gust amar-o poveste neobisnuita

am fost casatorita cu un babat relativ ok,spun relativ ok,pt ca nu ma jignea niciodata,stiam mereu unde este,dar in 4 ani de casatorie daca am facut dragoste de 3 ori.avea o boala numita acnee nodulo -chistica,adica uneori ii apareau si cosuri,ducand chiar la furuncule in zona genitala.in 4 ani de casatorie nu l am inselat niciodata.eram cei mai buni prieteni,in fata oamenilor cuplu ideal,nu pt ca ne potriveam f tare,dar nu ne certam,ne 'aceptam'unul pe altul.o viata normala,vazuta dinafara chiar superba,plecari in strainatate,in urma cu 2 ani am reusit sa ne luam si apartament,el are un bmw seria 5,nou,luat in leasing.ne cunosteam de 6 ani,am fost casatoriti 4.dupa cum va dati seama,pasiune nu mai exista intre noi,eram ca un frate si o sora,dar am acceptat situtia pentru ca era,e un om bun,arata bine,f ingrijit,si am pus lipsa vietii sexulale,pe seama bolii lui,desi nu avea mereu acele bube groaznice.probabil,el se gandea ca mi e sila de el,fiinta f introvertita nu mi a zis niciodata nimic,iar greseala mea a fost ca n am reusit sa il fac sa 'vorbeasca 'cu mine.desi de multe ori ii ziceam ca asa nu se mai poate ,sa incercam ceva,dar ceva ma oprea sa ii 'scot'tot la suprafata,sa il fac sa inteleaga ca il iubesc,ca sunt femeie ,ca am nevoie si de pasiune nu numai de bani,excursii in strainatate,si ,in fata lumii un cuplu frumos.in iulie anul trecut am intalnit un barbat insurat,cu copil.o figura cunoscuta public,cu care am iesit la o cafea,spunandu i sotului meu in secunda 2 cu cine ies,si unde sunt.la auzul vestii,sotl meu s a distrat pt ca il placea de la televizor,eu lucrand la o agentie de turism,i s a parut normal sa ies la o cafea cu cineva cunoscut public si mai ales ca i am si spus.eu si sotul meu am comunicat f bine in toate privintele,mai putin ,din pacate in legatura cu viata noastra intima.din pacate intre mine si acel barbat s a infiripat ceva,la inceput ca o joaca,la modul,mesaje pe net,pe telefon.intr o dimineata am vazut un raport la un mesaj trimis de sotul meu,la o ora din noapte.am inceput sa cercetez,poate pt ca ma simteam vinovata ca si eu simteam ceva pt barbatul insurat.si cine m a ajutat,chiar acel barbat.a sunat a acel nr era o duduie care a spus ca e cu sotul meu de ceva timp.atunci ,fara prea multe investigatii ,m am hotarat sa divortez,de comun acord,spunandu i sotului meu ca am dovada inregistrata audio ca are pe cineva.niciodata ,nici azi nu recunoaste nimic.am divortat si poate pt ca am vazut ca pot trezi si pasiune in cineva,ceva la care nu ma gandisem inainte.dp divort am fost 'efectiv'asediata 'de barbatul insurat,la modul la care s a ajuns sa intenteze chiar si el actiune de divort.dar amintirile frumoase alaturi de sotul meu,vina pe care o simteam,constiinta ca il iau pe acest barbat de langa copilul lui,de la o situatie materiala f buna ,pt a sta cu chirie cu mine,m au facut sa dau inapoi.sa il resping constant,din noiembrie anul trecut pana in mai anul acesta ce i drept in timpul acesta avand relatii sexuale cu el.la un moment dat s a saturat si el de situatie,si a retras divortul cand i am spus ca nu sunt pregatita sa ma mut cu el,sa fiu cu el.acum sunt singura,stau cu chirie,am o mama f in varsta ,77 ani care e f bolnava in parte sau mai ales din cauza mea,a facut o depresie,a ajuns la 39 kg f puternica pt ca 'fetita'ei care avea totul,a divortat si a ramas singura,la 35 de ani,si sta cu chirie.toti prietenii nostri comuni si ai mei si ai sotului meu,si ai arbatului insurat stiu povestea,am aparut chiar si intr un ziar de scandal,dar culmea,pt ca nu am fatza de 'pisi' de mall,scuzati expresia,ziaristii au scris ca sunt 'sotia'lui.acum am o stare f proasta,am trecut prin diverse stari,depresie puternica,nervi,acum sunt calma,dar sunt ca si moarta.ma simt ca un suflet pierdut,care nu mai are ce sa astepte de la viata,nimic bun nu mai are ce i sa se intample.sunt deznadajduita,pastrez o relatie de amicitie cu sotul meu,iar barbatul insurat ma suna ocazional.dar viata mea e pustie,f nici o bucurie,nu mi pot reveni,nu pot merge inainte,pt ca stiu ca nu ma asteapta nimic si nimeni.ajutati ma cu ceva...un sfat ,orice...multumesc pt rabdarea de a citi tot..
marycris
Postat pe 5 August 2009 08:51
si, pana la urma, despre ce-i vorba acilea?...
zambil
Postat pe 5 August 2009 09:01
un sfat,ceva..o incurajare,o impresie..
marycris
Postat pe 5 August 2009 09:02
ok...

hai violetta...
zambil
Postat pe 5 August 2009 09:04
n-are sens, cred, sa mai scotocesti in ce a fost ca sa determini cine si cu ce a fost vinovat pentru situatia ta. trecutul e trecut, si esti la o varsta de la care se poate incepe orice, din nou. stai azi in chirie, maine o sa ai iar casa ta, esti acum singura, maine o sa ai un sot...
asteapta sa-ti treaca gustul amar. s-a intamplat, nu e chiar asa neobisnuita povestea cum zici tu, doar ca mereu gandim ca cele rele li se intampla numai celorlalti. se putea si mai rau.
curaj si privirea inainte, pentru partea ta de vina ai platit cu mustrarile de constiintza pe care ti le observ.
pik_nik
Postat pe 5 August 2009 09:06
Buna,

O sa incerc sa raman impartial si te rog sa fii convinsa ca o sa ma refer doar la fapte ci nu la oameni, respectiv tu si ceilalti.
Este foarte complicat sa judeci oamenii si cine isi asuma aceasta raspundere ...ori este foarte erudit ori foarte ...ignorant, consider ca nu apartin nici unei categorii.
Deci, povestea este "tipar" ca sa spun asa si aduce din nou sustineri ipotezei ca o sentimentele intr-o relatie sunt complementare cu partea materiala.Cand nu raman echilibrate in cadrul unei relatii ,apare o fisura prin care se poate strecura orice, de la suspiciuni pana la...o a treia persoana care de obicei si ea face parte tot dintr-o relatie neechilibrata.Deci primul aspect al problemei : NU ESTI SINGURA intr-o astfel de situatie si cu siguranta nu vei ramane ultima.Nu esti de blamat, defapt nici unul dintre cei implicati, pentru ca fiecare suntem mai mult sau mai putin dependenti de sentimente exprimate reciproc.
Imaginea situatiei ai surprins-o foarte bine si sigur putini ar fi fost care sa faca altfel, adica sa aiba rabdare mai multi ani.Ca altceva ar fi fost daca...ai fi facut aia sau ailalta ...ar fi doar de retinut si de aplicat in cadrul altei relatii si nu este o solutie sa o repeti mereu, pierzi timp inutil.
In astfel de situatii cel mai bine este sa ramai bine organizata in rutina de fiecare zi; munca , vizite la rude...un program...iar "busuiocul" il poti drege din mers , dat fiind faptul ca esti inca tanara.

SantaKlaus
Postat pe 5 August 2009 09:25
ah...

si inca ceva, m-a pocnit asa deodata o revelatie...am senzatia ca defapt el se despartise de tine, in mintea lui , mai demult si isi reprosa probabil ca nu a reusit sa te faca sa-l accepti 100% asa cum este , a tinut minte asta -adica pe urmatoarea sa incerce sa o faca sa-l accepte asa cum este ...si a aplicat, repet ;el defapt era iesit din relatie mai demult ...
SantaKlaus
Postat pe 5 August 2009 09:34
santa...ce faci mosule?

aparusi?...
iasomia
Postat pe 5 August 2009 10:22
pai sari si el s-ajute o damzela in distress...
zambil
Postat pe 5 August 2009 10:23
ce-mi plac mie povestile astea cu iezii si capra.

toate-ncep cu a fost odata , continua cu "un caz neobisnuit" , apoi se termina cu "vreau sfaturi"

ei, una peste alta e shucar

punem pariu ca violetta asta nu mai zice nik? si daca va zice, va arunca ici si colo cate o exclamatiune ca sa simuleze conversatia

mi-a placut chestia cu revista de scandal. adica, asta-i caz din ala greu, nu shaga . cu vipuri
si_totusi
Postat pe 5 August 2009 11:23
Eu ce n-am inteles e cum ai putut sa divortezi fara sa ai o discutie clara cu sotul. Si acum ai remuscari ca poate el nu a gresit cu nimic? Sau de fapt care-i problema? Ce a facut sotul dupa divort? Ca de fapt n-ai vrut nimic de la celalalt personaj numi se pare nimic in neregula - nu orice efuziune amoroasa duce la casatorie.
Tzantzarika
Postat pe 5 August 2009 11:54
multumesc frumos pentru incurajari,ajuta..
marycris
Postat pe 5 August 2009 12:25
multumesc ,da asa este,numai ca nu am vrut poate sa constientizam niciunul si ne complaceam asa...cum fac multe cupluri din ziua de azi
marycris
Postat pe 5 August 2009 12:27
buna,e ciudat ca folosesti cuvantul'shucar',nu e chiar o poveste cu vip uri,dar uneori poti vorbi mai deschis cu oameni pe care nu ii cunosti,care nu te cunosc,si iti zic franc ,fiecare ce are de zis,oricum mi a luat mult timp pana sa pot scrie ceva,dar chiar am nevoie de pareri impartiale,sunt deschisa la orice parere,sfat,etc.
marycris
Postat pe 5 August 2009 12:33
asa este,de fapt nu vroiam celalat 'personaj'era decat ceva ce nu credeam ca mai pot avea,trezi intr un barbat,pasiune,adica cineva sa ma vada si cu alti ochi,si da,ai mare dreptate,am gresit enorm ca nu am clarificat totul cu sotul meu,dar petru mine sms ul sotului meu catre o duduie,a fost mai mult o scuza a gandurilor mele pacatoase pt celalalt, a venit la momentul oportun,ceva de genul,daca el ma inseala demult,de ce nu am si eu dreptul sa ma gandesc la alt barbat,pentru ca in momentul acela erau decat ganduri pacatoase,mesaje pe net
marycris
Postat pe 5 August 2009 12:38
violett, la cate topice din acestea, asa, facute de admini, ai si tu putina intelegere.

ca sa fiu la topic, povestea ta e poveste clasica. au fost pe aici, nenumarate pareri privind aceasta situatie. iar o luam de la inceput ? citeste topicile si trage concluzii din tot ce zic fetele pe aici.

eu zic asa. cand ai o problema si te adresezi pe un forum, intai citesti ce s-a scris asemanator. nimic nu-i nou sub soare.
si_totusi
Postat pe 5 August 2009 12:40
inainte de a intenta divortul,i am spus ca sunt indragostita de alt barbat,pt ca relatia noastra nu duce la nimic,l am intrebat dc se mai poate schimba ceva intre noi si mi a zis ca nu,chiar s a oferit sa se intalneasca cu 'celalalt',si s au intalnit,au stat 6 ore de vorba,cand a venit acasa mi a zis:'omul asta chiar te iubeste,e indragostit de tine,si ar parasi familia pt tine',si divortul a continuat,de comun acord,f complicatii.imi pare rau dupa sotul meu,pt ca inafara lipsei pasiunii si relatiei sexuale (care a lipsit numai dupa casatorie),era totul ok,niciodata in 10 ani nu ne am certat mai mult de a sta cateva ore suparati.chiar mi a spus dp ce am divortat ,'ca nu ma gandesc ca nu ne certam poate pt ca intre noi nu exista pasiune..'
marycris
Postat pe 5 August 2009 12:43
ok,asa o sa fac,scuze deranjul
marycris
Postat pe 5 August 2009 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IUBIRE INTERZISA? SAU DOAR IUBIRE PUR SI SIMPLU? 282 De la: florentza23 27 Iunie 2011 00:09
eu leu ...el gemeni ?!? 27 De la: alanna 16 Ianuarie 2012 13:05
De ce pocaitii il numesc pe Tatal Ceresc? Iahova? 74 De la: Laura_M 10 Octombrie 2010 17:17
Leoaica- Scorpion 3 De la: quasaria 14 Septembrie 2009 19:29
Iubire neimpartasita 52 De la: crinutzik 15 Ianuarie 2012 03:51
Setari Cookie-uri