"Fostele iubirii"

Sunt curioasa si de parerile voastre!De ce majoritatea se gandesc la "fostele iubiri" cand se cearta cu actualu iubit???Ori nu iubeste ori e in dificultate,multe persoane mi-au spus ca se gandesc la fosti sau la care a tinut mai mult.
blondina_X
Postat pe 2 Martie 2015 03:21
Ce dileme au unii la 3 noaptea.
Rotty
Postat pe 2 Martie 2015 07:28

Prea complicat pentru azi, in cazul meu!
Schmetterling
Postat pe 2 Martie 2015 08:11
Orice om normal tinde sa compare ce este cu ce a fost (indiferent ca e vorba de relatii sau de lucruri materiale). Nimic iesit din comun. Exceptie, daca lasi ca aceste comparatii sa devina un etalon a cum ai vrea sa fie actualul, fata de cum a fost anteriorul. Daca tii cu tot dinadinsul sa schimbi pe cineva ca sa fie cum a fost cel dinainte ai toate sansele sa ratezi multe momente frumoase. Pe de alta parte imi pun o intrebare: daca iti era asa bine cu fostul de ce ai ales un altul?
angel_forever
Postat pe 2 Martie 2015 11:25
Logic ar fi, dupa o cearta sa te gandesti cum sa indrepti lucrurile, daca esti tu cel vinovat.Iar daca e celalalt, sa incerci sa il intelegi si sa restabiliti armonia in cuplu.Nicidecum sa te gandesti la fostul/fosta.Ce cauti tu intr-o relatie cu asemenea ganduri si ce cauta fostul/fosta in actuala? Acesti oameni, probabil se folosesc de altcineva pentru a-l/a-o uita pe fostul/fosta.Dar nu prea le iese...
Zic si eu!
Schmetterling
Postat pe 2 Martie 2015 13:02
fostelor iubiri...
te-ai dus si nu mai sunt a ta ,

e liniste in urma ta ,

nici in vis nu mai esti al meu ,

in inima ta, nu sunt eu ..

si ceasul bate in zadar ,

si zilele din calendar

mereu dispar fara habar .,

un vant usor adie rar ,

pe unde am fost ,n-om merge iar ..

din dor n-am mai pastrat deloc ...

din acea iubire ca de foc ...

s-a pierdut cenusa toata de pe drum ..

si focul dus nu mai e scrum .

de-am fost iubiti zilelor de vara ,

acum e doar o amintire rara...

de ce a murit dragostea mea ...

de ce s-a stins iubirea ta ...

si flacara ce-n noi ardea

si in vapai ne incalzea.

cum ne-am schimbat :

tu parca te-ai mai inaltat ,,

esti palid si intunecat ..

nu mai zambesti cum o faceai

din tot sufletul imi suradeai ..

ce goi si ce straini suntem ,

pe fata mea nu-i nici-un semn

ca tu ai insemnat candva

marea iubire - viata mea...




garbo_19362
Postat pe 2 Martie 2015 15:35
De la: Schmetterling, la data 2015-03-02 13:02:30 Logic ar fi, dupa o cearta sa te gandesti cum sa indrepti lucrurile, daca esti tu cel vinovat.Iar daca e celalalt, sa incerci sa il intelegi si sa restabiliti armonia in cuplu.Nicidecum sa te gandesti la fostul/fosta.Ce cauti tu intr-o relatie cu asemenea ganduri si ce cauta fostul/fosta in actuala? Acesti oameni, probabil se folosesc de altcineva pentru a-l/a-o uita pe fostul/fosta.Dar nu prea le iese...
Zic si eu!


Rotty
Postat pe 2 Martie 2015 15:56
Deci aia ziceam si eu ca fosti cu fosti actuali cu actuali, si da e normal k in prima luna de relatie sa compari cu ex, dar deja timpu trece si pierzi tot ce e mai frumos dintr-o relatie,multumesc pt pareri
blondina_X
Postat pe 28 Martie 2015 14:53
nu am auzit de asta pana acum...hmm, am sa fac un research
dar tot nu inteleg de ce ar face cineva asa comparatii, adica...care-i rostul?
Amor_Aeternus
Postat pe 30 Martie 2015 14:32
Draga Amor, oricat m-as stradui n-as putea sa iti spun care-i rostul, pur si simplu asa "functionam" noi. Nu ti-ai spus niciodata "era mai bine inainte"? (indiferent despre ce era vorba) Asa inseamna comparatie, chiar daca la prima vedere nu pare. Nici domeniul sentimental nu face exceptie.
angel_forever
Postat pe 7 Aprilie 2015 16:28
De la: angel_forever, la data 2015-03-02 11:25:30Orice om normal tinde sa compare ce este cu ce a fost (indiferent ca e vorba de relatii sau de lucruri materiale). Nimic iesit din comun. Exceptie, daca lasi ca aceste comparatii sa devina un etalon a cum ai vrea sa fie actualul, fata de cum a fost anteriorul. Daca tii cu tot dinadinsul sa schimbi pe cineva ca sa fie cum a fost cel dinainte ai toate sansele sa ratezi multe momente frumoase. Pe de alta parte imi pun o intrebare: daca iti era asa bine cu fostul de ce ai ales un altul?


Chiar, de ce ? dar stai un pic si nu mana... Poate a ales pe altul pentru ca "fostul iubit" a parasit-o, nu ea pe el. Si fata noastra nu a scris ca "compara" cu fosta iubire ci doar se gandeste... La fasta, fostele, iubiri... Ai inteles diferenta ? Eu unul, n-as vrea sa am o asa iubita ca ea... Prefer una care sa se gandeasca numai la mine ! Scurt ! Asa ca acum plec sa-mi caut una din asta. Ma credeti sau nu, chiar am gasit asa ceva.....
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2015 21:26
fostele iubiri ... au fost!
fusera si se dusera...
daca ar fi meritat sa imi pierd timpul (sau noptile, cum fac unii :D ), ar fi fost actuale
nicole_maia
Postat pe 8 Aprilie 2015 14:53
Degeaba da-ti voi "sfaturi"sunt convinsa cand aveti o cearta de cuplu ca va mai ganditi ca ce bine era cu X, Y.e ok sa ne mintim dar realitatea e alta si nu asta inseamna k mai is sentimente ci doar te gandesti asa in taina!!!
blondina_X
Postat pe 16 Septembrie 2015 01:52
Si tu te gandesti la "fostele" cand te certi u cu iubita ta si ea la fel, sau poate nu ati avut nici care trecut:))))
blondina_X
Postat pe 16 Septembrie 2015 01:54
Bre, nu "da-ti" sfaturi, ca habar nu aveti. Dpmdv, incepe o noua relatie cand nu mai ai nicio treaba cu fosta, punct. Comparatiile se fac cand esti nehotarat si nici sentimentele nu-s clare sau intr-o directie.Deci, nu "d-au" sfaturi, doar ma bag in seama!
Schmetterling
Postat pe 16 Septembrie 2015 08:49
De la: angel_forever, la data 2015-04-07 16:28:32Draga Amor, oricat m-as stradui n-as putea sa iti spun care-i rostul, pur si simplu asa "functionam" noi. Nu ti-ai spus niciodata "era mai bine inainte"? (indiferent despre ce era vorba) Asa inseamna comparatie, chiar daca la prima vedere nu pare. Nici domeniul sentimental nu face exceptie.


"Nu ti-ai spus niciodata "era mai bine inainte" ?"
Si daca nu era inainte ? Adica cineva a fost primul, nu... si atunci cu cine sa faca comparatie ? Sunt unii care au ramas cu primul pana la sfarsitul vietii... ! Ok, e adevarat, sunt unele, unii, care schimba parteneri asa cum schimb eu ciorapii... sau sosetele ca ciorapi nu mai am ! Si tot fac comparatii... dar asta poate fi fara sfarsit, nu ? In fine... aici circula un banc sau proverb poveste sau cum vreti voi sa-i ziceti... !
Un batranel arab (poate sunt variante si cu alte popoare...) staea in gara si astepta trenul. Soseste trenul, se uita el la tren, se uita si inaunru si parca nu i-a placut. Era plin de murdarie... coji de seminte, etc. Asa ca coboara si isi zice: lasa, asteapta, o sa vina urmatorul care o sa fie mai bun. Asteapta si intradevar soseste un tren frumos, argintiu, cu un claxon care suna ca o soprana... curat inauntru, fete dragute serveau la bar... omul nostru totusi nu-l ia si isi zice: frumos, da... dar eu mai astept unul care trebuie sa vina imediat, poata ca ala o sa fie si mai si... ! Si intradevar, a sosit un tren la linia unu, direct de la Faltisheni... dar ce tren ! Un tren cu aur pe el, perdele la geamuri, parfumul se raspandea din el, cu fotolii si alte fete cu mini jup care se tot invarteau sa te serveasca, inca nu stia cu ce pentru ca nu l-a luat nici pe asta. Ce si-a zis el: pai daca a sosit asta de la Faltisheni, asa frumos si elegant... o sa mai astept in gara, poate o sa vina un alt tren si mai... superb ! Si uite asa, findca eu am trebuit sa plec la o intalnire, nu am mai vazut daca batranelul asta a mai plecat din gara sau inca mai asteapta alt tren... si mai si.....
barboneli
Postat pe 16 Septembrie 2015 09:15
De la: blondina_X, la data 2015-09-16 01:52:37Degeaba da-ti voi "sfaturi"sunt convinsa cand aveti o cearta de cuplu ca va mai ganditi ca ce bine era cu X, Y.e ok sa ne mintim dar realitatea e alta si nu asta inseamna k mai is sentimente ci doar te gandesti asa in taina!!!


Zau... eu cred ca tu esti plina, plina de taine... !
barboneli
Postat pe 16 Septembrie 2015 09:17
Blondy, de obicei daca este bine cu cineva, nu-l parasesti. Daca te-a parasit el, nu are rost sa te gandesti ca era bine cu el, ca oricum nu a fost alegerea ta. Fiecare dintre noi a avut (presupun ) mai multi parteneri, iubiti. De obicei te gandesti la fostul atunci cand inca il mai iubesti, indiferent daca a fost bine sau rau cu el. Daca citesti pe forum, o sa vezi cati oameni sunt in depresie dupa persoane toxice, care le fac rau, dar totusi iubesc acele persoane. Nu stim de ce, si nu putem controla asta . Si din pacate acestea sunt niste ganduri de care scapi destul de greu, dupa mult timp. Cand intri intr-o alta relatie fara sa scapi de umbra trecutului, sigur se intampla ce zici tu. Si relatia noua are putine sanse, oricat de bun, minunat ar fi omul de langa tine. Nu are prea multe sanse. Pur si simplu tu iubesti pe altcineva si inca nu l-ai uitat pe acela. (Am zis tu, in mod generic. Oamenii in general). Si de obicei iti faci singura rau, comparand iubitii. Reinodarea unei relatii vechi are cam 0,2% sanse de izbanda!!
Miafarow
Postat pe 16 Septembrie 2015 11:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parerea aveti voi despre topikul ca femeia este de pe venus barbatii de pe marte? 21 De la: ingerasulluptator 11 August 2013 20:22
o poveste trista dar adevarata 50 De la: anca70 26 Mai 2011 10:05
joc de sticat dorinte 63 De la: fleurdelis 18 Martie 2010 19:11
gelozia copiilor 16 De la: aida71 28 Octombrie 2011 12:44
Buna 13 De la: Veveritzatha80 11 Noiembrie 2013 08:02
Setari Cookie-uri