Dragoste sau bani?

De la: garbo059722, la data 2013-03-05 08:13:15Draga mea,sa faci copii si sa nu stii de ai lapte pentru el s~au nu,nu cred ca e normal.ce drept avem noi oamenii sa aducem copii pe lume ce sant din burta sortiti saraciei???????unul la un milion e fericit si in saracie,dar e nevoe de multa nepasare ca sa te simti bine in saracie,doar cu dragoste,hahahahate culci cu barbatul tau cu matele goale,care se fac auzite,e fain,nu???cand aud asa ceva ma strange in spate.sa aduc copii pe lume,cand eu nu stiu daca am ce manca maine,INCONSTIENTA TOTALA.OAMENI FARA JUDECATA.SCUZE,DAR ASTA E PAREREA MEA,SUCCES PE MAI DEPARTE.


Am citit si alte postari ale tale si, concluzia e ca, la cat esti de agramata, nimic din emanatiile putului gandirii tale nu ma surprinde.
Cat despre judecata... deja oamenii nu mai sunt "fara judecata", ai rezolvat tu, i-ai judecat pe toti cu IQ-ul ala minuscul al tau, care nu-ti permite sa vizionezi un film si sa citesti subtitrarea in acelasi timp.
Scuze, dar asta e parerea mea, succes pe mai departe!
garbo_7093
Postat pe 5 Martie 2013 21:52
Succes la ce ? La debitat aiureli.....
Rotty
Postat pe 6 Martie 2013 07:21
De la: garbo_7093, la data 2013-03-05 21:52:52
De la: garbo059722, la data 2013-03-05 08:13:15Draga mea,sa faci copii si sa nu stii de ai lapte pentru el s~au nu,nu cred ca e normal.ce drept avem noi oamenii sa aducem copii pe lume ce sant din burta sortiti saraciei???????unul la un milion e fericit si in saracie,dar e nevoe de multa nepasare ca sa te simti bine in saracie,doar cu dragoste,hahahahate culci cu barbatul tau cu matele goale,care se fac auzite,e fain,nu???cand aud asa ceva ma strange in spate.sa aduc copii pe lume,cand eu nu stiu daca am ce manca maine,INCONSTIENTA TOTALA.OAMENI FARA JUDECATA.SCUZE,DAR ASTA E PAREREA MEA,SUCCES PE MAI DEPARTE.


Am citit si alte postari ale tale si, concluzia e ca, la cat esti de agramata, nimic din emanatiile putului gandirii tale nu ma surprinde.
Cat despre judecata... deja oamenii nu mai sunt "fara judecata", ai rezolvat tu, i-ai judecat pe toti cu IQ-ul ala minuscul al tau, care nu-ti permite sa vizionezi un film si sa citesti subtitrarea in acelasi timp.
Scuze, dar asta e parerea mea, succes pe mai departe!



Esti rea, dar ai perfecta dreptate
zack
Postat pe 6 Martie 2013 20:34
Zack, ce sa fac... sunt si eu om si, uneori, ma mai las purtata de val. Mea culpa!
garbo_7093
Postat pe 7 Martie 2013 05:33
Rotty, fiecare cu talentul lui...
garbo_7093
Postat pe 9 Martie 2013 13:49
De la: garbo059722, la data 2013-03-05 08:13:15batul tau cu matele goale,care se fac auzite,e fain,nu???cand aud asa ceva ma strange in spate.sa aduc copii pe lume,cand eu nu stiu daca am ce manca maine,INCONSTIENTA TOTALA.OAMENI FARA JUDECATA.SCUZE,DAR ASTA E PAREREA MEA,SUCCES PE MAI DEPARTE.


miss 22, tu chiar ai naivitatea sa crezi ca STII daca ai ce minca maine? Sau ca stii daca maine POTI sau mai e nevoie sa mai maninci?

Daca da, ei bine, sweet dreams in continuare.... pina o sa te trezesti cu courul in protzap. Poate atunci o sa te prinzi ca viata asta e a dreak de putin predictibila, si nu ziua de maine, ci minutul urmator, in care stai pe canapea si te uiti la telenovele, prezinta riscuri pe care saracul creierasul tau de gaina nu le poate cuprinde oricum.
Te-ai gindit vreodata ca asa, in mijlocul sigurantei tale absolute, poate chiar in momentul asta au loc niste modificari celulare in corpul tau? Sau pur si simplu corazonul tau nu mai bate peste 5 minute - si nu tb. sa existe un motv pt asta? Sau poate peste acele 5 minute tzopaie o placa tectonica si iti cade sandramaua peste nepretuita ta mincare? Sau te trezesti asa, maine dimineata, fara banii de iaurt - ca ai pierdut un proces pe care nu stiai ca il ai? Sau iti vine barbatul diseara cu o blonda sub brat si iti spune, hai, ia-ti catrafusele si du-te - si dormi in gara?
wtf, unde e siguranta aia neaparat necesara?

quasaria
Postat pe 11 Martie 2013 11:49
Q
garbo_7093
Postat pe 12 Martie 2013 08:02
De la: garbo_7093, la data 2013-03-07 05:33:43Zack, ce sa fac... sunt si eu om si, uneori, ma mai las purtata de val. Mea culpa!



Si valul te poarta bine...pardon...ghine di tat
zack
Postat pe 12 Martie 2013 19:48
ce aveti dom'le cu telenovelista?

Q... vai ce rea ai putut sa fii... cum sa-i vina sotul cu o blonda sub brat? ca eu nu inteleg cum vine asta...
dar ma gandeam asa intr-o dunga... ca daca i-ar veni sotul cu o gonflabila sub brat... si i-ar zice aceeasi replica ...aia cu gara; atunci s-ar duce sa doarma ca maimuta in copac? sau si mai frumos... sa-i vina sotul acasa cu un barbat de mana si sa-i zica ... e el visul meu de-o viatza... tu ai fost doar un surogat ...si iarasi .... ura si la gara!

dupa mintea ei aia senila... cum ziceam, de telenovelista... (dar fac pariu ca nu stie nici sa traduca un scenariu de "telenovea") ... minim 75% din populatia globului n-ar mai face copii!
heartbit
Postat pe 13 Martie 2013 00:43
bit, daca 75% ar "gindi" astfel, poate ar fi mai bine sa nu faca.... Ne-ar degenera specia.
quasaria
Postat pe 13 Martie 2013 07:58
,autoarea topicului a nascut oare?azi e 13,in 2 zicea ca mai are 2 saptamani,zilele astea ar cam fi timpul,nu? ,speram sa fie totul bine pentru ea si bebe
garbo_11882
Postat pe 13 Martie 2013 14:11
De la: garbo172304, la data 2013-02-25 21:17:00 Nu pot sa uit prima mea impresie cand l-am vazut pe el."Niciodata nu o sa stau cu unul ca el"
Se intampla cand aveam 16 ani, dupa 2 saptamani la insistentele surorii mele, am acceptat sa fiu cu el cu toate ca nu ma atragea cu nimic. Am incercat sa ma despart de el de mai multe ori, l-am inselat de vreo 2 ori, m-a prins, dar tot m-a iertat, spunandu-mi ca ma iubeste, i-am jignit familia desi nu stiam ca tatal lui e batran si bolnav, iar mama lui e bolnava mintal. Incet. incet, am incepput sa il accept in viata mea, stiam ca pentru mine va avea mult de luptat pentru-ca am niste parintii comunisti, m-au tinut tot timpul in lanturi, si plus de asta la mine in famile au fost tot timpul scandaluri, tata traia pararel in alta familie, de care stia tot neamul lui, mama din cauza depresiei se ducea pe sina sa se arunce in fata trenului sa se omoare s.a.m.d. Desi el, a luat parte la toate scenele din familia mea, si desi vedea ca nu e acceptat de nimeni din familia mea, in afara de mama, el tot a continuat sa lupte.
Mi-am dat seama ca Dumnezeu l-a ales special pentru mine, si ca si eu il iubesc foarte mult.
3 ani de zile, am fost prieteni, am fost alaturi mereu unul de altul, si am trecut si prin grele si prin usoare. Dupa 3 ani , la varsta de 19 ani, am decis sa ma mut cu el, nu vroiam sa fac nunta pt ca nu aveam bani, poate faceam cununia. Ai mei nu au fost de acord, cu toate ca inainte cu cateva saptamani sa le dau vestea, tata a spus sa imi fac bagajul si sa nu ma mai gaseasca acasa, pt ca imi schimbasem buletinul fara stirea lui, chiar daca el in timpul asta era la femeia cealalta, M-a facut panarama, curva, ca mi s-a sculat de p..a, si multe alte cuvinte jignitoare, desi nu am iesit niciodata din cuvantul lor, iar intalnirile mele cu el, erau doar acasa la mine, cu parintii de fata.
Pana la urma au fost de acord, numai sa nu fug de acasa, doar cu conditia, sa mai astept un an, si sa fac nunta sa plec e acasa mireasa, si sa ma duc la neamul lui, bunica mea si unchimiu sa isi dea si ei acceptu. (spun neamul lui, pt ca eu nu consider ca fac parte din familia lor, pt ca pe mama si pe noi copii, ne-a dat tot timpul la o parte si si-au batut joc de noi). In acel an m-am angajat la un restaurant turcesc, munceam de dimineata de la 9 pana la 10 seara in fiecare zi, si doar 2 zile libere pe luna, m-a luat si salvarea pt ca cedasem, eram f slaba, 35 kg la 19 ani si 1,50, si imi era tot timpul rau, dar ce mai conta strangeam bani de nunta, aveam salariu de 800 ron plus 100 ron spaga pe saptamana. El muncea de dimineata de la 6 la 14, pe 900 ron. Din cauza serviciului ne vedeam 1 data pe luna, si atunci o ora, sa nu faca tata scandal. Intr-o seara cand m-a luat de la munca, el a vrut sa stam mai mult, stateam in curte pe banca, era 10 seara si el mi-a spus ca numai vrea sa facem nunta, nu ne vedem, nici macar nu vorbim, de parca nu am fi impreuna, plus ca nu avem nici bani. I-am zis ca am ajuns pana aici si acum renunta, pana la urma, a acceptat sa lupte mai departe, eu i-am promis ca mai muncesc 2 luni la acel restaurant, si dupa aceea nu ma mai duc, Cand am intrat in casa, am avut parte de ditamai scandalul, a venit tata si a spus ca eu am stat sa ma f.t cu el in curte, ca si asa de cand muncesc numai spal un vas, numai stiu sa matur s.a.m.d. Vroiam sa plec a doua zi la el, dar m-a oprit mama si mi-a zis sa sa mai astept pana la nunta. Asa am facut, cu ajutorul mamei, am cumparat treptat, invitatii, rochia de mireasa etc. El s-a imprumutat de la seful lui vreo 50 mil vechi, pana dupa nunta. Si asa a venit si ziua cea mare, eram cu tata si cu unchimiu in masina si tot ma stresau ca mai pot sa renunt, ca nu e tarziu, chiar daca eram in rochie de mireasa. Am fost obligati sa punem nasi pe verii lu tata, care oricum nu ne-a placut dar asa a fost sa fie. Nunta a fost cea mai frumoasa zi din viata mea, si inceputul unei noi ere. Prima noapte dupa nunta, am dormit tot la ai mei, eu in pat, el pe jos, ca asa a vrut tata. De cand ma mutasem la el, viata mea s-a schimbat, l-am acceptat asa cum a fost, chiar daca era sarac, si casa lui statea sa cada peste noi, Banii care au ramas de la nunta i-am investit in casa, nu am stat decat 2 saptamani acasa, si dupa m-am angajat, sa contribui si eu la cheltuielile casei. Nu stateam decat noi doi si socrul meu, care avea 2 banci, si obsesie pt tigari, un pachet pe zi era lege. Deci 700 ron pensia lui, se ducea numai pe tigari, plus intretinerea, mancarea etc costa. Dar atata timp cat munceam amandoi, ne descurcam, si chiar neam permis un week end la mare, inainte sa implinim un an de casatorie. In ziua cand am facut un an de casatorie, am avut parte de o mare surpriza, pe 20 august 2012 am aflat ca v-om deveni parintii. Ghinionul a fost ca eu plecasem deja de la locul de munca, pt ca seful a vrut sa se culce cu mine, si de si am zis ca ma angajez din nou nu am mai putut, mi-a trebuit bani de ecografii si analize, dupa care socramiu s-a imbolnavit, si am stat cu el prin spitale, si din cauza asta am fost nevoiti sa facem 2 imprumuturi, unul l-am, facut de 1000 ron, si tre sa dam inapoi 1700, dar s-au dus imediat pe doctori, facturi etc, apoi am fost nevoiti sa mai facem inca un imprumut de 3000 ron pt ca cei de la spital tot cereau bani, plus ca trebuia sa ii ducem mancare in fiecare zi lu socramiu. Cu toate astea socramiu a murit de cancer, si cum nu aveam bani de loc, eu fara venit al meu lucra doar pe 900 ron, ne-a mai ramas 2000 ron din imprumutul acela, si a fost nevoit sa ceara la seful lui, si sa ii opreasca jumate de salariu in fiecare luna, Ne-a ajutat si mama, si am facut inmormantarea cum trebuie. Acum am ramas, cu datorii lunare de 600 ron pe luna numai la banci, iar noi traim de 4 luni cu 400 ron pe luna. Daca nu era mama, cred ca muream de foame, nici ea nu are dar din putinul care are ne da si noua. Acum am 8 luni de sarcina, si nu am mai fost la doctor pt ca nu am bani, manancam ce ne da Dumnezeu, avem datorii la magazinul de la noi de 100 ron pt ca am luat paine pe datorie, de o luna de zile, imi e si rusine sa mai dau ochii cu vanzatorul, Mi-a venit somatie ca imi taie lumina daca nu platesc, si de la banca ca ne executa silit daca nu platim. Pt bebe nu am decat o suzeta, nu am bani sa cumpar nici un costumas, macar. In seara asta am mancat covrigi, pt ca nu avem ce, maine, sa vedem. Suntem intr-o situatie disperata, si am incercat sa facem imprumut la mai multe banci dar nu ne ofera nimeni. Cu toate astea ii multumesc tot timpul lui Dumnezeu ca il am pe sotul meu alaturi, un om care e unul la 1000, si cu toate astea sunt fericita si implinita, si dabea astept sa fiu mamica!
Totusi banii astia cat conteza intr-o casnicie? Eu zic, ca nu ei aduc fericirea, poti sa ai toti banii din lume, dar daca nu ai iubire tot nu esti fericit. Noi nu am cedat din cauza stresului, nu am tipat unul la altul, nu ne-am certat, si ne afisam in public ca cel mai fericit cuplu. Cineva mi-a spus ca desi ma cred fericita, tot banii sunt mai importanti, pt ca atunci cand vine bebe, o sa fie cheltuiala mai multa, si poate o sa ajungem la certuri din cauza asta. Noi speram ca intr-o zi va iesi si soarele pe strada noastra! Si zic in ca o data ca atunci cand ai omul potrivit langa tine, chiar numai conteaza nimic, pt ca impreuna trecetm peste toate.

singurul lucru adevarat la 14-16 ani toate fetele sufera de diaria dragostei......
garbo_11724
Postat pe 14 Martie 2013 00:13
da...stapaniti-va fetelor, odata!....eventual luati un intaritor, doua daca se poate!.....si vedeti voi mai apoi !.....intaritorul musai cu ceva special !
caleidoscop
Postat pe 16 Martie 2013 14:18
Buna, am citit cu mare interes ce ai scris.
Tu, spre deosebire de mine, ai incercat sa faci pe placul parintilor, dar cel mai important este ca v-a lasat sa fiti impreuna si nu v-au creat probleme, deci ai avut mare noroc totusi cu parintii tai ca au fost intelegatori.
Eu nu am reusit sa fac pe placul parintilor, ca orice as fi facut, nimic nu era bine, ba mai mult, trebuia sa ma marit cu cine spuneau ei, asa de gura lumii, ca sa fim vazuti bine....
belle_a
Postat pe 5 Iunie 2013 12:45
eu cred ca banii nu a s sunt doar o parte dc fericirea,pt ca banii nu te fac fericit daca nu ai si liniste sufleteasca bun simt ,recunoastina si intelegere.

si banii sunt necesari ca sa te poti hrani dar sa ii castigi in moduri cistite fara sa minti pe altii si sa ii inseli
banii sunt o parte de a fii fericit..degeaba ai bani daca esti mereu nemultumit si esti disperat dupa avere..

este bine sa ai si bani si liniste sufleteasca ca sa te bucuri de ei
sa ai oameni cu bun simt in jurul tau pe care sa ii incurajezi prin comportamentul tau.
ingerasulluptator
Postat pe 5 Iunie 2013 16:46
numai ca din cauza ca salariile sunt mici in Romania este greu ca sa ai bani.

eu zic ca o fata nu trebuie sa se gandeasca la casatorie decat dupa 20 ani si apoi daca te casatoresti de ce iti trebuie atata nunta..
potoi face casatoria la biserica in fami;lie

stiu ca o data te casatoresti dar o poti face si mai tarziu cand ai bani,,important este sa te casatoresti la biseerica in fata lui Dumnezeu

ingerasulluptator
Postat pe 5 Iunie 2013 17:06
ingeras dragalas, imi imprumuti o tigaie?
Eugenia_
Postat pe 5 Iunie 2013 19:51
nu cred ca mai are in stoc ... i le-a imprumutat lui nulitate7
heartbit
Postat pe 6 Iunie 2013 00:31
De la: Eugenia_, la data 2013-06-05 19:51:53ingeras dragalas, imi imprumuti o tigaie?
pai nu mai am pt ca toate sunt rupte...Trebuie sa adun bani ca sa imi cumpar altele mai rezistente.
ingerasulluptator
Postat pe 6 Iunie 2013 19:59
De la: Eugenia_, la data 2013-06-05 19:51:53ingeras dragalas, imi imprumuti o tigaie?


Laboş, făcăleţ?
Axl_R
Postat pe 6 Iunie 2013 20:30
de data asta trebuie sa imi cumpar mai multe tigai pt ca trebuie sa le folosesc si cu femeile...

care sunt invidioase si rele ..
sunt femei care se complac si sunt frustrate si apoi te invata de rau ca sa iti mearga rau asa cum ;le merge si lor..


femeile unele sunt commode sa se educe pe ele apoi sa isi educa barbatii..asa ca se complac si le invata pe celelate femei sa se complaca..sa le mearga rau sunt rele si proaste unele

curve cu pretentii apoi zic ca barbatii le maltrateaza,,poate daca ar fii mai bune atunci barbatii ar fii mai toleranti si le-ar respecta...asa au fost femeile si din alte generatii sau complacut apoii sau mancat intre ele si-au facut rau.in loc sa devina mai bune si apoi sa se impuna
ingerasulluptator
Postat pe 7 Iunie 2013 00:04
de data asta trebuie sa imi cumpar mai multe tigai pt ca trebuie sa le folosesc si cu femeile...

care sunt invidioase si rele ..
sunt femei care se complac si sunt frustrate si apoi te invata de rau ca sa iti mearga rau asa cum ;le merge si lor..


femeile unele sunt commode sa se educe pe ele apoi sa isi educa barbatii..asa ca se complac si le invata pe celelate femei sa se complaca..sa le mearga rau sunt rele si proaste unele

curve cu pretentii apoi zic ca barbatii le maltrateaza,,poate daca ar fii mai bune atunci barbatii ar fii mai toleranti si le-ar respecta...asa au fost femeile si din alte generatii sau complacut apoii sau mancat intre ele si-au facut rau.in loc sa devina mai bune si apoi sa se impuna
ingerasulluptator
Postat pe 7 Iunie 2013 00:04
si femeile sunt de o rautate si o prostie infiinita mai ales alea in varsta..
sunt de o rautate si nu doar in varsta alea maritate...poate si alea tinere care nu isi vad de treaba lor si ii intereseaza ce fac altii..De aceea au si o viata asa chinuita...

pt ca pacea sufleteasca tot omul si-o castiga prin a-ti vedea de treburile tale sa poti da un sfat bun ...
ingerasulluptator
Postat pe 7 Iunie 2013 00:09
De la: heartbit, la data 2013-06-06 00:31:33nu cred ca mai are in stoc ... i le-a imprumutat lui nulitate7


salutari uirmathorilor :

nulitate nulitate 7 vanghelis
nulitate nulitate 8 vanghelis
nulitate nulitate 7 ioana
nulitate nulitate 7 blue_scorpion ( muzika_man)


asa ne salutam noi nulitatile indivizibile cu 7 .
garbo_13807
Postat pe 7 Iunie 2013 07:38
dramatica povestea ta..insa nu dispera,o sa va reveniti voi din situatia asta...
tot ce conteaza e ca tu si sotul tau sa va iubiti in continuare la fel de mult...
banii nu aduc fericirea,dar o intretin..stii tu...Dumnezeu intarzie sa apara dar nu uita niciodata...ai incredere in El...mai devreme sau mai tarziu o sa va reveniti
incearca sa nu te mai stresezi ca nu-i face bine copilului...o sa vezi ca un copil e cea mai mare binecuvintare....roaga-te sa fie sanatos si sa fiti voi sanatosi sa-l puteti creste frumos...daca e sanatate restul decurge de la sine..iar banii o sa vina si ei....



ai grija de tine si de bebelusul tau ,iar tu cu sotul tau sa va iubiti la fel de mult pana la final!!
Alina_30
Postat pe 7 Iunie 2013 20:38
De la: garbo172304, la data 2013-02-25 21:17:00 Nu pot sa uit prima mea impresie cand l-am vazut pe el."Niciodata nu o sa stau cu unul ca el"
Se intampla cand aveam 16 ani, dupa 2 saptamani la insistentele surorii mele, am acceptat sa fiu cu el cu toate ca nu ma atragea cu nimic. Am incercat sa ma despart de el de mai multe ori, l-am inselat de vreo 2 ori, m-a prins, dar tot m-a iertat, spunandu-mi ca ma iubeste, i-am jignit familia desi nu stiam ca tatal lui e batran si bolnav, iar mama lui e bolnava mintal. Incet. incet, am incepput sa il accept in viata mea, stiam ca pentru mine va avea mult de luptat pentru-ca am niste parintii comunisti, m-au tinut tot timpul in lanturi, si plus de asta la mine in famile au fost tot timpul scandaluri, tata traia pararel in alta familie, de care stia tot neamul lui, mama din cauza depresiei se ducea pe sina sa se arunce in fata trenului sa se omoare s.a.m.d. Desi el, a luat parte la toate scenele din familia mea, si desi vedea ca nu e acceptat de nimeni din familia mea, in afara de mama, el tot a continuat sa lupte.
Mi-am dat seama ca Dumnezeu l-a ales special pentru mine, si ca si eu il iubesc foarte mult.
3 ani de zile, am fost prieteni, am fost alaturi mereu unul de altul, si am trecut si prin grele si prin usoare. Dupa 3 ani , la varsta de 19 ani, am decis sa ma mut cu el, nu vroiam sa fac nunta pt ca nu aveam bani, poate faceam cununia. Ai mei nu au fost de acord, cu toate ca inainte cu cateva saptamani sa le dau vestea, tata a spus sa imi fac bagajul si sa nu ma mai gaseasca acasa, pt ca imi schimbasem buletinul fara stirea lui, chiar daca el in timpul asta era la femeia cealalta, M-a facut panarama, curva, ca mi s-a sculat de p..a, si multe alte cuvinte jignitoare, desi nu am iesit niciodata din cuvantul lor, iar intalnirile mele cu el, erau doar acasa la mine, cu parintii de fata.
Pana la urma au fost de acord, numai sa nu fug de acasa, doar cu conditia, sa mai astept un an, si sa fac nunta sa plec e acasa mireasa, si sa ma duc la neamul lui, bunica mea si unchimiu sa isi dea si ei acceptu. (spun neamul lui, pt ca eu nu consider ca fac parte din familia lor, pt ca pe mama si pe noi copii, ne-a dat tot timpul la o parte si si-au batut joc de noi). In acel an m-am angajat la un restaurant turcesc, munceam de dimineata de la 9 pana la 10 seara in fiecare zi, si doar 2 zile libere pe luna, m-a luat si salvarea pt ca cedasem, eram f slaba, 35 kg la 19 ani si 1,50, si imi era tot timpul rau, dar ce mai conta strangeam bani de nunta, aveam salariu de 800 ron plus 100 ron spaga pe saptamana. El muncea de dimineata de la 6 la 14, pe 900 ron. Din cauza serviciului ne vedeam 1 data pe luna, si atunci o ora, sa nu faca tata scandal. Intr-o seara cand m-a luat de la munca, el a vrut sa stam mai mult, stateam in curte pe banca, era 10 seara si el mi-a spus ca numai vrea sa facem nunta, nu ne vedem, nici macar nu vorbim, de parca nu am fi impreuna, plus ca nu avem nici bani. I-am zis ca am ajuns pana aici si acum renunta, pana la urma, a acceptat sa lupte mai departe, eu i-am promis ca mai muncesc 2 luni la acel restaurant, si dupa aceea nu ma mai duc, Cand am intrat in casa, am avut parte de ditamai scandalul, a venit tata si a spus ca eu am stat sa ma f.t cu el in curte, ca si asa de cand muncesc numai spal un vas, numai stiu sa matur s.a.m.d. Vroiam sa plec a doua zi la el, dar m-a oprit mama si mi-a zis sa sa mai astept pana la nunta. Asa am facut, cu ajutorul mamei, am cumparat treptat, invitatii, rochia de mireasa etc. El s-a imprumutat de la seful lui vreo 50 mil vechi, pana dupa nunta. Si asa a venit si ziua cea mare, eram cu tata si cu unchimiu in masina si tot ma stresau ca mai pot sa renunt, ca nu e tarziu, chiar daca eram in rochie de mireasa. Am fost obligati sa punem nasi pe verii lu tata, care oricum nu ne-a placut dar asa a fost sa fie. Nunta a fost cea mai frumoasa zi din viata mea, si inceputul unei noi ere. Prima noapte dupa nunta, am dormit tot la ai mei, eu in pat, el pe jos, ca asa a vrut tata. De cand ma mutasem la el, viata mea s-a schimbat, l-am acceptat asa cum a fost, chiar daca era sarac, si casa lui statea sa cada peste noi, Banii care au ramas de la nunta i-am investit in casa, nu am stat decat 2 saptamani acasa, si dupa m-am angajat, sa contribui si eu la cheltuielile casei. Nu stateam decat noi doi si socrul meu, care avea 2 banci, si obsesie pt tigari, un pachet pe zi era lege. Deci 700 ron pensia lui, se ducea numai pe tigari, plus intretinerea, mancarea etc costa. Dar atata timp cat munceam amandoi, ne descurcam, si chiar neam permis un week end la mare, inainte sa implinim un an de casatorie. In ziua cand am facut un an de casatorie, am avut parte de o mare surpriza, pe 20 august 2012 am aflat ca v-om deveni parintii. Ghinionul a fost ca eu plecasem deja de la locul de munca, pt ca seful a vrut sa se culce cu mine, si de si am zis ca ma angajez din nou nu am mai putut, mi-a trebuit bani de ecografii si analize, dupa care socramiu s-a imbolnavit, si am stat cu el prin spitale, si din cauza asta am fost nevoiti sa facem 2 imprumuturi, unul l-am, facut de 1000 ron, si tre sa dam inapoi 1700, dar s-au dus imediat pe doctori, facturi etc, apoi am fost nevoiti sa mai facem inca un imprumut de 3000 ron pt ca cei de la spital tot cereau bani, plus ca trebuia sa ii ducem mancare in fiecare zi lu socramiu. Cu toate astea socramiu a murit de cancer, si cum nu aveam bani de loc, eu fara venit al meu lucra doar pe 900 ron, ne-a mai ramas 2000 ron din imprumutul acela, si a fost nevoit sa ceara la seful lui, si sa ii opreasca jumate de salariu in fiecare luna, Ne-a ajutat si mama, si am facut inmormantarea cum trebuie. Acum am ramas, cu datorii lunare de 600 ron pe luna numai la banci, iar noi traim de 4 luni cu 400 ron pe luna. Daca nu era mama, cred ca muream de foame, nici ea nu are dar din putinul care are ne da si noua. Acum am 8 luni de sarcina, si nu am mai fost la doctor pt ca nu am bani, manancam ce ne da Dumnezeu, avem datorii la magazinul de la noi de 100 ron pt ca am luat paine pe datorie, de o luna de zile, imi e si rusine sa mai dau ochii cu vanzatorul, Mi-a venit somatie ca imi taie lumina daca nu platesc, si de la banca ca ne executa silit daca nu platim. Pt bebe nu am decat o suzeta, nu am bani sa cumpar nici un costumas, macar. In seara asta am mancat covrigi, pt ca nu avem ce, maine, sa vedem. Suntem intr-o situatie disperata, si am incercat sa facem imprumut la mai multe banci dar nu ne ofera nimeni. Cu toate astea ii multumesc tot timpul lui Dumnezeu ca il am pe sotul meu alaturi, un om care e unul la 1000, si cu toate astea sunt fericita si implinita, si dabea astept sa fiu mamica!
Totusi banii astia cat conteza intr-o casnicie? Eu zic, ca nu ei aduc fericirea, poti sa ai toti banii din lume, dar daca nu ai iubire tot nu esti fericit. Noi nu am cedat din cauza stresului, nu am tipat unul la altul, nu ne-am certat, si ne afisam in public ca cel mai fericit cuplu. Cineva mi-a spus ca desi ma cred fericita, tot banii sunt mai importanti, pt ca atunci cand vine bebe, o sa fie cheltuiala mai multa, si poate o sa ajungem la certuri din cauza asta. Noi speram ca intr-o zi va iesi si soarele pe strada noastra! Si zic in ca o data ca atunci cand ai omul potrivit langa tine, chiar numai conteaza nimic, pt ca impreuna trecetm peste toate.
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=2QP3Q2ngeNY&feature=endscreen
garbo_11724
Postat pe 22 Iunie 2013 10:46
Buna, am citit integral acest topic si vreau sa raspund autoarei printr-o poveste, povestea mea: provin dintr-o familie instarita, titrata. Sunt educata, scolita cu tot tacamul si am un serviciu onorabil (desi salariul e mic). Am fost ;lipita de ai mei toata viata si nu le-am iesit din cuvant. Pana l-am intalnit pe sotul meu, acum 5 ani. El, dintr-o familie cu greutati financiare mari, cu o casa mica cu 2 camere, parintii sai au trait numai cu imprumuturi pentru a-si tine copiii la facultate. Sotul meu are si el un serviciu onorabil, tot cu salariu mic. Am ajuns eu, de la confort financiar, la chirie si frigider gol 3 sapt pe luna. Am ajuns sa nu imi permit o haina sau o plecare la munte. Cu toate astea, nu as schimba NIMIC! Sunt extrem de fericita, de multumita, radiez. Am cel mai bun sot, am o viata minunata si suntem sanatosi. Am socrii excelenti si o cumnata-sora mea de suflet si ii iubesc enorm.
GAMYCO
Postat pe 11 Decembrie 2013 13:38
In continuare: desi au bani o groaza, parintii mei nu ne ajuta si ne-au luat si banii de nunta. Ei isi cumpara aparatura si au casa plina si noi murim de foame. Parintii mei nu il considera pe sot copilul lor pentru ca ai lui nu au bani. Insa sotul meu tine la ei. Pe cealalta parte, socrii mei, oameni nu foarte avuti si mai simpli, ne ajuta cu ce pot. Ne cheama la masa, ne dau cadouri, ne dau bani cat au si ei. Inca o data zic: iubesc viata mea de acum si nu m-as intoarce la viata de dinainte. DRAGOSTEA PRIMEAZA!
GAMYCO
Postat pe 11 Decembrie 2013 13:41
Teoretic, nici banii nici dragostea nu primeaza in viata asta dar practic, fara amandoua nu poti porni "la drum" fie in cuplu fie de una singura.Pe
parcurs, ne lovim de tot mai multe fenomene, piedici, ne/reusite, simtim cum se schimba cursul vietii si ne dam seama ca nu asta ne-am dorit, insa, uneori este prea tarziu sa mai schimbam ceva ramanand doar cu regrete, alteori constatam ca nici banul nici dragostea nu au valore daca
nu le imparti cu cine trebuie. In final ramai doar cu respectul si ce ramane in suflet. Nu poate sa ramana altceva decat IUBIRE, cu asta ramanem si
adaugam Respect. Pt. mine iubirea si respectul sunt factorii care mi-au simplificat viata, au diminuat valorile materiale si mi-au usurat "povara." :)
Ce bine ar fi sa se nasca omul a doua oara, ar aprecia VIATA insasi.
pitiTa_
Postat pe 21 Iunie 2014 22:40
Ziceti voi ce n-ati zice, dar totusi e mai placut sa suferi si sa plangi intr-un Mercedes decat intr-o Dacie:))))

banii nu aduc fericirea, dar fara bani nici nu e asa de vesel...
trist, dar adevarat, banii pot desparti milioane de cupluri pentru ca te pot distruge moral. Vorbesc din experienta proprie, sunt la a doua casatorie, bazata pe Sugar dating, adica am intalnit pe cineva pe un site precum ro.sugardaters.com, si la inceput tipul se rupea in 4 pentru a ma rasfata cu bani, lux, masini si restaurante, desi aveam doar o relatie de ocazie, pana a evoluat in ceva mai serios. Deci definitiv, banii sunt un factor pentru ca o relatie sa mearga si mai bine, parerea mea:)
garbo_405195
Postat pe 18 August 2014 17:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Maternitate si Paternitate. 21 De la: Fss_ssu 7 Februarie 2014 22:09
Important.....Pt a avea o viata mai buna si mai linistita 231 De la: camelyta 1 Decembrie 2009 15:36
Dragoste sau bani? 63 De la: garbo172304 18 August 2014 18:17
verighete 14 De la: tutankhamon 16 Februarie 2010 01:21
sa ia meniu si pt DJ? 10 De la: dor72 6 August 2011 06:25
Setari Cookie-uri