"Ecocool sau emofricky?"


In noul numar al publicatiei online www.verdecrud.ro , Liviu Mihaiu pune o intrebare pe cat de realista pe atat de tragica si comica. Un amestec ce reflecta amaraciunea natiunii si a mediului, a tulburatilor si a luminatilor. Oricat de falsi am fi, mai bine suna "eco" in comparatie cu "emo". Ipocriti sau nu, imaginea e mai usor de spalat si afisat, numidu-ne ,,eco". Ce si cate frustrari sa ai din moment ce aderi la ,,emo"? Reflectam cu zambeul pe buze din categoria in care ne-am "autointitulat", cum ar spune personajul.
"...ecologia este o consecin a unui val trendy i cool... Dar cum e mai bine? S fii ecocool plantnd copaci i protestnd sau s fii emofrickycu o sering-n buzunar?! Sau poate un ultra care d cu lanu-n popor excitat de ignia aneantizat din fotbal?!? Cum e mai hot/cool?" .........
danielatontsch
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:33
eu nu am prea inteles nimic de aci....imi zice si mie cineva care e legatura dintre emo astia si ecologie ca sunt depasita de chestiunea asta?
Roxxynela
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:03
daniela...nu poti folosi si termeni pe care sa-i inteleaga si prostimea?
ca...pare prea elevat discursul tau!!
sau...mai explicit...daca se poate ..mi la obiect!!
ovidiu42
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:12
ovi,"prostimea "eram eu,care am zis ca nu sunt lamurita cu subiectul sau te referi la toti cei care au aceeasi problema ca si mine?
Roxxynela
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:22
De la: Roxxynela, la data 2009-04-16 17:22:55ovi,"prostimea "eram eu,care am zis ca nu sunt lamurita cu subiectul sau te referi la toti cei care au aceeasi problema ca si mine? [/quo



nu....erqa vb de noi...neavenitii...care nu prea intelegem cum sta treaba!!
d ce esti asa suspicioasa?
n-am zis nik de nimeni!
deci...nu-mi aduce acuzatii...ca...inca nu zic nik!
caut sa inteleg si eu...ca mai toata lumea!!
ovidiu42
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:25
Nu,mai ovi,ce mama ei de treaba are una cu alta? nu te-am acuzat de nimic,am intrebat doar ca sa stiu pentru ca nu intelegeam cine e "prostimea"...of, Doamne,iar sunt luata in raspar?stai linistit ,nu te-am acuzat de nimic...
Roxxynela
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:30
multumesc...dar...cred ca ai vazut si tu ca...dialogul era adresat celei care a deschis toicul!
deci...chiar nu vedeam legatura...si de aceea am precizat!
e ok!
nu-s certaretz!!
ovidiu42
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:32
bai roxinelo...

da' ce apucaturi ai mami, sa scormonesti in lada cu vechituri a forumului... sau ai juma' de norma la astia sa pritocesti la topice?...
zambil
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:35


zambilu' chiar nu stiu...am vazut titlul asta si nu stiam la ce se refera ,asa ca am cerut si eu lamuriri.Nici cu titlul nu-s lamurita dar nici cu subiectul....

o fi din cauza penitentei?? parca-mi pare rau acum...
Roxxynela
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:44
De la: danielatontsch, la data 2008-11-20 13:33:15
In noul numar al publicatiei online www.verdecrud.ro , Liviu Mihaiu pune o intrebare pe cat de realista pe atat de tragica si comica. Un amestec ce reflecta amaraciunea natiunii si a mediului, a tulburatilor si a luminatilor. Oricat de falsi am fi, mai bine suna "eco" in comparatie cu "emo". Ipocriti sau nu, imaginea e mai usor de spalat si afisat, numidu-ne ,,eco". Ce si cate frustrari sa ai din moment ce aderi la ,,emo"? Reflectam cu zambeul pe buze din categoria in care ne-am "autointitulat", cum ar spune personajul.
"...ecologia este o consecin a unui val trendy i cool... Dar cum e mai bine? S fii ecocool plantnd copaci i protestnd sau s fii emofrickycu o sering-n buzunar?! Sau poate un ultra care d cu lanu-n popor excitat de ignia aneantizat din fotbal?!? Cum e mai hot/cool?" .........




se spune ca ecologia e o consecinta a unui val "trendy si cool"

da , cam asa e...o intrebare realista si tragica..:"cum e mai bine? sa fi tinar ecologist, sa plantezi pomi si sa protestezi contra incalzirii planetei? sau sa fi tinar frustrat sa-ti faci injectii sa te simti cool, sau un nebun fan fotbal sa dai cu lanturile in cei din echipa de sustinatori adversi"...." cum e mai hot/cool?"....
acum ati priceput?
karmenrosa
Postat pe 22 Aprilie 2009 10:25
e destul de.. la obiect, si asa este.. ori ecocool ori emofr? sau poate nici una nici alta, ca la cat de ipocriti si "good&kind" suntem...mai bn lasa...decat sa plantam copacei si apoi peste 20 d ani s ne injectam l umbra lui, mai bn nu ;)
mespiri
Postat pe 23 August 2009 14:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AFACERI 1 De la: Jasmine_delly 30 Octombrie 2010 02:32
carti in format electronic 1 De la: luciacalciu 4 Ianuarie 2010 10:05
Ce veti gati mai deosebit de sarbatori? 1 De la: deanna 1 Decembrie 2009 09:37
psihopati 11 De la: precizilla 14 Iunie 2011 23:08
Pachet prezentare web nou nascut 1 De la: garbo_6514 10 August 2012 18:50
Setari Cookie-uri