as putea ramane insarcinata in timpul menstrei?

Buna...as dori si eu sa ma ajutati cu un sfat sau un raspuns....am avut contact sexual in a 3zi de ciclu se poate sa raman insarcinata????
03fluturas
Postat pe 13 Mai 2012 15:40
NU!
Axl_R
Postat pe 13 Mai 2012 15:45
nu , citeste si tu in anatomia umana
adeline
Postat pe 22 Mai 2012 09:13
ba da..ramiii insarcinata...eu am 14 saptamini de sarcina in prima zi dupa menstra...bafta..!!Ce e dat de la Dumnezeu asa va fi ,indiferent de modul de protectie...
garbo242260
Postat pe 22 Mai 2012 10:10
se pare ca Dumnezeu iubeste prostii, sunt prea multi! ;))))
G_X
Postat pe 22 Mai 2012 11:03
La radio Ierevan ai intrebat?
miriammm
Postat pe 25 Mai 2012 11:31
Nu
garbo042119
Postat pe 26 Mai 2012 20:12
Extrem de rar, dar DA, se poate.

Ce aveti fratilor cu NU ala categoric???

Evident, nu cred ca-i cazul aici.
Anubis
Postat pe 26 Mai 2012 20:21
DE REGUL NU.,dar pot exista și excepții n caz de dereglri sau boli.
garbo203525
Postat pe 27 Mai 2012 12:57
nu, ovarul elimina un singur uvul lunar, in perioada de mijloc a calendarului adica numeri inapoi 15 zile de la data cind trebuia sa-vina menstra la care mai scazi 5 zile si mai mai adaugi 5 zile de la mijlocul intervalului. Ex. trebuia sa-ti vina menstra pe 30 scazi 15 zile=15-5=10, apoi adaugi 5 zile adica 15 zile+5=20 ,deci perioada fertila, de ovulatie este intre 10-20 numai in aceasta perioada poti ramane gravida tinind cont ca ovarul elimina un singur ovul intr-o luna ,dar ma rog poate altcineva a descoperit ca ovarul poate produce mai multe ovule o singura data si atunci totul este posibil !
auryca
Postat pe 27 Mai 2012 17:56
Ca tot recomanda cineva mai sus sa rasfoiti pe ici, pe colo daca nu carti de specialitate, macar pe varul google.

Ia cautati voi "sarcina in timpul mestruatiei" si vedeti cam cate pagini (diferite) exista unde altii cu scoala in domeniu spun clar ca DA, se poate. Unii folosesc expesia: "extrem de rar", altii spun "in cazuri exceptionale".

N-o fi copila asta exceptia care confirma regula, dar macar spuneti "nu stiu", nu dati raspunsuri eronate.
Anubis
Postat pe 27 Mai 2012 19:26
raspunsul sigur e NU!!
CarmenLavinia
Postat pe 28 Mai 2012 15:49
De la: garbo242260, la data 2012-05-22 10:10:56ba da..ramiii insarcinata...eu am 14 saptamini de sarcina in prima zi dupa menstra...bafta..!!Ce e dat de la Dumnezeu asa va fi ,indiferent de modul de protectie...


:))))))))))))))))) si Bute o sa-l bata pe Froch in reluarea meciului de la Nottingham.....
adeline
Postat pe 28 Mai 2012 15:52
of, ce de femei in contradictie.
de-aia nici scaraotzchi nu va intelege!
habar n-aveti de ce si cum ajunge-ti sa ramaneti insarcinate.
amu ash intreba daca mai vine ciclul dupa ce-ati ramas gravide?! si sa vezi avalansa de raspunsuri contradictorii!
alooooo tanti cu calendarul si calculul menstrei, ce zici daca iti vine ciclul de doua ori pe luna din diverse motive: dereglari hormonale, schimbari de anotimp, etc...?
nu trebuie sa fii neaparat bolnava ca sa te trezesti ca ti-au venit musafirii cand nu trebuia.
cele mai frecvente dereglari sunt intre 13 si 18 zile de la ciclul anterior... si ce sa vezi?! cuprind chiar perioada aia fertila de care ziceai tu!
atunci cum mai e? poate sau nu sa ramana 2 in 1 shampon cu balsam???

03fluturas, nu mai pune intrebari stupide, ori mergi la un doctor, ori ia un test barza si scapi de dileme, iar alta data daca nu vrei o sarcina atunci cauta alta metoda de contraceptie.
nici un medic nu garanteaza calendarul ca fiind cea mai sigura metoda contraceptiva, de fapt ei spun clar ca nici o metoda nu este 100% sigura, decat abstinenta sexuala.

nu mai bate-ti campii ca va faceti de ras si-i pacat de voi!

heartbit
Postat pe 28 Mai 2012 16:16
De la: heartbit, la data 2012-05-28 16:16:21of, ce de femei in contradictie.
de-aia nici scaraotzchi nu va intelege!
habar n-aveti de ce si cum ajunge-ti sa ramaneti insarcinate.
amu ash intreba daca mai vine ciclul dupa ce-ati ramas gravide?! si sa vezi avalansa de raspunsuri contradictorii!


in primul rand hai sa conjugam verbul "a ajunge" : eu ajung, tu ajungi , el/ea ajunge, noi ajungem, VOI AJUNGETI, ei/ele ajung; nu stiu cum ti-a rasarit cratima acolo
acum ca ai vazut , nu prea stapanesti gramatica limbii romane, mi-e greu sa cred ca stapanasti subiectul; sigur ca se pot intampla foarte multe dereglari din diverse motive ca sa ai menstruatia dereglata , dar aici era vorba de a ramane insarcinata intr-o astfel de prioada (practic este imposibil) ; recomand citirea cartilor pentru ca pe net posteaza multi si nu prea sunt instruiti!!!
adeline
Postat pe 29 Mai 2012 09:53
Adeline, unii/unele fac greeli gr intenionat...e o poveste mai lung...

Cine mai citete cri? Gogu are rspuns pt oricine/orice!

Axl_R
Postat pe 29 Mai 2012 10:15
adeline, incearca sa citesti alaturi
si apoi vino sa-mi dai lectii de gramatica
te-as putea invarti pe degete cu acel "-ti", dar n-am s-o fac, ca vreau sa cred ca esti mai desteapta decat ai lasat sa se vada cu mesajul adresat mie... si am sa-ti spun ca am vrut sa scriu altceva m-am razgandit si mi-a ramas cratima unde nu trebuia, n-am recitit textul si ca atare ti-am dat un motiv sa mai adaugi si tu un comentariu!
(in caz ca ai nevoie de ochelari ti-as putea recomanda unii - asta fu' pentru majuscule!)
heartbit
Postat pe 30 Mai 2012 01:16
poti sa ramai daca ai dereglari hormonale care provoaca ovulatia aiurea, inclusiv in timpul menstrei sau imediat dupa. Au mai fost "incidente" similare. Au fost si situatii in care femeile au avut ciclu citeva luni bune dupa ce au ramas insarcinate. Au fost si situatii in care s-au trezit ca au mai mult de 4 luni de sarcina si habar n-au avut. Au fost pina si situatii in care sarcina in 8 luni nu era vizibila - eu, de ex., nu am avut burta in timpul sarcinii, pina am nascut. Si aveam 50 de kg cu tot cu fie-mea.

Deci inainte sa spui ca "nu se poate" pastreaza-ti niste rezerve....
quasaria
Postat pe 30 Mai 2012 06:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tuberoza parfumata -reactii si comentarii.i 3 De la: garbo265966 16 Aprilie 2012 19:17
PARCAREA MASINILOR PERSOANELOR CU HANDICAP 78 De la: Gabriela_Apostol_1 19 Martie 2015 18:53
incotro sa o iau??? 5 De la: floare_cu_colti 30 Ianuarie 2011 21:14
2010 7 De la: sunset474 5 Ianuarie 2010 12:43
sex ,intilnir,etc 13 De la: vuvuzela 28 Iulie 2010 19:26
Setari Cookie-uri