legislatie rutiera

Buna seara,
Numele meu este Mihaela I. Am o mare rugaminte la dvstra. Pe data de 2 Mai 2008 tatal meu Vasile I. intr-un moment de ratacire, in timp ce rula pe podul de la Ovidiu in directia M.Kogalniceanu, a intors brusc masina (asa spun martorii si cei implicati in accident ) si o alta masina care se deplasa in aceeasi directie ca si tatal meu a intrat in plin in masina pe care tata o conducea. In urma impactului ambele masini au fost avariate puternic. Nu asta este important ci faptul ca Tata a decedat (la trei zile dupa accident) iar proprietarul celeilalte masini (un BMW - 2001) nu isi poate repara masina deoarece firma la care tatal meu incheiase asigurarea obligatorie - RCA nu este de acord sa suporte decit o parte din costurile reparatiei. Va rog mult sa-mi transmite-ti si mie ce se poate face in aceasta situatie.
Multumesc anticipat
kimix
Postat pe 8 Iulie 2008 22:19
draga condoleante!pai consulta si tu un avocat e cel mai bn ca ei stiu mai bn!Dar ma gandesc ca poate sa isi repare masina dar trebuie sa plateasca el din buzunarul lui!daca tatal tau avea asigurare casco atunci casco suporta toate cheltuielile dar asigurarea abligatorie nu iti plateste decat o parte din cheltuieli!singura solutie este sa plateasca reparatiile sigur omul cu bmw ul sau cum va intelegeti voi!bafta

Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:38
INTREABA SI TU UN POLITIST DE LA RUTIERA IMPOSIBIL SA NU INTALNESTI VREUNU PE STRADA IAR DACA NU TE LAMURESTE CONSULTA UN AVOCAT DAR STI CUM E IN ZIUA DE AZI TREBUIE SA CONSULTI UN AVOCAT BUN BUN ........SPER SA REUSESTI BAFTA SI SINCERE CONDOLEANTE
garbo000340
Postat pe 11 Martie 2009 23:45
De la: kimix, la data 2008-07-08 22:19:50Buna seara,
Numele meu este Mihaela I. Am o mare rugaminte la dvstra. Pe data de 2 Mai 2008 tatal meu Vasile I. intr-un moment de ratacire, in timp ce rula pe podul de la Ovidiu in directia M.Kogalniceanu, a intors brusc masina (asa spun martorii si cei implicati in accident ) si o alta masina care se deplasa in aceeasi directie ca si tatal meu a intrat in plin in masina pe care tata o conducea. In urma impactului ambele masini au fost avariate puternic. Nu asta este important ci faptul ca Tata a decedat (la trei zile dupa accident) iar proprietarul celeilalte masini (un BMW - 2001) nu isi poate repara masina deoarece firma la care tatal meu incheiase asigurarea obligatorie - RCA nu este de acord sa suporte decit o parte din costurile reparatiei. Va rog mult sa-mi transmite-ti si mie ce se poate face in aceasta situatie.
Multumesc anticipat

nu stiu daca e "problema"ta pentru ca atata timp cat ai RCA si i-ai dat polita de asigurare BMW-ului .......ai iesit din problema.
Condoleante
diavolul_roz
Postat pe 8 Mai 2009 01:15
Condoleante,RCA trebuie sa repare BMW-ul,dar depinde ce stare a avut inainte de accident.La nici-o masina nu se plateste toata reparatia deoarece RCA speculeaza orice rugina.Tu nu mai ai nici-oobligatie odata ce ai dat asigurarea,iti doresc bafta.
garbo003924
Postat pe 14 Iulie 2009 21:28
kimix:

PENTRU ASA CEVA exista obligativitatea RCA-ului. deci, cum a spus si diavolul roz, daca tatal tau avea RCA valabil, e treaba celor de la asigurari.

voi NU MAI AVETI nici o obligatie fata de cel pagubit.

casco nu are absolut nici o legatura cu avariile produse celeilalte masini.

stiu ca e tardiv raspunsul meu dar poate vor mai fi si altii in aceasta situatie.
Thor
Postat pe 14 Iulie 2009 21:33
vrei sa intelegi legea ? si noi, vino pe www.forum.avocatii.net sa o dezbatem impreuna...
Avocatii
Postat pe 27 Iulie 2009 15:40
Condoleantele mele. In legatura cu cel care nu isi poate recupera daunele in totalitate pt. reparatia masinii spune-i sa de-a in judecata pe cel vinovat de producerea accidentului (scuze ca trebuie sa spun, adik pe tatal tau), in care procesul se v-a stinge deoarece orice actiune in instanta impotriva unei persoane decedate nu se poate judeca si nici nu se poate indrepta impotriva mostenitorilor. (cred ca el stie dar vrea sa mai ceara cate ceva, dak se poate, de la mostenitori, legal nu are nici o sansa). CU CELE MAI BUNE GANDURI.
ellyssa
Postat pe 24 Octombrie 2009 15:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:)) 13 De la: tutankhamon 21 Mai 2009 14:03
carti in format electronic 1 De la: luciacalciu 4 Ianuarie 2010 10:05
Echipa Garbo iti ureaza Craciun Fericit! 51 De la: iulia_dibu 2 Ianuarie 2015 09:46
Mierea si scortisoara 0 De la: 7 Septembrie 2009 17:22
de ce se spune sa sfintii au trait o viata curata sufleteste si trupeste 1 De la: ingerasulluptator 8 Decembrie 2011 22:41
Setari Cookie-uri