calatoria cu minori in strainatate

Alexa gresesti. Se aplica numai legea tarii al carei cetatean esti. La un cetatean american in nici un caz nu se aplica legea romaneasca si invers. Asa dupa cum Italienii nu au treaba de ce o mama se plimba cu copilul ei prin Italia fara hirtie semnata de tata. Doar autoritatile romanesti iti pot da voie sau nu sa pleci din tara cu minorul in functie de ce spune hotarirea de divort. Si daca nu ai o copie a hotaririi de divort vamesii fac o copie pe care o pastreaza (Alexandro, baga bine la cap: pentru a o arata tatalui care de buna voie si nesilit de nimeni a renuntat la drepturile parintesti dar care dintr-un exces de zel fac reclamatie la politia vamala ca le-a fost "furat" odorul)

Alexa cred ca iti dai seama ca nu la tine m-am referit cind am spus Alexandro.
Ciresica
Postat pe 6 Decembrie 2011 05:05
sunt in aceeasi situatie.Da,poti pleca,dar trebuie sa ai sentinta judecatoreasca la tine definitiva si irevocabila.Stai linistita!!!Drum bun si sarbatori frumoase!!!
garbo013748
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:48
sunt div de 6 ani, am o fetita de 8 ani. am iesit cu ea din tara de doua ori. la aeroport nu se cere decat hotararea de div plus copie legalizata. si pasaportul copilului si mamei
calimera70
Postat pe 9 Decembrie 2011 02:56
Buna ! Nu ai nevoie de nimic de la fostul sot. Eu sunt in aceeasi situatie si am trecut granita doar cu sentinta de divort pe care au citit-o vamesii si cu pasaportul copilului.Mult succes!
garbo020563
Postat pe 11 Decembrie 2011 14:28
Nu ai nevoie de acordul tatalui daca tutela iti apartine in tottalitate si poti pleca oriunde in U.E DOAR!!! Vb cu un avocat si vei vedea ca asa este..vacanta placuta!!!!!!!!!!!
mary_nst77
Postat pe 12 Decembrie 2011 11:24
"Nu ai nevoie de acordul tatalui daca tutela iti apartine in tottalitate si poti pleca oriunde" IN LUME.

Fratilor si surorilor nu mai dati sfaturi dupa ureche si dupa birfa de la coltul strazii.

Hai "la multi ani de Sf. Spiridon ca persoana in cauza e deja plecata in vacanta la Paris!.
Ciresica
Postat pe 12 Decembrie 2011 18:52
Daca copilul ti-a fost incredintat numai tie, nu-ti trebuie absolut nimic din partea sotului. Sa ai la tine sentinta cu stampila definitiva si irevocabila in original si o copie care ramane la politia de frontiera. Legea este valabila numai pe teritoriul Romaniei, in celelalte state nu iti cere nimeni nimic. Nu inteleg de ce toata lumea isi da cu parerea cand nu este informata. Eu cand am calatorit prima data cu fiul meu minor , m-am interesat direct la politia de frontiera, de-atunci am calatorit cu el zeci de ori si niciodata nimeni nu mi-a cerut acordul din partea sotului
zuzy
Postat pe 14 Decembrie 2011 11:21
De la: garbo248001, la data 2011-11-14 18:16:27buna seara,
am nevoie de ajutorul cuiva care se afla in aceeasi situatie ca si mine sau care cunoaste foarte bine legislatia. sunt divortata de ceva vreme si am in intretinere un copil de 7 ani. pentru aceasta vacanta de iarna, ne-am luat bilete pentru strainatate. problema mea este ca nimeni nu-mi spune sigur daca imi trebuie sau nu acordul ex-ului pentru a trece granita , in situatia in care copilul imi este incredintat prin hotarare definitiva si irevocabila . cand i-am facut pasaport nu am avut nevoie de acordul sau si mi s-a spus ca pot sa trec doar cu hotararea de divort, dar de atunci am auzit atatea povesti incat nu stiu ce sa mai cred.nu as vrea sa ajung la aeroport si sa fiu nevoita sa fac cale intoarsa.
multumesc pentru orice lamurire pe care puteti sa mi-o oferiti!


Sentinta judecatoreasca s-o ai la tine, certificatul de nastere al copilului si pasaportul. Treci fara probleme. Calatorie placuta.
zack
Postat pe 17 Decembrie 2011 16:29
Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza.
Pentru a calatori cu un copil minor in strainatate iti trebuie SI acordul scris al celuilalt parinte, poti sa ai tu zece sentinte definitive prin care ti se incredinteaza tie acel copil. Faptul ca instanta ti l-a incredintat tie nu inseamna ca parintele celalalt este decazut din drepturile parintesti. Scoaterea copilului din tara implica o limitare a dreptului celuilalt parinte de a-l vizita, de aceea ai nevoie de consimtamantul sau, dat in forma oficiala, adica in fata unui notar. In caz contrar, risti sa fii intoarsa de la frontiera. Si cam intotdeauna se intampla asa
Thor_again
Postat pe 18 Decembrie 2011 20:20
corect, ai nevoie de acordul tatalui. Nu intotdeauna verifica, dar daca verifica si nu il ai nu poti sa pleci.
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2011 20:34
De la: Ciresica, la data 2011-11-22 05:17:33Alexandro gresesti. Hotarirea definitiva si irevocabila "acopera" dreptul parintelui care a renuntat la drepturile de parinte (scuzati repetarea).


Noup. De data asta ai gresit tu. Si stii ca am lucrat in domeniu ceva ani buni, iar la mine ajungeau zilnic astfel de cazuri. Nu a trecut de mine nici macar un singur caz. Parintii se intorceau in tara cu tot cu copil, nu le dadeam voie sa iasa pana nu imi veneau cu acordul scris, autentificat de notar. Nimeni din Poliia de Frontiera (pentru ca asta e treaba lor si ei decid in speta) nu isi permite un proces in cazul in care unui parinte din asta i se pune pata pe chelie sa nu se mai intoarca in Romania si sa tina si copilul cu el. Cum am spus anterior, celalalt parinte are niste drepturi, nu numai obligatii, iar prin scoaterea copilului din tara acelui parinte i se limiteaza, daca nu chiar anuleaza acele drepturi in mod arbitrar.
Thor_again
Postat pe 18 Decembrie 2011 21:26
bine ca nu mai lucri acolo
oricum eu am acordul deplin
dor72_
Postat pe 18 Decembrie 2011 21:38
Este corect ceea ce spune Thor.
La calatoria in strainatate cu minorul, iti trebuie SI acordul scris al celuilalt parinte.
anakin
Postat pe 18 Decembrie 2011 23:53
Thor s-ar putea sa gresesc dar atunci cum se explica ca eu nu am avut nevoie de nici o hirtie de la fostul asta vara???
Deci am intrat in tara eu si baiatul meu ca cetateni romani fara nici o problema. La plecare mi s-a cerut NUMAI hotarirea de divort "definitiva si irevocabila" cu stampila si datata de cel putin 6 luni in urma (sau ceva de genul asta, la mine nefiind cazul ca divortul a fost in 1900 toamna) si certificatul de nastere al baiatului. Baiatul e minor, fostul a renuntat la copil , minorul mi-a fost incredintat prin hotarire judecatoreasca (definitiva si irevocabila) mie. Daca pe hotarire nu ar fii scris (cum de altfel acum o suta de ani nici nu s-a scris ) ceea ce am mentionat mai sus nu as fii putut pleca din Ro. inapoi la mine acasa pentru ca sunt cetatean roman. Eu am trimis hotarirea din primavara in tara sa-mi fie restampilata cu mentiunea de mai sus si astfel nu am avut nici o bataie de cap.
Ce este mai nostim e faptul ca acum 9 ani legea nu prevedea ca hotarirea sa fie stampilata "definitiva si irevocabila, si deci, fara nici o problema am plecat din tara fara ca nimeni sa ma intrebe de sanatate. Mai mult chiar, in 2002 nici macar hotarirea nu mi-au cerut-o. Pur si simplu s-au uitat la pasapoarte si atit.
Legea se schimba se pare. Nici cind i-am facut baiatului pasaport in 2002 nu mi-au cerut nimic altceva decit hotarire ce o aveam si certificatul de nastere.

Deci pot sa spun cu mina pe inima "Alexandra gresesti".
Si se pare ca si altii cunosc la fel ca mine. Deci...Bro, ia de mai studiaza leagea frontierei din 2011:) in cazul in care minorul este incredintat spre crestere si educare doar unui parinte, celalalt numai are nici un drept. (ceea ce mie mi se si pare normal din moment ce fostul afirma in Sala de Tribunal ca nu vrea sa aiba drepturi de parinte!!!!)

Anyway, pentru ca sa nu mai am dureri de cap cu legile romanesti care se schimba precum vintul am sa-mi calc pe inima si am sa aplic pentru cetatenie curind. Si atunci stiu ca nu vaor intreba nimic la vama cum nu l-au intrebat pe sotul meu care este cetatean american, divortat si cu copil minor in custodia lui.
Ciresica
Postat pe 19 Decembrie 2011 06:55
Mie mi s-a intimplat si sa imi ceara declaratia tatalui si sa nu mi-o ceara, asa ca recomand totusi sa o ai, in situatia in care e de acord sa o dea. In special daca iesi din EU, iti cer la check out/customs/immigration si chitanta de la lapticul pe care l-a baut copilul cind era mic....

Si am hotarire de divort cit se poate de irevocabila .
quasaria
Postat pe 19 Decembrie 2011 11:50
Ciresico...
Nu pune cazul tau, ca tu stai in State de ceva vreme. Eu vorbesc strict de un cetatean roman, cu domiciliul in Romania, pentru ca asta este speta, nu situatia ta.
Una este incredintarea minorului unuia dintre parinti, cu totul alta decaderea unui parinte din drepturile parintesti. Eu nu am pentru ce sa mai studiez vreo lege in domeniu, cu atat mai mult cu cat i-am pregatit si pe altii pe partea asta. Daca unora nu li se cere la iesirea din tara, exista mai multe situatii: ori nimeresc un inconstient care nu se gandeste la consecinte, ori ex-ul a fost decazut din drepturile parintesti (asta nu e similar cu NEincredintarea minorului lui) ori copilul are si pasaport strain, ori, ori, ori... Variante sunt multe.
In alta ordine de idei, INAINTE de a iesi cu copilul din tara, tu AI INTRAT cu el, ca banuiesc ca nu l-ai scos acum pentru prima data, daca e copilul tau.
Daca erai doar cetatean roman cu domiciliul in Romania, prea putin probabil ca ai fi trecut cu minorul prin filtrul Politiei de Frontiera ca prin branza.
Thor_again
Postat pe 19 Decembrie 2011 19:47
o copie a acordului notarial ramine la autoritatile de frontiera, posibil sa fie inregistrat undeva, habar n-am. Asa ca nu sint neaparat "inconstienti".
Pe de alta parte... daca ai nostri sint inconstienti, lasa ca sint altii foarte constienti pe partile ailalte. Sa nu dezvolt subiectul "autoritati paranoice"....
quasaria
Postat pe 19 Decembrie 2011 22:02
Okeeei, deci eu cetatean roman , baiatul meu cetatean roman, amindoi cu domiciliul in USA acum, in 2011. I n 2002 eram amindoi cetateni romani cu domiciuliul...niciunde. Eu doar plecam din tara cu viza de munca insotita de copilul minor incredintat prin Hotarirea Judecatoreasca. Si fostul nu e decazut din drepturile parintesti ci doar a afirmat ca nu vrea sa ise incredinteze copilul atunci cind am avut procesul!

Asta vara cind am plecat din tara mi-au cerut hotarirea de divort, au analizat-o cu lupa (fara gluma) sa se convinga ca mentiunea "hotarire definitiva si irevocabila" precum si stampila sunt valabile si autentice. Si cind i-am intrebat de ce intorsatura asta in 2011 comparativ cu 2002 mi-au spus ca s-a schimbat legea!!!! ca acum daca pe hotarirea mea nu ar fii fost trecuta mentiunea de mai sus nu as fii putut pleca din Ro. pentru ca indiferent unde imi este domiciliul suntem cetateni romani si ne supunem legii Ro. cita vreme suntem pe teritoriul Romaniei.
Nu au vrut nimic altceva decit hotarirea si certificatul de nastere.

Inca o data mi-am dat seama de cit de fragila e legea in Ro si asta m-a hotarit ca inainte de a mai vizita Ro. sa aplic pentru cetatenia tarii incare locuiesc ca sa nu mai fie probleme.

Bro, stie toata lumea ca legile sunt interpretative, ca unii salariati la vama sunt mai zelosi ca altii etc., etc., etc. Dar sa-mi ceara acum o chestie nou (mentiunea cu pricina) nu face absolut de loc sens atunci cind hotarirea este din 2002, cind pe baza hotaririi de atunci am obtinut pasaport baiatului (fara ca macar fostul sa stie ce fac eu) si tot pe baza hotaririi de atunci eu am plecat din tara insotita de copilul minor (tot fara ca fostul sa stie pentru ca...intimplataor intre divort si momentul plecarii nu s-a interesat de copil in nici un fel).
Din fericire, consulul de aici mi-a spus de "noile" cerinte si eu am fost pregatita cu hotarirea up-dated dupa "noile" reguli.

Anyway, nu mai are rost sa comentam pentru ca fiecare tara are lacunele ei in materie legala mai ales in materie de lege de frontiera (dupa cite am observat din diverse conversatii cu persoane de pe diferite meridiane).
Ciresica
Postat pe 20 Decembrie 2011 05:15
Buna, Sper ca deja intre timp ai informatia necesara plecarii. In cazult tau cred ca iti trebuie doar hotararea de unde reiese ca ai custotie totala. IIn general nu te informeaza la pasaport la notar, sau te informeaza gresit. La politia de frontiera, la ambasada trebuie sa ceri o informatie exacta; si scrisa daca poti sa o ai sa o arati la granita. Politistii de acolo zici ca sunt stat in stat cum zice un amasador cu care colaborez eu. Cazul meu e ca locuim in alta tara cu rezidenta permanenta dar cum toti trei, eu , sotul, copilul suntem cetateni romani la iesirea din Romania daca sunt singura imi trebuie acordul tatalui. (imputernicire de la notar sau ambasada). Daca cumva copilul iese cu alticeva bunica, etc. ii trebuie acordul ambilor parinti plus cazierul persoanei care il insoteste. Repet, asta numai la iesirea din tara, in toata Europa ne plimbam fara nici un acord :)

Romania e mai speciala, asa am patit cand vroiam sa plec in Norvegia si toata lumea mi-a zis ca sunt romanca imi trebuie pasaport, nu pot pleca cu buletinul.

Dar eu incapatanata cu sunt, am gandit logic, Norvegia nu e in UE dar e in Schenghen, eu plec in Norvegia dintr-o tara europeana si Schenghen ( nu Romania), deci am intrebat la ambasada si au zis ca e ok. Daca plecam din Romania nu mergea. Daca am plecat din alta tara a mers. Deci trebuie sa te descurci.

La iesirea din tara asta vara, la granita imi zice ca imputernicirea de la sot e mai veche de 6 luni, desi scria de la ambasada ca e valabila 1 an. Politista imi zice, ca trebuie originalul (desi nu trebuie decat daca e facuta pentru o calatorie) si ca de unde stie ea ca in 6 luni nu s-a intamplat ceva intre mine si sot, si am sunat la ambasada si ambasadorul mi-a zis ca e totul ok si sa-i zic politistei ca si aseara s-a intamplat ceva intre mine si sot :))))))))))))))))))))))))))))))

Bafta multa!
ary1a
Postat pe 21 Decembrie 2011 07:49

mda. Asa cum spuneam... autoritati atinse de diverse paranoia sint peste tot.

Eu am avut o discutie draguta despre fie-mea: a trebuit sa scot extras de cont sa arat ca am bani sa intretin copilul intr-o tara straina. Si urmatoarea intrebare (a vamii!) : "provenienta banilor cu care intretin copilul".
Bineinteles ca e o intrebare absolut dobitoaca si irelevanta, admitind ca provenienta banilor cuiva ar fi frauduloasa, ar spune respectivul chestia asta in aeroport?! Mi i-a dat mama... na. Iar provenienta banilor cu care ma intretin pe mine se pare ca nu ii preocupa: numai a banilor cu care platesc pentru fie-mea....

Alt formular timpit (la iesire!) : UNDE am de gind sa calatoresc in urmatorul an cu copilu'. Da'wtf ii pasa unui stat din care ies, al carui cetatean nu sint, unde am eu de gind sa ma mai duc cu copilul meu peste 1 an?!
quasaria
Postat pe 21 Decembrie 2011 09:51
Vorba aia romaneasca: "pina la Dumnezeu (lege in cazul de fata) te maninca sfintii (utilizatorii legii)".
Ciresica
Postat pe 21 Decembrie 2011 19:20
sotul meu a trecut doar cu hotararea judecatoreasca...au facut ei o copie la vama
Ana_Maria_19
Postat pe 17 Octombrie 2012 08:37
eu am divortat si am tutela comuna si nu am cum sa plec din tara fara semnatura tatalui
garbo_415314
Postat pe 14 Septembrie 2015 17:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:15
raceala la bebelusi 25 De la: anaROBERT 28 Februarie 2010 23:22
Viitoare mamica singura... 12 De la: Andrusca01 18 Februarie 2018 10:51
scaune la bebici! 1 De la: anammarie09 28 Iunie 2009 12:28
calatoria cu minori in strainatate 53 De la: garbo248001 14 Septembrie 2015 17:57
Setari Cookie-uri