Vand patut din lemn masiv

Vand acest patut http://www.babycomfort.ro/produse/237-patuturi-copii/253-patuturi-bebelusi/7654-patut-bebe-ieftin-din-lemn-masiv-de-fag-venice-baby-italia.html
impreuna cu saltea pentru dimensiunea lui.
Patutul este nou, pret negociabil.
garbo_400522
Postat pe 12 Octombrie 2015 14:30
De la: garbo_400522, la data 2015-10-12 14:30:59Vand acest patut http://www.babycomfort.ro/produse/237-patuturi-copii/253-patuturi-bebelusi/7654-patut-bebe-ieftin-din-lemn-masiv-de-fag-venice-baby-italia.html
impreuna cu saltea pentru dimensiunea lui.
Patutul este nou, pret negociabil.


Cind am citit anuntul tau exact asa cum l-ai formulat, "Vand patut din lemn masiv", era cit pe ce sa ma inec cu cafeaua fierbinte ce abia incepusem s-o sorb!
M-am cutremurat la imaginea copilului de-al ai tu si, mai ales, a barbatului cu care l-ai facut, de vreme ce-ati avut nevoie de un patut din ... LEMN MASIV!
Imi si imaginam deja cum tata ... capcaunul smulge din radacini un ditamai trunchiul secular de sequoia (sau altceva tot atit de gros) si, chiar acolo in padure, se apuca si taie o bucata uriasa din el dupa care incepe sa-l ... scobesca. Doar atit pina sa incapa in scobitura aia si 'pruncul' sau!...
Imaginatia asta, bat-o vina...
...Declansata insa chiar de formularea ta! Comica si caraghioasa...
Glumind-glumind, da' nu crezi totusi ca locul unor astfel de anunturi nu-i deloc pe-aici?
Ca 'olx', 'okazii' si mai nou 'lajumate', sint in cu totul alta parte, mamico!

Iar adresa de html e chiar si mai ... catastrofica:
"...patut-bebe-ieftin-din-lemn-masiv-de-fag..." !!!
Oare tata Geppetto, de la astia de pe net s-o fi inspirat sa-l faca pe Pinocchio?
...Ieftin si din lemn masiv, nuuu?!?
garbo101426
Postat pe 31 Octombrie 2015 08:18
Nu te mai uita seara la...

http://38.media.tumblr.com/tumblr_ljrdjpFyBA1qfy2kdo1_r1_500.gif

Rotty
Postat pe 31 Octombrie 2015 08:35
De la: Rotty, la data 2015-10-31 08:35:19Nu te mai uita seara la...

http://38.media.tumblr.com/tumblr_ljrdjpFyBA1qfy2kdo1_r1_500.gif


Eeei poftim, na!

Iaca si 'nea Ion ca e doar si el om!...

Nu, @Rotty dragalasule, eu ma refeream la imaginatie, adica la viziune, nu laaa ... tele-viziune!


garbo101426
Postat pe 31 Octombrie 2015 12:20
Io, din propria si personala iesperienta, am ajuns la concluzia inbatabila, ca viziunea somnolenta are legatura cu tele...viziunea de cu o seara inainte. ...Si asta dupa shtudii inaintate, nu asa, oricum. Da` asta depinde si de ce mananci la cina. Ca daca te indopi cu tort de ciocolata, sigur ca o sa visezi vampiri si ...nu mai zic.
Rotty
Postat pe 31 Octombrie 2015 19:39
De la: Rotty, la data 2015-10-31 19:39:20Io, din propria si personala iesperienta, am ajuns la concluzia inbatabila, ca viziunea somnolenta are legatura cu tele...viziunea de cu o seara inainte. ...Si asta dupa shtudii inaintate, nu asa, oricum. Da` asta depinde si de ce mananci la cina. Ca daca te indopi cu tort de ciocolata, sigur ca o sa visezi vampiri si ...nu mai zic.

Regula de baza de ceva ani este ca dupa ora 18:00 nu mai maninc absolut nimic. Asa ca...
E-adevarat insa ca pina inspre miezul noptzii ma ... 'indop' cu vreo doua cani de ceai si cu o ceasca, doua, de cafea Orzo.

Da' sa stii ca i-am intrebat pe prietenii sud-africani si mi-au confirmat printr-o copie a buletinului de analiza chimica ca ceaiul lor nu contine teina, cofeina sau teobromina si ca practic, acesta e singurul ceai din lume certificat ca poate fi dat absolut fara nici o grija pina siii ... bebelusilor!

Tufele de pe dealurile semi-aride din Cederberg si Western Cape din care e obtinuta macinatura sau pudra pt. ceai se numesc...
...ROOIBOS!

Si te asigur ca nu da nici un fel deee ... tele-viziuni.

...Parol!
garbo101426
Postat pe 1 Noiembrie 2015 21:35
Rooibos_ul nu are teina deloc ? Merci ca mi-ai zis, ca uite nici nu stiam ce beau. Al meu e din ala cu nitica aroma de vanilie.
Saptamana buna :)
Rotty
Postat pe 2 Noiembrie 2015 07:53
De la: Rotty, la data 2015-11-02 07:53:41 Rooibos_ul nu are teina deloc ? Merci ca mi-ai zis, ca uite nici nu stiam ce beau. Al meu e din ala cu nitica aroma de vanilie.
Saptamana buna :)

Lasa 'rafinetzurile', @Rotty, foloseste rooibosul absolut natur, asa cum l-a facut Mama Natura, fara vanilie, portocale, fructe de padure sau alte adaosuri utile doar ... ego-ului gustului nostru!

In Africa de Sud exista cele mai mici vinzari din lume la ... Paracetamol! Si asta pt. ca 'salbaticii' si 'needucatii' aia de-acolo folosesc doar ... roooibosul. Care e recunoscut de mii de ani de triburile locale (primitive, nu?) drept cel mai eficient ... anti-termic!

Este de-a dreptul miraculos in orice crestere a temperaturii de cauze infectioase, microbiene sau chiar urmare a efortului.
Nu trebuie insa abuzat de el in situatiile in care cresterea temperaturii este de natura exogena: statul in spatii supra-incalzite, in desert sau chiar in ... sauna!

E un exceptional ceai adaptativ si pt. cei carora le plac sporturile de iarna facute, evident, la temperaturi mici: baut cu regularitate ii ajuta sa suporte mai bine frigul...


Atentie!
Vorbim de infuzie, nu carecumva de decoct!...
garbo101426
Postat pe 2 Noiembrie 2015 13:55
Ok, saptamana viitoare imi cumpar din ala simplu. Da`....am voie sa pun un pic de scortisoara ?
Rotty
Postat pe 2 Noiembrie 2015 16:11
De la: Rotty, la data 2015-11-02 16:11:58Ok, saptamana viitoare imi cumpar din ala simplu. Da`....am voie sa pun un pic de scortisoara ?


Nop! N-ai nevoie...
Daca insa chiar vrei sa-ti faci ... neuronii mai veseli(sic!), poti sa iei scortzisoara separat. E pacat sa strici gustul rafinat al rooibos-ului natur...

...Parerea mea! Si a sud-africanilor...

P.S. Cel mai bun rooibos de pe piatza romaneasca e cel de la firma Sonnentor (Austria) si il gasesti prin plafaruri la 100gr. Vezi si http://www.sonnentor.ro...
Mare grija sa nu-l lasi la infuzat mai mult de 3'-4' timp in care poti sa-l si 'invirtzi' cu lingura sau lingurita pt. o ... 'imparfumare' mai intensa. In felul asta poti folosi rooibos-ul si la o a doua infunzie pe care de data asta poti s-o lasi cit de mult vrei tu cu apa clocotita. De regula 15'-20' sau oricit de mult pt. ca, dupa cunostintzele mele, este singurul ceai din lume care nu se amaraste daca este lasat exesiv de mult in contact cu apa...

Iar 'zatzul' de rooibos uscat la soare sau pe calorifer (nu la temperatura excesiva) este impreuna cu zatzul autentic de cafea (uscat si ala) un f. bun ingrasamint si afinator pt. plante!

Iar impreuna au si un f. bun rol de indepartare a parazitzilor si de protectie impotriva unor boli ale florilor sau legumelor. Chiar si alea de apartament!...

Pofta buna!
garbo101426
Postat pe 2 Noiembrie 2015 20:53
No bine no, voiam sa incerc. Lasa, ca deabia imi ramane scortisoara pentru merele coapte.

" P.S. Cel mai bun rooibos de pe piatza romaneasca e cel de la firma Sonnentor (Austria) si il gasesti prin plafaruri la 100gr. Vezi si www.sonnentor.ro..."

Asta nu era pentru mine...nu ? Doar stii ca eu nu primesc livrari de la nici un ".ro" .
Chestia cu ingrasamantul suna tare bine. Poate ajut putin craciunita, ca-i plina de bobocei.
Neata :)

Rotty
Postat pe 3 Noiembrie 2015 08:30
Nu era vb. de nici o livrare! Ei nici macar nu fac livrari. Exista alta firma care se ocupa de asa ceva...

Era vb. doar de ... informare.

Desi pe asta poti s-o faci direct pe site-urile de specialitate din Africa de Sud...
garbo101426
Postat pe 3 Noiembrie 2015 11:04
De la: Rotty, la data 2015-11-03 08:30:53No bine no, voiam sa incerc. Lasa, ca deabia imi ramane scortisoara pentru merele coapte.

" P.S. Cel mai bun rooibos de pe piatza romaneasca e cel de la firma Sonnentor (Austria) si il gasesti prin plafaruri la 100gr. Vezi si www.sonnentor.ro..."

Asta nu era pentru mine...nu ? Doar stii ca eu nu primesc livrari de la nici un ".ro" .
Chestia cu ingrasamantul suna tare bine. Poate ajut putin craciunita, ca-i plina de bobocei.
Neata :)



cata lingusenie
pinkrainbow
Postat pe 3 Noiembrie 2015 12:18
De la: garbo_842, la data 2015-11-03 12:18:55
De la: Rotty, la data 2015-11-03 08:30:53No bine no, voiam sa incerc. Lasa, ca deabia imi ramane scortisoara pentru merele coapte.

" P.S. Cel mai bun rooibos de pe piatza romaneasca e cel de la firma Sonnentor (Austria) si il gasesti prin plafaruri la 100gr. Vezi si www.sonnentor.ro..."

Asta nu era pentru mine...nu ? Doar stii ca eu nu primesc livrari de la nici un ".ro" .
Chestia cu ingrasamantul suna tare bine. Poate ajut putin craciunita, ca-i plina de bobocei.
Neata :)



cata lingusenie



Nu ma caracterizeaza. Discut atata timp cat am despre ce si se foloseste un limbaj decent.
Vreo idee despre ceaiuri ?
Rotty
Postat pe 3 Noiembrie 2015 12:28
De la: Rotty, la data 2015-11-03 12:28:20
De la: garbo_842, la data 2015-11-03 12:18:55
De la: Rotty, la data 2015-11-03 08:30:53No bine no, voiam sa incerc. Lasa, ca deabia imi ramane scortisoara pentru merele coapte.

" P.S. Cel mai bun rooibos de pe piatza romaneasca e cel de la firma Sonnentor (Austria) si il gasesti prin plafaruri la 100gr. Vezi si www.sonnentor.ro..."

Asta nu era pentru mine...nu ? Doar stii ca eu nu primesc livrari de la nici un ".ro" .
Chestia cu ingrasamantul suna tare bine. Poate ajut putin craciunita, ca-i plina de bobocei.
Neata :)



cata lingusenie



Nu ma caracterizeaza. Discut atata timp cat am despre ce si se foloseste un limbaj decent.
Vreo idee despre ceaiuri ?


sigur . nu, azi nu-i deschis plafarul.
pinkrainbow
Postat pe 3 Noiembrie 2015 13:04


https://patuturi.ro/media/catalog/product/cache/1/image/800x800/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/p/a/patut-patricia-alb-5.jpg

Asta arata mai masiv... dar nu e de vanzare !
barboneli
Postat pe 6 Decembrie 2015 13:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parerea aveti despre Buddism? 107 De la: garbo180888 5 Iulie 2011 13:09
Ma poate ajuta cineva cu un LIKE? 1 De la: selladeal 24 Aprilie 2012 20:24
Despre tricotat! 103 De la: Ciresica 2 Noiembrie 2013 21:56
profii ! ? ! 7 De la: alla 9 Septembrie 2010 15:45
cum ne manifestam fiecare creativitatea ? 239 De la: ileana_damian 10 Aprilie 2011 20:20
Setari Cookie-uri