Apropo de inselat -

De la: suparatu_, la data 2012-05-29 23:34:17Si ce vina avem noi barbatii ca trebuie sa conrtibuim cu sentimente oneste, la reproducerea speciei umane?...na, spuneti va rog fr. sa inteleaga si inteligenta mea, de ce canta cucu cand apare ,pupaza ? =))


pentru ca-i prost, needucat si n-are maniere, vorba lui nenea Iancu.
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 23:40
...oricum, ii vai de fundu nostru in final/ fie ca inselam fie ca suntem fideli :)
dar trebuie "sapat" mai in profunzimea problemei ca sa aflam raspunsul, inportant ii, sa nu ne doara-n cour X chiar el ....;)
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 23:40

tot ce am putea noi, femeile, sa presupunem ar fi de ce apare pupaza: se duce sa cumpere cartofi, sa isi faca pedichiura, sa ia lectii de tango? In rest... ghinion de nesansa...
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 23:41
vai de cucul lui de cuc, daca toate pupezele-l fac sa cante :)
E un cuc lipsit de caracter si daca pune aripa o pupaza mai infipta pe el, risca sa-i zboare toti fulgii!
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 23:47
pina la urma... cucu' canta... pupaza trece... sau cainii latra, cucu trece, nu-mi amintesc eu foarte exact....
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 23:49
Da , ce sa-ti zic?...ca nenea Iancu nu avea cuc...avea alta pasare:) ...daaa
de ce nu zaci de Eva mai ghini.... ca semana cu cineva care stiu eu... ca era femeie ....na!

Pai cucu ii cea mai cautata pasare...ce, nu stiati?....asta onestitate nu invinovatirea lui....:)


Nu, ii dreptul pupezii sa meaga unde doreste ca-i libera, dar daca i e pune inelu' .... porumbita nu mai participa la sportul columbofil...asta-i regula ....'ntzales?.....
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 23:51
de cautata ce e, pasarea asta ramane singur cuc.
Cum o sa ramai si tu in curand daca te pui cu pupezele.

Acum va las si ma duc sa ma culc (fara cuc) si sper sa trag un somn pe cinste.
Ceea ce va urez tuturor (cu cuc sau fara) :))
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 23:58
nu, iti zic eu ...pana la urma: pupaza canta ,cucu vine asa-i real/ normal ....
si cred ca este bine, sa merg la




NB! :)
Fss_ssu
Postat pe 30 Mai 2012 00:01
Apropo de inselat... prima data a fost nasol, facui crize, isterii, crize iarasi...cativa ani...apoi, dupa ce bagai div si ulterior ne-am impacat, am realizat ca de fapt nu inselatul lui ma doare,ci ca face scandal acasa. Am realizat ca daca nu face scandal in casa, de fapt nu prea-mi pasa ce face prin alte case. Ulterior am ajuns la "performanta" spovedirii periodice: cand aduna cam 2-3 aventuri, vine si mi le povesteste...si eu il ascult. Ce pana mea,nu-mi pasa cu cine se culca! Daca apare vre-o bunaciune in raza lui de actiune, iarasi vine si-mi zice ca-i buna cutarita...Tot asa,nu-mi pasa.. Chiar nu-mi pasa! Nu e ceva care sa ma mai afecteze, mai nasol, incep sa nu le mai inteleg pe femeile care tin cont de asta...E un fapt, toti o fac, la un moment sau altul!
Ca motivatii ale lui... prima data sustine ca a fost motivat de faptul ca eram eu cicalitoare sau nu-stiu-cum... Eu cred, si din spusele lui, cred in proportie de 80% ca a fost indragostit. Eu doar am fost mai perseverenta!
In celelalte cazuri, care au fost dupa a noastra casatorie, zice ca au fost...accidente,ca nu s-a putut abtine, ca nu a putut refuza, etc...
Maine daca-mi zice ca 4 zile pe saptamana sta cu mine, si 3 cu alta, il intreb doar cum impartim hainele pt spalat, eu cu dansa!:))
Nu ma intereseaza in viata asta decat copilul! Restul sunt detalii, mai mici sau foarte mici ale vietii mele,iar aici intra si propria-mi persoana!
coris_2938
Postat pe 30 Mai 2012 11:57
coris,
imi pare rau :-(
E unul dintre cele ma triste mesaje pe care le-am citit in ultimul timp :(
quasaria
Postat pe 30 Mai 2012 13:15
la naiba, coris!! esti definitia vie a resemnarii.
ufishor
Postat pe 30 Mai 2012 13:22
De la: charmelen, la data 2012-05-29 23:40:17
De la: suparatu_, la data 2012-05-29 23:34:17Si ce vina avem noi barbatii ca trebuie sa conrtibuim cu sentimente oneste, la reproducerea speciei umane?...na, spuneti va rog fr. sa inteleaga si inteligenta mea, de ce canta cucu cand apare ,pupaza ? =))


pentru ca-i prost, needucat si n-are maniere, vorba lui nenea Iancu.


Eii na, nu toi sunt suprai. ;))))
Axl_R
Postat pe 30 Mai 2012 16:42
Coris, copilul este important...dar ar trebui s te gndeti i la tine!
Axl_R
Postat pe 30 Mai 2012 16:46
Neata doamnelor...si domnilor!:)
Stiti care-i culmea? Acum ma simt muuult mai bine decat atunci cand imi pasa ce face si ma interesa sa fiu (pe cat posibil, adica macar sa nu aflu) singura din viata lui. A fost mult zbucium in corason pe vremuri in legatura cu asta si zic Doamne ajuta ca scapai de suferinta aia. Cum imi zicea si-mi zice, pana la urma nu-mi e dator cu nimic! Si asa e, nu l-am cumparat, n-am facut contract, po'a sa faca ce vrea! Ca si pana acum, numai ca de ceva ani, nu ma mai afecteaza!
Era o teorie a tibetanilor (parca), aia cu "sa nu-ti doresti mult in viata, sa ai dorinte cat mai mici, usor realizabile, iar pt alea mari care vin,considera ca ti-a facut destinul un cadou". Ei bine, tinta mea e mica: nu (mai) vreau scandaluri in casa, batai,injuraturi si restul gamei de "bunatati maritale"..Am liniste , eu sunt happy vis-a-vis de relatia cu el! Caci oricum, ce este important pentru mine e doar copilul, nimic altceva!
Dupa ce mi le-a servit pe toate, cu varf si indesat, ce pretentii sa mai am de la el, fetelor?:)
Eu nu voi fi bine decat daca imi am copilul in permanenta langa mine... Asta inseamna bine si fericire pentru mine, nu sa fiu cu un barbat sau sa ma iau pe mine in calcul.
coris_2938
Postat pe 31 Mai 2012 10:27
De la: coris_2938, la data 2012-05-31 10:27:28Neata doamnelor...si domnilor!:)
Stiti care-i culmea? Acum ma simt muuult mai bine decat atunci cand imi pasa ce face si ma interesa sa fiu (pe cat posibil, adica macar sa nu aflu) singura din viata lui. A fost mult zbucium in corason pe vremuri in legatura cu asta si zic Doamne ajuta ca scapai de suferinta aia. Cum imi zicea si-mi zice, pana la urma nu-mi e dator cu nimic! Si asa e, nu l-am cumparat, n-am facut contract, po'a sa faca ce vrea! Ca si pana acum, numai ca de ceva ani, nu ma mai afecteaza!
Era o teorie a tibetanilor (parca), aia cu "sa nu-ti doresti mult in viata, sa ai dorinte cat mai mici, usor realizabile, iar pt alea mari care vin,considera ca ti-a facut destinul un cadou". Ei bine, tinta mea e mica: nu (mai) vreau scandaluri in casa, batai,injuraturi si restul gamei de "bunatati maritale"..Am liniste , eu sunt happy vis-a-vis de relatia cu el! Caci oricum, ce este important pentru mine e doar copilul, nimic altceva!
Dupa ce mi le-a servit pe toate, cu varf si indesat, ce pretentii sa mai am de la el, fetelor?:)
Eu nu voi fi bine decat daca imi am copilul in permanenta langa mine... Asta inseamna bine si fericire pentru mine, nu sa fiu cu un barbat sau sa ma iau pe mine in calcul.


Copilul n-o sa poti sa-l ai in permanenta langa tine. Va creste si va pleca sa-si urmeze propriul destin. Iar daca vei incerca sa-l retii, vei da dovada de egoism.
Te-ai gandit vreodata ce model ii arati copilului tau? Resemnare, tolerare de abuz fizic si psihic, lipsa de respect; inconstient, fie ca e fata sau baiat, va fi tentat sa repete experientele tale traumatice.
Daca-l iubesti cu adevarat pe copil, iesi din relatia asta falsa, nu mai trai in minciuna, nu-i flutura zilnic in fata ochilor casnicia (sau caznicia) ta umilitoare.
Iti spun cum i-as spune, de fapt cum i-am spus mamei mele. Sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi la judecata copilului.
charmelen
Postat pe 4 Iunie 2012 23:48
coris, da' nu stai cu el in aceeasi casa? Nu te impiedici de el? Nu te enerveaza mutra lui? Nu iti ocupa patul, buda, cada... fotoliul preferat? Nu cauta prin oala ta cu mincare?
Ok, ai dreptate: poa' s faca pina la urma ce vrea, da' de ce de linga tine?!

Chestia cu copilul...I don't buy it.
quasaria
Postat pe 4 Iunie 2012 23:57
Q, locuim in aceiasi casa, dar fiecare-i cu camera lui, rar ne ciocnim!:)) Am invatat sa nu-l mai aud cand comenteaza...de fapt,il aud,dar ma abtin si nu-i raspund absolut nimic. Gustand deja din experienta unui inceput de div, va spun sincer ca mi-e scarba de tot ce inseamna el...Mi-e scarba de scandaluri, de santaj, de batalii, de tot! Asadar, am ajuns la stadiul ala in care daca nu-l vad mai mult de 10 min pe zi, sunt happy... Mimam intelegerea cand e copilul in zona...de fapt, comunicam cat mai superficial si cat mai putin, asta ca sa nu existe riscuri ... Cu altul nu ma vad, nu cred in povesti gen Sandra Brawn, asa ca daca nu-i scandal, ma declar multumita... E mai nasol de inghitit situatia in perioadele lui de "crize"...si cred ca in curand o sa apara una, ca prea n-a mai facut scandal de ceva vreme...deja se facura 3-4 luni fara d'alea "acute"!:)
coris_2938
Postat pe 6 Iunie 2012 14:15
Charmelen, stiu ca al meu copil va trebui sa si zboare din cuib, si-l voi lasa, caci n-am facut copilul ca sa stea lipit de mine, ci ca sa ma bucur de el, pentru el si sa-i fiu alaturi de fiecare data cand va avea nevoie. Iar acum are nevoie clara de mine, e mic, mai avem pana la majorat!:) Bine, bine, recunosc!! Nu pot fara el, mi-a dat sens si structura vietii...si da, poate-s cam prea axata pe existenta lui...dar n-am ce face, e viata mea!
coris_2938
Postat pe 6 Iunie 2012 14:19
coris, stiu ca ti se pare ciudat, dar nu e corect in primul rind pentru copil sa il faci centrul universului tau. Mai devreme sau mai tirziu, va percepe faptul ca nu se paote juli la un genunchi ca te prabusesti tu (exagerez, ca sa intelegi ideea), ca nu poate sa ia o nota de 4 pentru ca devina drama TA personala, samd.
Copilul are viata lui. Aia nu e viata ta. E a lui. E ok sa te implici pina la un punct - e ok sa il ajuti, dar sa substitui realizarile lui cu realizarile tale, visele lui cu visele tale, esecurile lui cu ale tale nu mai e ok - e parazitar.
Ai impresia ca ii faci un bine , de fapt ii faci rau - da-i spatiu sa se dezvolte ca fiind "el", nu "tu".
quasaria
Postat pe 6 Iunie 2012 14:35
Q, nu merg pana acolo, il las sa traiasca!:) Doar ca-s eu nitelus mai protectoare, posesiva daca vrei, dar nu-i stirbesc personalitatea sau viata, doar ii marai pe cei care ar vrea sa-mi ia locul sau sa mi-l minimizeze, poate chiar sa ma anuleze ca rol in viata copilului. Asadar, cu copilul n-am nimic, nu-s "caine" pe el, doar marai la publicul prea indraznet!:))
coris_2938
Postat pe 6 Iunie 2012 14:43
Q, am citit...de cateva ori...recunosc, imi scapa, dar o fi de la oboseala, ca de doua zile dorm doar 4 ore noapte... mi s-o scuza si mie incoerenta in astfel de situatii, sper!:)
coris_2938
Postat pe 6 Iunie 2012 15:00
:-) np, nu era incoerenta era..."vreau"...sfarsit cu "nu ii pretind nimic".
Bine, stiu, e simplu de dat sfaturi. Pina la urma nici eu nu mi le urmez...daca e sa fiu sincera...



O iubesc pe fie-mea pina in cer si inapoi, sau pina in iad si inapoi si daca e sa ii atinga cineva un fir de par o dau dreak de independentza imediat... jar maninca.:-))) Da', ca principiu, e bine sa nu intervii.
quasaria
Postat pe 6 Iunie 2012 15:01
ca sa reformulez...sper sa-mi iasa!:)
Nu-s genul de mama care sa controleze viata copilului, directiile spre care tinde sa-si formeze personalitatea, "eu nu stirbesc corola de minuni a lumii" (apropo de topikul deschis de nemultumitul in ale citatelor )... Inevitabil, ca noi toate, nu-i doresc decat binele si sunt clar axata pe existenta lui...dar incerc sa nu-l maltratez cu asta...Sunt o mama destul de "cool"!:)
PS- imi cer scuze din nou pentru eventualele incoerente... le am si-n stare "naturala", dar cand sunt obosita recunosc, imi patineaza total mintea!:)
coris_2938
Postat pe 6 Iunie 2012 15:05
De la: quasaria, la data 2012-06-06 15:01:57:-) np, nu era incoerenta era..."vreau"...sfarsit cu "nu ii pretind nimic".
Bine, stiu, e simplu de dat sfaturi. Pina la urma nici eu nu mi le urmez...daca e sa fiu sincera...



eu vreau, imi doresc..in sensul asta...Daca ar fi dupa mine, prim-ministru ar fi fost, chiar daca nu are decat 5 ani!:)) Eu vreau, sa vedem ce va vrea si el! eu ii voi arata, el va alege...cam asa zic eu ca merge treaba ..Oricum, indiferent ce, e al meu si-l iubesc si-i voi fi mereu aproape...Fara sa-i cer cheile de la apartament cand va fi mare!:))
coris_2938
Postat pe 6 Iunie 2012 15:09
Eu cred (n-am trecut prin asta sau nu's genul, deci e foarte posibil sa ma insel) ca, fiecare an care va trece peste voi doi (tu si baiatul), alaturi de indivdul care ii este tata, alaturi de aceleasi povesti cu femei, cu scandaluri, cu crize, cum le spui tu, deci fiecare an va aduce cu el amplificarea pe de o parte a frustrarilor pe care le acumulezi (absolut firesti), pe de alta parte a nevoii de a te implica si mai mult in viata copilului. Ca o oaza de liniste. Te vei cufunda si mai mult in lumea lui care, sa nu uitam, se schimba aproape radical in cativa ani. Alte nevoi, alte placeri, alte chipuri, alte maini care i se vor intinde. Pustiul va constata ca nu exista doar mami pe lumea asta. Ce va face mamai insa cand va trece pe locul doi?

Nu comentez alegerea de a ramane in acelasi spatiu cu o persoana care imi face rau ci ma refer doar la transferul. aproape total. a propriei fiinte intr-o alta.
Anubis
Postat pe 14 Iunie 2012 22:52
fie-mea e absolut empatica. Si cind am sesizat ca simte dependenta mea de ea am inceput sa ma rebalansez pe picioarele mele proprii, pentru ca sint un bolovan prea greu pt ea: ar trebui sa fie invers. Eu sa o sustin. Nu ea pe mine. Tranferul vietii mele asupra ei inseamna ca traiesc pentru ea, prin ea, ca are capacitatea sa ma ridice si capacitatea sa ma doboare: si, din nou, e o responsabilitate pe care e injust sa i-o transfer. Eu sint adultul.

E foarte mare tentatia sa te re-orientezi doar asupra copilului. Dar e gresit. Tu trebuie sa ai echilibrul TAU.
quasaria
Postat pe 14 Iunie 2012 22:59
Mie subiectul asta cu inselatul mi se pare foarte delicat...eu am fost inselata dupa o relatie de 3 ani si am avut o depresie din cauza asta..am fost ajutata de prietenele mele, de familie sa trec peste, am gasit si site-ul depresiv(.)[ro], unde sunt informatii despre depresie si chiar si sfaturile unui psihiatru...e greu cand treci prin asta...si de-asta discutiile despre subiectul asta mi se par delicate.
garbo_3491
Postat pe 7 August 2012 12:23
coris, sunt curioasa, el de ce sta cu tine? De ce si cum stai tu cu el, am inteles. E ok. Candva, in trecutul indepartat, mi-as fi dorit o asa viata...stiu ca suna ciudat dar e adevarat ce zic.
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 August 2012 14:21
De la: Axl_R, la data 2012-05-29 21:59:33Dac m iubete, chiar nu neleg de ce ar avea nevoie de alta, pt c io n-am. Nu mpart...nu pot...mai bine solo.


http://www.youtube.com/watch?v=PZHT3IGh7BY&feature=relmfu
VOIAJOR
Postat pe 21 Septembrie 2012 17:22
Eu consider ca imi insel partenera daca simt atractie emotionala fata de alta femeie. Nu consider ca o insel daca agat o pitzipoanca intr-un bar si i-o trag o data. Stiu ca multe femei o sa imi sara in cap, dar este o mare diferenta intre modul in care cele doua 'tabere' privesc problema. O sa imi sara si unii barbati in cap... valori morale, respect etc. Mie nu imi place sa ma mint pe mine insumi, prefer sa privesc realitatea asa cum este. Nu spun ca toti sunt ca mine, dar pot afirma fara teama de a gresi ca majoritatea gandesc ca mine. Inca o data, exista si exceptii.

C'mon, care este diferenta intre a gandi 'mama, ce i-as face da ca as prinde-o' si a o face?? Nici una. Temeritatea este cea care face diferenta intre cei care o fac si cei care doar saliveaza.

Atunci cand monogamia devine o constrangere, un cuplu ar trebui fie sa se desparta fie sa discute deschis problema si sa incerce sa gaseasca o solutie. In majoritatea cazurilor problema apare la mascul, desi exista si cazuri in cealalta tabara. Tot in majoritatea cazurilor, masculul decide sa nu deschida subiectul pentru ca stie ca nu va avea parte de nici un fel de intelegere. Care este rezultatul? Frustrare directa la el si prin ricoseu la ea. Poveste clasica cu final previzibil.

Ce nu va putea niciodata o femeie sa inteleaga, dar chiar sa inteleaga, nu doar sa declare ca intelege este ca un barbat nu vrea sa se culce cu alta pentru ca este mai frumoasa, mai tzatzoasa, mai desteapta etc. ci doar, simplu... pentru ca este alta.

Ce nu inteleg la unii barbati... Mah, daca iti curg balele, daca vrei, de ce dracu' u do not go for it? Nu incerca sa vinzi castraveti gradinarului, ca nu tine... Daca ai cohones, asuma-ti riscul si fa ceea ce iti doresti. Poti sa ti-o furi? Evident, dar face parte din riscurile inerente meseriei de barbat.

Imi plac femeile care nu spun apriori 'nu'. Accept ca respectabi un raspuns de genul ' m-am gandit la ceea ce mi-ai spus dar nu cred ca pot accept asta'.

Nu imi plac barbatii care spun 'este ok la mine, dar pe ea sa nu o prind ca ii rup picioarele'.

Imi plac cuplurile care discuta deschis problemele legate de monotonia sexuala si care ajung la o solutie acceptabila pentru amandoi. In lumea moderna cred ca este unica solutie. Iar o solutie acceptata intr-un cuplu nu trebuie judecata, parerea mea. Indiferent ce gandeste unul sau altul solutia respectiva poate mentine cuplul, ceea ce, sa recunostem, este din ce in ce mai greu.

Aud adesea clisee de genul 'parintii nostri au ...', 'pe vremuri existau valori...'. Ei pe draq... Omul era tot ala, regulile erau altele.

La timpuri noi, solutii noi.

burst4x
Postat pe 21 Noiembrie 2012 22:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebelusi 2 De la: tutankhamon 19 Octombrie 2009 01:21
Cine e vinovat in toata povestea asta? 20 De la: Maria_22 3 Iulie 2016 11:33
Ceva imposibil :( 11 De la: garbo_464555 21 Mai 2017 13:33
vand casa zona demolabila astept fraierul 28 De la: yanyacharberet 25 Iulie 2009 00:30
intrebari 66 De la: Melanie 27 Octombrie 2009 18:40
Setari Cookie-uri