aperi tu! saraca fataa....mai, mai, mai...
fleurdelis
Postat pe 15 Februarie 2010 01:48
Unde dai...si unde crapa.....
repet : nu sunt rasista!!! sintagma mentionata mai sus stiu ca e pe poarta de intrare de la Auschwitz. Am si fost acolo!!! Nu are rost sa imi cer scuze daca nu am fost inteleasa exact la ce ma refeream, imi cer scuze Doar persoanelor care s-au simtit ofensate, dar iarasi repet, rolul a fost altul. nu mai comentez nimic mai mult.
PS : ce acuze mi se aduc daca scriu un alt citat?
"Unde esti tu, Tepes doamne,
ca punand mana pe ei,
sa-i imparti in doua cete :
in smintiti si in misei...
Si in doua temniti large
cu de-a sila sa-i aduni,
sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni"
(eminescu)
gothside
Postat pe 15 Februarie 2010 16:01
Cu atat mai mult daca ai vizitat acel loc al durerii , nu ar fi trebuit sa te folosesti ACEA sintagma. Dar sa trecem peste asta , pentru unii ar putea fi deranjant.
reyya
Postat pe 16 Februarie 2010 22:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
STIATI CA... 33 De la: Nane 23 Iulie 2009 22:15
venit suplimentar 2 De la: iffiuanamaria 26 Februarie 2009 11:38
Ce cinam iubito? 5 De la: iulianfinichiu64 27 Martie 2010 22:47
pentru slabit fara infometare,pentru cobebei,minunata Aloe vera 1 De la: alexgl 3 Iunie 2009 15:50
papanasi 29 De la: natalita 22 Mai 2010 15:20
Setari Cookie-uri