ghinion sau o simpla defectiune?

sambata in timp ce ploua afara cu galeata eu alergam spre casa sa ajung mai repede sa imi fac ceva de mancare. surpriza la usa ma astepta.... o mare baltoaca de apa care venea de la mine de acasa. sa specific ca stau la parter intr-un bloc de prin '80.
in casa covoarele pluteau, apa pana peste glezne
pe coloana cu bucatariile de pe partea mea s-au facut niste modificari, teava de apa pluviala intrand in teava cu apa menajera. apa de ploaie cu nisip si apa menajera au intalnit un dop si neputandu-se duce in jos spre subsol mi-a spart mie teava si mi-a refulat in bucatArie (s-a mai intamplat si acum vreo 2-3 saptamani cand tot de la ploaia puternica de afara mi-a refulat prin chiuveta dar eram acasa si am reusit sa opresc apa sa nu intre si mai departe in casa). de data asta a fost fluxul prea puternic si mi-a spart teava. 6 oameni am muncit sa scoatem apa din casa (apartament cu 2 camere), a trebuit sa scoatem parchetul ca era apa si sub el, mobila din dormitor care era direct pe pamant trebuie reconditionata ca lemnul care a stat in apa s-a umflat. administratora mi-a zis ca eu am stricat teava, ca nu e din vina ei, ca blocul nu are fond de reparatie, ca e vina mea ca mi-am luat mobila fara picioare ca ea nu are ce sa faca. o sa aduc un instalator si daca e vina blocului eu ce fac? imi plateste ea reparatiile si daunele? ca ea stie ca e teava defecta dar nu are ce sa faca. instalatorul mi-a zis ca o sa aduca o supapa care face ca apa mea menajera sa iasa iar cea din teava comuna sa nu intre la mine pe teava si se duce mai sus sau jos la subsol. atunci cand o sa fie inundatie la etajul 1 sau mai sus atunci or sa repare si ei teava? seful de scara mi-a zis ca de ce nu am facut sesizare scrisa, dar administratora care a vazut si data trecuta ce a fost de ce nu mi-a spus ce am de facut?
stau deocamdata la socrii ca eu nu am unde sa stau patul desi l-am desfacut din cauza apei nu se mai poate reface, iar canapeaua este acoperita cu tot ce ar fi trebuit sa stea pe jos. azi o sa plec de la munca mai devreme ca sa ma duc "acasa" sa stau cu geamurile deschise sa mi se usuce peretii si sa strang hainele in saci sa nu prinda mirosul acela de mal si de scoici stricate.
eu am vrut sa imi spun oful si daca stie cineva ce am de facut..........
nu pot sa dau pe nimeni in judecata, cred, ca sunt chirias (un fel de..) .casa este a unchiului meu si imi va ramane mie, nu platesc chirie, platesc cele necesare ca si cum casa ar fi a mea, totul este renovat de la ciment pe banii mei dar unchiul nu vrea sa dau in judecata asociatia. va multumesc doar pentru simplul fapt ca ati citit.
sunt pe distonocalm de 3 zile si abia mai reactionez
annutza84
Postat pe 1 Iunie 2009 11:19
Annutza, calmeaza-te draga mea (daca nu te-ai calmat dupa atitea zile).
Daca nu vrei sa dai in judecata pe nimeni atunci nu prea ai ce face.Dar, poti sa-ti faci asigurare la casa. O asigurare completa care sa prevada si astfel de situatii si paote ca daca e sa se mai intimple poti recupera niste bani.
Pina atunci ia-ti un instalator care sa-ti faca o scurgere separata de restul blocului (nu stiu exact cum se numeste dar stiu ca se face ceva separat pentru cei de la parter) si la bucatarie si la baie si multumeste lui Dumnezeu ca esti sanatoasa si nu a fost un incendiu, un cutremur, o inundatie care sa-ti ruineze nu numai lucrurile ci si viata.
Succes!
Aemulus
Postat pe 9 Iunie 2009 03:16
De la: micabis, la data 2009-06-09 03:16:14Annutza, calmeaza-te draga mea (daca nu te-ai calmat dupa atitea zile).
Daca nu vrei sa dai in judecata pe nimeni atunci nu prea ai ce face.Dar, poti sa-ti faci asigurare la casa. O asigurare completa care sa prevada si astfel de situatii si paote ca daca e sa se mai intimple poti recupera niste bani.
Pina atunci ia-ti un instalator care sa-ti faca o scurgere separata de restul blocului (nu stiu exact cum se numeste dar stiu ca se face ceva separat pentru cei de la parter) si la bucatarie si la baie si multumeste lui Dumnezeu ca esti sanatoasa si nu a fost un incendiu, un cutremur, o inundatie care sa-ti ruineze nu numai lucrurile ci si viata.
Succes!

am reusit sa imi mai revin din stres, am scos tot ce a fost stricat, o sa iau alt parchet si o sa fac niste gauri de scurgere in bucatarie si baie platite de administratie, asa ca mi-am mai scos parleala. oricum e un dezastru la mine acasa. ai dreptate bine ca nu era un incendiu ca Doamne fereste atunci pierdeam chiar tot.
annutza84
Postat pe 9 Iunie 2009 18:20
De la: micabis, la data 2009-06-09 03:16:14Annutza, calmeaza-te draga mea (daca nu te-ai calmat dupa atitea zile).
Daca nu vrei sa dai in judecata pe nimeni atunci nu prea ai ce face.Dar, poti sa-ti faci asigurare la casa. O asigurare completa care sa prevada si astfel de situatii si paote ca daca e sa se mai intimple poti recupera niste bani.
Pina atunci ia-ti un instalator care sa-ti faca o scurgere separata de restul blocului (nu stiu exact cum se numeste dar stiu ca se face ceva separat pentru cei de la parter) si la bucatarie si la baie si multumeste lui Dumnezeu ca esti sanatoasa si nu a fost un incendiu, un cutremur, o inundatie care sa-ti ruineze nu numai lucrurile ci si viata.
Succes!

Din pacate pentru o astfel de lucrare iti trebuie autorizatie de la primarie,ca altfel dai de bucluc .
strumfitoaia
Postat pe 13 Iunie 2009 08:53
vrei sa intelegi legea ? si noi, vino pe www.forum.avocatii.net sa o dezbatem impreuna...
Avocatii
Postat pe 27 Iulie 2009 15:42
dap... in tara orbilor, chioru-i avocat...
zambil
Postat pe 27 Iulie 2009 15:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Echipa Garbo iti ureaza Paste Fericit! 23 De la: iulia_dibu 19 Aprilie 2017 11:38
Am nevoie de ajutor 14 De la: Ciresica 21 Ianuarie 2011 19:41
Cine/ce te-a facut sa zambesti azi? :D 81 De la: Fss_ssu 5 Martie 2014 12:16
Concurs reteta 24 De la: pantera_neagra 30 Septembrie 2011 22:42
declaratia 200 2 De la: dor72 19 Mai 2011 17:17
Setari Cookie-uri