Probleme in relatie

Buna ziua.Mi-ar fi de ajutor niste sfaturi din partea unor oameni cu mai multa experienta de viata in legatura cu relatia mea. Suntem impreuna de 2 ani.Aproximativ jumatate de an a fost sa zicem ok, dar acum in ultima vreme relatia s-a inrautatit mult.In sensul ca ma jicneste, ma face proasta, imi jicneste familia, nu ii place sa fie contrazis.El are mereu dreptate si de fiecare data trebuie sa fac numai cum zice el.Daca fac altfel, e jale mare.Si ma refer la lucruri minore , nu la decizii pe care sa le iau eu singura sau chestii de genul. Ultima data ne-am ceratat ca nu i-am facut o mancare asa cum o face maicasa.La mine acasa nu se manca asa ceva, eu nu am mancat, nici nu stiu cum trebuie sa arate nici cum trebuia sa fie la gust.Scandal mare, de ce nu am intrebat-o pe maicasa. Eu cu maicasa nu suntem in relatii extraordinare, o vad ca nu ma suporta, stiu si din alte surse si am o reticenta in a comunica foarte mult cu ea. Asa ca am cautat reteta respectiva pe net.Numai ca domnului nu i-a placut ca el stie altfel de la maicasa. Si m-am uitat pe vreo 4-5 retete. Toate se faceau aproximativ la fel. Numai a lu maicasa e diferita.In fine scandal mare. De fiecare data cand ne certam ma ameninta ca tot imi da el vreo 2 palme intr-o zi ca am gura prea mare.Mentionez ca nu l-am jicnit niciodata, nu i-am zis niciodata vorbele pe care mi le-a zis el. Nu mai zic sa ii injur familia , mortii, etc.Daca nu suntem de acord cu ceva consider ca putem discuta in contradictoriu si fara sa ne jicnim.Am tras mult de relatia asta.Nu zic ca eu sunt perfecta, ca nu am gresit niciodata, dar incerc sa ma adaptez.Numai ca lui nu-i convine nimic.Poti sa faci 100 de lucruri bune, daca nu faci unul singur cum vrea el incepe circul.Sunt convinsa ca e influentat si de maicasa, dar nu vreau sa arunc vina doar pe ea.Cred ca e vorba si de caracterul lui si am ajuns la concluzia ca probabil mai tarziu va fi mai rau.A vrut sa plec de la el de vreo 2 ori, dar nu am putut. Nu are cine sa ma ajute, familie, prieteni, etc, dar nici pe drumuri nu as fi.Imi pot gasi o chirie, bani am. Pur si simplu nu am putut.M-am uitat in ochii lui si am simtit ca nici el nu vrea sa plec. Ma gandesc ca poate pentru el situatia e convenabila.Sunt o persoana cuminte, muncitoare, nu mai e mamitzica lui obligata sa ii faca mancare, sa il spele, sa ii poarte de grija.Daca m-ar iubi s-ar purta asa>?eu cred ca nu.Si cred din ce in ce mai mult ca in ciuda a ceea ce a fost frumos, relatia asta nu mai are viitor decat daca accept eu sa fiu presul lui, sa ma jicnesca , sa ma injoseasca.I-am spus o data ca vreau sa fim egali in relatia asta.nu sunt eu mai importanta decat el sau el decat mine.nu ma consider eu mai desteapta decat el asa cum ii reproseaza mereu, si el mai prost.A pai cum sa imi permit eu sa ma cred ca sunt egala lui vreodata?femeia trebuie sa comenteze mai putin, sa lase de la ea.Probabil ca locuind in casa lui, el considera ca trebuie sa tac, sa fac numai cum spune el, pentru ca parintii mei sunt despartiti, mama nu are casa ei si eu teoretic nu prea as avea unde sa ma duc.Si cred ca in mintea lui se gandeste ca ar trebui sa fiu multumita ca am unde sa stau si tot ce trebuie intr-o. casa. Ma gandesc ca mai tarziu vor aparea si reprosuri gen ''ai venit in casa de-a gata cu hainele de pe tine''.Desi am stabilit ca vom sta aici temporar pentru ca nu vreau s a locuiesc cu maicasa in aceasi casa.Am auzit destule povesti de genul, sortite esecului. Dupa fiecare cearta am devenit tot mai convinsa ca el nu se va schimba si ca nu e genul de om cu care sa stau toata viata in ciuda aspectelor bune in ceea ce il priveste.Are momente cand ma ajuta in casa, imi aduce cafeaua la pat dimineata.El se trezeste inaintea mea.Dar ce folos?daca nu faci un lucru cum vrea el, iese scandal.Simt ca inceaca sa controleze tot ce fac.Si a fost un moment in care am simtit ca nu mai pot.Dar nu am putut nici sa plec.Am nevoie sa dicut cu oameni poate mai inteligenti decat mine, trecuti prin viata care au inalnit multe situatii.Desi stiu ca aproape sigur, nu se mai merita.
garbo_460861
Postat pe 16 Decembrie 2016 12:15
Mult ai scris.
Muta-te de la el fara sa te certi cu el. Spune-i ca tu nu mai vrei sa locuiesti acolo, ti-ai gasit chirie, Daca vrea poate sa te viziteze, Vezi ce se intampla dupa ce te muti si vei sti daca te vrea pe tine sau vrea "o femeie"" (calca, spala, fa mancare, si nu in ultimul rand etc.).
Deliaaa
Postat pe 16 Decembrie 2016 15:01
Doamne ce vaicareala lunga !!! Lasa ca o citesc maine.......

http://i3.tagstat.com/p1/0/Y2g-mBdO3CadhmRLzWcLMmnWlwLUoaxHPECZWKFGyue0DzqMs0bwDQ==.jpg
Rotty
Postat pe 16 Decembrie 2016 19:44
Sunt de aceeași părere cu Delada. Bafta draga mea!
Maria802
Postat pe 16 Decembrie 2016 20:09
Am stat separat inainte.Suntem de o luna acasa la el. Deci sa ii spu acum ca eu mi-am gasit chirie si bla bla bla, sunt absolut convinsa ca nu vine dupa mine.Am fost plecati din tara, iar acum cand ne-am intors mi-a zis ca nu i mai convine asa unul intr-o parte si altul in alta ca asta nu e viata.Si asa am ajuns sa stam la el.Mi-a si spus ca eu vroiam sa il iau de langa maica-sa sa stam cu chirie, sa il influentez sa plece ca ar fi fost mai usor de manipulat.Eu doar i-am spus lucrurile pe care maicasa le-a zis despre mine, mamei mamei mele. Femeia nu mai recunoaste nimic acum din ce a zis, fi-su o crede pe ea, iar mama e o ''barfitoare ''.Simt ca sunt foarte nefericita, simt ca nu ma mai pot bucura de nimic, ca nu mai pot zambi din inima, ca sunt doar un robot, o masca iar in suflet e doar o gramada de durere.Si da, poate am scris foarte mult, dar simt ca am nevoie de sprijin.Poate cineva isi mai rapeste cateva minute din timp sa citeasca si ma ajuta cu cate un sfat.Vin sarbatorile toata lumea e ocupata, se bucura, dar eu abia astept sa treaca.Nici nu simt ca ar veni, daca nu as vedea oamenii din jurul meu cum se pregatesc.
garbo_460861
Postat pe 17 Decembrie 2016 16:24
simt ca anumite idei nu ii apartin, ca sunt ale lu maica-sa.Ia spus mamei ca daca fi-su e prost sa se ia dupa mine sa plece din casa lui, sa faca ce vrea, ca abia asteapta sa se intoarca in tara sa nu il mai lase sa plece cu mine, ca baiatul ei avea servici cand a plecat si daca l-am luat eu si cine stie cine il omoara pe acolo si nu se mai intoarce acasa.Ei bine ne-am intors ia eu strang bani sa iau un apartament. Spun eu pentru ca nu mai am incredere in nimeni.Asa cum el a zis ca, casa lui (care de fapt nici nu e a lui in acte) e casa noastra, asa i-am zis si eu ca vreau un apartament cu banii mei e numele meu si e al nostru. Sa am si eu siguranta ca nu ma da afara si n-am unde sa ma duc sau mai rau aare si vreun copil si ma vad nevoita sa plec cu el si nu am unde sau sa stau sa suport cine stie ce tratamente.Initial nu i s-a parut idee buna, Vroia sa il luam impreuna eventual.Ca eu nu vreau sa facem ceva impreuna, vreau sa fac singura.Poate are dreptate, dar simt ca nu mai vreau sa ma complic sa avem ceva de impartit in eventualitatea in care nu ne intelegem.Si au fost destule momente in care el a vrut sa renunte, iar de curand simt ca nici eu nu prea mai pot sa lupt pt relatia asta
garbo_460861
Postat pe 17 Decembrie 2016 16:33
Sa lupti pentru relatie? Intrleg ca este o relatie minunata, te simti bine in ea si ai pentru ce lupta. Incearca sa dai cautare pe google - psihopati, relatie cu un psihopat si poate te lamuresti ca esti doar victima unui manipulator fara scrupule si fara sentimente. Iti doresc sa gasesti calea sa fii un om fericit si cu sufletul linistit.
Miafarow
Postat pe 17 Decembrie 2016 17:23
Doamne apara si pazeste!
Chiar azi citeam ceva ce a scris Nicolae Steinhardt, cum ca Dumnezeu ne spune sa fim buni, blånzi, smeriti etc, dar niciodată nu ne-a cerut sa fim prosti.
Conformeaza-te si lasa-l repede! Daca nu, te vei vaicari in mult mai multe rânduri în viitor! Curaj si succes, meriti mai mult!
Schmetterling
Postat pe 17 Decembrie 2016 21:53
Buna, si eu am avut cateva probleme in familie, in sensul ca eu si sotul meu ne tot contraziceam de ceva vreme, mie nu mi era pe plac nimic din ce facea el si ajungeam sa ne certam tot timpul. Ideea e ca nici nu ma simteam bine, eram f obosita mereu, asa ca am mers la un control si am aflat ca intru la menopauza. Asa macar imi puteam explica starile de nervozitate continua... Acum iau ApiMag, si recunosc ca ma ajuta... mi reduce starile de irascibilitate si de nervi si ma face sa fiu mai toleranta cu sotul si copiii nostri. Oricum, si atutidinea lui s-a schimbat si a inteles ca tre printr-o perioada mai dificila.
Comunicarea este secretul, multa bafta!
garbo_461072
Postat pe 21 Decembrie 2016 10:08
buna,cunosc foarte bine prin ce treci,nu vreau sa te dezamagesc,dar NU se va schimba.30 de ani m-am mintit singura ca se schimba,am ajuns sa execut ca un robot toate dorintele lui si a lui mama-sa,chiar daca locuiesti la distanta de familia lui,trei cuvinte la telefon e de ajuns sa il intoarca cu 180 grade,viata mea a fost un an bun si trei nu,ca sa imi dau seama ca defapt atunci cind era foarte nervos si ma facea proasta,avea cite o aventura,dupa ce m-a redus la 0, cu ajutorul cartilor si a unei prietene[psiholog] mi-am dat seama ca nu putem schimba pe nimeni ci doar pe noi insine daca vrem,asa ca am avut curajul sa pun punct si sa o iau de la capat,recunosc e greu dar acum ma simt om nu imi mai e frica ca tipa,sparge sau imi interzice sa am flori,nu mai tremur la gindul ca nu o sa ii placa ce am gatit,INVATA SA TE IUBESTI PE TINE,viata e un dar nu trebuie sa ne complacem in nefericire,fa ceea ce te face pe tine fericita, nu iti irosi tinerete pe cineva care nu are directie,astia se cred barbati dar de fapt sint doar niste caricaturi care ne fac sa pierdem increderea in barbati.gindestete bine si alege singura ce doresti.alegerea ne apartine fiecaruia dintre noi.ce alegem aceea avem.imi pare rau ca am invatat tirziu lectia asta eu am cunoscut doar sacrificiul si umilinta.iti doresc sa faci alegerea potrivita ,sa ai un viitor plin de iubire si fericire
garbo_457454
Postat pe 30 Decembrie 2016 22:41
Buna, cred ca cel mai bine este sa luati o pauza, sa nu va mai vedeti o vreme. Daca va dori sa te aiba langa el, va veni dupa tine, daca nu ... NU.
jeeasy08
Postat pe 3 Ianuarie 2017 09:26
In postarea ta ti-ai dat singura raspunsul. Nu se va schimba si va continua sa te trateze ca un pres. Bineinteles ca nu te iubeste , ti-ai dar seama corect. Ma indoiesc dupa cum se poarta ca ar fi capabil de un astfel de sentiment care implica renuntare la sine pentru celalalt si nu este rezervat unui singur sex.
Bafta si curaj ca sa faci ceea ce ai de facut pentru a iesi in situatia asta.
Sassette
Postat pe 18 Ianuarie 2017 16:55
Am avut răbdare sa citesc lunga văicăreala, mai exact spus mult zgomot pentru nimic. Acum ca nu sunteți căsătoriți (inca) se poarta asa, după ce veți oficializa relația ce va fi? Nu ai pentru ce lupta. După mine partenerul tău e atins ușor de o paranoia care cu timpul se va accentua. Cine e dl sa îți jignească familia? Știe cumva care sunt împrejurările care au dus la divorțul parinților tai? Acest nimeni cu acte si comportament de despot nu se va schimba ci dimpotrivă. Eu zic sa te muți de la el(nu vei fii singura care stai cu chirie), apoi sa ii permiți sa te viziteze si doar asa îți vei da seama ca te prețuiește, ca te vrea ca persoana, ca soție, ca partenera egala. Însă părerea mea este ca dorește o menajera. Sa fiu sinceră găsește-ti altul draga mea , unul care sa te merite si lasă-l cu mamițica.
pirania_1960
Postat pe 22 Ianuarie 2017 14:19
Buna

As dori sa cauti pe net ce se intimpla cu corpul uman sub stres pe timp lung ! As face si eu la rindul meu o socoteala sa vad cit de mult imi da El -sotul si apoi cit de mult imi ia inapoi !Si sigur ca nu esti egala cu el , esti mult mai buna , te dispretuieste ?dar noaptea te stringe in brate ?atunci e bine , ? primeste ce vrea si dimineata e multumit si aduce cafeaua la pat !doar cafeaua ?asta e tot ?
Poti sa iti iei o vacanta si sa pleci vreo 2 saptamini ?Lasa-l singur fara sentimentul de siguranta pe care Tu i-l oferi !I-a gasit mamica o alta mai aratoasa ? As lua distanta un timp ca sa ma gindesc ce sa fac , si nu te descuraja si nu ii da voie sa cistige nici o batalie prea simplu , daca vrea control lasa-l sa simta ca nu se cistiga asa usor !sau te bate ,?doar ameninta ?il invata soacra ?O problema nerezolvata ramine o problema ! Trimite-l inapoi la ma-sa !
garbo_462542
Postat pe 2 Februarie 2017 23:11
Vorbind despre soacre , ce-or avea femeile acestea de sint asa otravite ?Tinerii trebuesc lasati sa isi gaseasca drumul singuri , nu va mai bagati intre ei nefericitelor !

Cei doi sint legati unul de altul vrei sau nu vrei deci ii distrugi pe amindoi !Am ascultat o poveste unica cu o dragoste unica , a unui om ce acum se apropie de 80 de ani !Tatal lui vitreg i-a gonit iubita iar el a ramas toata viata singur !

De cite ori il vizitez imi spune din nou aceiasi poveste , despre ea !De fiecare data imi vorbeste despre ea !
garbo_462542
Postat pe 2 Februarie 2017 23:23
buna.imi pare rau prin ce treci,dar de ce nu se insoara cu maicasa..ar fi...perfecta...
garbo394603
Postat pe 4 Februarie 2017 03:52
Draga mea ...nici nu am citit pina la capăt mesajul tau ....dar mi am dat seama ca e o relație abuziva si nociva ... si asta pt ca seamănă cu scurta mea căsnicie de acum
10 ani ----jigniri , teroare din cauza părinților lui sic ... minimalizarea propriei persoane adică eu (noi aveam si un copil . .. sugar ) Nu trebuie sa accepting asa Ceva -oameni dominatori Nu se schimba ---si mAi exista si alto oameni pe Lumea asta
garbo086350
Postat pe 4 Februarie 2017 04:59
Du-te in lumea ta si scapa de "ciuma asta", din ce in ce va fi mai rau pentru ca i-ai permis asta. De la inceput trebuia sa te impui si sa nu accepti cuvinte urate la adresa ta si a familiei! Bafta!
JUPITTER
Postat pe 4 Februarie 2017 05:51
Draga mea,.daca toate actiunile tale nu-l multumesc, te face sa te simti mereu vinovata, te jignestesi si esti mereu minimalizata, te afli intr-o relatie toxica. Pleaca, cat mai departe de el, fara sa-i mai acorzi nici un timp de gandire, nici o sansa, nimic! I-ai acordat sansa 2 ani, deja e prea mult! Tu faci prea multe ca sa te lasi impresionata doar de o cafea adusa din cand in cand la pat. Asta ar trebui sa faca mereu, sa te surprinda cu lucruri dragute, asa cum tu te straduiesti pentru el.. Acum ar trebui sa te iubeasaca la maxim. Daca numai dupa
2 ani de casnicie se poarta asa, .... ce viata te asteapta de aici inainte?
Fii curajoasa,paraseste-l ! Noi nu intram in casnicii sa devenim sclavii nimanui!
Iti doresc sa iei o decizie corecta fata de tine!
garbo114241
Postat pe 4 Februarie 2017 11:18
Viata e prea scurta ! Esti tinara si sint atitia baieti care isi doresc o fata care sa le poarte de grija ! Am avut neplacerea sa cunosc o asemenea soacra (lucrez in comert) si imi povestea cum a reusit sa iti desparta baiatul cu 2 copii de sotie si se plingea ca dupa ... Dumnezeul a pedepsit-o a facut cancer ! Plingea ... Oare de ce trebuie sa se faca rau ca raul se intoarce!
lllorena
Postat pe 4 Februarie 2017 17:45
Fata draga fugi cat te tin picioarele. Ti-o spun din propria si dezastruoasa mea experienta. In aceeasi oala am fost si eu, doar ca eu (scuze repetitia), mai luam si bataie pe deasupra si mai faceam si curat dupa curvele ce si le ducea acasa cand eram plecata la specializari pt serviciu. Asta pana mi-a ajuns cutitul la os si dusa am fost!!! Asculta-ma ce-ti spun ca mai bine nu va fi!!!!!
garbo265870
Postat pe 4 Februarie 2017 21:00
Buna! Daca cumva nu te-au convins cei ce au postat pana acuma, eu iti confirm: te afli intr-o relatie TOXICA. Eu am stat 19 ani intr-o astfel de relatie pana sa divortez. Dar mi-am mancat cei mai frumosi ani cu un om care nu putea fi altfel. Acuma are o alta partenera, cu care tot la fel de tiran este. Deci nu-i cauta scuze si mai ales, nu-ti cauta tie defecte ci FUGI!!! cat nu esti legata de el. Mult curaj!
garbo007433
Postat pe 4 Februarie 2017 22:04
nu se schimba nimic daca totdeauna lasi de la tine si celalalt niciodata.relatia inseamna ca amandoi fac totul ca relatia lor sa functioneze
garbo_457561
Postat pe 5 Februarie 2017 04:03
SALUT, SITUATIA ESTE CLARA , ATATA TIMP CAT NU TIE BINE SI AI FACUT SUFICIENTE EFORTURI SA MEARGA, RESETEAZA-TE CA SUNT BARBATI SUFICIENTI. LASA-L SA SE DESCURCE FIINDCA E PREA RIGID, SI CU MINTILE RIGIDE NU TE MAI CONTRAZICE CA NU ADUC SOLUTII.

FII ATENTA LA CE ITI TRANSMITE CORPUL SI FA CEEA CE ESTE INSPRE BINELE TAU.

SANATATE SI FERICIRE SI MULT CURAJ !
garbo_385246
Postat pe 5 Februarie 2017 06:19
Fugi,fugi cat poti de departe si nu te uita inapoi!De la a zice proasta si pana ati da doua palme e putin.Ce pacat ,si noi putem sa dam doua palme,dar suntem educate. :(
garbo032261
Postat pe 5 Februarie 2017 09:38
Fata draga , nu merita sa stai cu un asemenea om, e o relatie toxica in care nu vei avea parte de fericire niciodata .Sa nu speri ca se va schimba vreodata, deloc. Iti doresc sa alegi ce e bine pentru tine , numai bine !
renate
Postat pe 5 Februarie 2017 10:26
O doamna in varsta m-a invatat un lucru si anume " primul gand care iti vine in minte cand te intrebi ceva, e raspunsul cel bun, el vine de la D-zeu, deja cand incerci sa intorci problema pe toate laturile si sa cauti alte rezolvari....inseamna sa te minti pe tine". Daca simti ca nu te mai regasesti in aceasta relatie si nu esti fericita...esti singura in masura sa iei decizia cea mai buna pentru tine. Insa te rog sa te gandesti de data asta numai la tine si la fericirea ta, nu la posibilele greutati pe care poate le vei intampina, vor trece. Dumnezeu sa-ti lumineze mintea!
garbo_401164
Postat pe 6 Februarie 2017 15:56
Si-am plecat.In liniste fara scandal.Am plecat undeva si nu m-am mai intors.Poate nu a fost cel mai corect mod de a pune punct,dar daca incercam sa am o discutie cu el,ma rasgandeam.S-au adunat multe.Maicasa nu ma suporta,fratele lui mi-a injurat familia,el avea iesiri impulsive undeori,injuraturi jicniri,incepea o cearta din motive banale gen un fir de par pe jos,niste frimituri de paine pe masa,etc.In ultimul timp nu ne mai certasem,dar toate acestea m-au facut sa imi pierd increderea in relatie.A culminat cu atitudinea maica-sii fatza de mine,se uita urat,cauta motiv de cearta ca apoi sa aiba de ce se plange la el,cand avea chef vorbea cu mine,cand nu se facea a ploua,se uita in alta parte si ma intreba tot pe mine de ce nu vorbesc cu ea.Nu m-am certat cu ea niciodata,chiar daca am vazut ca are ceva cu mine,am tacut.Nu i-am zis nici lui.Pt ca alta data cand i-am zis mi-a raspuns"Da ce ti-a facut mama,te-a f*tut si nu ti-a platit?" Uneori se purta frumos,incerca sa imi faca pe plac,de aici eram confuza si am ezitat sa plec.Nu stiu daca am facut bine ca am plecat,dar toate aste ma faceau sa ma gandesc ca nu imi e bine asa.Nu a vrut sa ne mutam cu chirie desi ar fi fost pt o scurta perioada .In toamna i-am zis ca ne luam apartament cu banii mei.Sa am si eu o casa pe numele meu,sa am o siguranta.Nu a vrut
garbo_460861
Postat pe 9 Martie 2017 14:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce ne iubim partenerii ?! 199 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:39
Oare ma mai iubeste ? 89 De la: garbo187219 12 August 2011 14:17
buna... 27 De la: viorica_tzuca 16 August 2012 11:24
Cum Poti cuceri o femeie 66 De la: mitnarut 8 Octombrie 2015 13:36
daca pleaca... 19 De la: Helen29 10 Decembrie 2009 16:43
Setari Cookie-uri