Ce te ingrijoreaza in acest moment ?

Uite ce ma ingrijoreaza -

Ca intr-o tigara sunt zeci de substante cancerigene si totusi nu iau odata decizia aia corecta (pentru mine), de a ma lasa de sportul asta.
Si cum stau eu si ma gandesc in ce fel sa renunt la fumat, imi aprind agale o tigara, dupa care inca una (ca mai am cafea in cana), si tot sed si tot cuget...

Dupa care zic - back off, ganduri pardalnice!
Intai sa redevin balerina, si-apoi mai stam de vorba...
nathalie
Postat pe 10 Ianuarie 2012 03:56
"Ca intr-o tigara sunt zeci de substante cancerigene si totusi nu iau odata decizia aia corecta"

ma ingrijorezi tu... ! nici nu dormi la orele cand trebuie, asta inseamna inca cateva tigari in plus..! nu, intr-o tigara nu sunt zeci de substante cancerigene, sunt doar cateva, mai putin de 5 ! dar sunt substante care fac rau la vasele de sange. in ce fel sa te lasi, vrei sa stii ? simplu. intai si intai renunti la jumate din ele. ori le tai in jumate ori fumezi doar juma din portia ta pe zi (care la tine si asa e prelungita ! la zi ma refer...) incearca ca atunci cand cugeti, sa cugeti la ravagile care le fac tigarile, mai ales alea aprinse... si nu la cum sa te lasi ! exista un sistem de aparare (instinct de conservare...) si la oameni, care daca te autoconvingi ca-ti fac rau, atunci o sa renunti mai usor la ele. mai gandeste-te si la cati bani faci economie, renuntand la ele. tu stii mai bine cat fumezi pe luna si cat te costa... inmulteste cu 12 si intr-un an o sa vezi ca poti sa-ti iei o motocicleta... ! sau ceva sandale noi... ! vezi tu. uite, incepe de azi schimbarea !!! succes !
barboneli
Postat pe 10 Ianuarie 2012 11:03
Of, Barbo, sei molto gentile, dar chiar nu e cazul sa te ingrijorezi pentru mine...
(Multam de sfaturi, poate functioneaza, dar, de obicei eu smulg plasturele dintr-o miscare)

De ceva timp, ziua-i zi si noaptea-i tot zi si nu poate fi mai minunat.
Pe partea asta n-am de gand sa schimb nimic. Oricum nu cred in cuvantul *trebuie*.

Despre economia de bani, uite cum zice-un banc -
- Cu banii pe care i-ai cheltuit toata viata pe tigari, puteai sa-ti cumperi o vila.
- Serios? Tu nu fumezi, hai sa-mi arati vila ta!

O zi frumoasa in continuare!
nathalie
Postat pe 10 Ianuarie 2012 11:25
De la: barboneli, la data 2012-01-10 11:03:35"Ca intr-o tigara sunt zeci de substante cancerigene si totusi nu iau odata decizia aia corecta"

ma ingrijorezi tu... ! nici nu dormi la orele cand trebuie, asta inseamna inca cateva tigari in plus..! nu, intr-o tigara nu sunt zeci de substante cancerigene, sunt doar cateva, mai putin de 5 ! dar sunt substante care fac rau la vasele de sange. in ce fel sa te lasi, vrei sa stii ? simplu. intai si intai renunti la jumate din ele. ori le tai in jumate ori fumezi doar juma din portia ta pe zi (care la tine si asa e prelungita ! la zi ma refer...) incearca ca atunci cand cugeti, sa cugeti la ravagile care le fac tigarile, mai ales alea aprinse... si nu la cum sa te lasi ! exista un sistem de aparare (instinct de conservare...) si la oameni, care daca te autoconvingi ca-ti fac rau, atunci o sa renunti mai usor la ele. mai gandeste-te si la cati bani faci economie, renuntand la ele. tu stii mai bine cat fumezi pe luna si cat te costa... inmulteste cu 12 si intr-un an o sa vezi ca poti sa-ti iei o motocicleta... ! sau ceva sandale noi... ! vezi tu. uite, incepe de azi schimbarea !!! succes !

Tigarile ? Eu am avut un vecin si prieten de familie nu fuma mult dar intr-o zi dupa un control medical(el era urolog) a hotarit sa renunte definitiv la fumat.Din pacate metastaza nu ia mai lasat timp ,in 6 luni a fost trecut in lumea fumatorilor si nu avea decit 36 de ani.Au ramas in urma ,sotia de 34 de ani ,o fetita de 7 ani si o mama de 60 de ani ,profund indurerate
VOIAJOR
Postat pe 10 Ianuarie 2012 11:45
mersi Nathalie...si tie la fel... !!! am citit argumentele tale.... e productie proprie si e legitim ! doar ca eu am sa-ti amintesc tot o decizie sau zii cum vrei care tot tie iti apartine: "si totusi nu iau odata decizia aia corecta (pentru mine), de a ma lasa de sportul asta" ... !
barboneli
Postat pe 10 Ianuarie 2012 11:49
Fumatori in tintirim?
Noli
Postat pe 10 Ianuarie 2012 11:51
nuuuu.... ! ca deja nu mai sunt fumatori... !!!!
barboneli
Postat pe 10 Ianuarie 2012 11:56
Mda, ulcelele OLARULUI
Noli
Postat pe 10 Ianuarie 2012 11:57
In acest moment ma ingrijoreaza mama mea de 84 de ani care parca nu mai vrea sa lupte cu viata...se lasa prada varstei,bolii si mie mi-e din ce in ce mai greu s-o conving ca doar de ea depinde sa se simta bine..!
elisabeta_boia
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:53
De la: barboneli, la data 2012-01-10 11:49:20mersi Nathalie...si tie la fel... !!! am citit argumentele tale.... e productie proprie si e legitim ! doar ca eu am sa-ti amintesc tot o decizie sau zii cum vrei care tot tie iti apartine: "si totusi nu iau odata decizia aia corecta (pentru mine), de a ma lasa de sportul asta" ... !



Ce pot sa-ti spun?
Fiecare-si dezvolta propriile adictii.

Dar din cate motive sunt pe lume pentru a spune Stop Joc, unul singur cantareste mai greu - m-au rugat junioarele sa ma las de fumat. Si nu zic nu, doar ca inca n-a venit momentul sa fac heirupul asta.
(mai simplu era sa-mi ceara o ciocolata)
Adevarul e ca am mai incercat o data si mi-a reusit.
Dar sa fiu consecventa, asta nu mi-a mai iesit atat de bine...
nathalie
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:18
Nathalie..sotul meu s-a lasat 2 ani de fumat..apoi a reinceput.. Asa ca ,sfatul meu..nu te lasa,doar incearca sa fumezi mai putin...desi ori mult,ori putin..tot aia e..
Tu cu tigara...eu nu ma pot lasa de cafea...Doar ca beau fara cofeina si fara zahar...dar tot cafea este!
Insa,sincer-nu ma ingrijoreaza in acest moment!
elisabeta_boia
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:27
nath, tu fumezi pentru ca iti place. punct.
cand vei simti ca nu iti mai place ( oricare ar fi motivele, vei renunta)
tatal meu, a renuntat, intr-o zi, cand ajunsese la 3 pachete de tigari / zi...la 24 de ani...dupa o noapte de betie cu palinca ( barbo, cu palinca)
din ziua aceea crunta nici tuica nu a mai baut niciodata
si dupa 40 de ani visa ca fumeaza
dor72_
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:29
Sigur ca-mi place sa fumez!
Altfel n-as avea nicio stanjeneala legata de cum sa ma las...

Numai ca motivele pentru a renunta, oricat de corecte si logice ar fi, nu m-au impresionat atat de tare cat rugamintea de care spuneam...
Au fost doar cateva cuvinte, nu de copii rasfatati care cer si sunt obisnuiti sa primasca, ci de copii care au vazut, din pacate, ce inseamna un cancer la plamani. De la mica distanta.

Si sotul meu s-a lasat de fumat fix acum trei ani, cu o detasare pe care n-am vazut-o nicaieri in alta parte.
O sa-i iau reteta si poate o si public. E de mare succes.


Trei pachete de tigari pe zi?
Se putea apropia, Doamne feri!, de coma tabagica!
Cunosc totusi senzatia asta de catifelare, de a deschide si al treilea pachet intr-o zi... si nu e mult timp de cand am facut gestul asta unduitor...
nathalie
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:53
Mai Ioanide, tu esti tare pesimist.

Eu am avut o vecina care n-a fumat in viata ei si a murit de cancer pulmonar la o virsta tinara lasind indurerata toata familia ei!

Asa ca mai lasati-ma cu legatura fatidica dintre fumat si cancerul pulmonar. Mos Costica de pe ulita bunicii a murit la 90 de ani cu Maraseasca in coltul gurii. O fii facut cancer saracut si n-a stiut.
Ciresica
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:58
ma ingrijoreaza ploaia!
ploaia de topice .
ufishor
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:58
aaaa si sunt ingrijorata ca n-am griji.
Ciresica
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:59
ufishor... asta sa-ti fie singura ta ingrijorare... !!!


fiecare are dreptate in legatura cu fumatul... adica cu exemplele postate. si nu se moare neaparat de la fumat. un tip pe care l-am cunoscut la Breaza, l-a calcat trenul, de exemplu... ! si cancer la plaman faci si fara sa fumezi, ajunge sa ai de a face cu azbest prin imprejurimi... ! sau alte locuri de munca asemanatoare. cea ce nu trebuie sa uitati totusi e ca: nu e in constitutia biologica a omului sa bage fum in el !!! simplu.
barboneli
Postat pe 10 Ianuarie 2012 21:51
le ai tare de tot cu sfaturile (si cu kkturile:P), desi nu pari prea matur la varsta ta inaintata...

un singur lucru e chiar imposibil in viatza asta, mey barbo...

sa inveti odata carte la nivelul claselor I-IV macar, ca sa scrii si tu romaneste...:)))))
eu_geminy
Postat pe 10 Ianuarie 2012 21:56
ge, eu chiar nu inteleg ce ai tu cu barboneli
nu te-a jignit niciodata, tu de ce o faci la nesfarsit
Li, nu sunt deloc motive de ingrijorare, stiu ca te descurci perfect

acum, ma ingrijoreaza ca nu stiu ce sa gatesc pentru cina
dor72_
Postat pe 11 Ianuarie 2012 16:00
Dor, nu-ti bate capul pentru atata lucru! Ge nu-i om rau da-i place sa fie mereu pe pozitie de Gica-Contra ca sa alunge monotonia considerand ca astfel discutia e mai incitanta.
SAL
Postat pe 11 Ianuarie 2012 16:10
Pentru cina hmmm as manca niste spaghete cu carne si sos picant sau paste cu branza si smantana.... sau ce primesc!
SAL
Postat pe 11 Ianuarie 2012 16:12
Sal, de obicei, nu imi bat capul...cu nimeni
Barboneli este un prieten foarte drag, Ge, este primul user cu care am conversat pe garbo...si m-am inteles foarte bine
ma deranjeaza aceasta atitudine a lui fata de barbo, mai ales cand stiu cum este ge....atat

ma, sa nu spui ca ai aceleasi gusturi la mancare ca si mine
oricum, am ales : cartofi cu usturoi asta seara...reteta proprie. Foarte usor de preparat si foarte gustosi
dor72_
Postat pe 11 Ianuarie 2012 16:22
cine m-a pus sa intru aici!!
acu`...lupt cu poftele...
ufishor
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:26
cu care pofte?
aaaa, uitai sa va zic: fac si clatite
dor72_
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:35
cu-li-nareeeee
ufishor
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:35
asa si? care-i problema?
nu ai cine ti le satisface?
dor72_
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:36
vaai, da` esti chiar reaaaa
ufishor
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:38

asta nu-i nicio noutate
dor72_
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:39
daca sunt cu capsuni .. deja ma ingrijorez :)
cri_cat
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:44
neeee, cu silvoiț
da' se poate si cu capsuni
dor72_
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
1 Martie : traditionalul buchet de ghiocei sau...? 42 De la: Laura_Baldini 29 Februarie 2012 19:59
China 437 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:19
"loc de dat cu capu" 9388 De la: prometeus_969 18 Ianuarie 2015 12:36
Ce mi-a placut azi... ! 104 De la: barboneli 27 Februarie 2015 20:50
CEARDACUL OMENIRII 6 De la: AMOREZATUL 2 Martie 2012 21:29
Setari Cookie-uri