Despre tricotat!

Bah, eu tricotez. A propos am realizat niste palarii ;jos palaria; la 40 roni, de toate culorile. Sunt intelectual, iar timpul liber il dedic picturii, bradodatului, tricotului-artei. Este asa relaxant sa folosesti mainile nu numai capul! Este asa placut sa vezi ca a iesit ceva concret din mainile tale! Intr-adevar bunica mea nu facea nimic fara ca eu sa n-o copiez: brodat, tricotat, cusut, tors, si am 30 de ani, nu-s nici macar mamica. Dar uite, ca mai exista si tineri caraora le place acesta arta.

Dak doriti: o banderola CIUMEAGA, o palarie CHIC, un fular INTERESANT, dati-mi un mesaj.

Toate cele bune!
lola81
Postat pe 28 Noiembrie 2011 17:45
Deci ieri am pus un mesaj nu niste site-uri du tricotaje...azi mesajul meu nu mai este. Unul din site-uri era lucrudemana.com celalalt am uitat care era.

Rusine sa le fie celor care sterg un mesaj absolut nevinovat (zic eu) si lasa toate balariile de mahala, sexuiala, balacareala etc. Ca sa nu mai zic de atitia forumisti care fac reclama fara nici o perdea la tot felul de produse absolut inutile. Deh, site de Romania si asta spune tot.

Bine ca nu mi-au sters si pozele cu tricotale!

Mamicilor, domnisoarelor, bunicutelor, spor la tricotat/crosetat va doresc!
Ciresica
Postat pe 29 Noiembrie 2011 06:41
si eu am tricotat f mult,acum nu prea mai am timp dar mi-ar placea sa vad modele noi
danciulescus
Postat pe 29 Noiembrie 2011 10:17
De la: Ciresica, la data 2011-11-29 06:41:44Deci ieri am pus un mesaj nu niste site-uri du tricotaje...azi mesajul meu nu mai este. Unul din site-uri era lucrudemana.com celalalt am uitat care era.

Rusine sa le fie celor care sterg un mesaj absolut nevinovat (zic eu) si lasa toate balariile de mahala, sexuiala, balacareala etc. Ca sa nu mai zic de atitia forumisti care fac reclama fara nici o perdea la tot felul de produse absolut inutile. Deh, site de Romania si asta spune tot.

Bine ca nu mi-au sters si pozele cu tricotale!

Mamicilor, domnisoarelor, bunicutelor, spor la tricotat/crosetat va doresc!
s
Unde sunt pozele cu tricotaje?EU nu le vad,sau nu stiu unde sa ma uit.Saitul cu lucru de mana este fenomenal si are o gramada de modele;nu stiu daca la noi in mercerie se gasesc acele ustensile cu care se fac florile sau franjurile...tare mi-ar placea sa le fac...
nelik
Postat pe 30 Noiembrie 2011 12:54
la profilul meu gasesti pozele.
Ciresica
Postat pe 30 Noiembrie 2011 19:53
Buna fetelor,

caut o persoana care este intr-adevar o ARTIZANA in tricotat pentru ca as avea cateva
comenzi de executat! CER SEROIZITATE SI SUPER CALITATE va rog !!!
Cine doreste sa concureze pentru o colaborare sa-mi scrie va rog, pe adresa de e-mail : eliaval21@yahoo.de
O zi cat mai buna tuturor!!!
eliaval
Postat pe 2 Decembrie 2011 22:36
e.... daca ai inceput cu "buna fetelor"... pe mine sa nu contezi ! ma credeti sau nu, eu n-am tricotat dar am cusut ! pe etamina, rosu cu negru ! am facut vreo 3-4 fete de masa mai mari, semne de carte, si dracii din alea mai mici de pus ceva pe ele, pe bufete. nu stiu cum le mai zice.... ! si am lucrat si in "macrame" impreuna cu sotia. mi-a placut mult munca manuala. cand ma vedeau fetele de la lucru cum cos, desenatoarele si inginerele la un loc, cam zambeau pe sub mustata... ! (da, erau unele care aveau mustata...) mie mi se cam drapela... pentru ca stiam ca peste cateva luni voi pleca definitiv ! cum nu prea era de lucru pe atunci si nici eu nu aveam chef... in perioada asta de cam un an, veneam la servici cu placere !!! de ce ? ca sa-mi vad de cusut... in loc sa-mi pierd fremea cu alte prostii !
asta e tot.
barboneli
Postat pe 3 Decembrie 2011 06:26
unu pe fatza
unu pe dos
unu pe fatza
unu' prin dos
(ideal ar fi sa nu stie cel de pe fatza de celalalt:P)
=))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 11:14
Este un proverb care spune: :,,invata arte si pune deoparte".Lucrul de mana este nu numai un mod de a economisi sau de a fi unic ci si un mod de a te relaxa.Spun toate astea,recomandand celor ce stiu sa faca lucru de mana,sa invete si pe altii.Spor la lucru!
mamadana
Postat pe 3 Decembrie 2011 14:55
Mi Barbo, f-mi i mie o drcie de aia mic pt bufet! Promit c, n-o s zmbesc sub musta!
Axl_22
Postat pe 3 Decembrie 2011 15:02
Da,mai sunt femei care tricoteaza. Eu acum lucrez in Italia, iar cind ajung acasa dupa orele de munca, deschid televizorul pentru a invata limba si tricotez. Tricotez pentru nepotelele mele ( eu avind 50 de ani, dar am reusit sa pacalesc natura ), caciulite, flanelute,pantalonas si multe altele.Am lucrat aici si pentru a vinde anumite piese si am facut banuti,pentru a cumpara nimicurile zilnice cale trebuiesc pentru o femeie ( cosmetice,sampoane, vopsea de par etc.). Cind iti place sa muncesti si esti invatat cu munca, timpul liber stii sa il valorifici. Sunt foarte fericita cind cei care imi vad piesele lucrate, le aprecieaza foarte mult,iar fericirea maxima este atunci cind sora mea imi spune ca nepotica vrea sa fie imbracata mereu cu piesele lucrate pentru ea, de tusica.
Succes pentru toate doamnele care vor sa se apuce de tricotat.
Manuca
Postat pe 3 Decembrie 2011 17:49
Manuca, te rog frumos, stai dreapta, ma doare gatul uitandu-ma la frumusetea ta.


barbo promit ca-ti crosetez un sal pentru la anul care va sa vina!
eu chiar ma chinui sa invat sa crosetez manusi fara degete

Eugenia69
Postat pe 3 Decembrie 2011 18:07
De la: Manuca, la data 2011-12-03 17:49:57Da,mai sunt femei care tricoteaza. Eu acum lucrez in Italia, iar cind ajung acasa dupa orele de munca, deschid televizorul pentru a invata limba si tricotez. Tricotez pentru nepotelele mele ( eu avind 50 de ani, dar am reusit sa pacalesc natura ), caciulite, flanelute,pantalonas si multe altele.Am lucrat aici si pentru a vinde anumite piese si am facut banuti,pentru a cumpara nimicurile zilnice cale trebuiesc pentru o femeie ( cosmetice,sampoane, vopsea de par etc.). Cind iti place sa muncesti si esti invatat cu munca, timpul liber stii sa il valorifici. Sunt foarte fericita cind cei care imi vad piesele lucrate, le aprecieaza foarte mult,iar fericirea maxima este atunci cind sora mea imi spune ca nepotica vrea sa fie imbracata mereu cu piesele lucrate pentru ea, de tusica.
Succes pentru toate doamnele care vor sa se apuce de tricotat.


Limba se invata in timpul tricotatului ?? la televizor ?? si cat la suta rata de promovabilitate apreciezi ca ai avea la o testare serioasa ?? :-)

In rest , spor la tricotat !! :-)
reyya
Postat pe 3 Decembrie 2011 18:17
ok, Axl... o sa-ti fac. pacat ca nu mi-am adus acum niste etamina de la voi... ca aia cu care am venit, s-a ingalbenit si mai rau... !
mersi eugenia... as prefera unul tricotat, crosetat e prea subtirel... !
barboneli
Postat pe 3 Decembrie 2011 21:39
Mulam Barbo Haidi bre, c nu-i aa frig la voi
Axl_22
Postat pe 3 Decembrie 2011 21:45
manuca, mamy...
tu venisi gata culcata, pe garbo...:))))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 21:54
ok barbo
unu pe fata
unu pe dos

sau poate vrei alt model, ia de cauta si da comanda la mine

http://hobby-timpliber-frumusete-cosmetica.blogspot.com/search/label/TRICOTAT
Eugenia69
Postat pe 3 Decembrie 2011 21:56
barbo...
mi-ai amintit de carpetzici... alea se faceau pe etamina...:))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 21:58
iote cine se pricepe!

pe panza de sac
nu alea cu "rapirea din sarai"
Eugenia69
Postat pe 3 Decembrie 2011 22:02
aaaa, erau la moda... isi punea lumea carpetzici pe televizoare, pe picq-up-uri, pe noptiere...
ba chiar si tractoristii si soferii isi puneau pe bordul masinii...:PP
e drept, nu injurau ca azi....:D
=))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 22:04
a, si desigur:

nu lipsea pestele de sticla...:D:D:D
=))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 22:07
ai avut aa ceva?
Axl_22
Postat pe 3 Decembrie 2011 22:09
eu_ge
de ce-mi pare ca nu te prinde...sa te pricepi si la macrameuri si bibelouri?

da de macate ce zici?
Eugenia69
Postat pe 3 Decembrie 2011 22:10
De la: Axl_22, la data 2011-12-03 22:09:53 ai avut aa ceva?


eram prea mic pe vremea aia...
n-aveam avere...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 22:20
De la: Eugenia69, la data 2011-12-03 22:10:20eu_ge
de ce-mi pare ca nu te prinde...sa te pricepi si la macrameuri si bibelouri?

da de macate ce zici?


da'chiar nu ma pricep si nu vreau sa ma pricep, la asa ceva...
ma mai pricep la amintiri, uneori...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 22:21
ah... macatele erau cuverturile alea, tesute din lana neagra cu atza rosie.,.. de le vedeai pe toate paturile, pe vremuri.
nu, nu am auzit de ele...:)))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 22:23
Da Reyya, pentru o persona trecuta de prima tinerete care se hotaraste sa emigreze invatul limbii tarii in care locuieste se face in fata televizorului, tricotind. Modul asta de scola este extrem de popular pentru multi emigranti. Inveti basic, cuvinte oentru small talk dupa care incepi sa citesti carti, reviste, si iesi in lume si fara sa mergi la scoala reusesti sa te integrezi si eventual sa gasesti si o slujba. Pentru cei tineri care nu au copii de ingrijit este mult mai eleganta calea scolii dar citi tineri care emigreaza azi din Ro. mai au nevoie de scoala? pentru invatarea limbii? Ei stiu limba (la engleza ma refer) de pe bancile gardinitei. Deh, alte generatii.

Cit despre pestele de sticla...de Murano...tare mai sade el bine pe raftuletul meu.
Ciresica
Postat pe 4 Decembrie 2011 06:40
imi cer scuze ciresica!

http://www.youtube.com/watch?v=UWce01q3H_4&feature=player_embedded

un cadou ...
http://www.youtube.com/watch?v=9iZqIkIwhns&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=BnFtaAhbLLI&feature=related
Eugenia69
Postat pe 4 Decembrie 2011 08:32
Eugenia, pentru ce iti ceri scuze?????
Ciresica
Postat pe 5 Decembrie 2011 06:15

http://www.youtube.com/watch?v=NcDr7bnZdsg
Axl_22
Postat pe 5 Decembrie 2011 06:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hitler si Napoleon si numarul fatidic 129 2 De la: garbo172018 24 Octombrie 2010 03:08
bun de vazut 0 De la: 4 Martie 2010 15:37
Premiile Garbo: Cel mai prost amant 132 De la: prometeus_wife 21 Februarie 2009 20:29
ceva interesant despre ceaiul japonez 5 De la: daniilia 10 Martie 2013 07:27
Cum sa-l invat la olita? 87 De la: MIKY_16 17 Mai 2010 20:31
Setari Cookie-uri