ce parere aveti despre barbatii de pe garbo?

si cand romanul nu are ce spune.....o da in stamba cu critica.....caci de.... numai la asta suntem buni....avem talent cu ,carul sa vanam greselile altora......"caci toti sunt fara de prihana".....si stau la rand cu piatra-n mana......neamuleeee....mai lasa brand-ul..trand-ul...si fatada....priviti-va fiecare in oglinda si in suflet.....voi cei din trecut si din prezent...lasati-ne sa ne traim viitorul.....caci ne-am saturat de repetabila povara...pe care o carati in gheb.....CREATORULE...ajuta-ne pe toti......caci numai tu poti!!!
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 19:54
pe tine nu te mai poate ajuta nimeni...si nimic....
de unde nu e nici Dumnezeu nu cere....
si vezi ca te incluzi in bazaconii...
si daca traiesti dupa principii, fa bine si ti le respecta...
si nu iti da in stamba in continuare...e chestie de bun simt...daca de prostie nu intelegi...
daca e vorba de lasat, lasa-ne tu in pace cu aberatiile tale iesite din creierul ( de minte nu poate fio vorba) ala neted
dor72
Postat pe 26 Iunie 2011 20:51
ne pas voir les arbres de la forêt ...
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 21:07
a nu vedea arborii padurii.....
bine ca imi sare in ochi uscatura...care esti....

deja e nevoie de relatii de subordonare...da nu stii tu de astea.....translate-ul te prosteste si mai rau...
dor72
Postat pe 26 Iunie 2011 21:16
De la: demonsauinger, la data 2011-06-26 19:54:46si cand romanul nu are ce spune.....o da in stamba cu critica.....caci de.... numai la asta suntem buni....avem talent cu ,carul sa vanam greselile altora......"caci toti sunt fara de prihana".....si stau la rand cu piatra-n mana......neamuleeee....mai lasa brand-ul..trand-ul...si fatada....priviti-va fiecare in oglinda si in suflet.....voi cei din trecut si din prezent...lasati-ne sa ne traim viitorul.....caci ne-am saturat de repetabila povara...pe care o carati in gheb.....CREATORULE...ajuta-ne pe toti......caci numai tu poti!!!




ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 21:30
adelino, sunt aici, mamica...am un nou look, hehehe...
cam rarut p-acilea...
despre ce se discuta, bre? faceti vreun top ten al berbatilor garbo? ioi, ishtenem...

dor, tot te lupti, mami? eu ti-am zis...e vanare de vant...
michelle_
Postat pe 26 Iunie 2011 21:33
nu ma lupt....ca nu ma lupt cu cei slabi...mai dam invataturi...poate, poate...
n-am stabilit cat sa fie...ne-am luat cu povestile si noi, aseara...
dor72
Postat pe 26 Iunie 2011 21:36
tescovina...
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 21:39
mami, ea se chinuie, sarmana...da' caldura asta...face ravagii
bine, si la frig e tot asa...drencova creste 3 cm
michelle_
Postat pe 26 Iunie 2011 21:45
asa-s romanii.....stiu sa schimbe si becul.......sa bata si cuiul......dar cel mai bine....stiu sa impunga....in lipsa de altceva!
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 21:45
mai, sa ma anuntati si pe mine care e clasamentul la berbatii astia, desi, daca ar fi dupa mine, as zice ca multi is undercover, cu fustita...mai o nevasta gravida, o atentie, o maslina, deh...
michelle_
Postat pe 26 Iunie 2011 21:49
latratul la luna .....nu costa!
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 21:56
aici e cu subiectivism...eu am propus doar primul loc...in rest, n-am bai....
sunt doi catindati :thor si tatoo
si nush cine l-a propus pe 3 pe marcelino...omniscientu...
mai departe nu stiu...
dor72
Postat pe 26 Iunie 2011 22:05
masline....intretinere de tonus!
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 22:31
aferim....esti un bonus,sisifule?belea....
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 22:43
text de Mircea Cartarescu**

Daca traiesti numai in Romania , e posibil sa nu-ti dai seama ca e ceva in neregula cu lumea din jur. Ai culoarea mediului si te misti o data cu el. Esti una cu toti ceilalti. Dar daca te intorci, dupa o vreme indelungata, in tara e cu neputinta sa nu fii izbit de cat de anormala e umanitatea de aici. De cat de chinuiti sunt oamenii si de cat de rai devin din cauza asta. Nu se poate sa nu fii uluit de faptul, de pilda, ca una dintre cele mai raspandite strategii de supravietuire e mitocania agresiva.

In orice tara civilizata oamenii incearca sa-si menajeze nervii cat se poate de mult. Sunt prevenitori unii fata de altii in forme duse aproape pana la caricatura. Si-au dezvoltat zambete sociale si ritualuri de contact care sa elimine, practic, posibilitatea oricaror conflicte. Cand cineva te contrazice, ii zambesti si spui: "We agree to disagree" ("am cazut de acord ca nu suntem de acord"). Cand cineva te calca pe picior, te grabesti sa-ti ceri tu scuze. O ipocrizie blanda si surazatoare te intampina peste tot, ca un balsam care alina toate ranile si satisface toate susceptibilitatile. Aceasta ipocrizie poarta numele de politete si e esentiala pentru fluidizarea substantei sociale.

Romanul nu este asa pentru ca nu poate fi, obiectiv, asa. Pentru ca la noi, daca esti bun, esti calcat in picioare.

In armata, soldatii sunt extrem de chinuiti "in perioada" de sergentii lor. Cand ajung ei insisi sergenti, ii chinuiesc pe noii recruti si mai abitir.

Si tot asa, in toate straturile sociale si la toate nivelurile, romanii sunt proprii calai si propriile victime intr-o societate profund alienata psihic, o societate isterica.

Cred ca asta ne distinge, ca romani, in lume, la ora actuala: tensiunea continua la nivelul vietii cotidiene. Starea continua de explozie, care ne provoaca ulcere si atacuri cerebrale. Conflictul generalizat al fiecaruia cu fiecare. Nu vreau sa spun prin asta ca suntem fundamental rai. Fireste, ne-au impins spre asta saracia si lipsa de orizont, carentele de educatie, perplexitatea maselor taranesti dezradacinate si aduse in ghetourile marilor orase. Pot fi si alte explicatii obiective.

Dar e inca ceva, mai subtil, mai intunecat in tot acest chimism social. Inraiti de lumea in mijlocul careia traim, cu timpul incepe sa ne placa sa fim rai.

Sadismul nostru rabufneste atunci in insulta si obscenitate. Incepem sa ne mandrim cu grobianismul nostru si, exhibitionisti ai moralei, ne dezbracam voluptuos de caracter in aplauzele excitate ale publicului. Curand, devenim la fel de cinici, la fel de incapabili de a distinge binele de rau ca tarfele si noii imbogatiti.
Ascensiunea (sau doar supravietuirea) noastra sociala e marele premiu castigat cu **pretul mitocaniei** .
sora_ilsi
Postat pe 26 Iunie 2011 22:54
vuvzeao, iar ai grait drept!
cand ai dreptate ai, nu ti-o poate lua nimeni!

cu tine oricine duce munca de sisif! ca oricum nu intelegi si nu pricepi nimic!
nici cand urla ridicolul in tine si nici cand in dictionar la penibil e pusa poza ta!
alfheim
Postat pe 26 Iunie 2011 23:02
sus paharul Cartarescule.....op sha.....op sha....sa petrecem si sa uitam grijile......sha...sha....sa traiasca Paula,Paul,Petre.....Pavel...sha...sha.....
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 23:05
ilsi, am citit de doua ori...mare dreptare are...
Axl_22
Postat pe 26 Iunie 2011 23:06
Sa vezi ce mi-a raspuns la acest subiect un coleg de facultate pe care nu l-am mai vazut de cand am terminat facultatea(acum25 de ani!)

Mitocanul nu este altceva decat omul needucat. In Romania nu se face educatie in sistemul de invatamant, se face mai degraba instructie. Aici, accentul este in mod fals pus pe cantitatea de informatii acumululate, informatii care nu sunt corelate nici cu nivelul de dezvoltare emotional-psiho-fiziologic al copiilor, nici cu piata muncii, nici cu vreun obiectiv educational bine conturat.
Avem de-a face -din punct de vedere istoric- cu un sistem de invatamant impus de ocupatia sovietica, creat si testat fiind acolo de Stalin in scopul obtinerii legitimitatii guvernarii URSS de catre rusi in detrimentul celorlalte nationalitati si deci menit sa controleze mintea tinerilor si sa-i dezbine, sa le dea obiective false, incapabil sa construiasca personalitati cu caractere puternice, dotate cu un sistem de valori etico-morale sanatos. Dimpotriva. Regimul terorii avea nevoie de mitocani manipulabili.
Regimul neo-comunist-securisto- iliesciano-constantinesco-basesciano-etc se foloseste inca de sistem si-l va mentine neschimbat atat vreme cat incultura -si politica, printre altele- maselor il va ajuta sa se mentina la putere. E greu cu un singur Patapievici, darmite cu cateva zeci de mii !!
Exista o relatie directa intre educatie si nivel de trai, intre calitatea umana a output-ului sistemului de educatie dintr-o tara, nivelul de stima de sine, respect de sine si calitatea obiectivelor si strategiilor propuse si transformarea lor in realitate.
Mai simplu zis, soarta unei natiuni se hotaraste in scoala. Spune-le asta romanilor si-ti vor rade in nas. Si atata timp cat aici va fi importanta doar averea si nimic altceva, nu vom trai bine cu adevarat. Romanii nu-l detesta pe Gigi Becali. Il invidiaza. Asta e cu totul altceva, nu-i asa ?
sora_ilsi
Postat pe 26 Iunie 2011 23:19
nu-l invidiez...nu-l detest...schimb canalul cand il vad...
Axl_22
Postat pe 26 Iunie 2011 23:24
care este motivul....pentru care ar trebui sa-l invidiem....pe Becali?este jalnic...daca romanii...o fac!
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 23:28
Cornel cred ca a vrut sa arate ca in Romania nebunia e ridicata la rang de virtute...

Asta seamana cu o gluma pe care am citit-o itntr-un cotidian:"Cica pe frontispiciul unei scoli era scris:
"Aici a invatat miliardarul Gica care a facut doua clase primare." La inscrierea in acea scoala de la periferie a fost cea mai mare aglomeratie...
sora_ilsi
Postat pe 26 Iunie 2011 23:36
axl
ilsi
imi permit doar un mic comentariu!
cartarescu asta, un fel de coelho de dambovitza, nu tine seama de faptul ca la pe taramul asta carpato-danubiano-pontic si-au pus o amprenta puternica turcii, cu tembelismul lor oriental, si apoi fanariotzii, grecotei cu nas subtzire, in care sa nu te increzi nici cand iti fac daruri, cizma muscalului... si nu in ultimul rand indobitocirea celui mai feroce comunism (observatii facute de exegeti intru cultura si viata romanilor si spuse cu mult inaintea mea)!
iar pt a reface ceea ce au distrus cele enumerate de mine mai sus, este nevoie de sute de ani si foarte multa munca!
numai ca dintre cele mai rele nenorociri care ne-au ramas din ultimii aproape 70 de nai, ne-a ramas scarba de munca, desconsiderarea muncii si a muncitorilor.... ceea ce duce in miezul naratiunii lui cartarescu!
nimic nou sub soare!

mi-o placut si ce-o zis colegul tau... desi m-am apucat a citi dupa ce-am scris... si vad ca aceeasi obiectivitate legata de sovietici are si el
alfheim
Postat pe 26 Iunie 2011 23:37
alf, finalul textului lui Cartarescu era cam ceea ce ai spus chiar tu...
"Iar cercul acestei nevroze nationale nu ar putea fi spart decat printr-o lunga terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lunga, scumpa si cu un rezultat incert. Nu cred ca ne-o putem permite deocamdata."
sora_ilsi
Postat pe 26 Iunie 2011 23:40

sureta, zau ca nu l-am citit... ca-mi repugna omul de cand cu de ce iubim femeile!
si nu de alta ... ca oricine ar fi scris o asemenea broshura mi-ar fi provocat aceeasi greatza! ideea e ca "de ce iubim femeile?" chiar nu se poate reduce la 50 de pagini, oricat de mic ai scrie si oricat de concis ai vrea sa fii ... fiecare om de-ar spune de ce le iubeste, ar depasi cu mult volumul celei mai mari biblioteci din lume!
daca ar fi zis de ce iubeste le femeile, altul ar fi fost punctajul meu!
oricum ... faptul ca mie nu-mi place .. nu inseamna ca n-are cate-o idee acceptabila sau chiar buna!
alfheim
Postat pe 26 Iunie 2011 23:49
exact, alf...sa stii ca nu toate mediile literare il accepta ca pe cel mai mare poet contemporan...si ma refer aici la nume sonore din Uniunea Scriitorilor...

dar in contextul dat chiar are dreptate...
sora_ilsi
Postat pe 27 Iunie 2011 00:07
De la: Thor_again, la data 2011-06-25 21:13:55
ce va mai mananca-n kur!

lunache, tu intrebasi de mine? dap, inca mai sunt pe aici, spre disperarea ta.


Disperata io?
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Iunie 2011 08:51
De la: elisabeta_boia, la data 2011-06-26 00:35:57Decat o .."virgula" pana la genunchi....mai bine o "virgula" pana la ...buric!!!!


Buna... Dar ce-ar face virgula fara punct? Ei?
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Iunie 2011 08:55
De la: sora_ilsi, la data 2011-06-26 23:19:40Sa vezi ce mi-a raspuns la acest subiect un coleg de facultate pe care nu l-am mai vazut de cand am terminat facultatea(acum25 de ani!)

Mitocanul nu este altceva decat omul needucat. In Romania nu se face educatie in sistemul de invatamant, se face mai degraba instructie. Aici, accentul este in mod fals pus pe cantitatea de informatii acumululate, informatii care nu sunt corelate nici cu nivelul de dezvoltare emotional-psiho-fiziologic al copiilor, nici cu piata muncii, nici cu vreun obiectiv educational bine conturat.
Avem de-a face -din punct de vedere istoric- cu un sistem de invatamant impus de ocupatia sovietica, creat si testat fiind acolo de Stalin in scopul obtinerii legitimitatii guvernarii URSS de catre rusi in detrimentul celorlalte nationalitati si deci menit sa controleze mintea tinerilor si sa-i dezbine, sa le dea obiective false, incapabil sa construiasca personalitati cu caractere puternice, dotate cu un sistem de valori etico-morale sanatos. Dimpotriva. Regimul terorii avea nevoie de mitocani manipulabili.
Regimul neo-comunist-securisto- iliesciano-constantinesco-basesciano-etc se foloseste inca de sistem si-l va mentine neschimbat atat vreme cat incultura -si politica, printre altele- maselor il va ajuta sa se mentina la putere. E greu cu un singur Patapievici, darmite cu cateva zeci de mii !!
Exista o relatie directa intre educatie si nivel de trai, intre calitatea umana a output-ului sistemului de educatie dintr-o tara, nivelul de stima de sine, respect de sine si calitatea obiectivelor si strategiilor propuse si transformarea lor in realitate.
Mai simplu zis, soarta unei natiuni se hotaraste in scoala. Spune-le asta romanilor si-ti vor rade in nas. Si atata timp cat aici va fi importanta doar averea si nimic altceva, nu vom trai bine cu adevarat. Romanii nu-l detesta pe Gigi Becali. Il invidiaza. Asta e cu totul altceva, nu-i asa ?


Soarta unei natiuni se hotaraste in familie.
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Iunie 2011 08:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o clarvazatoare pe OTV-si despre cutremur si altele 25 De la: m_ada 27 Septembrie 2010 22:45
CURIOZITATI 14 De la: KNIGHT_31 25 Decembrie 2010 22:32
Din suflet cu suflet, pentru suflet! 1 De la: garbo085400 6 Iulie 2010 12:24
despre pisici 28 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 22:08
Ce faceti in timpul liber? 7 De la: garbo_405274 11 Ianuarie 2016 18:06
Setari Cookie-uri