vreau sa fiu' bona

Buna! Ma numesc Bianca am 14 ani in curand voi face 15...dar in ciuda varste..vreau neaparat sa imi gasesc un loc de munca . Bineinteles in domeniu' copiilor...ador sa stau cu ei...sa ma joc...plus ca am o imaginatie bogata....experinet...nu pot spune ca ca am...dar totus ma descurc am avut grija de sora mea....cat parintii erau la munca...si de fetita vecinei mele de 9 luni...ma descurc..sa ..ii schimb,hranesc,adorm....mai ales la joaca...sunt foarte calma...nu ma enervez repede si am multa rabdare...imi doresc sa castig si eu un ban....pentru ai' scuti pe parintii...de 2_3 milioane...
Bianca_Fcdb_1
Postat pe 8 Iulie 2014 16:19
E grele cu ''experinetul''!
Axl_R
Postat pe 8 Iulie 2014 16:27
De la: Bianca_Fcdb_1, la data 2014-07-08 16:19:21Buna! Ma numesc Bianca am 14 ani in curand voi face 15...dar in ciuda varste..vreau neaparat sa imi gasesc un loc de munca . Bineinteles in domeniu' copiilor...ador sa stau cu ei...sa ma joc...plus ca am o imaginatie bogata....experinet...nu pot spune ca ca am...dar totus ma descurc am avut grija de sora mea....cat parintii erau la munca...si de fetita vecinei mele de 9 luni...ma descurc..sa ..ii schimb,hranesc,adorm....mai ales la joaca...sunt foarte calma...nu ma enervez repede si am multa rabdare...imi doresc sa castig si eu un ban....pentru ai' scuti pe parintii...de 2_3 milioane...
esti prea mica....si nu au parintii incredere....
garbo_404102
Postat pe 8 Iulie 2014 16:33
La 14 ani doresti job, de ce, ca-i vacanta mare? Nu-i rau dar esti inca o copila, (ca) cam prin clasa a 8 a daca nu ma 'nsel?!
Ideea de "experiment pe domeniul copiilor" fara o pregatire temeinica teoretic nu poti ocupa un post, decat, doar sa faci parte dintr-un grup cu mai multi copii si sa va jucati impreuna.
In cazul asta, trebuie sa-ti dea parintii tai bani de inghetata.:)deoarece ii activitate organizate de adulti.
A! copiii, nu-s "un domeniu si nu detin asa ceva"
ei, doar, "te vind si te cumpara din priviri cand nu te astepti!
Mai bine incearca sa-ti descoperi talentul de viitor, dupa ce o sa termini liceul, iei "bacul" :D si te duci......Pa!
pitiTa_
Postat pe 8 Iulie 2014 16:40
Scumpa, esti prea mica pt. a avea grija de copii.
Nici nu-mi pot imagina cum iti sta cu un copil in brate, fara sa mai spun ce vei face in caz de urgenta, cu copiii mici ajunge o secunda de neatentie ca sa se intimple ceva neprevazut si pe urma cred ca nici legal nu este sa ai grija de un copil.
Dar sa plimbi niste catei sau sa faci piata pt. oameni in virsta si neputinciosi nu poti?
Sint munci mai prost platite dar cu o raspundere mult mai mica si fara riscuri majore.
E adevarat, se cistiga mai putin, dar nu cred ca vei gasi o mamica cit de cit responsabila care sa-si lase copilul in grija ta si asta din cauza virstei tale f.f. mici.Tu la rindul tau esti un copil care are nevoie de un adult linga el, nu la nivelul unui bebe dar oricum la 14-15 ani tot copil te numesti.
Tommy_Boy
Postat pe 15 Iulie 2014 14:46
In strainatate se poate, insa in Romania mai rar, este laudabil ca vrei sa muncesti , poate doar prin cunoscuti ceva ...succes !
garbo_19362
Postat pe 19 Iulie 2014 16:48
G, CE sa poata in strainatate?? Sa fie bona la 14 ani???
Nu o ia nimeni.
Nu sti ce vorbesti
vivacedonna
Postat pe 19 Iulie 2014 18:25
De la: vivacedonna, la data 2014-07-19 18:25:20G, CE sa poata in strainatate?? Sa fie bona la 14 ani???
Nu o ia nimeni.
Nu sti ce vorbesti


M a refer la filmele americane , cred ca de acolo i-a venit fetii ideea ...am zis si eu ....
garbo_19362
Postat pe 19 Iulie 2014 20:12
In filmele americane spionii americani sint atit de destepti , puternici si carismatici iar teroristii atit de prosti incit stau si ma intreb cum naiba au darimat cei din urma WTC?

Sa lasam filmele deoparte ca sint fictiuni ( dar si in filme, bonele adolescente stau cel mult 3-4 ore cu copii si in nici un caz cu bebelusi si numai in casa, cind parintii sint plecati la cite o sindrofie).
In rest BONE CALIFICATE si camere de filmat ascunse ca nici in ele nu au totala incredere.
Tommy_Boy
Postat pe 20 Iulie 2014 08:45
INCADRAREA IN MUNCA A PERSOANELOR SUB VARSTA DE 15 ANI ESTE INTERZISA! Capacitatea de munca se dobandeste la implinirea varstei de 16 ani.
Legea53/2003
silfida
Postat pe 20 Iulie 2014 12:59
Da, de la 16 ani, Dar nu pt orice meserie
vivacedonna
Postat pe 21 Iulie 2014 01:24
Chiar la implinirea varstei de 15 ani insa doar cu acordul parintilor sau al reprezentantului legal si pt. activitati potrivite cu aptitudinile, cunostintelesale si dezvoltarea fizica, daca nu ii sunt periclitate sanatatea si dezv. profesionala.
silfida
Postat pe 22 Iulie 2014 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
taierea motului 16 De la: ariana_kidz 19 Septembrie 2013 19:56
Deschid un after school in Aviatorilor! Asteptam copii clasa 1=2, scoli din zona. 2 De la: leiiana 26 August 2008 14:56
gradinita 15 De la: garbo159134 22 Iunie 2010 10:31
cosmar 14 De la: Kiki_Mic 10 August 2009 10:49
gradinite pt. 2 ani 30 De la: office_salinasusesi_ro 26 Martie 2010 09:27
Setari Cookie-uri