Ce Parere Aveti Despre Interpretarea Viselor?

Io cred ca tu nu de interpretare ai nevoie.
Neata :)
Rotty
Postat pe 15 Iulie 2014 06:22
Bit, e mereu on...topic.

Bună!
Axl_R
Postat pe 15 Iulie 2014 08:11
De la: Rotty, la data 2014-07-15 05:56:04
De la: heartbit, la data 2014-07-14 23:11:26pai aia si ziceam. ce atatea umbrele, intre doua nu ma ploua!
ca au grija de mine, ca doua mame...!
of, ce m-as fi facut cu asa doua mame daca eram belelush


Te faceai mare si frumos. Sau poate ca te faceai mecanic , zidar , sudor......


ca in bancul ala cu tanti aia care in fiecare dimineata se trezea plina de sudori... iar sudorii se trezeau si ei ca sa plece la munca
heartbit
Postat pe 15 Iulie 2014 11:49
De la: Axl_R, la data 2014-07-15 08:11:37Bit, e mereu on...topic.

Bună!


cu asa doua mame, n-am cum sa fiu off-topic!
heartbit
Postat pe 15 Iulie 2014 11:50
Din soră, am ajuns mamă
Na, atunci ascultă-ți mama, altfel iei bătaie la popo!
Axl_R
Postat pe 15 Iulie 2014 12:49
Bine ca nu esti "mama" soacra,(poama acra)ca nu stia daca mananci lamaie sau doar ardei iute.=))
pitiTa_
Postat pe 15 Iulie 2014 15:24
sorme, pai asa ne fu vorba?
acum ce faci? spui tot din casa?
heartbit
Postat pe 15 Iulie 2014 16:32
Nu dau. Se pare că n-ai reușit să mă cunoști.
De obicei mi se ia mie, tăt.
Axl_R
Postat pe 15 Iulie 2014 17:16
De la: Axl_R, la data 2014-07-15 17:16:18Nu dau. Se pare că n-ai reușit să mă cunoști.
De obicei mi se ia mie, tăt.


hai soro lasa nu te mai lauda asa ca cine stie, te trezesti cu gramada de petiroi la usa
heartbit
Postat pe 15 Iulie 2014 17:22
La ce grade de rudenie am ramas pana la urma ?
Rotty
Postat pe 15 Iulie 2014 23:00
"la gradu' de multe stele ve(r)zi" ?
Si un snur galben de la mine!
Insigna, nu am! sa-i vedem echipamentu' intai, poate-si schimba si "munitia" ;))
BN!
pitiTa_
Postat pe 15 Iulie 2014 23:24
De la: Axl_R, la data 2014-07-15 17:16:18Nu dau. Se pare că n-ai reușit să mă cunoști.
De obicei mi se ia mie, tăt.




Axl_ fii fata isteata, priveste-i in ochi si sufla-le doua cuvinte pe ro.:(jeguri notorii) celor care indraznesc sa ia bunul tau, fara motivatie.
Mie daca mi-ar vrea chilotii, i-as da cu placere, apa 'i scumpa, mai bine-mi cumpar altii. Sa-i spele ei si sa-i poarte sanatosi!
pitiTa_
Postat pe 15 Iulie 2014 23:48
De la: Rotty, la data 2014-07-15 23:00:39 La ce grade de rudenie am ramas pana la urma ?


parca mai conteaza gradul de rudenie
important e sa nu ma ploua, nu?
heartbit
Postat pe 16 Iulie 2014 00:57
Da` crezi ca daca ploua nu impartzim umbrela fratzeste ?
Rotty
Postat pe 16 Iulie 2014 05:53
pai o impratiti voi doua
ca eu fiind intre voi, pe mine oricum nu ma ploua
heartbit
Postat pe 16 Iulie 2014 11:18
De la: garbo235853, la data 2014-07-13 08:43:12De regula interpretarea viselor tine de psihiatrie/psihologie, daca te referi la "celebra" carticica de interpretare a viselor gen "visezi cal alb inseamna veste buna" e o mare prostie.
Daca un vis se repeta cu obstinatie un psihiatru te poate lamuri de ce visezi acelasi lucru mereu.
Oricum cercetarea si interpretarea viselor nu tine nici de ghicitoare nici de celebra carticica de interpretatre a viselor, este o stiinta adevarata iar visele se pot studia si se studiaza in laborator cu o aparatura complexa.
garbo_6990
Postat pe 19 Iulie 2014 11:05
Sigur se cerceteaza. In laboratorul de chimie, ASA.i?
Nu AI fost in stare sa scri o parere a ta? Decit sa copiezi?
vivacedonna
Postat pe 21 Iulie 2014 01:20
Eu am visat azi noapte: un sufletel mic mic si parca ma apropiam de el
iar o voce stranie spunea: nu te apropia nu te apropia....Eu capoasa m-am apropiat si se facea tot mai mare, l-am atins !
era bland, curat si luminos, putin obosit si trist.
Mi-a zis: nu te intrista, trece!....sunt cu tine mereu!

As vrea sa afle ca si eu sunt cu el! :* se poate?


ce mai conteaza daca inseamna sau nu, ceva? Ma simt minunat!:)
pitiTa_
Postat pe 27 Iulie 2014 08:55
Inchide ochii si spune-i cu vocea gandului . Sunt sigura ca te aude :)
Rotty
Postat pe 27 Iulie 2014 09:11
Mersic Rotty, ideea ii minunata! :) Cred ca deja a simtit si se bucura in
taina si'n tacere!:D

Da' pe drum, venind din drumul meu(real spun) mi-a iesit in cale o mamica cu un micut abia nascut de 2 sapt.:) il plimba infofolit cu bonetica alba pe capusor, o gagalice. Mama, s-a oprit in loc si zambind, i-a dezvelit fata, o minune de bebelus! M-a trecut un fior placut, i-am facut semnul crucii pe frunte si a schitat un zambet din gurita:D Imi venea sa-l iau eu in brate si sa-l -cesc tot! Ii baietel, va dati seama?


Mama lui, surdo-muta, 35 ani, a infiat un alt baietel acum doi ani si jumatate si dupa lungi si grele expuneri la tratamente, a ramas insarcinata tot pe cale naturala, si acum, are doi baietei. Nu-i poveste, este real. Mama, este o cunostinta apropiata fam mele.:)

Na, ...visul si oameni buni! Sa aveti parte numai de bucurii!....va -cesc pe voi....ca pe "el", altfel!
pitiTa_
Postat pe 27 Iulie 2014 12:36
Buna,

Visul este "calea regala" catre inconstient, adica prin vise (alaturi de acte ratate si cuvinte de spirit) avem acces la o partea a noastra care nu se vede, dar ea este tot a noastra. Visele se pot interpreta si ca fiind universale cum proceda Jung (si Freud a facut la fel initial si apoi si-a schimbat parerea), dar cel mai bine ca un amestec de resturi diurne si de dorinte infantile. Cu alte cuvinte in vis apar afecte, ganduri in legatura cu ce s-a intamplat recent in viata noastra si cu ce s-a intamplat altadata tot in viata noastra, dar in copilarie. Se intampla sa ne dorim o masina scumpa si sa visam ca am primit cadou acea masina scumpa, pare un vis infantil, nu?

Visele se analizeaza initial ca un intreg, apoi se ia fiecare bucata in parte, ca un desen sau ca o poveste. Este important cu ce senzatie te-ai trezit, ce a persistat si ce iti este greu sa iti amintesti...

In ceea ce priveste visul tau, s-ar putea sa-ti fie frica de ceva si nu sti exact de ce (adica este refulata, este ascunsa bine in inconstient) sau poate sti (este constienta), dar iti este greu sa iti manifesti frica (sa o recunosti, sa o arati). In ceea ce priveste repetitia viselor, acest proces tine de compulsia la repetitive, este deja un alt subiect.

Daca te pasioneaza interpretarea viselor citeste Freud si incepe-ti o psihanaliza. Te astept!

TeodoraS
Postat pe 11 August 2014 19:53
in ultima parte a postarii confunzi si te autocontrazici, ia reciteste-te si vezi la ce ma refer, Teodora!

Ce fel explica "Jung sau Freud"despre vise, sunt perceptii pur personale din nivelul evolutiei timpurilor respective. In timp, viata revolutioneaza si nu neaparat cu perceptiile psihanaliste ci pur si simplu, cu omul de rand care
inclinat catre o viata spirituala mai profunda in paralel cu puritatea sufletului intoarce perceptile la 480 de grade si isi exprima propria perceptie vis-a-vis de vis fara sa se foloseasca de teoriile marilor ganditori sau filosofi, asa o cer timpurile, nu din orgoliu sau "fast-food". Si fiindca perceptia contemporanului este mai viabila(sau vandabila ) aia se propagandeaza in zilele astea. Peste alti 50 de ani, nimeni nu-si va mai aminti ca unele teorii scrise(la general vb) au apartinut altor invatati din alte vremuri. Cei ce si le insusesc, considera ca le-a venit vremea sa-si vada numele pe "firmament" si ca ideiile le apartin, imi spui matale de ce?

Dpmdv, interpretarea viselor ramane un mister tocmai datorita faptului ca ele provin din subconstientul uman si fiindca omul are constiinta si se poate exprima o face in cel mai "stilat" mod/fel si-i pune si funda! =))
Deci, e un mister neelucidat precum triunghiul bermudelor si multe altele....!

In desenele animate necuvantatoarelor li se da grai si li se traduce limba, tinand cont de locul in care traiesc , precum romania ;))
am vazut o "gasca" (acum cateva ore) cum gagaia pe limba ei si nimeni nu intelegea ce spune, era in discordanta cu "corul" ;))....sa fi fost povestea visului ei de azi noapte?!
pitiTa_
Postat pe 15 August 2014 12:59
Luni mă duc la lucru, numai la 10.
O să explic amalgamu' de resturi diurne și dorințe infantile, șefei.
Biztoș mă va înțelege.
Axl_R
Postat pe 15 August 2014 20:16
Noapte cu vise , io ma trezesc la 2 (doi) jumate...

http://images.forwallpaper.com/files/thumbs/preview/100/1001923__peaceful-night_p.jpg

Rotty
Postat pe 15 August 2014 20:31
Quo vadis?
Axl_R
Postat pe 15 August 2014 21:03
Am văzut, Urlaub.
Axl_R
Postat pe 15 August 2014 21:48
De la: Axl_R, la data 2014-08-15 20:16:16Luni mă duc la lucru, numai la 10.
O să explic amalgamu' de resturi diurne și dorințe infantile, șefei.
Biztoș mă va înțelege.



nu prea cred...
Pana luni ai timp sa-ti faci ordine in "debara" si sa explici "bucata cu bucata"! Asa, sa inteleaga femeia "aia" ceva si sa nu zica ca esti dusa cu tu-tu!

Vise clare si reactii pe masura!
pitiTa_
Postat pe 15 August 2014 23:01
ORICE VIS POATE FI SPUS ASA CUM S A DESFASURAT IN SOMN ,II POTI DA O INTERPRETARE PERSONALA SAU DACA ACEL VIS SE REPETA ,UNEORI LA DISTANTA DE ANI ARE SIGUR O SEMNIFICATIE CARE TE PRIVESTE SI NU AI DECAT SA VEZI PERSONAL CARE ESTE ACEEA FARA AJUTOR DE LA NIMENI.
IN TINERETEA MEA AVEAM UN VIS CARE S A REPETAT DE ZECI DE ORI.ERAM PE UN MUNTE FOARTE INALT,TREBUIA SA TREC PESTE O VALE LA FEL DE ADANCA PE CAT DE MARE ERA MUNTELE .DAR PE O FASIE DE PAMANT CAT ERA TALPA PICIORULUI DE LATA. AJUNGEAM INTOTDEAUNA LA JUMATATE SI SE TERMINA ACEEA FASIE.URMA O VAGAUNA IMENSA PLINA DE SPINI SI MIZERIE .NU IMI ERA FRICA ,NU MA CLATINAM MERGEAM FOARTE USOR.ACUMA DUPA ATATA VREME IMI DAU SEAMA CA VISUL IMI SPUNEA CA O PROBLEMA FOARTE GREA PE CARE AM AVUT O ATUNCI NU SE POATE REZOLVA NICIODATA ,O SA DUC GREUTATEA ACEEA SINGURA PANA LA SFARSITUL VIETII MELE.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 17 August 2014 08:57
Da` tu de ce tipi asa de dimineata ? Ai visat urat ?
Rotty
Postat pe 17 August 2014 09:17
Lasa bre femeia sa se exprime cum vrea ea, nici in vis n-are voie?

Eu am visat ca se arata "una" zbarlita rau, si tindea sa vina spre mine
cu bratele larg deschise sa ma zburleasca si pe mine,
Io ii zisei: ho bre, abia m-am coafat! ;))


Acuma, vad ca s-a schimbat vremea, da', macar de ar ploua ca de batut o ridicat tati prafurile de pe tati, acuma sa le si spele!
Ce a-ti zice sa nu va mai coafati si fardati o vreme, vedeti, mai apare in vis ca la mine?

ziua buna dimineata!
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Religie sfinti si Dumnezeii 1 De la: ingerasulluptator 19 Noiembrie 2011 14:18
bani...profita si tu 1 De la: pampy_pitick 3 Noiembrie 2009 20:16
SPIRITE DIN ALTA DIMENSIUNE!-SPIRITULMAMEI 94 De la: persidadamian 19 Septembrie 2009 02:26
niha 18 De la: Hariclea 29 Septembrie 2009 21:48
Echipa Garbo iti ureaza Paste Fericit! 29 De la: iulia_dibu 26 Iunie 2016 06:25
Setari Cookie-uri